Jump to content

OnePlus 6T


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, από xda. Την 26 έκδοση. Στο πρώτο ποστ έχει installer και img αρχείο.

 

Για να πάρεις την οθόνη του κινητού στο PC μπορείς να εγκαταστήσεις teamviewer για προσωπική χρήση (https://www.teamviewer.com/en/) στο PC και teamviewer + teamviewer quick support για android στο κινητό.

 

Με το patched image ,δεν μπαίνεις σε recovery, το κάνεις εγκατάσταση το magisk μέσα από το Android

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δυστυχώς η διαδικασία έχει γίνει λιγότερη φιλική και με αυξημένες πιθανότητες οπουδήποτε να γίνει το λάθος.

 

Ξαναπηρα την συσκευή εδώ και 2 ημέρες αυτή τη φορά σε midnight blagk μετά ένα δίμηνο από την τελευταία όχι τόσο καλή εμπειρία με το mirror.

 

Το κακό ότι τα bug που έβλεπα στην αρχή τα έχω και τώρα.

 

Τα animation gesture navigation είναι κακιστα φτιαγμένα,ειδικά αυτό το σπάσιμο το απότομο στην επιστροφή σε home button.

 

Με oneplus gesture app τα πράγματα στρωνουν.

 

Επιμένω ότι σε 5T ήταν πολύ καλύτερη η υλοποίηση.

 

Double tap to wake λίγες φορές βέβαια αλλά δεν πάυει να ενοχλεί έστω και τις λίγες φορές δεν πιάνει με την μια(έχω απενεργοποιησει pocket mode)

 

Τα off screen gesture θέλουν να ασκείς μεγάλη πίεση για να πιάσουν πχ διαχείριση μουσική,άνοιγμα εφαρμογών πράγμα που ακυρώνει την όλη λειτουργία και φιλικοτητα σαν feature.

 

Το fingerprint sensor δουλεύει αξιόπιστα και αποτελεσματικα μόνο όμως όταν ασκείς αρκετή πίεση πράγμα που ενοχλεί ενώ σε Vivo αρκεί απλά ένα ελαφρύ tap με ελάχιστη πίεση στο sensor.

 

Όταν βάζω nova launcher και βάζω tesla unread για να έχω με νούμερα αντί εικονίδια η dot στα app notification λαμβάνω συνεχώς μήνυμα ότι tesla unread stop working.

 

Πάλι παρατηρώ όπως και προ δίμηνο αν ενεργοποιήσω fingerprint για ξεκλείδωμα τηλεφώνου μετά αν το απενεργοποιησω εντελώς όταν πατάω double tap to wake με πηγαίνει απευθείας home screen και παρακαμπτει εντελώς την lock screen.

 

Πράγμα αδιανόητο.

 

Για να επαναφέρω να μπαίνει lock screen αντί για home screen με το double tap πρέπει να κάνω επαναφορά τηλεφώνου εργιστασθακες ρυθμίσεις και φυσικά μην τόλμησω ορισω fingerprint unlocked το τηλέφωνο αν δεν σκοπεύω να είναι μόνιμα ενεργό.

 

Τραγικό δηλαδή.

 

Σε όλα τα παραπάνω με Vivo Nex δεν έχω απόλυτως κανένα θέμα 6 μήνες και δουλεύουν όλα στην εντελεια.

 

Όλα τα παραπάνω με open beta 2 που έβαλα minute one με το που παρέλαβα συσκευή.

 

Πάμε τώρα στο κομμάτι του root.

 

Όλα καλά και ωραία το ξεκλείδωμα bootloader,εγκατάσταση twrp και Magisk 18.

 

Επίσης backup and restore μου δούλεψε άψογα με open beta 2 δηλαδή επιχείρησα 2 φορές να κάνω backup κσι μετά restore και δούλεψε κανονικά χωρίς κανένα error.

 

Επίσης εγκατέστησα xXx No limits Magisk rom όλα άψογα και εδώ.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ότι decrypted συσκευή με την καμία δεν μπορώ κάνω και από εκεί προκύπτουν τα οποία προβλήματα μετέπειτα.

 

Ενώ ακόλουθω την διαδικασία όταν φλασαρω μια rom να φκασαρω στο καπάκι twrp και Magisk παρ ολα αυτά στο reboot system χάνω το custom recovery.

