Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αυτό που θέλησα να πω είναι οτι ανεξαρτήτως παρόχου σήματος κεραιών πουθενά σε Σκανδιναβία δεν έπιασα σε μέτρηση τα πολύ υψηλά επίπεδα μέτρησης cosmote με 1.6gbps.  

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, MIKU said:

Και πόσοι πάροχοι είναι;

4 Δίκτυα

Telia, Tele2, Telenor και 3

2 ώρες πριν, SHINKANSEN said:

Παιδιά αυτό που θέλησα να πω είναι οτι ανεξαρτήτως παρόχου σήματος κεραιών πουθενά σε Σκανδιναβία δεν έπιασα σε μέτρηση τα πολύ υψηλά επίπεδα μέτρησης cosmote με 1.6gbps.  

Ε δεν έχει την ίδια κινητικότητα το Βενιζέλος με το Αρλαντα ή της Κοπεγχάγης. Μόνο και μόνο λόγω τουρισμού.  
Κατά τη γνώμη μου το Βενιζέλος είναι απ τα καλύτερα αεροδρομια

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, SHINKANSEN said:

Παιδιά αυτό που θέλησα να πω είναι οτι ανεξαρτήτως παρόχου σήματος κεραιών πουθενά σε Σκανδιναβία δεν έπιασα σε μέτρηση τα πολύ υψηλά επίπεδα μέτρησης cosmote με 1.6gbps.  

Με τοπικές SIM or roaming? Εξαρτάται από τα band combos. Είναι η αλήθεια ότι το φάσμα της κοσμοτε λίγοι το έχουν. Ωστόσο έχω δει 2gbps με Telia SE.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, mixtri said:

Με τοπικές SIM or roaming? Εξαρτάται από τα band combos. Είναι η αλήθεια ότι το φάσμα της κοσμοτε λίγοι το έχουν. Ωστόσο έχω δει 2gbps με Telia SE.

roaming

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, SHINKANSEN said:

roaming

με roaming το traffic σου πάει πίσω Ελλάδα. Σίγουρα είναι αρκετά λιγότερο από ότι δίνει ο σταθμός. Στη Σουηδία το 1.2Gbps σε αναβαθμισμένες περιοχές είναι αρκετά common.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

με roaming το traffic σου πάει πίσω Ελλάδα. Σίγουρα είναι αρκετά λιγότερο από ότι δίνει ο σταθμός. Στη Σουηδία το 1.2Gbps σε αναβαθμισμένες περιοχές είναι αρκετά common.

σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην Θεσσαλονίκη περιοχή Αγίας Σοφίας προς Αριστοτέλους μέσω Εγνατίας έχω δει 4G, γύρο-κάτω από το ιπποκράτειο επίσης αλλά και στην Αιγαίου καλαμάρια.

Η ρύθμιση στο 5G auto αλλά έχω δοκιμάσει και 5G on αλλά πάλι 4G γράφει.

Δεν το θεωρώ κακό μιας και πάλι πιάνει >50Mbps down όταν το δείχνει.

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ntelas46 said:

Εγώ στην Θεσσαλονίκη περιοχή Αγίας Σοφίας προς Αριστοτέλους μέσω Εγνατίας έχω δει 4G, γύρο-κάτω από το ιπποκράτειο επίσης αλλά και στην Αιγαίου καλαμάρια.

Η ρύθμιση στο 5G auto αλλά έχω δοκιμάσει και 5G on αλλά πάλι 4G γράφει.

Δεν το θεωρώ κακό μιας και πάλι πιάνει >50Mbps down όταν το δείχνει.

 

Έχει μηνει ένα micro στην Αγίας Σοφίας , κάτω από το Ιπποκράτειο δεν μπορώ να φανταστώ ποια κεραία λες , και Αιγαίου πιάνεις από την 1112 η οποία επίσης δεν είναι αναβαθμισμένη 

Link to comment
Share on other sites

Σισμανόγλειο, ισόγειο, αποδυτήρια προσωπικού.

Screenshot_20240531_160504_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, georgebad said:

Έχει μηνει ένα micro στην Αγίας Σοφίας , κάτω από το Ιπποκράτειο δεν μπορώ να φανταστώ ποια κεραία λες , και Αιγαίου πιάνεις από την 1112 η οποία επίσης δεν είναι αναβαθμισμένη 

Αυτό στην Αγίας Σοφίας το άλλαξαν ρε συ, μόνο το enb βασικά γιατί αν το δεις ακόμα εκείνο στο σκουριασμένο στα κάγκελα του μπαλκονιού έτοιμο να πέσει είναι χαχαχα. Band 3+3+1 κλασικά.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, MIKU said:

Σισμανόγλειο, ισόγειο, αποδυτήρια προσωπικού.

Screenshot_20240531_160504_Speedtest.jpg

Να σου πω.. έχω βρεθεί σε κάποια νοσοκομεία και είχαν καλό WiFi δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο. Σε αυτά που κυκλοφορείς δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, MIKU said:

Σισμανόγλειο, ισόγειο, αποδυτήρια προσωπικού.

