Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

P30 pro ai off

 

47826815371_3a91f8b5e1_c.jpgIMG_20190511_190422 by John, on Flickr

46910673765_20ea03d338_c.jpgIMG_20190511_194612 by John, on Flickr

47826815071_37db280464_c.jpgIMG_20190511_185626 by John, on Flickr

33949581038_78fa6a55f2_c.jpgIMG_20190511_184627 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφες φωτο κ δείχνουν τοσο φυσικες!!! Το θελω το εργαλείο αλλα δεν εχω ακομα το χρημα.. Τον Αύγουστο που θα εχει πέσει..

Αν απο οτι εχω δει απο το 30 προ γενικα μου αρεσει αλλα αν λεμε αυτες τις φωτο ειδικα αυτες με το ΑΙ ανοιχτο φυσικες τοτε εχουμε χασει το μετρο το τι ειναι φυσικες και τι οχι.Εχει πολλα καλα το 30 αλλα αυτες οι φωτο φυσικες ΔΕΝ ειναι.Τα συννεφα ειναι σαν να ειναι πινακας ζωγραφικης.Με το ΑΙ OFF ειναι πολυ καλυτερες.

Να μου πεις φυσικες τις πιο πανω του ΧΖ3 να το δεχτω ακομη και το iphone του avatar που εχεις την ημερα βγαζει πολυ πιο φυσικες φωτογραφιες απο αυτες.

Edited by droper_05
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Αν απο οτι εχω δει απο το 30 προ γενικα μου αρεσει αλλα αν λεμε αυτες τις φωτο ειδικα αυτες με το ΑΙ ανοιχτο φυσικες τοτε εχουμε χασει το μετρο το τι ειναι φυσικες και τι οχι.Εχει πολλα καλα το 30 αλλα αυτες οι φωτο φυσικες ΔΕΝ ειναι.Τα συννεφα ειναι σαν να ειναι πινακας ζωγραφικης.Με το ΑΙ OFF ειναι πολυ καλυτερες.

Να μου πεις φυσικες τις πιο πανω του ΧΖ3 να το δεχτω ακομη και το iphone του avatar που εχεις την ημερα βγαζει πολυ πιο φυσικες φωτογραφιες απο αυτες.

 

Έτσι είναι, και εγώ είτε με v30 είτε S10 βλέπω ότι το ΑΙ απλά τις κάνει ψεύτικες και πιο εντυπωσιακές αλλά όχι ρεαλιστικές. Προσωπικά θα ήθελα να δω από το 300 χωρίς ΑΙ που θεωρώ ότι είναι καλύτερο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν απο οτι εχω δει απο το 30 προ γενικα μου αρεσει αλλα αν λεμε αυτες τις φωτο ειδικα αυτες με το ΑΙ ανοιχτο φυσικες τοτε εχουμε χασει το μετρο το τι ειναι φυσικες και τι οχι.Εχει πολλα καλα το 30 αλλα αυτες οι φωτο φυσικες ΔΕΝ ειναι.Τα συννεφα ειναι σαν να ειναι πινακας ζωγραφικης.Με το ΑΙ OFF ειναι πολυ καλυτερες.

Να μου πεις φυσικες τις πιο πανω του ΧΖ3 να το δεχτω ακομη και το iphone του avatar που εχεις την ημερα βγαζει πολυ πιο φυσικες φωτογραφιες απο αυτες.

 

Ενταξει ειναι πιο εντυπωσιακες κ ειπα φυσικες.. Θα μου πεις αλλο το ενα αλλο το αλλο.. Μου αρεσουν πολυ κ ειναι πιο εντυπωσιακες απο το iphone x για μενα.. Τωρα με το ΑΙ κλειστό εχω ακούσει οτι ειναι καλυτερες..Παντος εχω πετύχει τον ουρανό καπως ετσι με τα σύννεφα κ να λεω οτι ρε συ αυτο που βλέπω ειναι σαν πινακας σαν ψευτικο..