 

Άρα pc να το επαναφέρω και αφού το επαναφέρω και μπουταρει μετά παρατηρώ ότι Magisk δεν είχε εγκατασταθεί αντε πάλι boot recovery και φλασαρισμα Magisk.

 

Και αφού μετά κοπων και βασανων κατάφερα να λειτουργήσει ομαλά και backup and restore πάω να ξανακάνω την ίδια διαδικασία απλά αυτή με stable και ξανακάνω την ίδια διαδικασία που ακολούθησα με open beta.

 

Ε τότε έγινε το έλα να δεις έχασε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα :lol:

 

Αφού φλασαρα rom,twrp,Magisk μπουταρα κανονικά έστησα το κινητό στα πάντα και αντε τώρα να πάρουμε το backup μας να το έχουμε και όλα καλά μέχρι και την δημιουργία του.

 

Και λέω τώρα αφού έχω και τα 2 backup ας γυρίσω πίσω στην open beta που ήταν το πρώτο backup που δημιούργησα.

 

Ε εκεί μαμηθηκε το σύμπαν ενώ έδειχνε ότι ότι το restore δούλεψε χωρίς κανένα error με το που κάνω reboot system πάει έχασα twrp recovery και με γύρισε stock recovery

 

Αντε πάλι φλασαρω μέσω pc twrp και αφού πάω ξανακάνω restore από την αρχή χωρίς κανένα θέμα στο reboot system με γυρνάει σε bootloader mode.

 

Ότι και να προσπάθησα επιτυχή επαναφορά δεν μπορούσα να κάνω.

 

Του έκανα ένα format data και όλα από την αρχή η ίδια πάνω διαδικασία και σε κάποια φάση μεταξύ φλασαρισματα,backup and restore μου τραβάει ένα μήνυμα στο τελευταίο reboot system ότι η συσκευή είναι corrupt.

 

Ε εκεί δεν είχα άλλη λύση αλλά να επαναφέρω με MS DownloadTool για να φύγει το μήνυμα ότι corrupt η συσκευή που επαναφέρει εργοστασιακες ρυθμίσεις με locked bootloader,stock recovery όπως ακριβώς όπως πήρες αρχή συσκευή.

 

Να σημειώσω ότι δεν είχα κανένα κωδικό η μοτίβο η pin η fingerprint ενεργό όταν έκανα τα backup μου.

 

Παρ ολα αυτά μαμηθηκε το σύμπαν.

 

Όλα αυτή η ιστορία με Α/Β partition τα έχει κάνει μπάχαλο και ακόμα και σωστά ακολουθήσεις διαδικασία έχεις πάλι πιθανότητες κάπου να στραβωσει σε οποιοδήποτε στάδιο είτε αρχή είτε τέλος είτε ενδιάμεσα.

 

Πλέον το παράτησα το άφησα τέρμα stock θα την δώσω σε γνωστό την συσκευή να την δουλέψει λίγες ημέρες και θα επανεξετασουμε το θέμα όταν ξανά παραλάβω.:p

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@alextrela

μήπως πρέπει να μπουτάρεις πάλι σε recovery μετά το πέρασμα του magisk μέσα από το recovery και μετά να μπουτάρεις την συσκευή ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

@alextrela

 

μήπως πρέπει να μπουτάρεις πάλι σε recovery μετά το πέρασμα του magisk μέσα από το recovery και μετά να μπουτάρεις την συσκευή ?

 

Δοκίμασα διάφορα και αυτό που λες αλλά δεν εχει μόνιμο αποτέλεσμα,ακόμα και να πετύχει μετά αν πας κάνεις ξανά ίδια διαδικασία δεν σου εγγυάται θα πετύχει ακολουθώντας τα ίδια βήματα.

 

Τα κακο ότι το 6T δεν υποστηρίζει blue spark twrp που θεωρώ πιο αξιόπιστο custom recovery από το fajita twrp που έχουμε τώρα.

 

Πιστεύω εκεί ευθύνονται τα όποια παρατραγουδα συναντω.

 

Δοκίμασα και με την stable 3.2.3.1 και τελευταία beta 3.2.3.26 και διαφορά προς το καλύτερο δεν είχε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα διάφορα και αυτό που λες αλλά δεν εχει μόνιμο αποτέλεσμα,ακόμα και να πετύχει μετά αν πας κάνεις ξανά ίδια διαδικασία δεν σου εγγυάται θα πετύχει ακολουθώντας τα ίδια βήματα.

