Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντρέα μήπως υπάρχει παραμόρφωση; Σαν να είναι τραβηγμένα τα σώματα του ζευγαριού και του μπάρμαν κ το παλτό αριστερά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και δεν αποκλειω να εχει παραμορφωση ο φακος μιας και ειναι 25αρης, παρόλα αυτά είναι πολύ κέντρο και σχετικά μακρυά τα σημεία που λες για να ανησυχήσουμε. Η φωτογραφια βγήκε τεντώνοντας τα χερια προς τα πάνω και ίσως η κλίση που είχε όπως το κράταγα να έδωσε μια τέτοια αίσθηση.

 

Θα βγάλω μερικές φωτογραφίες ακόμα με γραμμές (πχ κτήρια) και θα το δούμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδες καλημερα. ΘΑ ρωτησω εδω μιας και στο θεμα του κινητου ειναι ελαχιστα ατομα. Χτυπησα το asus zenfone 5z μιας και μου αρεσε πολυ (αν και νομιζω οτι το lg v40 θα ηταν πιο πληρες τελικα) και με ενδιαφερει να το δουλεψω και με gcam. Ξερετε αν υπαρχει καμια εκδοση που να λειτουργει σωστα? Με ενδιαφερει να μην κρασαρει και να μην κολλαει ολο το κινητο, και ας μην ειναι η πιο τελευταια κλπ.. Επισης αν μπαιναι να μην θελει ρουτ και μπελαδες καθως δεν εχω χρονο για τετοια, μια απλη εγκατασταση αν γινεται.

 

Στο zenfone 3 zoom έμπαινε χωρίς root (είχε ενεργό api2). Δοκίμασε αυτό το πρόγραμμα να δεις τι γράφει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.airbeat.device.inspector

 

Κατα τα άλλα σε τι έκδοση android είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αποκλειω να εχει παραμορφωση ο φακος μιας και ειναι 25αρης, παρόλα αυτά είναι πολύ κέντρο και σχετικά μακρυά τα σημεία που λες για να ανησυχήσουμε. Η φωτογραφια βγήκε τεντώνοντας τα χερια προς τα πάνω και ίσως η κλίση που είχε όπως το κράταγα να έδωσε μια τέτοια αίσθηση.

 

Θα βγάλω μερικές φωτογραφίες ακόμα με γραμμές (πχ κτήρια) και θα το δούμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο zenfone 3 zoom έμπαινε χωρίς root (είχε ενεργό api2). Δοκίμασε αυτό το πρόγραμμα να δεις τι γράφει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.airbeat.device.inspector

 

Κατα τα άλλα σε τι έκδοση android είναι;

 

εχεις λινκ με τις gcam κατευθειαν να κανω δοκιμη? δεν εχω παραλαβει ακομα, το περιμενω σε 3 μερες. αλλα ειπα να ειμαι ετοιμος για το ΣΚ μπας και το δουλεψω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχω μια ερώτηση και νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο νήμα,παρά να ανοίξω νέο. Εσείς που έχετε δοκιμάσει άπειρες συσκευές,ποια κατά την γνώμη σας έχει την γρηγορότερη κάμερα;

Το μικρότερο shutter lag σε συνδυασμο με ακαριαία ή έστω αξιόπιστη εστίαση;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχω μια ερώτηση και νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο νήμα,παρά να ανοίξω νέο. Εσείς που έχετε δοκιμάσει άπειρες συσκευές,ποια κατά την γνώμη σας έχει την γρηγορότερη κάμερα;

Το μικρότερο shutter lag σε συνδυασμο με ακαριαία ή έστω αξιόπιστη εστίαση;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι πολλές αυτές που έχουν ακαριαιο shutter. Θεωρώ ότι οι πιο πολλές ναυαρχίδες το έχουν. Θες απλά το γρηγορότερο ή μέσα σε ένα εύρος τιμών πχ ?

 

Παρόλα αυτά μπορείς να ανοίξεις θέμα στην επιλογή συσκευής με τέτοιο κριτήριο και θα παρεις απαντήσεις

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχω μια ερώτηση και νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο νήμα,παρά να ανοίξω νέο. Εσείς που έχετε δοκιμάσει άπειρες συσκευές,ποια κατά την γνώμη σας έχει την γρηγορότερη κάμερα;

Το μικρότερο shutter lag σε συνδυασμο με ακαριαία ή έστω αξιόπιστη εστίαση;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσωπικά θα έλεγα για Samsung σειρές S. Τώρα έχω το Lg g6. Ανωτέρω κάμερα σε όλα σε σχέση με S7 και s8, εκτός από το θέμα που αναφέρεις. Μέχρι να βγάλω το κινητό από την τσέπη η κάμερα είχε ανοίξει πυροβολούσε και έτοιμο. Είναι ότι πρέπει για να φωτογραφίσεις παιδιά σε κίνηση και δραστηριότητες.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχω μια ερώτηση και νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο νήμα,παρά να ανοίξω νέο. Εσείς που έχετε δοκιμάσει άπειρες συσκευές,ποια κατά την γνώμη σας έχει την γρηγορότερη κάμερα;

Το μικρότερο shutter lag σε συνδυασμο με ακαριαία ή έστω αξιόπιστη εστίαση;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung και iPhone μακράν τα πιο γρήγορα

