Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα μετα το reset εχανε 1% την ωρα και ξαφνικά απο το 60% και μετα αρχισε η κατρακυλα και δεν αντεξε ουτε τις 2.5 μερες που μου εδειχνε.

Δεν ειμαι ο μονος με το προβλημα. Ενα 90% οφειλεται στο samsung health απο οσα διαβαζω και ενα 10% στην εφαρμογη τηλεφωνου galaxy wearable. Ενας μαλιστα δεν καταλαβα πως το εκανε εβαζε εκδοση που δεν ηταν η τελευταια και ειχε αναμονη 5 μερες και μολις εκανε update η αναμονη επεφτε στις 2 μερες. Δεν ειναι θεμα μπαταριας του ρολογιου. Ειναι θεμα των εφαρμογων της ιδια της samsung. Δυστυχως εξαρταται απο το τηλεφωνο που κανεις Pair. Ενας αλλος χρηστης με το note 9 ειχε 2 μερες αναμονη και οταν το εκανε pair με το iphone αμεσως πηγε στις 5 μερες...

 

Σημερα εσβησα την εφαρμογη απο το τηλεφωνο και με 100% μπαταρια δεν μου εδειχνε ποσοστο αναμονης αλλα εκανε εκ-νεου εκμαθηση μοτιβων χρησης. Χωρις να βαλω εφαρμογη στο ρολοι μετα απο λιγο σκαλισμα μου εβγαλε οτι το ρολοι με την χρηση μου αντεχει 2 μερες και 4 ωρες. Πραγματικα με δελεαζει να το κανω pair με το Iphone της γυναικας μου...

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι κάνω λάθος και ότι watch face και αν του βάλω μου δείχνει λάθος τον καιρό?

Ενώ στην εφαρμογή που έχει το ρολόι δείχνει σωστά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το πηρα σημερα και μου μετραει θερμιδες αρκετα γηργορα ας πουμε σε 30 λεπτα που καθομαι μου δειχνει να εχει παει ηδη στις 70 θερμιδες , μηπως υπαρχει καποιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει συνδεθεί με bt ακουστικό δεν μπορείς να μιλήσεις από το ρολόι. Το κάνει προωθηση στο ασύρματο ακουστικό. Μόνο αν είναι συνδεδεμένα τηλέφωνο και ρολόι μόνο γίνεται εναλλαγή.

 

Εγώ συνεχίζω να έχω αμφιβολίες για την μπαταρία του . Θυμήθηκα γιατί είχα κλειστό το Samsung health... 983e11331dcf024021debfdab338ba8d.jpg

Έχω 3 μέρες και 3.5 ώρες με 46%, με κλειστό το always on και παλμούς ανά 10 λεπτά. Πολύ κρίμα όντως

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 μέρες και 3.5 ώρες με 46%, με κλειστό το always on και παλμούς ανά 10 λεπτά. Πολύ κρίμα όντως

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Όλα ανοιχτά, εκτός από AOD. Συνεχής μέτρηση παλμών. 91e88aaa07e92b40f7936024d91e9ff1.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με το support. Θα το δούνε γιατι η κατανάλωση χωρίς AOD δεν είναι φυσιολογική. Η μπαταρία έχει εγγύηση 12 μήνες.

 

Ποιό απο τα δύο support στην Θεσσαλονίκη προτείνετε ;

 

ΚΕΝΤΡΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

 

MICROTECH

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 0.9 km

 

Διεύθυνση : ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 22, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 54626

 

ΚΕΝΤΡΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

 

ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ Σ. ΜΙΧΑΗΛ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 3.25 km

 

Διεύθυνση : Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ 54, 54639

36518bbf1cb922e6e18c3d7b1214e640.jpg

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή συνήθως στα forum μπαίνει και πολύς κόσμος για να διαβάσει ως υποψήφιος αγοραστής, ας γράψω την άποψη μου και εγώ υπό αυτή την οπτική γωνία.

Κάτοχος του ρολογιού μία βδομάδα τώρα και με την εμπειρία ρολογιών άλλων εταιριών μπορώ να πω τα εξής εν συντομία

 

Samsung galaxy watch as smartwatch

υπερ

-ειδοποιήσεις που δουλεύουν μια χαρά

-Μπαταρία πού καλή, μέση διάρκεια 3 μέρες+

-απαντάς κλήσεις και τα μικρόφωνο και ηχείο κάνουν τρομερή δουλειά

-Τρομερή οθόνη, φανταστικά watch faces, εξαιρετικό το περιστροφικό δαχτυλίδι

-απροβλημάτιστες ασύρματες συνδέσεις

 