 

Τα κακο ότι το 6T δεν υποστηρίζει blue spark twrp που θεωρώ πιο αξιόπιστο custom recovery από το fajita twrp που έχουμε τώρα.

 

Πιστεύω εκεί ευθύνονται τα όποια παρατραγουδα συναντω.

 

Δοκίμασα και με την stable 3.2.3.1 και τελευταία beta 3.2.3.26 και διαφορά προς το καλύτερο δεν είχε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

δηλαδή δεν υπάρχει ΄΄επίσημο΄΄ twrp recovery ? Μόνο ανεπίσημη έκδοση ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν υπάρχει ΄΄επίσημο΄΄ twrp recovery ? Μόνο ανεπίσημη έκδοση ?

 

 

Και τα 2 έχει η μία stable official η άλλη beta unofficial που δοκιμάζονται νέα έκδοση προτού δοθει ως official στους χρήστες

 

Δυστυχώς το 6T δεν έχει την ίδια υποστήριξη όπως με τα προηγούμενα oneplus.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 έχει η μία stable official η άλλη beta unofficial που δοκιμάζονται νέα έκδοση προτού δοθει ως official στους χρήστες

 

Δυστυχώς το 6T δεν έχει την ίδια υποστήριξη όπως με τα προηγούμενα oneplus.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

εδω τα ειπες ολα..! το 6T δεν έχει την ίδια υποστήριξη όπως με τα προηγούμενα oneplus. και αυτο γιατι σταματησαν να το υποστηριζουν οι devs αφου η oneplus δεν τους στελνει δωρεαν κινητα για δοκιμη.!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει παλαιότερη συσκευή της OnePlus, όμως βρίσκω το oos υπέρ πλήρες για vanilla Android. Δεν χρειάζεται τίποτα για να λειτουργήσει,όπως πιθανόν να ήθελαν οι παλαιότερες εκδόσεις Android. Πάντα είχα Nexus συσκευή και κάθε βδομάδα άλλαζα ROMs. Με το OnePlus δεν έχω αυτή την ανάγκη.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

εδω τα ειπες ολα..! το 6T δεν έχει την ίδια υποστήριξη όπως με τα προηγούμενα oneplus. και αυτο γιατι σταματησαν να το υποστηριζουν οι devs αφου η oneplus δεν τους στελνει δωρεαν κινητα για δοκιμη.!!

 

Και καλά κάνει.

 

Οι νερντουλες την έχουν κάψει την oneplus, δίνει ο κόσμος μισά λεφτά και περιμένει κάμερα iPhone και τέλειο τηλέφωνο.

 

Αν δε τύχει κάνα bug ή δεν έχει το ΤΑΔΕ ή το ΔΕΙΝΆ, γίνεται χαμός στα φόρουμ λες και είναι η χειρότερη εταιρία στον κοσμο.

 

Εκτός αυτού, εδώ και πολύ καιρό έχει σταματήσει ο κόσμος να ασχολείται με custom rom.

 

Πάει ο καιρός που έβαζες ρομ και είχες παραπάνω ταχύτητα και περισσότερα features.

Τώρα στοκ και άγιος ο θεός.

 

Εγώ ούτε ρουτ δεν κάνω πια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει παλαιότερη συσκευή της OnePlus, όμως βρίσκω το oos υπέρ πλήρες για vanilla Android. Δεν χρειάζεται τίποτα για να λειτουργήσει,όπως πιθανόν να ήθελαν οι παλαιότερες εκδόσεις Android. Πάντα είχα Nexus συσκευή και κάθε βδομάδα άλλαζα ROMs. Με το OnePlus δεν έχω αυτή την ανάγκη.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.. Πέρασα τις ίδιες εποχές με nexus αλλά τα τελευταία χρόνια δεν νιώθω καν την ανάγκη. Μόνο για τις διαφημίσεις θα έκανα root αλλά ακόμα και αυτό το έχω συνηθίσει πλέον. Βέβαια καλό είναι που υπάρχει αυτή η ευκολία στο one plus γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλα και stock ανετα το δουλευεις.

