Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, georgemv said:

Η Ο2 έχει εδώ και 1 χρόνο SA, οπότε είναι ενεργό στις συσκευές galaxy το SA με κάρτα Ο2. Στην αναζήτηση βρίσκει το SA δίκτυο της Cosmote. Δεν υπάρχει όμως SA roaming agreement ανάμεσα στα 2 δίκτυα και θα αποτύχει η σύνδεση.

Απέτυχε η σύνδεση, απλά μου έκανε εντύπωση στο S23 FE να έχει SA. Εξακρίβωσα πως πιάνει και στη περιοχή μου δεν το περίμενα επειδή μόνο η Cosmote ήδη είχε Ν78 ενώ οι άλλες μέχρι στιγμής μέχρι Ν28 της κακοας ώρας ..

Μόνο η COSMOTE επενδύει σοβαρά στη περιοχή μου, όλες οι καμπίνες ADSL,VDSL είναι της Cosmote, οι άλλες ούτε ADSL δεν έχουν [νοικιάζουν απο ΟΤΕ γραμμές παλι ειδικά24αρες σαπιες ]! Τώρα η Cosmote έχει προγραμματίσει να περαστούν FFTH στη περιοχή ολόκληρη 😃 

Μη μου πείτε για τον άραβα με τα ξανθά μαλλιά και το μαντίλι, με νοιάζει τι θα γίνει τώρα όχι τι ΘΑ γίνει στο μέλλον και ΑΝ γίνει 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Απέτυχε η σύνδεση, απλά μου έκανε εντύπωση στο S23 FE να έχει SA. Εξακρίβωσα πως πιάνει και στη περιοχή μου δεν το περίμενα επειδή μόνο η Cosmote ήδη είχε Ν78 ενώ οι άλλες μέχρι στιγμής μέχρι Ν28 της κακοας ώρας ..

Μόνο η COSMOTE επενδύει σοβαρά στη περιοχή μου, όλες οι καμπίνες ADSL,VDSL είναι της Cosmote, οι άλλες ούτε ADSL δεν έχουν [νοικιάζουν απο ΟΤΕ γραμμές παλι ειδικά24αρες σαπιες ]! Τώρα η Cosmote έχει προγραμματίσει να περαστούν FFTH στη περιοχή ολόκληρη 😃

Φυσικά έχει SA το S23-FE εδώ έχουν τα iPhone 12 (χωρίς CA) και τα S20-FE (και πάλι χωρίς CA).

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, elkons said:

Απέτυχε η σύνδεση, απλά μου έκανε εντύπωση στο S23 FE να έχει SA. Εξακρίβωσα πως πιάνει και στη περιοχή μου δεν το περίμενα επειδή μόνο η Cosmote ήδη είχε Ν78 ενώ οι άλλες μέχρι στιγμής μέχρι Ν28 της κακοας ώρας ..

Μόνο η COSMOTE επενδύει σοβαρά στη περιοχή μου, όλες οι καμπίνες ADSL,VDSL είναι της Cosmote, οι άλλες ούτε ADSL δεν έχουν [νοικιάζουν απο ΟΤΕ γραμμές παλι ειδικά24αρες σαπιες ]! Τώρα η Cosmote έχει προγραμματίσει να περαστούν FFTH στη περιοχή ολόκληρη 😃 

Μη μου πείτε για τον άραβα με τα ξανθά μαλλιά και το μαντίλι, με νοιάζει τι θα γίνει τώρα όχι τι ΘΑ γίνει στο μέλλον και ΑΝ γίνει 

Οι άλλες δεν έχουν ανοίξει καν το SA αποσο ξέρω άρα δεν έχουν Ν28. Η cosmote σε όποιο σταθμό έχει Ν78 έχει ανοίξει το SA. Όσο για VDSL, ftth ένας πάροχος αναλαμβάνει κάθε περιοχή, η cosmote έχει το μεγαλύτερο ποσοστό οπότε αναμενόμενο στη περιοχή σου να είναι αυτή. 

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, VasilisSam said:

Οι άλλες δεν έχουν ανοίξει καν το SA αποσο ξέρω άρα δεν έχουν Ν28. Η cosmote σε όποιο σταθμό έχει Ν78 έχει ανοίξει το SA. Όσο για VDSL, ftth ένας πάροχος αναλαμβάνει κάθε περιοχή, η cosmote έχει το μεγαλύτερο ποσοστό οπότε αναμενόμενο στη περιοχή σου να είναι αυτή. 

