Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, p_k said:

Πολύ σουρεαλιστική πόλη πάντως η  Θεσσαλονίκη μας.

Εδώ και χρόνια, πηγαινοέρχονται άδεια βαγόνια στα εγκατα της γης για δοκιμές και κάθε φορά τον επόμενο χρόνο θα αρχίσει το μετρό.

Αλλά αυτός ο επόμενος χρόνος δεν έρχεται ποτέ και η ζωή συνεχίζεται.

Σαν κάτι κινητά του παρελθόντος που έμπαιναν σε ατέρμονο bootloop.

 

 

Τώρα είπαν ότι είναι σίγουρο (guarantee - παιδιά είμαστε;) για τον Νοέμβριο του 2024, όπως σίγουρο ήταν και για όλα τα προηγούμενα χρόνια (15+) που θα "ξεκινούσε" (με την όπισθεν) το μετρό της Θεσσαλονίκης...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panos.k2 said:

Πολλά πράγματα είναι στην κουλτούρα του λαού, και θα σας εξηγήσω πως το βλέπω εγώ ως «τρίτος» που δεν μεγαλωσα Εδώ. 

Οταν δεν υπάρχει έντονα στο dna πολλών η εργατικότητα, δυστυχώς δεν θα προκόψουμε ποτέ και το μέτρο Θεσσαλονίκης (και κάθε τέτοιο έργο) θα αναβάλλεται συνεχώς. 
Σκεφτειτε μόνο πως περιμένουμε μετανάστες για εργατικά χέρια. Κανένας πολιτισμός δεν πρόκοψε χωρίς εργατικά χέρια και όλες οι ανεπτυγμένες χώρες αποτελούνται από κοινωνίες εργατικών ανθρώπων

Όταν δεν παραδέχονται οι γονείς ότι τα παιδια τους δεν είναι για πανεπιστήμιο και θεωρούν «παρακατιανό» το επαλ, ετσι παει

Και βέβαια η γυάλα στην οποία τοποθετούν ορισμένοι γονείς τα παιδια, δημιουργεί προβλήματα. 
Εγώ και πολλοί άλλοι φίλοι μου (στην χώρα που μεγάλωσα, εχω πει ποια είναι) δουλεύουμε από 16 χρονων και παραλληλα με τις σπουδές και το σχολείο σε δουλειές του τύπου πωλητής παπουτσιών, σερβιτόρος (εγώ μπαρμπέρης είχα πάει σε κομμωτήριο). Για μένα αυτό ήταν το αληθινό σχολείο. 

Εδω στην Ελλάδα το εκπαιδευτικό σύστημα δεν δίνει στα παιδια τέτοιες ευκαιρίες να συνειδητοποιήσουν πως λειτουργεί το σύστημα και γενικότερα η ζωη. Περισσότερες ώρες περνάνε στα χαζόφροντιστηρια παρα στον αληθινό κόσμο. 

ΥΓ: έχουμε και ένα θέμα «Κοινωνικοί προβληματισμοί», πολυ ωραία ιδέα ας κουβεντιάζουμε εκεί για τέτοια πράγματα είναι πολυ ενδιαφέρον. 

Φίλε δεν βοηθάνε σε τίποτα αυτές οι απόψεις-διαπιστώσεις. Χάνεις στην κυριολεξία την ώρα σου να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα. Σκέψου κάτι χρήσιμο για σένα μόνο και την οικογένειά σου. Η ζωή έχει ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dimitroula10 said:

Φίλε δεν βοηθάνε σε τίποτα αυτές οι απόψεις-διαπιστώσεις. Χάνεις στην κυριολεξία την ώρα σου να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα. Σκέψου κάτι χρήσιμο για σένα μόνο και την οικογένειά σου. Η ζωή έχει ημερομηνία λήξης.