κατά

-το ξύπνημα κατά την κίνηση του καρπού προβληματικό. Αν είστε π.χ ξαπλωμένοι, δεν θα δουλέψει ποτέ. Αλλα και ορθιοι θα προβληματίσει. Με άλλα λόγια θα φοράτε ένα ρολόι που θα σας κάνει την ζωή δύσκολη στο να δείτε γρήγορα την ώρα. Αν από την άλλη το βάλετε σε always display on να ξέρετε ότι εκτός του burn in που θα πάθει κατα 99% η οθόνη, τα watch faces είναι διαφορετικά και κατά ΠΟΛΥ λιγότερο εντυπωσιακά. Με απλά λόγια είτε το χρησιμοποιείτε με την οθόνη πάντα ανοιχτή άλλα το οπτικό αποτέλεσμα θα μοιάζει αρκετά με τις οθόνες ανάκλασης των sport watches ή το βάζετε σε λειτουργία ενεργοποίησης με την κίνηση καρπού και παίρνετε εκπληκτική οθόνη άλλα θα σιχτηρίζετε κάθε φορά λόγω του ότι θα υπάρχει η αστοχία ενεργοποίησης της ΠΟΛΥ συχνά.

 

 

 

 

Samsung galaxy watch as sportwatch

εδώ γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Μιλάμε για εντελώς άχρηστο ρολόι για να το χρησιμοποιήσετε ώς sport watch.

Από που να ξεκινήσω και από που να τελειώσω. Αισθητήρας καρδιακών παλμών αστείος, φυσικά και μετρήσεις του, όταν και αν τις παίρνει, είναι άθλιες. Καταγραφή ύπνου, βασικό για πολλούς από εμάς. Εντελώς άχρηστη. Κοιμάσαι 8 ώρες και θα δεις κάτι 1.30 ώρα, 2 ώρες. Δεν καταγράφει παλμούς, ή μάλλον δεν τους εμφανίζει στο διάγραμμα του ύπνου.

Οι αθλητικές δραστηριότητες κάκιστες, gps δεν λειτουργεί, παίρνει ίχνος από το κινητό. Βάζεις μια δραστηριότητα πατάς το κουμπί back για να γυρίσεις σε ρολόι όσο αυτό καταγράφει, και σταματάει την καταγραφή χωρίς καν να σε ειδοποιήσει. Παιδαριώδη λάθη στο software.

Ορόφους και βήματα?τι να σας πω, μένω στον δεύτερο σε μία κλασική πολυκατοικεία με 3μετρα ταβάνια και πάντα μετράει έναν από τους δυο ορόφους. Τα βήματα?Οτι θέλει κάθε φορά, μπορεί να δείτε και 500 βήματα παραπάνω ενώ απλά βλέπατε τηλεόραση. Μιλάμε για τον ορισμό του κακού tracking.

Και το βασικό. Το ρολόι δουλεύει ως tracker με την εφαρμογή samsung health. Αυτή η εφαρμογή είναι τόσο κακή στα γραφήματα και στα στατιστικά που αν μου έλεγαν ότι κώδικας της γράφτηκε μέσα σε μία νύχτα, θα το πίστευα. Στην ουσία δεν μπορείς να κάνεις ανάλυση σε κανένα γράφημα από activity. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο web interface ώστε να δεις πιο αναλυτικά τα στατιστικά σου στο πισί σαν άνθρωπος.

Αν κάποιος θέλει ένα ρολόι που να καταγράφει στατιστικά υγείας και αθλητικής δραστηριότητας πάει σε garmin ή σε κάτι άλλο. Ακόμα και τα εισαγωγικά της μοντέλα του 100ευρου είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερα από το galaxy watch.

Αν κάποιος έχει και κάποιο garmin και κάνει σύγκριση θα απογοητευτεί ΠΛΗΡΩΣ από το galaxy.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή εφαρμογή που να κλειδώνει το ρολόι από λάθος χρήση?πχ όταν βάζω το μπουφάν μου!

Link to comment
Share on other sites

Ή φοράς λάθος το ρολόι ή είναι ελαττωματικό.

 

Το ξύπνημα της οθόνης είτε ξαπλωμένος είτε όρθιος δουλεύει σωστά. Απλά το χέρι πρέπει να είναι κάθετο προς το πάτωμα. Μάλιστα ανοίγει πιο εύκολα από όσο θα ήθελα.

Ο ύπνος καταγράφεται σωστά. Ειδικά σήμερα που το είδα, έβγαλε σωστό report, μάλιστα τις ώρες τις κατέγραψε με ακρίβεια.

Βήματα και ορόφους τα γράφει σωστά, με πολύ μικρή απόκλιση.

