Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε idle προτιμά την Β3 όταν όμως είναι connected πάει σε Β20 αν δεν έχει καλό σήμα από τις άλλες. Να μην λειτουργεί τίποτα το έχω συναντήσει μόνο απέναντι από το αρχαιολογικό μουσείο στο Ηράκλειο αλλιώς όλα δουλεύουν καλά. 

Η δική μου παρατήρηση εννοείται πως δεν αναιρεί όλα όσα έχουν αναφερθεί.

Edit:

1223308213_Screenshot2023-12-27at14_38_06.thumb.jpeg.daf7b7ac125e1b83a46bd70a8f413f2c.jpeg

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

IMG_0609.thumb.PNG.18169f31cc145dfad109742056d791ce.PNGΜέγιστο στην κεντρική κεραία Cosmote-Κομοτηνή. 

και διαφορά 5G-4G (203145) , τόσο φορτωμένες είναι κεραίες; θυμάμαι είχε -13 στο 4G.

IMG_0611.thumb.PNG.8a471285be0897bbace631280e6a5d6d.PNGIMG_0610.thumb.PNG.d4d9cc0e8d069fe257511e97b8929135.PNG

'Έχει αναβαθμιστεί και η 3845 και δίνει αυτό (έχει και 5G (N1) αλλά επειδή συνδεόταν με την Ν78 (203145) μου έδινε 500, μέτρησα μόνο με 4G).

IMG_0612.thumb.PNG.24ea579335da89cfc8bf27840aa2b96a.PNG

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, csmt said:

Ούτε σε idle έχει Β3. Αν είναι κάποιος σε κεραία που δεν έχει Β20 ακόμα ευτυχώς είναι απο τους τυχερούς.

Όπου εχει Ν78 εχει και Ν1 και Ν28 απλώς τα κινητά πάντα προτιμούν την Ν78. Θέλει μέτρηση από εσωτερικό χώρο που δεν πιάνει η Ν78 για να κατεβάσει πληροφορία απο Ν28. Βορειοανατολικά της Δράμας πρέπει να είσαι σε εσωτερικό χώρο την επόμενη φορά.

Επίσης ναι τον τελευταίο καιρό ενώ είναι όλες οι μπάντες τσεκαρισμένες επιμένει να κλειδώνει μονο στην Β20. Η λύση είναι για την ώρα τα καλά τα mediatek κλείδωμα μονο σε Β1 Β3 Β7 και τέλος. Νάουσα και Διασταύρωση χάλι μαύρο με τις Β20 όλα πάνε με πάρα πολύ αργή καθυστέρηση και το μόνο που δουλεύει τέλεια είναι το Volte. Καλύτερα επίσης ενεργό το 5G ως Β20+Ν28 NSA για εξοικονόμηση μπαταρίας και ταχύτητα 50mbps γιατί το Ν28 έχει σώσει πολλούς.

Δεν έχει αλλάξει κάτι στο configuration. Αν το κινητό σου προτιμά την Β20 σε initial selection και αψηφά τα sib priorities για cell reselection B3, δε μπορεί να κάνει γίνει κάτι. Σε Β3 μπαίνουν όλοι σε καλό rsrp.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρχισες πάλι τις αερολογίες σου;;;;
Οι τέσσερις κεραίες της Νάουσας που ΔΕΝ παίζουν Ν78 και μέσα στην Εθνική....που ΔΕΝ έχει σήμα καθόλου! 
 
Πριν λίγο όλα αυτά!
AddText_12-27-02_23_04.thumb.jpg.388c70c0917036708b4cd8303334c712.jpg
AddText_12-27-02_21_43.thumb.jpg.0545a34e0b5602c99794c5c7d6678bf0.jpg
AddText_12-27-02_20_44.thumb.jpg.c179d40e2314fbad2dac5ca5060009bc.jpg
AddText_12-27-02_18_31.thumb.jpg.ce2b4d433dca00aea9b8b0a066fe3f9d.jpg
AddText_12-27-02_19_34.thumb.jpg.33c5b0e188a4551b9544c98e65ebb9f4.jpg
EN-DC, η n78 που βλέπεις σου έρχεται μόνο από την κεραία του ΟΤΕ. Το επιβεβαιώνει το "5G PCI", το οποίο πιθανότατα το δείχνει σωστά επειδή είσαι με Samsung.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, csmt said:

Ούτε σε idle έχει Β3. Αν είναι κάποιος σε κεραία που δεν έχει Β20 ακόμα ευτυχώς είναι απο τους τυχερούς.