Ο φίλος έκανε ένα γενικό σχόλιο που πίστεψε με ήταν το πιο σωστό και άρτια τεκμηριωμένο που έχω διαβάσει. Έτσι είναι όπως τα λέει ο φίλος. Αν περιμένουμε από Αρμένιους και Φιλιππινέζους να λύσουν το εργατικό τότε ζήτω που καήκαμε

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dimitroula10 said:

Φίλε δεν βοηθάνε σε τίποτα αυτές οι απόψεις-διαπιστώσεις. Χάνεις στην κυριολεξία την ώρα σου να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα. Σκέψου κάτι χρήσιμο για σένα μόνο και την οικογένειά σου. Η ζωή έχει ημερομηνία λήξης.

Καλά για να είμαι εδώ σημαίνει ότι θέλω κατά κάποιο τρόπο να περάσω-χαλάσω την ώρα μου γιατί πρέπει να περνάμε και λίγο χρόνο χαζεύοντας  

Αλλά αφού δεν αρέσει το διαγράφω…

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ο φίλος έκανε ένα γενικό σχόλιο που πίστεψε με ήταν το πιο σωστό και άρτια τεκμηριωμένο που έχω διαβάσει. Έτσι είναι όπως τα λέει ο φίλος. Αν περιμένουμε από Αρμένιους και Φιλιππινέζους να λύσουν το εργατικό τότε ζήτω που καήκαμε

Φίλε μου, λέω "αύριο το πρωί βγαίνει ο ήλιος". Έχω δίκιο? Είναι σωστό αυτό που λέω? ΝΑΙ. Βοηθάω κανένα? ΟΧΙ.  Το να το λέω συνέχεια, δεν χάνω την ώρα μου? Φαντάσου να λέω και κάτι που είναι και αμφισβητούμενο. Φιλικά το λέω γιατί τελικά χάνουμε την ώρα μας και διασπάμε την προσοχή μας από τα χρήσιμα.

49 minutes ago, panos.k2 said:

Καλά για να είμαι εδώ σημαίνει ότι θέλω κατά κάποιο τρόπο να περάσω-χαλάσω την ώρα μου γιατί πρέπει να περνάμε και λίγο χρόνο χαζεύοντας  

Αλλά αφού δεν αρέσει το διαγράφω…

Αφού θέλεις να σκοτώνεις την ώρα σου, άκουσε αυτό που έχω βρει στο ίντερνετ. Εδώ

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, dimitroula10 said:

Φίλε μου, λέω "αύριο το πρωί βγαίνει ο ήλιος". Έχω δίκιο? Είναι σωστό αυτό που λέω? ΝΑΙ. Βοηθάω κανένα? ΟΧΙ.  Το να το λέω συνέχεια, δεν χάνω την ώρα μου? Φαντάσου να λέω και κάτι που είναι και αμφισβητούμενο. Φιλικά το λέω γιατί τελικά χάνουμε την ώρα μας και διασπάμε την προσοχή μας από τα χρήσιμα.

Αφού θέλεις να σκοτώνεις την ώρα σου, άκουσε αυτό που έχω βρει στο ίντερνετ. Εδώ

Απλά ειπα την οπτική μου λόγω της συζήτησης που είχαν οι συμφορουμιτες για το μέτρο Θεσσαλονίκης. Άλλωστε πολλές φορές γίνεται κάτι παρόμοιο και πιάνουμε κουβέντα για τέτοια θέματα. Δεν μπηκα σε καμία φιλοσοφική σκέψη, απλά την γνώμη μου ειπα  

Ούτε θέλω να σκοτώνω την ώρα μου με το ύφος που το λες. Όλοι εδώ μέσα μπαίνουμε για να περνάμε την ώρα μας (και γυμναστήριο πήγαμε και τρέξιμο πήγαμε και δουλειά πήγαμε, όλα τα κάναμε, ώρα να χαζεψουμε και λίγο). 
Ας λήξουμε τη συζήτηση εδω. Καλό ξημέρωμα σε όλους. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στα Γιάννενα λοιπόν. Εμφανίστηκε και σε μένα το SA+NSA στο μενου  

