Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σισμανόγλειο Νοσοκομείο, εσωτερικά, 2ος όροφος.

Screenshot_20240304_195149_Chrome.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να μου πει πως απενεργοποιώ το 4G ,γιατί ξαφνικά πιάνει μέχρι EDGE και δεν είναι πρόβλημα της περιοχής/συσκευής;;;;

EDIT:Τι ήταν αυτό που έζησα απόψε. Ήμουν με τα δεδομένα της πράσινης και ξαφνικά βλέπω EDGE και οι γύρω μου κανονικά 5G. Λέω δεν μπορεί. Το γυρνάω στα απεριόριστα της Vodafone κανονικά 5G. Κάνω επανεκκίνηση το κινητό και τι διαπίστωσα. Το 5G που λαχταρούσα από την πράσινη είχε ενεργοποιηθεί στην γραμμή μου. Αν θυμάστε έστελνα μήνυμα πριν από τα Χριστούγεννα και μου έλεγε μη συμβατή συσκευή. Μέτρηση από το υπόγειο(δύσκολη Μέτρηση αλλά την χρειαζόταν η πράσινη για το χουνέρι):

20240304_234605.thumb.jpg.e4a787db86b44a0d78a8a1616f1ab1a2.jpg

Καταπληκτική μέτρηση δεδομένου ότι ο ανταγωνισμός είναι με μια μπάρα 4G B20 στο σημείο. @mixtriέχει γίνει πολύ καλή δουλειά 

Edited by aektzhs 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στα Samsung η Cosmote βάζει πλαίσιο γύρω από το logo του 5G(αν είναι Disconnected χωρίς άσπρο φόντο),ενώ η Vodafone δεν βάζει πλαίσιο(κανονικά δηλαδή φαίνεται όπως το 4G/4G+);;;;

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, aektzhs 1 said:

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στα Samsung η Cosmote βάζει πλαίσιο γύρω από το logo του 5G(αν είναι Disconnected χωρίς άσπρο φόντο),ενώ η Vodafone δεν βάζει πλαίσιο(κανονικά δηλαδή φαίνεται όπως το 4G/4G+);;;;

Έχει απλά να κάνει με το αν σε συνδέει σε μπάντα του 5G ή όχι. Μη σου φανεί περίεργο σε Samsung να το βλέπεις μόνιμα Disconnected έπειτα από υπερθέρμανση της συσκευής. Είναι για λόγους προστασίας αυτής. Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες θα το δεις πολύ συχνά 😏

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

ενώ η Vodafone δεν βάζει πλαίσιο(κανονικά δηλαδή φαίνεται όπως το 4G/4G

Πολλοι παραγοντες το καθορίζουν.
Χώρα προέλευσης συσκευής, μοντέλο συσκευής, ρυθμίσεις παροχου

Σκεψου είναι αντιστοιχο αυτού που γίνεται γίνεται και στα iPhone που κάποια εμφανίζουν LTE και κάποια 4G. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.k2 said:

Πολλοι παραγοντες το καθορίζουν.
Χώρα προέλευσης συσκευής, μοντέλο συσκευής, ρυθμίσεις παροχου

Σκεψου είναι αντιστοιχο αυτού που γίνεται γίνεται και στα iPhone που κάποια εμφανίζουν LTE και κάποια 4G. 

Τέτοιο πλαίσιο εννοώ ότι έχει η πράσινη στο 5G:

20240305_145434.jpg.cdd179c4a14d753976a096d455c45af4.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Τέτοιο πλαίσιο εννοώ ότι έχει η πράσινη στο 5G:

20240305_145434.jpg.cdd179c4a14d753976a096d455c45af4.jpg

Ξέρω, το εχω δει.  Για αυτό ακριβώς σου απαντάω. 
Εχω δει και Samsung με Vodafone να το εμφανίζουν έτσι. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Τέτοιο πλαίσιο εννοώ ότι έχει η πράσινη στο 5G:

20240305_145434.jpg.cdd179c4a14d753976a096d455c45af4.jpg

Και η nova το έχει αυτό το πλαίσιο 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panos.k2 said:

Ξέρω, το εχω δει.  Για αυτό ακριβώς σου απαντάω. 
Εχω δει και Samsung με Vodafone να το εμφανίζουν έτσι. 