Όπου εχει Ν78 εχει και Ν1 και Ν28 απλώς τα κινητά πάντα προτιμούν την Ν78. Θέλει μέτρηση από εσωτερικό χώρο που δεν πιάνει η Ν78 για να κατεβάσει πληροφορία απο Ν28. Βορειοανατολικά της Δράμας πρέπει να είσαι σε εσωτερικό χώρο την επόμενη φορά.

Επίσης ναι τον τελευταίο καιρό ενώ είναι όλες οι μπάντες τσεκαρισμένες επιμένει να κλειδώνει μονο στην Β20. Η λύση είναι για την ώρα τα καλά τα mediatek κλείδωμα μονο σε Β1 Β3 Β7 και τέλος. Νάουσα και Διασταύρωση χάλι μαύρο με τις Β20 όλα πάνε με πάρα πολύ αργή καθυστέρηση και το μόνο που δουλεύει τέλεια είναι το Volte. Καλύτερα επίσης ενεργό το 5G ως Β20+Ν28 NSA για εξοικονόμηση μπαταρίας και ταχύτητα 50mbps γιατί το Ν28 έχει σώσει πολλούς.

Απο την 3086, είδα Ν28 μέσα στον Γερμανό, που δεν είχε και πολυ καλο σημα. Αλλα μόνο εκεί και αυτό στις αρχές που ενεργοποιήθηκε το 5G στην πόλη. 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από όπου κι αν έρχεται, όπως κι αν λέγεται, χτυπάει 300άρια download και είναι υπέροχα. ΔΕΝ είναι η κλασσική 2100 5G. 
Sorry κιόλας αλλά εδώ ο csmt δεν είπε κάτι που δεν ισχύει
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν το παρακάτω είναι off topic αλλά είστε γνωστές του App και θα βοηθήσετε. 

Είναι φυσιολογικό ενω έχω κλειστά data να δείχνει ότι στην παρακάτω εικόνα; 

Αλλάζει συνεχώς μπάντες κλπ σαν να έχω ανοιχτά δεδομένα. (η επιλογή Keep data always on είναι κλειστή στα Developer options)

Ευχαριστώ. 

Screenshot_2023-12-27-16-28-26-906_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, είναι φυσιολογικό. 

Έτσι δουλεύει η εφαρμογή. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, csmt said:

Και σε ολα τα router που εχω δει φαίνεται τελευταία μονο Β20 only uptime εδώ κι αρκετές μέρες με τραγικές ταχύτητες. Έχω ακούσει παράπονα απο φωτοβολταϊκά με τις κάμερες σχετικά με το σήμα των τελευταίων ημερών.

H B3 έχει προτεραιότητα πάντα σε σχέση με Β20. Δε μπορώ να γνωρίζω το λόγο που κάποιες συσκευές δεν την επιλέγουν. Το δίκτυο έτσι ορίζει. Ο κάθε κατασκευαστής από εκεί και πέρα κάνει ο,τι γουστάρει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέτυχα την απόλυτη τραγωδία. 

eNb : 102384

 

Σημα τελειο γυρω απο την Λεωφόρο Κηφισού και NO INTERNET . Μονο VoLTE και αυτο με το ζόρι.

Band 20 overloaded απο συνδρομητές. Καθόλου υπηρεσίες.

Band 1 το ιδιο.

Band 3 επισης χωρίς υπηρεσίες!

Τώρα συμβαίνει και σε άλλες Bands με τέλειο σήμα.

 

Δεν έπαιζε τίποτα απο το RIVER WEST ,επι της Λεωφόρου Κηφισού μεχρι κατω Μοσχάτο σε 2 eNb.