Στο NSA εννοώ έχει μόνο 700αρα ενώ Cosmote Ν78 και σε NSA και SA σε μια μικρή κωμόπολη ΕΠΑΡΧΊΑ ,και έχει και SA

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panos.k2 said:

.

Δεν φαίνεται τίποτα 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, elkons said:

Απέτυχε η σύνδεση, απλά μου έκανε εντύπωση στο S23 FE να έχει SA. Εξακρίβωσα πως πιάνει και στη περιοχή μου δεν το περίμενα επειδή μόνο η Cosmote ήδη είχε Ν78 ενώ οι άλλες μέχρι στιγμής μέχρι Ν28 της κακοας ώρας ..

Μόνο η COSMOTE επενδύει σοβαρά στη περιοχή μου, όλες οι καμπίνες ADSL,VDSL είναι της Cosmote, οι άλλες ούτε ADSL δεν έχουν [νοικιάζουν απο ΟΤΕ γραμμές παλι ειδικά24αρες σαπιες ]! Τώρα η Cosmote έχει προγραμματίσει να περαστούν FFTH στη περιοχή ολόκληρη 😃 

Μη μου πείτε για τον άραβα με τα ξανθά μαλλιά και το μαντίλι, με νοιάζει τι θα γίνει τώρα όχι τι ΘΑ γίνει στο μέλλον και ΑΝ γίνει 

Όπως σου είπαν ήδη, το FTTC γίνεται με ανάθεση σε μοναδικό πάροχο. Από τη στιγμή που έβαλε ο ΟΤΕ δεν μπορεί να βάλει άλλος, αλλά μπορεί να νοικιάσει από αυτόν, όπως και γίνεται.

Στο FTTH δεν ισχύει το ίδιο πάντως, δεν είναι απίθανο να έρθει και καμιά ΔΕΗ μαζί με τον ΟΤΕ.

Την αποστροφή για μελλοντολογία την κατανοώ, αλλά στην αμέσως προηγούμενη πρόταση μελετάς ότι ο ΟΤΕ αναμένεται να βάλει FTTH... 🤔

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, minast said:

Όπως σου είπαν ήδη, το FTTC γίνεται με ανάθεση σε μοναδικό πάροχο. Από τη στιγμή που έβαλε ο ΟΤΕ δεν μπορεί να βάλει άλλος, αλλά μπορεί να νοικιάσει από αυτόν, όπως και γίνεται.

Στο FTTH δεν ισχύει το ίδιο πάντως, δεν είναι απίθανο να έρθει και καμιά ΔΕΗ μαζί με τον ΟΤΕ.

Την αποστροφή για μελλοντολογία την κατανοώ, αλλά στην αμέσως προηγούμενη πρόταση μελετάς ότι ο ΟΤΕ αναμένεται να βάλει FTTH... 🤔

Το πιο ρεαλιστικό σαν υπόθεση είναι να εννοεί το UFBB όπου η περιφερειακή ενότητα Ευβοίας είναι στο Lot 3

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MIKU said:

2GB όριο έχεις;

Μετά από αυτά, σου προτείνει κάτι ή πάει με χρέωση ανά ΜΒ;

1 hour ago, MIKU said:

Δεν φαίνεται τίποτα 

Προηγουμενως μπέρδεψα τα νήματα και για να αποφύγω τυχόν ποινες λόγω off topic, ειπα να γράψω μια εκτενή απάντηση και μια αναφορά για την κατάσταση στο μεξικο στο κατάλληλο νήμα του εξωτερικού όταν βρω περισσότερο χρόνο.


Αλλα ας σου απαντήσω εδώ ναι 2GB είναι και μετά σε χρεώνει. 

40 minutes ago, georgemv said:

 

Screenshot 2024-08-20 at 23.24.34.png

Δεν έπιασα 5G με Cosmote καθόλου. 

Με την τοπική κάρτα εχω κανονικά.
 

Και πρόκειται για το ίδιο δίκτυο, τη Movistar 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Όπως σου είπαν ήδη, το FTTC γίνεται με ανάθεση σε μοναδικό πάροχο. Από τη στιγμή που έβαλε ο ΟΤΕ δεν μπορεί να βάλει άλλος, αλλά μπορεί να νοικιάσει από αυτόν, όπως και γίνεται.

Στο FTTH δεν ισχύει το ίδιο πάντως, δεν είναι απίθανο να έρθει και καμιά ΔΕΗ μαζί με τον ΟΤΕ.

Την αποστροφή για μελλοντολογία την κατανοώ, αλλά στην αμέσως προηγούμενη πρόταση μελετάς ότι ο ΟΤΕ αναμένεται να βάλει FTTH... 🤔

Δεν έχουν περάσει ακόμα ίνες κανένας πάροχος μόνο χαλκό έχουμε που πάλι μόνο ΟΤΕ έχει σε ολόκληρο τον Δήμο .