Σε όλες τις συσκευές που έχω δει η Vodafone δεν το εμφανίζει

 

8 minutes ago, Gv2008 said:

Και η nova το έχει αυτό το πλαίσιο 

Τώρα τσέκαρα με την sim του πατέρα μου και για λίγο το είχε και χάθηκε. Έγινε στυλ Vodafone

ΥΓ: Είχα καιρό να χρησιμοποιώ τα ντάτα του συμβολαίου μου στην πράσινη και είχα ξεχάσει τι ωραία εμπειρία είναι να σερφάρεις με την πράσινη. Χαοτικά καλύτερη από τις άλλες και με το rsrq στο -14( η κόκκινη με -12 και έχει προβληματάκια)

ΥΓ2: Πώς καταλαβαίνω αν υπάρχει SA;;;;

Edited by aektzhs 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, aektzhs 1 said:

Σε όλες τις συσκευές που έχω δει η Vodafone δεν το εμφανίζει

 

Τώρα τσέκαρα με την sim του πατέρα μου και για λίγο το είχε και χάθηκε. Έγινε στυλ Vodafone

ΥΓ: Είχα καιρό να χρησιμοποιώ τα ντάτα του συμβολαίου μου στην πράσινη και είχα ξεχάσει τι ωραία εμπειρία είναι να σερφάρεις με την πράσινη. Χαοτικά καλύτερη από τις άλλες και με το rsrq στο -14( η κόκκινη με -12 και έχει προβληματάκια)

ΥΓ2: Πώς καταλαβαίνω αν υπάρχει SA;;;;

Δεν πρόκειται να καταλάβεις ότι υπάρχει SA έτσι απλά 😛. Κατέβασε netmonster και δες τι stats σου βγάζει πρώτον και δεύτερον έτσι και αλλιώς δεν το έχουν ανοίξει ακόμα. Πρώτα απο εδώ μέσα θα ενημερωθείς πίστεψε με 😛. Θεωρητικά πάντως το SA σε ένα speedtest θα δίνει αισθητά καλύτερα pings πάντως. Ένας ακόμα παράγοντας δλδ περιμένουμε να είναι αυτός 😏

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, XavierGladiola said:

Είναι Samsung όλες?

Σε όσες Samsung(δική ή συγγενών και φιλων)

9 minutes ago, johnny_htc said:

Δεν πρόκειται να καταλάβεις ότι υπάρχει SA έτσι απλά 😛. Κατέβασε netmonster και δες τι stats σου βγάζει πρώτον και δεύτερον έτσι και αλλιώς δεν το έχουν ανοίξει ακόμα. Πρώτα απο εδώ μέσα θα ενημερωθείς πίστεψε με 😛. Θεωρητικά πάντως το SA σε ένα speedtest θα δίνει αισθητά καλύτερα pings πάντως. Ένας ακόμα παράγοντας δλδ περιμένουμε να είναι αυτός 😏

enb ξεκινάει από 20ΧΧΧΧ αν παίζει ρόλο 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

 

enb ξεκινάει από 20ΧΧΧΧ αν παίζει ρόλο 

Δεν είναι SA

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Σε όσες Samsung(δική ή συγγενών και φιλων)

enb ξεκινάει από 20ΧΧΧΧ αν παίζει ρόλο 

Έχει να κάνει με αναβαθμισμένο σταθμό του 4G. Το 10αρι μπροστά είναι στάνταρ, το 20 έχει να κάνει με τον σταθμό (δεν ξέρω γτ τους δίνουν τέτοια enb, έξτρα backhaul μήπως για τις συγκεκριμένες μπάντες που αντιστοιχεί; 🤔) και μπορείς να δεις επίσης 30αρι αρχικό (συνήθως micro) αλλά και 40αρι (σπάνιο - συνήθως σε σταθμούς με μεγάλη ακτίνα δράσης ας την πούμε πάνω σε λόφους). Στο SA επίσης θα δεις ποικιλία από νούμερα, αλλά και γω τώρα τα μαθαίνω 😛