Screenshot_2023-12-27-16-07-37-44_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.9cc2e143ade5b50286bdd3172451a550.jpgScreenshot_2023-12-27-16-08-19-54_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.72c4c253db76be8dbee4dc40926cdc42.jpgScreenshot_2023-12-27-16-09-34-68_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.e0daa5593f7912815b8c955736c3b97f.jpg

 

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, HORGRAP said:

Σήμερα πέτυχα την απόλυτη τραγωδία. 

eNb : 102384

 

Σημα τελειο γυρω απο την Λεωφόρο Κηφισού και NO INTERNET . Μονο VoLTE και αυτο με το ζόρι.

Band 20 overloaded απο συνδρομητές. Καθόλου υπηρεσίες.

Band 1 το ιδιο.

Band 3 επισης χωρίς υπηρεσίες!

Τώρα συμβαίνει και σε άλλες Bands με τέλειο σήμα.

 

Δεν έπαιζε τίποτα απο το RIVER WEST ,επι της Λεωφόρου Κηφισού μεχρι κατω Μοσχάτο σε 2 eNb.

Screenshot_2023-12-27-16-07-37-44_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.9cc2e143ade5b50286bdd3172451a550.jpgScreenshot_2023-12-27-16-08-19-54_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.72c4c253db76be8dbee4dc40926cdc42.jpgScreenshot_2023-12-27-16-09-34-68_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.e0daa5593f7912815b8c955736c3b97f.jpg

 

 

 

Δεν ακούγεται σαν βλάβη στο RAN. Backhaul ίσως.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οτι Band και να διαλεγε τα ιδια.

Flight mode και ξανα τα ιδια.

Σίγουρα αυτη η κεραια σήμερα άγγιξε 12.000+ συνδρομητές signalling το απόγευμα.

 

Τσεκαρε την 

Το αποτέλεσμα είναι οτι ο κόσμος έμεινε χωρίς υπηρεσίες.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, HORGRAP said:

Οτι Band και να διαλεγε τα ιδια.

Flight mode και ξανα τα ιδια.

Σίγουρα αυτη η κεραια σήμερα άγγιξε 12.000+ συνδρομητές signalling το απόγευμα.

 

Τσεκαρε την 

Το αποτέλεσμα είναι οτι ο κόσμος έμεινε χωρίς υπηρεσίες.

Πως έβλεπες ότι δεν είχες scheduling grant? 😕 Ακόμα και 12000 να ήταν επάνω ένα scheduling grant θα το είχες…

Δεν ακούγεται σαν πρόβλημα RAN. Από ρεύμα, backhaul etc… κι εμένα μου έτυχε μια φορά στη Σουηδία και είχε φύγει ίνα.

4 ώρες πριν, waeo said:

Σε idle προτιμά την Β3 όταν όμως είναι connected πάει σε Β20 αν δεν έχει καλό σήμα από τις άλλες. Να μην λειτουργεί τίποτα το έχω συναντήσει μόνο απέναντι από το αρχαιολογικό μουσείο στο Ηράκλειο αλλιώς όλα δουλεύουν καλά. 

Η δική μου παρατήρηση εννοείται πως δεν αναιρεί όλα όσα έχουν αναφερθεί.

Edit:

1223308213_Screenshot2023-12-27at14_38_06.thumb.jpeg.daf7b7ac125e1b83a46bd70a8f413f2c.jpeg

Τα στατιστικά στο δίκτυο δεν έχουν αλλάξει. Το ίδιο ποσοστό συνδρομητών συνδέεται σε Β3 όπως παλιά. Το ίδιο και σε B20. Άρα δεν έχει αλλάξει κάτι. Σε connected mode γίνεται load balancing. 

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν νέος και έμπαινα εδώ, θα έβγαζα το συμπέρασμα ότι η Coamote δεν παίζει. 
 

Στο κινητό μου (iPhone) μια χαρά παίζει. Μήπως έχετε πειραγμένα android?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα γιαννενα δεν το ειδα ποτέ αυτό το θέμα. 
Το βλέπω όμως έντονα στην αρτα. Σε εσωτερικους χωρους με πετάει σε Β20 και δεν φορτωνει. Ήταν ηδη πολυ μέτρια σε εσωτερικους χωρους στην πόλη της αρτας, τώρα που έχει και κίνηση λόγω γιορτών έγινε μη λειτουργικη. 