Τωρα που θα εχω ελεύθερο χρόνο οσες μέρες θα είμαι εδώ, θα προσπαθήσω να περάσω από πολλά σημεία όπως έκανα παλιότερα και με τη Nova 

Καρδαμιτσια

IMG_1417.thumb.png.bb0b27183961ee7edf5dcf249ea50680.pngIMG_1420.thumb.png.3c639c13d9571179e2723748fe9e8631.png

Περιφερειακός-Διασταύρωση Καρδαμιτσιων με Ολυμπιάδα

 IMG_1416.thumb.png.f356f6274258a35afcc323e6977d2875.pngIMG_1421.thumb.png.d316645057e703ad3fb76a6038277d1c.png

Στους Αμπελοκήπους όταν πιάνει από τον Πύργο του ΟΤΕ στο κέντρο γράφει SA+NSA 

IMG_1418.thumb.png.7b0223b2a61442eec47842fe8396ce82.png

Όταν όμως πιάνει από 104671 γράφει 5G NSA

IMG_1419.thumb.png.70217d2b19519a4c8d4e9162d2d4aa7c.png
Εννοείται όταν πιάνει από 4052 γράφει LTE(0)

Εντός οικίας-ΑμπελοκηποιIMG_1422.thumb.png.ef409318ccd7284b20a18a99baa88861.png

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, panos.k2 said:

Επιστροφή στα Γιάννενα λοιπόν. Εμφανίστηκε και σε μένα το SA+NSA στο μενου  

Τωρα που θα εχω ελεύθερο χρόνο οσες μέρες θα είμαι εδώ, θα προσπαθήσω να περάσω από πολλά σημεία όπως έκανα παλιότερα και με τη Nova 

Καρδαμιτσια

IMG_1417.thumb.png.bb0b27183961ee7edf5dcf249ea50680.pngIMG_1420.thumb.png.3c639c13d9571179e2723748fe9e8631.png

Περιφερειακός-Διασταύρωση Καρδαμιτσιων με Ολυμπιάδα

 IMG_1416.thumb.png.f356f6274258a35afcc323e6977d2875.pngIMG_1421.thumb.png.d316645057e703ad3fb76a6038277d1c.png

Στους Αμπελοκήπους όταν πιάνει από τον Πύργο του ΟΤΕ στο κέντρο γράφει SA+NSA 

IMG_1418.thumb.png.7b0223b2a61442eec47842fe8396ce82.png

Όταν όμως πιάνει από 104671 γράφει 5G NSA

IMG_1419.thumb.png.70217d2b19519a4c8d4e9162d2d4aa7c.png
Εννοείται όταν πιάνει από 4052 γράφει LTE(0)

Εντός οικίας-ΑμπελοκηποιIMG_1422.thumb.png.ef409318ccd7284b20a18a99baa88861.png

Μια χαρά τη βλέπω 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Gv2008 said:

Μια χαρά τη βλέπω 

Πολυ καλή είναι όπου μέτρησα στον περιφερειακό και τα καρδαμιτσια. 

Στους Αμπελοκήπους πιάνω καλά στο σπίτι επειδή είμαι ψηλά, γενικά στην περιοχή η Cosmote είναι άκρως προβληματική. Αναμφίβολα η χειρότερη, λογικά θα βελτιωθεί όταν αναβαθμιστούν οι λιγκιαδες. 
Εχει προβλήματα στην πόλη, θα σας τα ανεβάσω τις επόμενες μέρες. Σε στενούς δρομους αγκομαχάει. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.k2 said:

Πολυ καλή είναι όπου μέτρησα στον περιφερειακό και τα καρδαμιτσια. 

Στους Αμπελοκήπους πιάνω καλά στο σπίτι επειδή είμαι ψηλά, γενικά στην περιοχή η Cosmote είναι άκρως προβληματική. Αναμφίβολα η χειρότερη, λογικά θα βελτιωθεί όταν αναβαθμιστούν οι λιγκιαδες. 
Εχει προβλήματα στην πόλη, θα σας τα ανεβάσω τις επόμενες μέρες. Σε στενούς δρομους αγκομαχάει. 