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το νήμα των Pixel....οι κάτοχοι είπανε ότι είναι παρα πολύ αργό...μιλούσανε για δευτερόλεπτα.....δεν αναφέρανε νούμερο αλλα πάνω από ένα δεύτερο είναι εντελώς άκυρον
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Προτιμώ μια περσινή ναυαρχίδα για να μην τα σκάσω χοντρά. Θα ανοίξω νέο νήμα στην επιλογή συσκευής για να μην κουράσω

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυο ημερήσιες iPhoneX auto....δε ξέρω σε λεπτομέρεια αλλα απο φυσικότητα είναι μια χαρά

 

33964175918_2dc701b772_z.jpgUntitled by Imperia V, on Flickr

 

33964179338_8fbbc9ed07_z.jpg by Imperia V, on Flickr

Το X είναι ανώτερο του iPhone XS στις ημερήσιες....το XS έχει μισό -ένα κλικ πιο τονισμένα χρώματα και στις βραδινές το XS είναι σίγουρα δυο κλάσεις ανώτερο....πως το "ζυγίσανε" εκεί το λογισμικό αυτοί ξέρουν

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το νήμα των Pixel....οι κάτοχοι είπανε ότι είναι παρα πολύ αργό...μιλούσανε για δευτερόλεπτα.....δεν αναφέρανε νούμερο αλλα πάνω από ένα δεύτερο είναι εντελώς άκυρον

 

Ακόμα και με zsl?

Link to comment
Share on other sites

φιλε Αντρέα δε ξέρω τι είναι αυτό....δε πειραματίζομαι

 

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σε πειραματισμό. Απλό είναι. Δες εδώ ένα τεστ που έκανα (η μεσαία επιλογή είναι zsl)

 

Και εδώ τα τελικά αρχεία (redmi note 7) https://photos.app.goo.gl/k3qtLEDBSswqeBke9

Αυτή που τελειώνει σε 348 είναι zsl

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με zsl?
Στις τελευταίες εκδόσεις δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στις ρυθμίσεις

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες εκδόσεις δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στις ρυθμίσεις

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Μόλις δοκίμασα μια 6.30. Δουλευε κανονικά το zsl

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σε πειραματισμό. Απλό είναι. Δες εδώ ένα τεστ που έκανα (η μεσαία επιλογή είναι zsl)

 

Και εδώ τα τελικά αρχεία https://photos.app.goo.gl/k3qtLEDBSswqeBke9

Αυτή που τελειώνει σε 348 είναι zsl

 

Sorry αλλα δε κάθομαι να δω τίποτα....είμαι default χαρακτήρας :)

 

ευχαριστώ.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

εχεις λινκ με τις gcam κατευθειαν να κανω δοκιμη? δεν εχω παραλαβει ακομα, το περιμενω σε 3 μερες. αλλα ειπα να ειμαι ετοιμος για το ΣΚ μπας και το δουλεψω.

 

Νίκο εδώ είσαι. Βέβαια όταν σου έρθει αν θες το συζητάμε messenger ;)

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Link to comment
Share on other sites

Δυο ημερήσιες iPhoneX auto....δε ξέρω σε λεπτομέρεια αλλα απο φυσικότητα είναι μια χαρά

 

ν

 

πολύ καλές.. Κέρκυρα είναι;

την ημέρα τραβάνε άψογα τα μήλα με αρκετά φυσικά χρώματα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλές.. Κέρκυρα είναι;

την ημέρα τραβάνε άψογα τα μήλα με αρκετά φυσικά χρώματα

 

Ναι Κέρκυρα είναι.

Οντως είναι πολύ φυσικές νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

έχει περάσει κανείς την gcam στο samsung galaxy s8 να μας δείξει μερικές φωτογραφίες;

και αν μπορεί να πει και τη διαδικασία εγκατάστασης;

https://www.androidsage.co...h-night-sight/

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

redmi note 7 gcam

 

 

[ig]https://live.staticflickr.com/65535/32905740367_d4d675cfcd_c.jpg[/img]IMG_20190514_193507 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πολύ καλή Βαγγέλη.. ανέβασε και νυχτερινά πλάνα με gcam

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή Βαγγέλη.. ανέβασε και νυχτερινά πλάνα με gcam
Ευχαριστώ Βασίλη θα ανεβάσω,η συσκευή με gcam με έχει εντυπωσιάσει, ειδικά σε χρώματα και φυσικότητα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ανεβασα μια εφαρμογη καμερας απο το play store.τραβηξα καποια δοκιμαστικα.στην στοκ καμερα με hdr και στην καμερα της εφαρμογης με μια ρυθμιση που ελεγε pro.εκει βεβαια ειχε πολλες ρυθμισεις στο pro αλλα τις αφησα στο αυτοματο.πρωτη με την καμερα του κινητου και μετα της εφαρμογης.δεν βλεπω παντως διαφορες.47808412032_97b3f6639b_z.jpgIMG_20190516_090620 by Steve Tsagaris, on Flickr 47808413622_e67fdb3927_z.jpgPic_2019_05_16_09_06_38 by Steve Tsagaris, on Flickr

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Έχει πιο σκούρες σκιές η δεύτερη. Ποια ήταν ο πιο κοντά σε αυτό που έβλεπες με το μάτι; Μου φαίνεται η δεύτερη πιο σωστη
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...