 

Επειδή είχα και garmin, δύο στα δύο garmin δε μέτραγε ορόφους μετά από μερικούς μήνες, πολλές φορές η σύνδεση με bluetooth δε γινόταν ποτέ και έκανα reboot είτε το ρολόι είτε το τηλέφωνο είτε και τα δύο, το gps έπιανε όποτε θυμόταν, οθόνες και χρώματα χειρότερα

Link to comment
Share on other sites

 

κατά

-το ξύπνημα κατά την κίνηση του καρπού προβληματικό. Αν είστε π.χ ξαπλωμένοι, δεν θα δουλέψει ποτέ. Αλλα και ορθιοι θα προβληματίσει. Με άλλα λόγια θα φοράτε ένα ρολόι που θα σας κάνει την ζωή δύσκολη στο να δείτε γρήγορα την ώρα. Αν από την άλλη το βάλετε σε always display on να ξέρετε ότι εκτός του burn in που θα πάθει κατα 99% η οθόνη, τα watch faces είναι διαφορετικά και κατά ΠΟΛΥ λιγότερο εντυπωσιακά. Με απλά λόγια είτε το χρησιμοποιείτε με την οθόνη πάντα ανοιχτή άλλα το οπτικό αποτέλεσμα θα μοιάζει αρκετά με τις οθόνες ανάκλασης των sport watches ή το βάζετε σε λειτουργία ενεργοποίησης με την κίνηση καρπού και παίρνετε εκπληκτική οθόνη άλλα θα σιχτηρίζετε κάθε φορά λόγω του ότι θα υπάρχει η αστοχία ενεργοποίησης της ΠΟΛΥ συχνά.

Φιλε μου οχι μονο δουλευει αψογα το gesture καρπου, αλλα μερικες φορες ειναι εκνευριστικο γιατι εκει που καθομαι μπορει με το παραμικρο να αναψει η οθονη και μου τρωει ασκοπα μπαταρια. Το εχω παρακολουθησει και αναβει πχ αν εχω το χερι στο στηθος μου και αναβει μετα απο μια βαθεια αναπνοη...

 

Samsung galaxy watch as sportwatch

εδώ γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Μιλάμε για εντελώς άχρηστο ρολόι για να το χρησιμοποιήσετε ώς sport watch.

Από που να ξεκινήσω και από που να τελειώσω. Αισθητήρας καρδιακών παλμών αστείος, φυσικά και μετρήσεις του, όταν και αν τις παίρνει, είναι άθλιες. Καταγραφή ύπνου, βασικό για πολλούς από εμάς. Εντελώς άχρηστη. Κοιμάσαι 8 ώρες και θα δεις κάτι 1.30 ώρα, 2 ώρες. Δεν καταγράφει παλμούς, ή μάλλον δεν τους εμφανίζει στο διάγραμμα του ύπνου.

Οι αθλητικές δραστηριότητες κάκιστες, gps δεν λειτουργεί, παίρνει ίχνος από το κινητό. Βάζεις μια δραστηριότητα πατάς το κουμπί back για να γυρίσεις σε ρολόι όσο αυτό καταγράφει, και σταματάει την καταγραφή χωρίς καν να σε ειδοποιήσει. Παιδαριώδη λάθη στο software.

Ορόφους και βήματα?τι να σας πω, μένω στον δεύτερο σε μία κλασική πολυκατοικεία με 3μετρα ταβάνια και πάντα μετράει έναν από τους δυο ορόφους. Τα βήματα?Οτι θέλει κάθε φορά, μπορεί να δείτε και 500 βήματα παραπάνω ενώ απλά βλέπατε τηλεόραση. Μιλάμε για τον ορισμό του κακού tracking.

Και το βασικό. Το ρολόι δουλεύει ως tracker με την εφαρμογή samsung health. Αυτή η εφαρμογή είναι τόσο κακή στα γραφήματα και στα στατιστικά που αν μου έλεγαν ότι κώδικας της γράφτηκε μέσα σε μία νύχτα, θα το πίστευα. Στην ουσία δεν μπορείς να κάνεις ανάλυση σε κανένα γράφημα από activity. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο web interface ώστε να δεις πιο αναλυτικά τα στατιστικά σου στο πισί σαν άνθρωπος.

Αν κάποιος θέλει ένα ρολόι που να καταγράφει στατιστικά υγείας και αθλητικής δραστηριότητας πάει σε garmin ή σε κάτι άλλο. Ακόμα και τα εισαγωγικά της μοντέλα του 100ευρου είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερα από το galaxy watch.

Αν κάποιος έχει και κάποιο garmin και κάνει σύγκριση θα απογοητευτεί ΠΛΗΡΩΣ από το galaxy.

1 Ο αισθητηρας δουλευει αψογα. Μαλιστα σε χερι φιλου μου το ρολοι μου μετρουσε πιο γρηγορα τους παλμους. Δεν ξερω τι διαφορετικο ειχαμε περα απο το χρωμα δερματος και τις τριχες στο χερι.

2 Δεν μου εχει καταγραψει ποτε λαθος ωρα υπνου. Και REM και Βαθυ κλπ. Αυτο που μπορει να μην καταγραψει ειναι ο βαθυς υπνος αλλα αυτο προυποθετει οτι εισαι οντως σε βαθυ υπνο. Αλλιως δεν μπορει να μετρησει παλμους και να κανει καταγραφη. Μετραει παλμους αλλα δεν τους εμφανιζει σε διαγραμμα.