Αλλα αν θες extra customization το root απαραιτητο.

Προσωπικα το UI σε Pie Oxygen το βρισκω αποκρουστικο παντου setting menu,γραμματοσειρα τη διαταξη του τα εικονιδια,το ιδιο σε notification center αθλιο το dark η white mode ,τα εικονιδια αθλια η διαταξη επισης και για να τα αλλαξεις ολα αυτα θες root.

 

Περα απο τις αλλες ευκολιες η προσθηκη feature πχ για διαφημισεις,stereo mod,να εχεις μονιμα otg enable και οχι το 10λεπτο περιορισμο,debloat κυριως σε Google που εχει αρκετη σαβουρα out of box,να να αφαιρεσεις vibration που μου ειναι σπαστικο να υπαρχει,να αλλαξεις χρωμα η εικονιδιο fingerprint animation η να μην εχεις καν animation,να κανεις αλλαγες σε ambint display πχ διαφορετικο χρωμα στην ωρα η στο ποσοστο μπαταριας η ποσα δευερολεπτα να παραμενει ανοιχτη ambient dispaly σε app notification κ.α

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά,δεν έχω τις ανάγκες πού περιγράφεις, παρά μόνο των διαφημίσεων. Το theme το έχω dark με μπλε accent. Έχω τα Nyon για εικονίδια στον στοκ launcher και μέχρι εκεί. Τώρα για δύο φορές που έχω βάλει ένα στικάκι ή για να αλλάξω τη γραμματοσειρά,δεν θα μπω στη διαδικασία των custom υλοποίησεων που υπολείπονται σε άλλα. Ούτε kernels αξίζουν πλέον ούτε τίποτα.

Το κινητό,μετά από open beta ,το γύρισα σε τελείως στοκ με το msm tool, και το έχω αφήσει έτσι. Και για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω,έχει βελτιωθεί πολύ και η μπαταρία του σε σχέση με πριν , κυρίως σε standby. Σχεδόν δεν τρώει τίποτα, και έχω κλειστό το sleep standby optimization ,για να μην μου κλείνει το wifi

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by lgalkis
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ο δρόμος του root είναι πολύ ελκυστικός. Παλαιότερα κι εγώ έκανα root με το που αγόραζα μια συσκευή αλλά τώρα με το 6Τ δεν ασχολούμαι πια αφού το bloat είναι σχεδόν ανύπαρκτο, βασικά μόνο google σαβούρα που την έχω κάνει disable. Επιπλέον, το rooting απαιτεί μια συχνή παρακολούθηση για modules, recoveries, roms κλπ που σε πάει σε μια λογική ασχολίας με τη συσκευή και όχι χρήσης. Σε βάζει δηλαδή σε μια λογική συνεχούς "πειράγματος" της συσκευής δοκιμάζοντας πράγματα εδώ κι εκεί ρίχνοντας την πραγματική χρήση σε δεύτερο επίπεδο...η γνώμη μου και πάλι.

 

Θεωρώ, πως η συσκευή λειτουργεί μια χαρά με το stock (8-9hrs SOT), με τα όποια bugs μπορεί να αποδεκτεί ο καθένας. Εγώ έχω εντοπίσει τα σποραδικά κολλήματα στο fingerprint και το DT2W και μερικές φορές το notification dot με τις αναπάντητες . Αλλά μπορώ να ζήσω με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι στο άλλο "στρατόπεδο". Προτίμησα 6Τ για την ευκολία στο root έναντι s9+. Γιατί θέλω το root; Διαφημίσεις, viper, substratum, titanium backup, Google framework, gms doze, call recording, αλλαγή γραμματοσειράς,Lucky p€#@*"r. Φτάνουν αυτά :) Edited by efbill
Link to comment
Share on other sites

Έτσι,κακά τα ψέματα το root είναι ένας από τους βασικούς λόγους αγοράζω oneplus.

Είναι βασικό ανταγωνιστικο πλεονέκτημα του.

 

Και το ίδιο θα έκανα οπουδήποτε αλλού το root δεν ακυρώνει εγγύηση.

 

Ειδικά από την στιγμή Oxygen έχει πολλές ελλείψεις σε επίπεδο software features και customization.

 

Άσε που λύνεις και βλακωδες επιλογές της εταιρίας όπως με το OTG η να αφαιρέσεις τελείως vibration που δεν σου δίνει επιλογή out of box.