Link to comment
Share on other sites

Και με και χωρίς η φώτο βγήκε όπως ακριβώς είναι.. Συνήθως με την υπερευρυγωνια συμβαίνει αυτό το πιο εντυπωσιακό bd497a7ba7d8de45aa6baf14a01441ca.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Με εντυπωσίασαν οι φωτό του Αντρέα με τις διαφορές μεταξύ στοκ και gcam στο Redni Note 7 - και σε κόντρα με το U11 - αλλά επειδή έχω καιρό να μπω στο νήμα μήπως κάποιος έχει κάνει ανάλογη δοκιμή με το Mi 8 Lite; Είμαι μεταξύ να πάρω τώρα 7 ή Lite γιατί το Lite έχει κάμερα Sony που τη φοράνε και τα Pixel, πάλι θα μπλέκω με τη σάμσουνγκ του 7 που την έχει σιχαθεί η ψυχή μου μιας που 7 Pro με Sony δεν θα δούμε ποτέ εις τα Ευρώπας; Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Όμορφες και φυσικές του iphone,δεν μπορώ να πώ το ίδιο για το huawei παραπάνω για την φυσικότητα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Με εντυπωσίασαν οι φωτό του Αντρέα με τις διαφορές μεταξύ στοκ και gcam στο Redni Note 7 - και σε κόντρα με το U11 - αλλά επειδή έχω καιρό να μπω στο νήμα μήπως κάποιος έχει κάνει ανάλογη δοκιμή με το Mi 8 Lite; Είμαι μεταξύ να πάρω τώρα 7 ή Lite γιατί το Lite έχει κάμερα Sony που τη φοράνε και τα Pixel, πάλι θα μπλέκω με τη σάμσουνγκ του 7 που την έχει σιχαθεί η ψυχή μου μιας που 7 Pro με Sony δεν θα δούμε ποτέ εις τα Ευρώπας;

 

Για κάμερα δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά. Σαν συσκευή ομως θα προτιμούσα το rn7 από το mi8 lite λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας, μικρότερου notch και ότι παίζει η gcam χωρίς ξεκλειδωματα.

 

Τώρα για κάμερα αν στο συγκρίνω με το poco (που έχω την αίσθηση ότι έχει ίδια καμερα με mi8 lite) εχω την εντύπωση ότι με gcam πάει καλύτερα το rn7 στις φωτογραφίες και σίγουρα καλύτερη σταθεροποίηση στο βίντεο . Η στοκ κάμερα βέβαια τη μέρα είναι χαλι (νύχτα δεν είναι άσχημη).

Link to comment
Share on other sites

Για κάμερα δεν ξέρω να σου πω. Σαν συσκευή ομως θα προτιμούσα το rn7 από το mi8 lite λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας, μικρότερου notch και ότι παίζει η gcam χωρίς ξεκλειδωματα.

 

Τώρα για κάμερα έχω την εντύπωση ότι με gcam πάει καλύτερα από pocophone στις φωτογραφίες και σίγουρα καλύτερη σταθεροποίηση στο βίντεο (το λέω γιατί έχω την αίσθηση ότι το poco έχει ίδια καμερα με mi8 lite). Η στοκ κάμερα βέβαια τη μέρα είναι χαλί (νύχτα δεν είναι άσχημη).

 

Δούλεψα Πόκο για μια βδομάδα λόγω του ότι το ήθελε 13χρονο από επαρχία και οι γονείς του δεν το έχουν από διαδικτυακές αγορές να το βρουν στη φτηνή τιμή, συν να το σετάρω από bootloader κλπ να του το δώσω έτοιμο και τους το έφερα στο χωριό για τις διακοπούλες που χρειαζόμουν. Άψογο μεν πλην του υπερβολικά τεράστιου νοτς, της πλαστικής φτηνής πλάτης και αχρείαστος για μένα επεξεργαστής, ο μικρός το ήθελε για να λιώνει παιχνίδια τύπου Fortnite. Σαν κάμερα το βρήκα πολύ άριστο αφού του έβαλα τη gcam, μέχρι εκεί.