3 Το gps λειτουργει κανονικα . Το εχω δοκιμασει ως αυτονομο και με ασκηση και με Here maps με ακριβεια καλυτερη απο το παλιο μου tomtom στο αυτοκινητο.

4 Το χρησιμοποιεις λαθος... Το Back κουμπι βαζει την ασκηση σε παυση. Στο λεει κιολας... Αν θες να δει την ωρα χωρις να σταματησει η μετρηση πατας το menu button ... Επισης οι ασκησεις στο περπατημα και τρεξιμο που εχω δοκιμασει λειτουργουν υποδειγματικα και σταματανε και αυτοματα οταν σταματησω την ασκηση.

5 Τα βηματα δοκιμασμενα εχουν μια μικρη αποκλιση , αρνητικη, οχι θετικη. Δηλαδη θα σου πει οτι εκανες λιγοτερα βηματα απο αυτα που εχεις κανει πραγματικα. Οχι κατι τρελο. 5 βηματα ανα 100.

6 Στους οροφους εχει θεμα καθως δεν ξερω τι οριζει η samsung ως οροφο. Παντα μου μετραει εναν λιγοτερο ανα 4 πραγματικους οροφους του σπιτιου μου. Δεν ξερω αν εχει να κανει με το υψος του οροφου ή τον αριθμο σκαλοπατιών.

7 Το ρολοι δουλευει και με τις εφαρμογες της under armor και το strava.

8 Τα μοντελα της garmin στα 200€ οχι στα 100 , δεν καταγραφουν ουτε τις ασκησεις κολυμβησης και ας ειναι αδιαβροχα , οχι απο σφαλμα, αλλα απο ελλειψη δυνατοτητας tracking. Μην πω οτι δεν εχουν ουτε οθονη αφης.

 

Αν εχεις τοσα προβληματα με τους αισθητηρες πιστευω οτι υπαρχει θεμα. Εγω πχ εχω προβλημα με την μπαταρια και παω για αλλαγη , ενω οι αισθητηρες μου ειναι υποδειγματικοι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεθειτε με wifi στο ρολοι σας ανοιγει το galaxy apps?/

Μου βγαζει συνεχεια δεν ειναι δυνατη η συνδεση

Λαθος section frontier εχω

Edited by Foz
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τοσα προβληματα με τους αισθητηρες πιστευω οτι υπαρχει θεμα. Εγω πχ εχω προβλημα με την μπαταρια και παω για αλλαγη , ενω οι αισθητηρες μου ειναι υποδειγματικοι.

 

Φίλε μου και σε εντελώς προβληματικό ρολόι και αν έπεσα, δεν κάνει κάποια διαφορά.

sleep tracking

Τι το χρειαζόμαστε?να μας πει απλά πόσες ώρες κοιμηθήκαμε?Αυτό το ξέρουμε χωρίς καν να φοράμε ρολόι.

Το χρειαζόμαστε για να δούμε σχεδιάγραμμα κίνησης κατά την διάρκεια του ύπνου για να δούμε αν είχαμε ανήσυχο ύπνο ή ήρεμο και να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας (αν αλλάζει αυτό αναλόγως το κρεβάτι, την κούραση που έχουμε συγκεκριμένη μέρα, κ.τ.λ). Το καταγράφει αυτό?ή μάλλον μας το δείχνει σε διάγραμμα?οχι. Γιατί?αφού έχει αισθητήρες κίνησης σωστά?

Εχουμε αισθητήρα καρδιακών παλμών. Το διάγραμμα πως κινήθηκαν οι παλμοί μας κατά την διάρκεια του ύπνου σε άμεση αντιπαράθεση (στην ίδια οθόνη) με το διάγραμμα κίνησης είναι αυτό που θα σου δώσει τα πιο σωστά συμπεράσματα για τον ύπνο σου. Εχεις ξαφνικά αυξημένους ή μειωμένους παλμούς και παράλληλα έχεις αυξημένη κίνηση στα όρια του ξυπνήματος?Τότε μπορεί π.χ να παθαίνεις υπνική άπνοια στον ύπνο σου. Αν και όταν σε αυτά τα διαγράμματα αποτυπώνεται κάτι τέτοιο, μπορείς να τσεκάρεις παράλληλα αν νιώθεις κουρασμένος την άλλη μέρα οπότε να δεις στην ουσία πως η κίνηση σε συνδυασμό με τους παλμούς επηρεάζουν την ξεκούραση ή όχι του σώματος σου και του μυαλού σου. Αλλάζεις μαξιλάρι, κοιτάς τα διαγράμματα, βλέπεις πιο ήσυχο ύπνο?καλύτερη καρδιακή συμπεριφορά?Τότε ίσως βελτίωσε την αναπνευστική σου οδό, και κοιμάσαι όντως πιο ήσυχα.

 

Κάνει κάτι από αυτά το sleep tracking του galaxy?Εχει αυτά τα σημαντικά διαγράμματα το health?φυσικά όχι.