Screenshot_20240531_160504_Speedtest.jpg

Cosmote δεν είναι? Οι υπόλοιποι εκεί είναι λειτουργικοί?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elkons said:

Cosmote δεν είναι? Οι υπόλοιποι εκεί είναι λειτουργικοί?

Τίποτα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MIKU said:

Τίποτα...

Να μ πεις αν δεν λειτουργεί καθόλου η Cosmote ποιος να λειτουργεί κιόλας.. τι να πω είμαστε και στο 2024 .. απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, elkons said:

Να μ πεις αν δεν λειτουργεί καθόλου η Cosmote ποιος να λειτουργεί κιόλας.. τι να πω είμαστε και στο 2024 .. απαράδεκτο

εμ ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τον οποιοδήποτε πάροχο που δεν έχει κάλυψη σε υπόγειο και μάλιστα σε κτήρια όπως νοσοκομεία ή εμπορικά με τόσο όγκο και μπετό. Η λύση είναι μόνο με κεραίες εντός του κτηρίου αλλά λόγω του ότι μιλάμε για δημόσιο νοσοκομείο μάλλον φαντάζει αδύνατο για την χώρα μας. Στα ιδιωτικά δεν ξέρω τι καθεστώς υπάρχει αλλά για παράδειγμα στο Γένεσις στη Θεσσαλονίκη έχει βάλει περιμετρικά πάνω στο κτήριο και πετύχαινε κάλυψη και στη περιοχή που είχε θέμα και εντός της κλινικής.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, elkons said:

Να μ πεις αν δεν λειτουργεί καθόλου η Cosmote ποιος να λειτουργεί κιόλας.. τι να πω είμαστε και στο 2024 .. απαράδεκτο

Έλα εδώ πάνω μια βόλτα να δεις τι θα πει δεν δουλεύει η COSMOTE 😌
χθες βράδυ ήμουν στα Reworks στο Παλατάκι , καλα εκεί τρυπαρα και για τους 3 παρόχους . Η COSMOTE χαζό δούλευε με ρυθμούς βραδύποδα (κατάφερα πχ να ανεβάσω στορι). Η κόκκινη με μια γρήγορη μάτια δεν πολύ ηθελε να δουλέψει 

Λεωφ Μεγαλου Αλεξάνδρου , στα σχεδόν παρατημένα γήπεδα πριν την Συνδικά, (από το πεζοδρόμιο που είναι στην αριστερή μεριά , όχι στην παραλία γτ παραλία κλειδώνει n78)

https://www.speedtest.net/result/i/6126861906

Γενική κλινική Euromedica 

https://www.speedtest.net/result/i/6126870503

Λόγοθετου με Κομοτηνής νε οριακό σήμα 

https://www.speedtest.net/result/i/6126870503

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, MIKU said:

Σισμανόγλειο, ισόγειο, αποδυτήρια προσωπικού.

Screenshot_20240531_160504_Speedtest.jpg

Χωρις εσωτερική κάλυψη δε γίνεται τίποτα. Αντικειμενικά το ότι πιάνει η κοσμοτε μέσα στο κτίριο είναι συνδυασμός εξοπλισμού με συσκευή... 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, mixtri said:

Χωρις εσωτερική κάλυψη δε γίνεται τίποτα. Αντικειμενικά το ότι πιάνει η κοσμοτε μέσα στο κτίριο είναι συνδυασμός εξοπλισμού με συσκευή... 

Τα /// έχουν καλύτερη διεισδυτικότητα δηλαδή;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βλάβη;

Βγάζει Ε σε σημεία που έδινε οριακό 5G.

Screenshot_20240601_093345_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Έλα εδώ πάνω μια βόλτα να δεις τι θα πει δεν δουλεύει η COSMOTE 😌
χθες βράδυ ήμουν στα Reworks στο Παλατάκι , καλα εκεί τρυπαρα και για τους 3 παρόχους . Η COSMOTE χαζό δούλευε με ρυθμούς βραδύποδα (κατάφερα πχ να ανεβάσω στορι). Η κόκκινη με μια γρήγορη μάτια δεν πολύ ηθελε να δουλέψει 

Λεωφ Μεγαλου Αλεξάνδρου , στα σχεδόν παρατημένα γήπεδα πριν την Συνδικά, (από το πεζοδρόμιο που είναι στην αριστερή μεριά , όχι στην παραλία γτ παραλία κλειδώνει n78)

https://www.speedtest.net/result/i/6126861906

Γενική κλινική Euromedica 

https://www.speedtest.net/result/i/6126870503

Λόγοθετου με Κομοτηνής νε οριακό σήμα 

https://www.speedtest.net/result/i/6126870503

 

Θα συμφωνήσω ότι σε μερικά σημεία η Cosmote δεν είναι λειτουργική είπα να κάνω μια βόλτα στην γειτονιά μιας και καινούργιος στην πόλη στην Δελφών μετά την Μπότσαρη η Cosmote δυσκολεύεται αν και με 5G σήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Στο παλατάκι γιατί να δυσκολεύεται;

Το micro είναι δίπλα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...