Δεν νομίζω να έχει σχέδιο η ΔΕΗ για την Εύβοια αποτι είδα στον χάρτη. 

Όπως είπε και ο @cuibonoπρόκειται για το UFBB.

Όταν λέω για το μέλλον πως δεν με νοιάζει για τον άραβα δεν αναφέρομαι για τη σταθερή, μόνο για τη κινητή! Τόσα χρόνια μόνο η Cosmote έχει γεμίσει τη περιοχή Ν78 και άνοιξε μάλιστα το 5G+ και εδώ ! Οι άλλες 2 πιάνουν παντού αππ ύψωμα και χωρίς Ν78 με ταχύτητα 3G το πολύ 20mbps 5G ,τουλάχιστον 4G το πρωί είναι γύρω στα 60

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, panos.k2 said:

Προηγουμενως μπέρδεψα τα νήματα και για να αποφύγω τυχόν ποινες λόγω off topic, ειπα να γράψω μια εκτενή απάντηση και μια αναφορά για την κατάσταση στο μεξικο στο κατάλληλο νήμα του εξωτερικού όταν βρω περισσότερο χρόνο.


Αλλα ας σου απαντήσω εδώ ναι 2GB είναι και μετά σε χρεώνει. 

Δεν έπιασα 5G με Cosmote καθόλου. 

Με την τοπική κάρτα εχω κανονικά.
 

Και πρόκειται για το ίδιο δίκτυο, τη Movistar 

Οκ όταν έχεις χρόνο, γράψε 😝

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακη καταγραφηκε απο την Πεντελη ο ολοκαινουργιος 1740 στη διασταυρωση Πεντελης και Σισμανογλιου στα Βριλησσια.  Στην ιδια ταρατσα με τις αλλες δυο.

Αντι να πυκνωνουν οι αλλες που εχουν φοβερο προβλημα, μπαινει 3ος κεντρικος σταθμος απο την Cosmote!

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, d_alex said:

Την Κυριακη καταγραφηκε απο την Πεντελη ο ολοκαινουργιος 1740 στη διασταυρωση Πεντελης και Σισμανογλιου στα Βριλησσια.  Στην ιδια ταρατσα με τις αλλες δυο.

Αντι να πυκνωνουν οι αλλες που εχουν φοβερο προβλημα, μπαινει 3ος κεντρικος σταθμος απο την Cosmote!

 

Ανεβαίνω Π. Πεντέλη 414 με μαύρη από κάλυψη είναι ΟΚ! Πλην ελαχίστων σημείων. Οι ταχύτητες λειτουργικές! Βέβαια είμαι με το modem του S23! 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, panos.k2 said:

Προηγουμενως μπέρδεψα τα νήματα και για να αποφύγω τυχόν ποινες λόγω off topic, ειπα να γράψω μια εκτενή απάντηση και μια αναφορά για την κατάσταση στο μεξικο στο κατάλληλο νήμα του εξωτερικού όταν βρω περισσότερο χρόνο.


Αλλα ας σου απαντήσω εδώ ναι 2GB είναι και μετά σε χρεώνει. 

Δεν έπιασα 5G με Cosmote καθόλου. 

Με την τοπική κάρτα εχω κανονικά.
 

Και πρόκειται για το ίδιο δίκτυο, τη Movistar 

Αξίζει να δηλώσεις βλάβη να το ελέγξουν 

Link to comment
Share on other sites

Είσοδος Αγίας Κυριακής Μαγνησίας. Με κάλυψη από Εύβοια. 
 

IMG_1862.png

Screenshot_2024-08-21-14-27-52-660_cz.mroczis.netmonster.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mixtri said:

Είσοδος Αγίας Κυριακής Μαγνησίας. Με κάλυψη από Εύβοια. 
 

IMG_1862.png

Από Εύβοια;;;; από ποιο σταθμό και φτάνει μέχρι κει

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Ανεβαίνω Π. Πεντέλη 414 με μαύρη από κάλυψη είναι ΟΚ! Πλην ελαχίστων σημείων. Οι ταχύτητες λειτουργικές! Βέβαια είμαι με το modem του S23! 