Link to comment
Share on other sites

Λιστον Κέρκυρα χωρίς ιδιαίτερη κίνηση . Μόλις πλακώσουν οι πρώτοι τουρίστες 📉

IMG_0712.png

IMG_0715.png

IMG_0710.png

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ninjis said:

Λιστον Κέρκυρα χωρίς ιδιαίτερη κίνηση . Μόλις πλακώσουν οι πρώτοι τουρίστες 📉

IMG_0712.png

IMG_0715.png

IMG_0710.png

Τα άλλα δίκτυα πως πάνε;;;;Τον Μάιο του 2023 η Vodafone me πέταγε σε Vodafone AL

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, aektzhs 1 said:

Τα άλλα δίκτυα πως πάνε;;;;Τον Μάιο του 2023 η Vodafone me πέταγε σε Vodafone AL

vf με 4G 40>mbps . Nova δεν έχω αλλά παιζει καλα σύμφωνα με άλλους συμφουρουμιτες.

Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE έχει τρελό θέμα με τις 800αρες . Πλέον ακόμα και στην υπέθρο συμβαίνει αυτό . Σε συνδέει σε 800 και δε πα να παρακαλάς μόνο volte έχεις . Τωρα τεστ έξω από το. Πρόβατα Σερρών από το ίδιο PCI με prime band 20 5mbps . Με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο prime band 200+ . Τα combo είναι πάνω κάτω τα ίδια. @mixtri@Notus. Ποια είναι η άποψη σας για αυτη την κατάσταση ; Έχω δώσει αναλογιστικέ πληροφορίες σχετικά με αυτό το πρόβλημα τους . Πραγματικά καλύτερα να κρατάει 1800και2600μεχρι -120 ΠΑΡΕ να σε γυρνάει από τα -110 σε b20. Αν είχαν πυκνό δίκτυο ναι , αλλά με τα eirp ππυ έχουν για μένα είναι Λάιος σχεδιασμός 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αιγάλεω πώς παίζει η εταιρία;; Στον σταθμό και στα πέριξ;; Έχει το καλύτερο δίκτυο;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Η COSMOTE έχει τρελό θέμα με τις 800αρες . Πλέον ακόμα και στην υπέθρο συμβαίνει αυτό . Σε συνδέει σε 800 και δε πα να παρακαλάς μόνο volte έχεις . Τωρα τεστ έξω από το. Πρόβατα Σερρών από το ίδιο PCI με prime band 20 5mbps . Με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο prime band 200+ . Τα combo είναι πάνω κάτω τα ίδια. @mixtri@Notus. Ποια είναι η άποψη σας για αυτη την κατάσταση ; Έχω δώσει αναλογιστικέ πληροφορίες σχετικά με αυτό το πρόβλημα τους . Πραγματικά καλύτερα να κρατάει 1800και2600μεχρι -120 ΠΑΡΕ να σε γυρνάει από τα -110 σε b20. Αν είχαν πυκνό δίκτυο ναι , αλλά με τα eirp ππυ έχουν για μένα είναι Λάιος σχεδιασμός 

Ακριβώς τα ίδια και με την 101503. Αναρωτιέμαι αν κάποιος κάτοικος Θέρμης και Ραιδεστού ειδικά, αν έχει κοσμοτε πως αντέχει. Μου κάνει τρελή εντύπωση αν όντως τα διάβαζαν εδώ πως τα αφήνουν έτσι και αν έχουν την ικανότητα να βλέπουν πόσοι χρήστες καθημερινά με ανοιχτά data δεν λαμβάνουν και στέλνουν τίποτα όταν συνδέονται εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...