 

Και λύνει κάποιες hardware ελλειψεις όπως σε stereo ήχο που με custom kernel απογειωνεις περαιτέρω την απόδοση του,έχεις high brightness mode,extra gesture για ξύπνημα οθόνης και όχι μόνο double tap.

 

Και φυσικά full substratum theme να φέρεις το UI στα μέτρα σου παντου και σε πληθώρα app όχι μόνο σε βασικές δομές όπως setting menu,notification center,icons και φυσικά γραμματοσειρά να επιλέξεις ανάμεσα σε δεκάδες επιλογές.θα,να προσθέσεις δεκάδες παραπάνω θέματα σε Google keyboard.

 

Και όλα αυτά χωρίς να επηρεάζεις αρνητικά τα θετικά του Oxygen η την απόδοση μπαταρίας που μπορεί και κάλλιστα περαιτέρω να την βελτιώσεις.

 

Τώρα για όσους θέλουν λιτά και απλά πράγματα και δεν έχουν απαιτήσεις ούτε θέλουν να πάρουν το extra παραπάνω κάθονται μαμά και έτσι καλύπτονται όλοι οι χρήστες.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και τα λέτε ωραία για twrp κλπ,αν φλασαρετε οποιαδήποτε ρομ,μετά θέλει καπάκι flash twrp installer - reboot to recovery - flash magisk - reboot system.

Γιατί αλλιώς χάνεται το twrp.

Τα ίδια είχα και με το pixel 2 πιο πριν και με τις τελευταίες συσκευές με a & b slot.

Πάντως είναι ωραίο πράγμα η άνεση του root..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και τα λέτε ωραία για twrp κλπ,αν φλασαρετε οποιαδήποτε ρομ,μετά θέλει καπάκι flash twrp installer - reboot to recovery - flash magisk - reboot system.

Γιατί αλλιώς χάνεται το twrp.

Τα ίδια είχα και με το pixel 2 πιο πριν και με τις τελευταίες συσκευές με a & b slot.

Πάντως είναι ωραίο πράγμα η άνεση του root..

Ναι ναι διαβάζοντας και τις παρακάτω 2 σελιδες και τον οδηγό που εξηγει τα του Α/Β partition κατάλαβα που έκανα λάθος και έχανα twrp recovery.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/development/recovery-unofficial-twrp-touch-recovery-t3861482/page103

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/development/recovery-unofficial-twrp-touch-recovery-t3861482/page105

https://www.xda-developers.com/how-a-b-partitions-and-seamless-updates-affect-custom-development-on-xda/

Έπρεπε να φλασαρω το twrp installer zip ενω εγω φλασαρα μονο το img που ειναι προσωρινό και ενδεικνύεται μονο για fastboot φλασαρισμα και οχι εντος του twrp περιβαλλον που θελει το zip installer.

 

Σε αυτο που ακόμα δεν κατάλαβα καλα ειναι οταν φλασαρουμε stock rom ειτε σε καθαρή εγκατάσταση ειτε σε update φλασαρουμε 2 φορες αλλάζοντας slot στην δεύτερη η δεν χρειάζεται?

 

Επισης αν θέλουμε φλασαρουμε custom kernel ειναι προτιμότερο μεσω twrp η μεσω πχ ex kernel manager?

 

Και αν στην πρώτη περίπτωση ποτε το φλασαρουμε πριν το magisk η μετα,πριν το twrp η μετά?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι διαβάζοντας και τις παρακάτω 2 σελιδες και τον οδηγό που εξηγει τα του Α/Β partition κατάλαβα που έκανα λάθος και έχανα twrp recovery.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/development/recovery-unofficial-twrp-touch-recovery-t3861482/page103

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/development/recovery-unofficial-twrp-touch-recovery-t3861482/page105

https://www.xda-developers.com/how-a-b-partitions-and-seamless-updates-affect-custom-development-on-xda/

Έπρεπε να φλασαρω το twrp installer zip ενω εγω φλασαρα μονο το img που ειναι προσωρινό και ενδεικνύεται μονο για fastboot φλασαρισμα και οχι εντος του twrp περιβαλλον που θελει το zip installer.