Δηλαδή μόνο μια μη αναβαθμισμένη μένει;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Gv2008 said:

Δηλαδή μόνο μια μη αναβαθμισμένη μένει;

2 είναι. Οι λιγκιαδες και το σάπιο micro στην Αβερωφ που δίνει ping 70+ms ακόμα και όταν είναι άδειο (Β3 only). Ποιος ξέρει ποσά χρόνια έχει το ίδιο backhaul.  

Ολα τα υπόλοιπα είναι αναβαθμισμένα. Ειδικά τα νέα Kathrein micros κάνουν απίστευτη δουλειά. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Όπου βλέπουμε τώρα SA+NSA σημαίνει ότι μετά από την ενεργοποίηση από την Cosmote, θα έχουμε σκέτο SA; Δηλαδή χαμηλό ping και ότι άλλο συνεπάγεται;

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι θα μπορούσε να σου δώσει ο συγκεκριμένος σταθμός SA όχι όμως απαραίτητα εξαρτάται από τις ρυθμίσεις στην συσκευή και στο δίκτυο αν θα σε στέλνει (μπορεί να κάνει εναλλαγές SA-NSA). Για να το διαπιστώσει κανείς σε iPhone θα πρέπει να γράφει μόνο SA στο connection stats και στο radio access NR αντί για LTE.

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, waeo said:

Σημαίνει ότι θα μπορούσε να σου δώσει ο συγκεκριμένος σταθμός SA όχι όμως απαραίτητα εξαρτάται από τις ρυθμίσεις στην συσκευή και στο δίκτυο αν θα σε στέλνει (μπορεί να κάνει εναλλαγές SA-NSA). Για να το διαπιστώσει κανείς σε iPhone θα πρέπει να γράφει μόνο SA στο connection stats και στο radio access NR αντί για LTE.

Βέβαια για να δω το SA και NR χρειάζεται σίγουρα να επιλέξω στις ρυθμίσεις 5G αντί 5G Auto υποθέτω. Αλλιώς θα πρέπει να κάνω ταυτόχρονα Speedtest. 

Link to comment
Share on other sites

και στο αυτόματο δουλεύει. Απλώς τώρα δεν πρόκειται να το δεις γιατί δεν υπάρχει ακόμα. Υπομονή μέχρι την άνοιξη είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Η Apple θα δώσει επόμενο carrier update με το iOS 17.4

_ΜΗΝ_ περιμένετε SA με Cosmote με αυτό το carrier update*, οπότε πάει μάλλον για iOS 17.6 ή για απευθείας με το iOS 18.
Εναλλακτικά, μόνο αν πληρώσει η Cosmote για ειδικό carrier update, αλλά ως γνωστόν οι καιροί είναι χαλεποί.

 

* Ο λόγος είναι ότι αν δείτε και τους άλλους carriers πάντα το ανοίγει τελευταία η Apple, περιμένει να φάει τη φόλα πρώτη η Samsung στο live δίκτυο.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.k2 said:

Θα καταναλώνει λιγότερη μπαταρία το SA; 

Θα πρέπει ναι

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, waeo said:

Ναι γενικά το λέω

Ηθελα να κάνω merge με την αρχική μου ερώτηση αλλά απέτυχε, δεν σε πρόλαβα, απάντησες κατευθειαν😂

Το πως πήγαμε από τέλη του 23 στα μέσα του 24 για την εκκίνηση του SA είναι φοβερο. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, panos.k2 said:

Θα καταναλώνει λιγότερη μπαταρία το SA; 

Μέχρι να περάσουν όλα σε VoNR δεν θα το έλεγα, πρέπει να παρακολουθεί και το LTE για να κάνει fallback σε VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει ναι

Αν και για τα iPhone 12 χλωμό λόγω του modem.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...