Λειτουργικές ταχύτητες οπότε δεν είναι και πολύ καλές; και με S23 που έχει δυνατό μόντεμ .. εντύπωση μου κάνει με πράσινη με S21 πχ με κατώτερο μόντεμ είχα πολύ καλές ταχύτητες 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, elkons said:

Από Εύβοια;;;; από ποιο σταθμό και φτάνει μέχρι κει

Λειτουργικές ταχύτητες οπότε δεν είναι και πολύ καλές; και με S23 που έχει δυνατό μόντεμ .. εντύπωση μου κάνει με πράσινη με S21 πχ με κατώτερο μόντεμ είχα πολύ καλές ταχύτητες 

Αιδηψός, Ιστιαία έχουν οπτική επαφή. Βέβαια πρέπει να μπει κανένα micro εκεί που είναι οι ταβέρνες. Πολύς κόσμος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elkons said:

Από Εύβοια;;;; από ποιο σταθμό και φτάνει μέχρι κει

Λειτουργικές ταχύτητες οπότε δεν είναι και πολύ καλές; και με S23 που έχει δυνατό μόντεμ .. εντύπωση μου κάνει με πράσινη με S21 πχ με κατώτερο μόντεμ είχα πολύ καλές ταχύτητες 

Ανά σημεία είναι πολύ καλές! Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αυτό! Ήμουν εν κινήσει κιόλας! Ικανοποιημένος δηλώνω!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, d_alex said:

Την Κυριακη καταγραφηκε απο την Πεντελη ο ολοκαινουργιος 1740 στη διασταυρωση Πεντελης και Σισμανογλιου στα Βριλησσια.  Στην ιδια ταρατσα με τις αλλες δυο.

Αντι να πυκνωνουν οι αλλες που εχουν φοβερο προβλημα, μπαινει 3ος κεντρικος σταθμος απο την Cosmote!

 

Όντως υπάρχει βελτίωση.

Η μέτρηση από σημείο του Σισμανογλείου που έδινε 35Mbps.

Screenshot_20240821_173038_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ισχύει η ξεφτίλα με τις 3 συσκευές για το 5g sa;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, empeiros said:

Ακόμη ισχύει η ξεφτίλα με τις 3 συσκευές για το 5g sa;

Samsung με τα Galaxy S23, S23+, S23 Ultra και η Xiaomi με τα 13 και 13 Pro.

Αφού S23 με S24 δεν έχουν μεγάλες διαφορές, είναι παράλογο να μην δίνουν πιστοποίηση στο S24,επίσης στα iphone γιατί όχι ακόμα;

Από το τίποτα των άλλων 2 τουλάχιστον το εχει ανοίξει ...

Λογικά προς Σεπτέμβρη θα έχουν μπει παραπάνω συσκευές ¿ θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elkons said:

Samsung με τα Galaxy S23, S23+, S23 Ultra και η Xiaomi με τα 13 και 13 Pro.

Αφού S23 με S24 δεν έχουν μεγάλες διαφορές, είναι παράλογο να μην δίνουν πιστοποίηση στο S24,επίσης στα iphone γιατί όχι ακόμα;

Από το τίποτα των άλλων 2 τουλάχιστον το εχει ανοίξει ...

Λογικά προς Σεπτέμβρη θα έχουν μπει παραπάνω συσκευές ¿ θα δείξει 

S23 όλη η σειρά έχει snapdragon X70. S24 είναι Exynos (Shannon modem) πλην του Ultra που έχει snapdragon X75.

Τα Xiaomi 13 είναι επίσης Χ70.

Απλώς πάνε στα σίγουρα πρώτα να δουν πως πάει το SA. Όταν αποκτήσουν εμπιστοσύνη στο δίκτυο θα ανοίξουν και άλλες συσκευές.

Για την Apple όπως είπα και παλιότερα θα αργήσει γιατί έχει περισσότερες απαιτήσεις από το δίκτυο πριν ενεργοποιήσει SA, ώστε να προστατεύσει την εμπειρία χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Βενιζέλος στην Β3 πύλη 

αυτα τα dots τα Χριστούγεννα δεν υπήρχαν 

IMG_2668.thumb.jpeg.8ebea09e841490baf235b9cf6f2460e7.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6238220935

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgebad said:

Βενιζέλος στην Β3 πύλη 

αυτα τα dots τα Χριστούγεννα δεν υπήρχαν 

IMG_2668.thumb.jpeg.8ebea09e841490baf235b9cf6f2460e7.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6238220935

Οριακά δεν πήγε 2.000

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, georgebad said:

Βενιζέλος στην Β3 πύλη 

αυτα τα dots τα Χριστούγεννα δεν υπήρχαν 

IMG_2668.thumb.jpeg.8ebea09e841490baf235b9cf6f2460e7.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6238220935

ευλόγησον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...