 

Σε αυτο που ακόμα δεν κατάλαβα καλα ειναι οταν φλασαρουμε stock rom ειτε σε καθαρή εγκατάσταση ειτε σε update φλασαρουμε 2 φορες αλλάζοντας slot στην δεύτερη η δεν χρειάζεται?

 

Επισης αν θέλουμε φλασαρουμε custom kernel ειναι προτιμότερο μεσω twrp η μεσω πχ ex kernel manager?

 

Και αν στην πρώτη περίπτωση ποτε το φλασαρουμε πριν το magisk η μετα,πριν το twrp η μετά?

 

Όταν φλασαρεις στοκ ρομ,φλασάρονται και το Α και το Β, οπότε δεν χρειάζεται να το κάνεις εσυ.

Αν θές να φλασαρεις custom kernel μπαίνεις twrp φλασαρεις custom kernel - φλασαρεις magisk και reboot system.

Αν δεν φλασαρεις magisk δεν θα μπουταρει γιατί έχουν βάλει κάτι αρχεία verity μέσα τελευταία στις συσκευές.

Αν όμως φλασαρες καποια ρομ,θα ήθελε ρομ - twrp installer - reboot to recovery - flash magisk - reboot.

 

 

 

Ps:

Η εντολή fastboot boot twrp.img που δίνεις εσύ δεν φλασαρει, απλα bootαρει όπως λέει η εντολή.

Για να φλασαριστει θα έπρεπε να ήταν fastboot flash twrp.img ;)

Τέλος πάντων μπαίνεις με fastboot boot twrp.img, φλασαρεις twrp installer - reboot to recovery - και οτι άλλο θες στγ συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για εγγραφή κλήσεων; Που να δουλεύει στην android 9?

 

Επίσης αναφέρει μέσα στις ρυθμίσεις ότι φοράει την oxigen os beta 2. Αυτή φοράνε γενικά η έχει πειραχτει τίποτα; Εχτές το πήρα από άλλον

Edited by mkbhd
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για εγγραφή κλήσεων; Που να δουλεύει στην android 9?

 

Επίσης αναφέρει μέσα στις ρυθμίσεις ότι φοράει την oxigen os beta 2. Αυτή φοράνε γενικά η έχει πειραχτει τίποτα; Εχτές το πήρα από άλλον

Αν είσαι root στο magisk υπάρχει αυτό

1a815f62f84a9ecd88b4563dbc67aed6.jpg

Και εμφανίζεται έτσι

759b37e8cd4e7bc16af32150490d85f8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει ρουτ το μόνο που είδα είναι ότι φοράειbeta 2 firmware

Μπορώ να περάσω την κανονική; Και αν ναι πως; Δεν έχω ιδέα από custon rom root και τέτοια.δεν ασχολήθηκα.. χάνεις την εγγύηση έτσι;

Edited by mkbhd
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο καιρό διαβάζω ποστς που ασχολούνται με ρούτ και όχι με ''πεζά'' πράγματα όπως μπαταρία,ήχος κτλ.Δεν λέω,χρειάζονται και αυτά αλλά όπως και να το κάνουμε oneplus έχουμε,συσκευες δηλαδή που είναι εύκολες στο πείραγμα...

Σε άλλα νήματα κάθονται και τρώγονται για το αν και πότε θα πάρουν ΟΤΑ την 9:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η διαδικασία έχει γίνει λιγότερη φιλική και με αυξημένες πιθανότητες οπουδήποτε να γίνει το λάθος.

 

Ξαναπηρα την συσκευή εδώ και 2 ημέρες αυτή τη φορά σε midnight blagk μετά ένα δίμηνο από την τελευταία όχι τόσο καλή εμπειρία με το mirror.

 

Το κακό ότι τα bug που έβλεπα στην αρχή τα έχω και τώρα.

 

Τα animation gesture navigation είναι κακιστα φτιαγμένα,ειδικά αυτό το σπάσιμο το απότομο στην επιστροφή σε home button.

 

Με oneplus gesture app τα πράγματα στρωνουν.

 

Επιμένω ότι σε 5T ήταν πολύ καλύτερη η υλοποίηση.