Ονομάζει sleep tracking και διαβάζω οτι πολλοί χρήστες είναι ευχαριστημένοι κιόλας (!), το να σου λέει πόσες ώρες κοιμήθηκες ελαφριά και βαριά. Ασχετα αν είναι λάθος και αυτές οι μετρήσεις, δεν είναι το θέμα που σχολιάζω τώρα.

 

Συμπέρασμα?Το sleep tracking στο galaxy είναι απλά μια πλασματική δυνατότητα, υπάρχει μεν, άθλια και μη χρήσιμη για τον χρήστη δε. Κάτι σαν διαφημιστικό τρικ απλά για να σε οδηγήσει στο ταμείο, μετά κόψε το κεφάλι σου.

 

Τα ίδια ακολουθούν και για όλες τις αθλητικές δραστηριότητες.

Βγαίνεις για περπάτημα. Τι θέλεις να ξέρεις όταν γυρίσεις σπίτι σου μετά?το πόσα χιλιόμετρα έκανες και πόσο χρόνο?Αυτά στα λέει και ένα απλό κινητό που έχεις στην τσέπη σου.

Θέλεις να δεις στο health τα διαγράμματα της διαδρομής με διαφορές ύψους, που είχε ανηφόρες βρε παιδί μου. Παράλληλα άλλο σχεδιάγραμμα στην ίδια οθόνη να σου λεει πως πήγαιναν οι παλμοί σου παράλληλα με την ταχύτητα και την υψομετρική διαφορά (το ίδιο ισχύει βέβαια και στο τρέξιμο άλλα και στο ποδήλατο). Ετσι να μπορείς να δεις πως βελτιώνεσαι.

Π.χ βλέπεις ότι σήμερα σε μια συγκεκριμένη διαδρομή που κάνεις, σε ένα ανηφορικό σημείο που έχεις σταμπάρει το ανέβηκες με μεγαλύτερη ταχύτητα και χαμηλότερους παλμούς. Αρα είδες βελτίωση.

 

Τι από αυτά κάνει το galaxy σε συνδυασμό με το health. Τίποτα απολύτως, καμία πληροφορία. Ενα ξερό διάγραμμα ταχύτητας σου δίνει

και τέλος.

Ιδιαιτέρως ο καρδιακός αισθητήρας είναι σαν να μην υπάρχει, δεν τον έχει ΠΟΥΘΕΝΑ σε καμία δραστηριότητα μέσα στα στατιστικά της δραστηριότητας.

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Το να μετράνε λάθος οι αισθητήρες του ρολογιού οκ, ενα φθηνό ρολόι είναι. Το να είναι ΤΟΣΟ κακό το tracking software όμως που στην ουσία να σε κοροιδεύει αντί να σου δίνει ΒΑΣΙΚΕΣ πληροφορίες είναι κάτι αδικαιολόγητο.

Για αυτούς (και άλλους πολλούς, απλά θα γράφω μέχρι μεθαύριο) τους λόγους το galaxy δεν κάνει ούτε για αστείο την tracking δουλειά του που θεωρείς ως αγοραστής ότι θα κάνει.

 

Αυτά δεν τα διάβασα ΠΟΥΘΕΝΑ όταν μελέτησα λίγο πριν το πάρω (και ομολογώ ότι την πάτησα, δεν είμαι από τους τύπους, το πήρα, άρα αναγκαστικά είναι καλό), άπειρα ποστ για τη μπαταρία, οχι κρατάει 72 ώρες, οχι 78,5, οχι αν κλείσω αυτό βελτιώνεται 3,3%, και πάει λέγοντας. Παντελώς ασήμαντο θέμα.

Το ρολόι είναι ένα καλό και όμορφο smartwatch. Οσοι θεωρούν λύση του να βλέπουν τις ειδοποιήσεις στο ρολόι ή να μιλάνε από αυτό πάνω στο μηχανάκι π.χ, μια χαρά αγορά θα κάνουν. Οσοι ενδιαφέρονται να βλέπουν και στατιστικά υγείας και άθλησης μην παρασύρονται από τους αισθητήρες που δηλώνει ότι έχει το ρολόι στα χαρακτηριστικά του. Αν όχι υποδουλεύουν, δεν τους χρησιμοποιεί στα στατιστικά που θες να μελετήσεις, οπότε είναι σαν να μην υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή εφαρμογή που να κλειδώνει το ρολόι από λάθος χρήση?πχ όταν βάζω το μπουφάν μου!

Υπάρχει η απλή λύση της ενεργοποίησης "κλείδωμα στο νερό", το βάζεις για ευκολία σε ένα από τα δύο κουμπιά και είσαι κομπλέ.

Χρήσιμο και για γονείς με μικρά παιδιά !;)

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το φίλο πιο πάνω για τη χειρονομία ενεργοποίησης, έχω και εγώ θέμα.