Με flight mode στρώνει για λίγα λεπτά και μετα ξαναπέφτει στην Β20

Στην Αθήνα που θα πάω σε κάποιες μέρες θα κοιτάξω μήπως βρω και κει αυτό το θέμα και θα σας ενημερωσω. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panos.k2 said:

Εγώ στα γιαννενα δεν το ειδα ποτέ αυτό το θέμα. 
Το βλέπω όμως έντονα στην αρτα. Σε εσωτερικους χωρους με πετάει σε Β20 και δεν φορτωνει. Ήταν ηδη πολυ μέτρια σε εσωτερικους χωρους στην πόλη της αρτας, τώρα που έχει και κίνηση λόγω γιορτών έγινε μη λειτουργικη. 

Με flight mode στρώνει για λίγα λεπτά και μετα ξαναπέφτει στην Β20

Στην Αθήνα που θα πάω σε κάποιες μέρες θα κοιτάξω μήπως βρω και κει αυτό το θέμα και θα σας ενημερωσω. 

Για εσωτερικούς χώρους δεν μπορώ να πω, γιατί στις τοποθεσίες που το χρησιμοποιώ έχω edge. Αλλά σε εξωτερικούς δεν έχω παράπονο. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, TakeOverNet said:

Για εσωτερικούς χώρους δεν μπορώ να πω, γιατί στις τοποθεσίες που το χρησιμοποιώ έχω edge. Αλλά σε εξωτερικούς δεν έχω παράπονο. 

Εγώ το καλοκαίρι έβλεπα γύρω στα 10-15 mbps με κυρια Β3 στον ίδιο εσωτερικό χώρο. Τώρα, με ρίχνει σε Β20 και δεν είναι λειτουργικό το δίκτυο κατά τη διάρκεια της μέρας. Χρειαζομαι WiFi δηλαδή. 
την νύχτα είναι εντάξει. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά στο δίκτυο δεν έχουν αλλάξει. Το ίδιο ποσοστό συνδρομητών συνδέεται σε Β3 όπως παλιά. Το ίδιο και σε B20. Άρα δεν έχει αλλάξει κάτι. Σε connected mode γίνεται load balancing. 
Μπας και του έτυχε την ώρα που έκανε μπλακ άουτ εδώ στα Νότια Προάστια; 5 - 6 φορές η απόλυτη συσκότιση. Ούτε οι λάμπες του Δήμου δεν άναβαν εδώ στο Φάληρο, που υποτίθεται είναι και τελείως άλλη γραμμή από τις κατοικίες. Άρα ήταν μεγάλο πρόβλημα, γενικό. Ακούγεται λοιπόν σαν να έμπαιναν οι σταθμοί σε power save mode και να κοβαν ταχύτητες κλπ, εφόσον τους κοβόταν το ρεύμα. Αν ήταν κάτι τέτοιο, απλά απίστευτο πόση κίνηση έχουν οι σταθμοί. Είναι και περίοδος απεριόριστων στο μεταξύ τώρα που το μιλάμε και μας διαφεύγει λογικά..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, johnny_htc said:

Μπας και του έτυχε την ώρα που έκανε μπλακ άουτ εδώ στα Νότια Προάστια; 5 - 6 φορές η απόλυτη συσκότιση. Ούτε οι λάμπες του Δήμου δεν άναβαν εδώ στο Φάληρο, που υποτίθεται είναι και τελείως άλλη γραμμή από τις κατοικίες. Άρα ήταν μεγάλο πρόβλημα, γενικό. Ακούγεται λοιπόν σαν να έμπαιναν οι σταθμοί σε power save mode και να κοβαν ταχύτητες κλπ, εφόσον τους κοβόταν το ρεύμα. Αν ήταν κάτι τέτοιο, απλά απίστευτο πόση κίνηση έχουν οι σταθμοί. Είναι και περίοδος απεριόριστων στο μεταξύ τώρα που το μιλάμε και μας διαφεύγει λογικά..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θεωρώ ότι τα απεριόριστα ευθύνονται αρκετά για αυτήν την κατάσταση.