 

Το Mi 8 Lite το έχει πιο συμμαζεμένο το νοτς ενώ στο 7 μου φαίνεται σαν κου******ά και είναι (παραδόξως πείτε) πιο πολύ ενοχλητικό αισθητικά. Αλλά άλλα με προβληματίζουν. Αφήστε μπαταρίες και άλλα καλούδια, το θέμα είναι χρειάζομαι τώρα για τον Ιούνιο που θα έχουμε οικογενειακά reunion από κρητικά σόγια που έχω να δω καιρό λόγω απανωτών θανάτων στους γέρους, μια αξιόπιστη κάμερα και βίντεο EIS το λιγότερο. Κρατάω ακόμα το RN4 που μου βγαίνει σκυλί, έχω το Honor X8 (μια βλακεία και μισή τελικά) και μια σαβούρα σάμσουνγκ από δώρο παρόχου (ναι η σαβούρα Galaxy J4+ που λέω να ανεβάσω δείγματα να γελάσουμε) αλλά θα χρειαστώ gcam που δεν θα παιδεύομαι με root. Το Mi 8 Lite την παίρνει χωρίς root.

 

Κι αφού δεν υπάρχει ακόμα στο νήμα εναλλακτικό δείγμα του Mi 8 Lite στην κάμερα, αν το πάρω τελικά θα ανεβάσω ανάλογη σύγκριση με του Αντρέα.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μάλλον σε μπέρδεψα. Το rn7 ειναι που παίρνει gcam χωρίς root. Το mi8 lite θέλει ξεκλείδωμα https://en.miui.com/thread-5504093-1-1.html

Τώρα αν άλλαξε κάτι από τότε δεν γνωρίζω. Πάντως το eis του poco ηταν χάλι. Αν ειναι το ίδιο και στο mi8 lite, δεν το συνιστω για βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μάλλον σε μπέρδεψα. Το rn7 ειναι που παίρνει gcam χωρίς root. Το mi8 lite θέλει ξεκλείδωμα https://en.miui.com/thread-5504093-1-1.html

Τώρα αν άλλαξε κάτι από τότε δεν γνωρίζω. Πάντως το eis του poco ηταν χάλι. Αν ειναι το ίδιο και στο mi8 lite, δεν το συνιστω για βιντεο.

 

Τότε αυτοί τι λένε; Βλακείες; Ζητώ επιβεβαίωση το τι ισχύει.

 

https://en.miui.com/thread-5504218-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Τότε αυτοί τι λένε; Βλακείες; Ζητώ επιβεβαίωση το τι ισχύει.

 

https://en.miui.com/thread-5504218-1-1.html

 

Μα το γράφει και σε αυτό που μου βαλες

Steps:1. unlock bootloader

 

Για περισσότερα ρώτα στο thread της συσκευής γιατί βγαίνουμε offtopic ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα το γράφει και σε αυτό που μου βαλες

Steps:1. unlock bootloader

 

Για περισσότερα ρώτα στο thread της συσκευής γιατί βγαίνουμε offtopic ;)

Συγνώμη μα τόσα χρόνια δεν το ξέρουμε ότι είναι προαπαιτούμενο το ξεκλείδωμα του bootloader; Κι εγώ τι έγραφα πιο πάνω για το Πόκο; Τεσπά, σε λάθος τόπικ ρώτησα να με βγάλετε και αγράμματο. Μου βγάζεις ένα ποστ που μιλάει για root κι εγώ σου δείχνω το άλλο. Ποιός λέει βλακείες τώρα;

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μα τόσα χρόνια δεν το ξέρουμε ότι είναι προαπαιτούμενο το ξεκλείδωμα του bootloader; Κι εγώ τι έγραφα πιο πάνω για το Πόκο; Τεσπά, σε λάθος τόπικ ρώτησα να με βγάλετε και αγράμματο. Μου βγάζεις ένα ποστ που μιλάει για root κι εγώ σου δείχνω το άλλο. Ποιός λέει βλακείες τώρα;

 

ι το rn7 είναι έτοιμο Δεν θέλει τίποτα. Απλή εγκατάσταση apk.