Μπαταρία όμως πέραν του δέοντος ικανοποιητική...

 

Screenshot-20181229-172939-Galaxy-Watch-Plug-In.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και σε εντελώς προβληματικό ρολόι και αν έπεσα, δεν κάνει κάποια διαφορά.

sleep tracking

Τι το χρειαζόμαστε?να μας πει απλά πόσες ώρες κοιμηθήκαμε?Αυτό το ξέρουμε χωρίς καν να φοράμε ρολόι.

Το χρειαζόμαστε για να δούμε σχεδιάγραμμα κίνησης κατά την διάρκεια του ύπνου για να δούμε αν είχαμε ανήσυχο ύπνο ή ήρεμο και να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας (αν αλλάζει αυτό αναλόγως το κρεβάτι, την κούραση που έχουμε συγκεκριμένη μέρα, κ.τ.λ). Το καταγράφει αυτό?ή μάλλον μας το δείχνει σε διάγραμμα?οχι. Γιατί?αφού έχει αισθητήρες κίνησης σωστά?

Εχουμε αισθητήρα καρδιακών παλμών. Το διάγραμμα πως κινήθηκαν οι παλμοί μας κατά την διάρκεια του ύπνου σε άμεση αντιπαράθεση (στην ίδια οθόνη) με το διάγραμμα κίνησης είναι αυτό που θα σου δώσει τα πιο σωστά συμπεράσματα για τον ύπνο σου. Εχεις ξαφνικά αυξημένους ή μειωμένους παλμούς και παράλληλα έχεις αυξημένη κίνηση στα όρια του ξυπνήματος?Τότε μπορεί π.χ να παθαίνεις υπνική άπνοια στον ύπνο σου. Αν και όταν σε αυτά τα διαγράμματα αποτυπώνεται κάτι τέτοιο, μπορείς να τσεκάρεις παράλληλα αν νιώθεις κουρασμένος την άλλη μέρα οπότε να δεις στην ουσία πως η κίνηση σε συνδυασμό με τους παλμούς επηρεάζουν την ξεκούραση ή όχι του σώματος σου και του μυαλού σου. Αλλάζεις μαξιλάρι, κοιτάς τα διαγράμματα, βλέπεις πιο ήσυχο ύπνο?καλύτερη καρδιακή συμπεριφορά?Τότε ίσως βελτίωσε την αναπνευστική σου οδό, και κοιμάσαι όντως πιο ήσυχα.

Για υπνο θα δοκιμάσω σημερα Κίτο sleep as android.

Κάνει κάτι από αυτά το sleep tracking του galaxy?Εχει αυτά τα σημαντικά διαγράμματα το health?φυσικά όχι.

Ονομάζει sleep tracking και διαβάζω οτι πολλοί χρήστες είναι ευχαριστημένοι κιόλας (!), το να σου λέει πόσες ώρες κοιμήθηκες ελαφριά και βαριά. Ασχετα αν είναι λάθος και αυτές οι μετρήσεις, δεν είναι το θέμα που σχολιάζω τώρα.

 

Συμπέρασμα?Το sleep tracking στο galaxy είναι απλά μια πλασματική δυνατότητα, υπάρχει μεν, άθλια και μη χρήσιμη για τον χρήστη δε. Κάτι σαν διαφημιστικό τρικ απλά για να σε οδηγήσει στο ταμείο, μετά κόψε το κεφάλι σου.

 

Τα ίδια ακολουθούν και για όλες τις αθλητικές δραστηριότητες.

Βγαίνεις για περπάτημα. Τι θέλεις να ξέρεις όταν γυρίσεις σπίτι σου μετά?το πόσα χιλιόμετρα έκανες και πόσο χρόνο?Αυτά στα λέει και ένα απλό κινητό που έχεις στην τσέπη σου.

Θέλεις να δεις στο health τα διαγράμματα της διαδρομής με διαφορές ύψους, που είχε ανηφόρες βρε παιδί μου. Παράλληλα άλλο σχεδιάγραμμα στην ίδια οθόνη να σου λεει πως πήγαιναν οι παλμοί σου παράλληλα με την ταχύτητα και την υψομετρική διαφορά (το ίδιο ισχύει βέβαια και στο τρέξιμο άλλα και στο ποδήλατο). Ετσι να μπορείς να δεις πως βελτιώνεσαι.

Π.χ βλέπεις ότι σήμερα σε μια συγκεκριμένη διαδρομή που κάνεις, σε ένα ανηφορικό σημείο που έχεις σταμπάρει το ανέβηκες με μεγαλύτερη ταχύτητα και χαμηλότερους παλμούς. Αρα είδες βελτίωση.

 

Τι από αυτά κάνει το galaxy σε συνδυασμό με το health. Τίποτα απολύτως, καμία πληροφορία. Ενα ξερό διάγραμμα ταχύτητας σου δίνει

και τέλος.