 

Double tap to wake λίγες φορές βέβαια αλλά δεν πάυει να ενοχλεί έστω και τις λίγες φορές δεν πιάνει με την μια(έχω απενεργοποιησει pocket mode)

 

Τα off screen gesture θέλουν να ασκείς μεγάλη πίεση για να πιάσουν πχ διαχείριση μουσική,άνοιγμα εφαρμογών πράγμα που ακυρώνει την όλη λειτουργία και φιλικοτητα σαν feature.

 

Το fingerprint sensor δουλεύει αξιόπιστα και αποτελεσματικα μόνο όμως όταν ασκείς αρκετή πίεση πράγμα που ενοχλεί ενώ σε Vivo αρκεί απλά ένα ελαφρύ tap με ελάχιστη πίεση στο sensor.

 

Όταν βάζω nova launcher και βάζω tesla unread για να έχω με νούμερα αντί εικονίδια η dot στα app notification λαμβάνω συνεχώς μήνυμα ότι tesla unread stop working.

 

Πάλι παρατηρώ όπως και προ δίμηνο αν ενεργοποιήσω fingerprint για ξεκλείδωμα τηλεφώνου μετά αν το απενεργοποιησω εντελώς όταν πατάω double tap to wake με πηγαίνει απευθείας home screen και παρακαμπτει εντελώς την lock screen.

 

Πράγμα αδιανόητο.

 

Για να επαναφέρω να μπαίνει lock screen αντί για home screen με το double tap πρέπει να κάνω επαναφορά τηλεφώνου εργιστασθακες ρυθμίσεις και φυσικά μην τόλμησω ορισω fingerprint unlocked το τηλέφωνο αν δεν σκοπεύω να είναι μόνιμα ενεργό.

 

Τραγικό δηλαδή.

 

Σε όλα τα παραπάνω με Vivo Nex δεν έχω απόλυτως κανένα θέμα 6 μήνες και δουλεύουν όλα στην εντελεια.

 

Όλα τα παραπάνω με open beta 2 που έβαλα minute one με το που παρέλαβα συσκευή.

 

 

 

 

Φίλε σε ευχαριστώ για το ποστ γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα αυτα τα bugs.

Το fingerprint είναι για γέλια ευτυχώς δουλεύει το face.

Έχω ακριβώς τα ίδια bugs με στοκ.

 

Το κινητό το μόνο που το σώζει είναι η μπαταρία

Αν το ήξερα θα έδινα 100 ευρώ παραπάνω έπαιρνα s9 και ας έχει fingerprint από πίσω

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας περαιτέρω το xda thread με το official twrp by fajita διαπίστωσα(εκτός αν κάνω λάθος)οτι δεν μπορείς να εχεις παραπάνω απο 1 rom ως backup και να είναι διαφορετική απο αυτήν που ηδη τρεχεις και εχεις πάρει ηδη backup.

Αρα δεν μπορώ να εχω την δυνατότητα οπως με 5T που ειχα 4-5 custom rom +stable+open beta(οσες ήθελα) και να κάνω εναλλαγές όσες φόρες ήθελα και να τις αναβαθμίζω όλες κλπ κλπ να παίρνω και φρέσκα backup και αντίστοιχα restore.

 

Για αυτο το λογο μαμηθηκε το σύμπαν οταν ενω ειχα κάνει επιτυχώς backup την open beta 2 και δούλευε και το restore εκανα το ιδιο και με την τελευταία stable και το αποτέλεσμα ηταν να παει στράφι τα του open beta διαδικασία που ειχα κάνει.

 

Εδω ειναι ενα τεράστιο μειονέκτημα των συσκευών με Α/Β partition δεν επιτρέπετε multiple backup rom να έχεις.

 

Δηλαδή αν εγω θελω να δοκιμάσω μια custom rom να την δουλέψω πχ μια εβδομάδα μετα αν θελω να γυρίσω stock rom πρέπει στήνω συσκευή απο την αρχη,αντι απλα να κανω μια επαναφορά του backup που ειχα τραβήξει της stock rom πριν μπω στο τρυπακι να δοκιμάσω custom rom.

 

Τραγικά πράγματα δηλαδή.

 

Αν κανω λάθος ας μας πει καποιος ολα τα βηματα που κανει για εναλλαγή μεταξύ rom χωρις να απαιτείται στήσιμο rom απο την αρχή ειτε αφορά stock ειτε custom rom και απλά να κανει χρήση των εργαλείων του backup and restore του twrp recovery.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...