Η Β20 σε εσωτερικό χώρο είναι νορμαλ. Μην τρελαίνεστε. Αν γεμίζει, θα μπούν κι άλλοι σταθμοί να στρώσει η κατάσταση. Cosmote είναι αυτή. Θα βάλει micro στο μπαλκόνι σας.

Πηλιο και Καρδίτσα έχω πολλούς γνωστούς, όλοι κοσμοτε και παίζει μπόμπα. Χθες στο Βόλο με φαναράκια (μεγάλη επιτυχία που κάηκε γιοτ) μόνο η Cosmote έπαιζε στο λιμάνι. Οι άλλες ήταν εκτός δικτύου. Απλά το αναφέρω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά και γω προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα μέχρι στιγμής με πιταρισμενη B20 να σου πω την αλήθεια. Μόνο στην Πάτρα που ανέφερα τις προάλλες και πέρσι τέτοια εποχή θυμάμαι σε μια κεραία στον Μαραθώνα είχε τέτοιο θέμα. Κατ άλλα, όλα οκ. Εγώ έχω καταλάβει ότι το κάνει όπως λες σε περιόδους αιχμής όπως τώρα και σε μακρινούς σταθμούς που καλύπτουν δύσκολες περιοχές και χωριά σε εσωτερικους χωρους κυρίως. Κατ άλλα όλα καλά. Απλά εγώ το είπα για τον HORGRAP πιο πάνω που ανέφερε ότι πάνω στον Κηφισό δεν έπαιζε τίποτα, ενώ συνδεόταν σε άλλες μπάντες και όχι B20 και λέω μήπως έπαιζε τίποτα να έπεσαν στιγμιαία οι σταθμοί ή whatever τέλοσπάντων λόγω του μπλακ άουτ (αν έγινε προς τα εκεί τίποτα παρόμοιο). Καμία σχέση δλδ με B20 το παραπάνω απλά. Πάντως εγώ το έχω αναφέρει στο τεχνικό και σήμερα με έπαιρναν τηλέφωνο από την Cosmote, αλλά δεν το πρόλαβα. Θα μαθαίναμε τι παίζει πιθανότατα και τέλοσπάντων θα σας μετέφερα το θα μου έλεγαν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1 minute ago, johnny_htc said:

Καλά και γω προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα μέχρι στιγμής με πιταρισμενη B20 να σου πω την αλήθεια. Μόνο στην Πάτρα που ανέφερα τις προάλλες και πέρσι τέτοια εποχή θυμάμαι σε μια κεραία στον Μαραθώνα είχε τέτοιο θέμα. Κατ άλλα, όλα οκ. Εγώ έχω καταλάβει ότι το κάνει όπως λες σε περιόδους αιχμής όπως τώρα και σε μακρινούς σταθμούς που καλύπτουν δύσκολες περιοχές και χωριά σε εσωτερικους χωρους κυρίως. Κατ άλλα όλα καλά. Απλά εγώ το είπα για τον HORGRAP πιο πάνω που ανέφερε ότι πάνω στον Κηφισό δεν έπαιζε τίποτα, ενώ συνδεόταν σε άλλες μπάντες και όχι B20 και λέω μήπως έπαιζε τίποτα να έπεσαν στιγμιαία οι σταθμοί ή whatever τέλοσπάντων λόγω του μπλακ άουτ (αν έγινε προς τα εκεί τίποτα παρόμοιο). Καμία σχέση δλδ με B20 το παραπάνω απλά. Πάντως εγώ το έχω αναφέρει στο τεχνικό και σήμερα με έπαιρναν τηλέφωνο από την Cosmote, αλλά δεν το πρόλαβα. Θα μαθαίναμε τι παίζει πιθανότατα και τέλοσπάντων θα σας μετέφερα το θα μου έλεγαν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλά αυτό με τα φαναράκια, άσχετο αλλά τι μλκιες είναι αυτές ωρες ώρες. Που τα σκέφτονται; Κινέζοι γίναμε... 🤣

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...