 

Το "πειραγμα" δεν είναι προαπαιτούμενο αν έχει ήδη ενεργό api2. το ξεκλείδωμα πλέον στα xiaomi με τον ένα μήνα αναμονή που θέλουν πλέον δεν το λες καθόλου απλό...

Edited by Nikos_Mpl
Link to comment
Share on other sites

Βρε άνθρωπε σου λέω ότι το rn7 είναι έτοιμο!!! :) Δεν θέλει τίποτα. Απλή εγκατάσταση apk.

 

Το "πειραγμα" δεν είναι προαπαιτούμενο αν έχει ήδη ενεργό api2. Τα γράφω και στον οδηγό μου. Και το ξεκλείδωμα πλέον στα xiaomi με τον ένα μήνα αναμονή που θέλουν πλέον δεν το λες καθόλου απλό...

 

Γι αυτό ρώτησα για το Mi 8 Lite αν το έχει κανείς κι έφερα σχετικά λινκ αν ισχύουν.

Edited by Nikos_Mpl
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ρώτησα για το Mi 8 Lite αν το έχει κανείς κι έφερα σχετικά λινκ αν ισχύουν. Αν δεν ξέρετε, μην απαντάτε με άσχετα.

 

Μα και το Link που εβαλες τα ίδια γράφει... :lol: Και ξεκάθαρα δεν ισχύει αυτό που είπες για το ξεκλείδωμα ως κανόνα για gcam

 

Τεσπα, σε αφήνω γιατι βλέπω ότι αρπάζεσαι και το χουμε σκισει το θεμα στο offtopic. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

P30 Pro Auto Ai Off

 

32890937117_9e36943292_c.jpgIMG_20190512_114819 by John, on Flickr

47834825491_a8389ebbd2_c.jpgIMG_20190512_193012 by John, on Flickr

47834826301_f2794b7029_c.jpgIMG_20190512_194750 by John, on Flickr

32890944057_0e2eaa47cd_c.jpgIMG_20190512_202757 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Την ανεβάζω μόνο για ιστορικούς λόγους, γιατί νομίζω είναι η πρώτη με της επόμενης γενιάς Android 10, έστω και σε πειραματικό στάδιο.

 

Sony Xperia XZ3, Android Q (10) beta, στοκ κάμερα (πειραματική). Έχει πολύ λίγες και απλές λειτουργίες και αρκετές αστάθειες μιάς και είναι εντελώς δοκιμαστικό το λειτουργικό. Έχει θόρυβο αν εστιάσεις.

Μόνο αυτόματη λειτουργία υπάρχει και δεν ρυθμίζεται τίποτα άλλο.

Το κινητό μου έχει αλλάξει όνομα για όσο καιρό το χρησιμοποιώ έτσι και από Η9436 έγινε Η8416.

 

40868313143_8e7f24c2e7_c.jpgIMG_20190512_204901 by Dim Tsak, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα μήπως υπάρχει παραμόρφωση; Σαν να είναι τραβηγμένα τα σώματα του ζευγαριού και του μπάρμαν κ το παλτό αριστερά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. ΘΑ ρωτησω εδω μιας και στο θεμα του κινητου ειναι ελαχιστα ατομα. Χτυπησα το asus zenfone 5z μιας και μου αρεσε πολυ (αν και νομιζω οτι το lg v40 θα ηταν πιο πληρες τελικα) και με ενδιαφερει να το δουλεψω και με gcam. Ξερετε αν υπαρχει καμια εκδοση που να λειτουργει σωστα? Με ενδιαφερει να μην κρασαρει και να μην κολλαει ολο το κινητο, και ας μην ειναι η πιο τελευταια κλπ.. Επισης αν μπαιναι να μην θελει ρουτ και μπελαδες καθως δεν εχω χρονο για τετοια, μια απλη εγκατασταση αν γινεται.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...