Ιδιαιτέρως ο καρδιακός αισθητήρας είναι σαν να μην υπάρχει, δεν τον έχει ΠΟΥΘΕΝΑ σε καμία δραστηριότητα μέσα στα στατιστικά της δραστηριότητας.

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Το να μετράνε λάθος οι αισθητήρες του ρολογιού οκ, ενα φθηνό ρολόι είναι. Το να είναι ΤΟΣΟ κακό το tracking software όμως που στην ουσία να σε κοροιδεύει αντί να σου δίνει ΒΑΣΙΚΕΣ πληροφορίες είναι κάτι αδικαιολόγητο.

Για αυτούς (και άλλους πολλούς, απλά θα γράφω μέχρι μεθαύριο) τους λόγους το galaxy δεν κάνει ούτε για αστείο την tracking δουλειά του που θεωρείς ως αγοραστής ότι θα κάνει.

 

Αυτά δεν τα διάβασα ΠΟΥΘΕΝΑ όταν μελέτησα λίγο πριν το πάρω (και ομολογώ ότι την πάτησα, δεν είμαι από τους τύπους, το πήρα, άρα αναγκαστικά είναι καλό), άπειρα ποστ για τη μπαταρία, οχι κρατάει 72 ώρες, οχι 78,5, οχι αν κλείσω αυτό βελτιώνεται 3,3%, και πάει λέγοντας. Παντελώς ασήμαντο θέμα.

Το ρολόι είναι ένα καλό και όμορφο smartwatch. Οσοι θεωρούν λύση του να βλέπουν τις ειδοποιήσεις στο ρολόι ή να μιλάνε από αυτό πάνω στο μηχανάκι π.χ, μια χαρά αγορά θα κάνουν. Οσοι ενδιαφέρονται να βλέπουν και στατιστικά υγείας και άθλησης μην παρασύρονται από τους αισθητήρες που δηλώνει ότι έχει το ρολόι στα χαρακτηριστικά του. Αν όχι υποδουλεύουν, δεν τους χρησιμοποιεί στα στατιστικά που θες να μελετήσεις, οπότε είναι σαν να μην υπάρχουν.

φίλε μου τσάμπα το κατεβατό.... Πηρες smartwatch . Αν δεν μπορεις να του βάλεις τις εφαρμογες που χρειάζεσαι ποτε δεν θα εισαι ευχαριστημένος . Βάλε τις εφαρμογες της under armor που εχεις δωρεάν για ενα χρόνο με συμφωνία της Samsung και αν δεν βρεις και εκεί αυτο που θες, δεν θα το βρεις πουθενά . Συγκεκριμενα την ua record που εχει και καταγραφή του ύπνου και το mapmyrun. Το οτι το Samsung health ειναι προβληματικό ειναι γεγονός, αλλα δεν ειναι και αποκλειστικό για την χρηση του ρολογιού ...

Θα δοκιμάσω σημερα και το sleep as android.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Για πες εντυπώσεις από το sleep as android αν και νομίζω ότι πρέπει να δουλεύει και η εφαρμογή στο κινητό ταυτόχρονα με συνέπεια μεγάλη κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα από μένα παιδιά. Ένας φίλος που πήρε το ρολόι έχει Huawei p20 pro. Έχει προβλήματα με τις κλήσεις στο ρολόι. Όταν τον παίρνουν τηλέφωνό δεν χτυπάει το ρολόι και όταν κάνει κλήση από το ρολόι του γράφει ελέγξτε στο ρολόι. Με τα μνματα δεν έχει κανένα πρόβλημά. Το έψαξα λίγο με το ρολόι του και το κινητό δεν έβγαλα άκρη. Έχω και εγώ το ρολόι αλλά δεν έχω τετοια θέματα με s9+. Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι θα ήταν χρήσιμο. Τωρα για τον φίλο που είπε τοσα αρνητικά για το ρολόι. Εμένα σχεδόν τα κάνει όλα τέλεια. Το μόνο που θα ήθελα να είναι να ακούω τις ηχογραφισεις από what's up και messenger. Αν έχουμε κάποια λύση και για αυτό ευπρόσδεκτο...
Link to comment
Share on other sites

Το Frontier το είχα για περίπου 2 χρόνια με alaways on και είχα 2 μόνο watchfaces που χρησιμοποιούσα.

Δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Για πες εντυπώσεις από το sleep as android αν και νομίζω ότι πρέπει να δουλεύει και η εφαρμογή στο κινητό ταυτόχρονα με συνέπεια μεγάλη κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία γραφικά και τίποτα παραπάνω. Εχεις κάποιες λειτουργίες που απαιτούν το τηλέφωνο όπως καταγραφή ροχαλητου κάτι που θα μπορούσε να γίνει και με το galaxy watch αλλά επειδή δεν είναι και πολλά τα τρακερ που έχουν μικρόφωνο δεν το υποστηρίζει. Μου έφαγε 30% της μπαταρίας σε 6 ώρες ύπνου και δεν μέτρησε σωστα βαθύ ύπνο κλπ . Μόνο καρδιακους παλμούς σε ένα ωραίο γράφημα. Φυσικά ούτε εδώ αυτή η εφαρμογή σου δίνει δυνατότητα να παραθέσεις δύο γραφήματα ταυτόχρονα. Με ξύπνησε και το ρολόι δύο φορές για να με ειδοποιήσει για την κατανάλωση της εφαρμογής. Δηλαδή η εφαρμογή δεν είναι κατάλληλη για καμιά χρήση με το ρολόι μας . Δοκίμασα και την ua record αλλά επειδή ήταν για δύο ώρες δεν κατέγραψε πολλά. Σε αυτήν έχει και τα δύο γραφήματα στην ίδια καρτέλα, παλμούς και διάρκεια ύπνου αλλά και αυτή σε 2 ώρες έφαγε ένα 5% της μπαταρίας. Samsung health και πάλι samsung health. Εχεις τα γραφήματα ξεχωριστά αλλά δεν σου τρώει το 1/3 της μπαταρίας.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ωραία γραφικά και τίποτα παραπάνω. Εχεις κάποιες λειτουργίες που απαιτούν το τηλέφωνο όπως καταγραφή ροχαλητου κάτι που θα μπορούσε να γίνει και με το galaxy watch αλλά επειδή δεν είναι και πολλά τα τρακερ που έχουν μικρόφωνο δεν το υποστηρίζει. Μου έφαγε 30% της μπαταρίας σε 6 ώρες ύπνου και δεν μέτρησε σωστα βαθύ ύπνο κλπ . Μόνο καρδιακους παλμούς σε ένα ωραίο γράφημα. Φυσικά ούτε εδώ αυτή η εφαρμογή σου δίνει δυνατότητα να παραθέσεις δύο γραφήματα ταυτόχρονα. Με ξύπνησε και το ρολόι δύο φορές για να με ειδοποιήσει για την κατανάλωση της εφαρμογής. Δηλαδή η εφαρμογή δεν είναι κατάλληλη για καμιά χρήση με το ρολόι μας . Δοκίμασα και την ua record αλλά επειδή ήταν για δύο ώρες δεν κατέγραψε πολλά. Σε αυτήν έχει και τα δύο γραφήματα στην ίδια καρτέλα, παλμούς και διάρκεια ύπνου αλλά και αυτή σε 2 ώρες έφαγε ένα 5% της μπαταρίας. Samsung health και πάλι samsung health. Εχεις τα γραφήματα ξεχωριστά αλλά δεν σου τρώει το 1/3 της μπαταρίας.
Όπως το περίμενα με το sleep as android. Το UA record από ότι είδα εάν το κάνεις εγκατάσταση στο κινητό, τραβάει τα δεδομένα από το Samsung health αν πας στις ρυθμίσεις και το συνδέσεις, γιατί να καταναλώνει μπαταρία. Βέβαια εμένα για κάποιο λόγο ενώ το έχω συνδέσει με το Samsung health δεν τράβηξε τα δεδομένα ύπνου ούτε βημάτων αλλά υπέθεσα ότι θα είναι κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας γιατί στο note 9 έχω περάσει την pie 9.0 beta και δεν το έψαξα παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περίμενα με το sleep as android. Το UA record από ότι είδα εάν το κάνεις εγκατάσταση στο κινητό, τραβάει τα δεδομένα από το Samsung health αν πας στις ρυθμίσεις και το συνδέσεις, γιατί να καταναλώνει μπαταρία. Βέβαια εμένα για κάποιο λόγο ενώ το έχω συνδέσει με το Samsung health δεν τράβηξε τα δεδομένα ύπνου ούτε βημάτων αλλά υπέθεσα ότι θα είναι κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας γιατί στο note 9 έχω περάσει την pie 9.0 beta και δεν το έψαξα παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δεν ξερω αλλα ουτε σε εμενα είχε τραβήξει δεδομένα βημάτων απο το health. Στην κατανάλωση μπαταρίας μου έβγαζε ενα 13% κατανάλωση απο το ua record. Δεν ξερω τι εκανε η εφαρμογή στο ρολόι ...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για κάποιο λόγο δεν μου μετράει πάντα τους παλμούς συνέχεια μου λέει να καθαρίσω τον φακό, μήπως επειδή πρέπει να το σφίγγω; επειδη το βάζω στο προτελευταίο αλλά είναι σφιχτό
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για κάποιο λόγο δεν μου μετράει πάντα τους παλμούς συνέχεια μου λέει να καθαρίσω τον φακό, μήπως επειδή πρέπει να το σφίγγω; επειδη το βάζω στο προτελευταίο αλλά είναι σφιχτό
Θέλει να είναι σφιχτά στον καρπό, να μην παίζει η στεφάνη.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

katevasa-tin-paraskeui-sto-kinito-tin-efarmogi-pou-metraei-ta-vimata.jpg

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...