Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν στο connection type βαλετε SINGLE CONNECTION στο Speedtest.net  app

 ( Android . IOS )

 

Θα εκπλαγείτε !

( Οτιδήποτε εκτός απο Cosmote Servers , Nova και Fastpath Athens,  σε άλλες χώρες ή ακομα και απο ελληνικά Datacenters ... σε 5G κινητο με n78 band που μπορεί να ΔΕΙΞΕΙ τι γίνεται στα International Peerings της OTEGlobe .

Τωρα τελευταία έχουν θέμα διαχείρισης κίνησης και συμφωνιών με Peerings σίγουρα.

Μιλάμε για QoS prioritization επάνω σε άλλο QoS επάνω σε άλλο QoS του ....QoS.

Masking of masking 

Αρχίζω να πιστεύω οτι μας κανουν DDoS άλλες χώρες και το NOC της Cosmote αργει να δράσει.

Στην Vodafone και Wind την ιδια στιγμή με Single Connection οι ... αργοί Servers γίνονται ΓΡΗΓΟΡΟΙ με μικρές εξαιρέσεις φυσικά.  ( κάτι ψεύτικα Servers σε Λαρισα Αργαλαστή Ηγουμενίτσα ... και περιφέρεια....)

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πολυ, μα πολυ ευστοχη η παρατηρηση σου. Αλλη μια αποδειξη οτι η ο κανονισμος 2015/2120 του Ευρωπαϊκου κοινοβουλιου ειναι απλα ενα κουρελοχαρτο για την Cosmote.

Σημειωνεται και θα χρησιμοποιηθει.

Στο μεταξυ στην εξυπηρετηση για την ωρα κανουν τους ανηξερους και μου ζητανε αστεια πραγματα (π.χ. εχετε δοκιμασει την σιμ σε αλλο κινητο, εχετε αλλαξει το imessage να βλεπει την σωστη σιμ κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό ότι cell που εχουβ απίστευτη κίνηση , η cosmote κλείνει το carrier aggregation η δεν αφήνει το full combo (πχ 1_3_3 η ακόμα και 3_3 η σκέτη 3 η σκέτη 1 ) πχ στην 101018 σήμερα με -15rsrq και single b3 έβγαλα 15 Mbps 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, με καλεσαν πισω απο την τεχνικη υποστηριξη.

Εν ολοιγις τα εριξαν στο πως το iphone διαχειριζεται τις esim και ειναι κατι που εχει παρατηρηθει τους τελευταιους μηνες.

Η αληθεια ειναι οτι και ενας συναδελφος μου με καρτοκινητο που καθομαστε διπλα εχει ακριβως το ιδιο προβλημα με φυσικη σιμ, κι οταν το ανεφερα εκει δεν ειχε κατι συγκεκριμενο να μου πει.

Με λιγα λογια, η μπαλα στην εξεδρα και προχωραω σε καταγγελια αν σημερα δεν διορθωθει.

Με το ζορι να αγορασουμε συμβολαιο δεν γινεται. Ξενδιαντροποι Ελληνες μανατζερς της Cosmote.

Σε Telekom στο εξωτερικο ειχα την καλυτερη εμπειρια σε τιμες και υπηρεσιες, αυτοι εδω στην Ελλαδα με το ζορι να πιασουν στοχοθεσια no matter what.

Edited by Hetfield89
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πάντως throttling συχνά ώρες αιχμής. Στο upload σήμερα έκανα δοκιμή και ανέβασα στο 1/4 στο cloud σε σχέση με αυτό που έδινε στο speedtest.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εβαλα μολις τωρα single-connection test με σερβερ στη Βιεννη.

Επιασα +200Mbps, ενω πριν το τηλεφωνημα επιανα με το ζορι 1Mbps.

Πιαστηκανε με τη γιδα στα χερια, η καταγγελια πλεον θα φυγει παραυτα για την αθεμιτη πρακτικη τους.

Χιλια ευχαριστω @HORGRAP για την πολυτιμη παρατηρηση σου.

Edited by Hetfield89
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hetfield89 said:

Λοιπον, εβαλα μολις τωρα single-connection test με σερβερ στη Βιεννη.

Επιασα +200Mbps, ενω πριν το τηλεφωνημα επιανα με το ζορι 1Mbps.

Η καταγγελια πλεον θα φυγει παραυτα.

Παρότι δεν θα τους κάνουν τίποτα ουσιαστικό γιατί θέλει πολλές καταγγελίες με το ίδιο θέμα και το 99,9% των χρηστών δεν έχει ιδέα γιατί μπορεί να τρέχει speedtest και να νομίζει ότι έχει την ποιο γρήγορη σύνδεση και στην πράξη να είναι τα ζα μου αργά λόγο των παραπάνω τουλάχιστον θα υπάρξει καταγραφή.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, cmvr said:

Παρότι δεν θα τους κάνουν τίποτα ουσιαστικό γιατί θέλει πολλές καταγγελίες με το ίδιο θέμα και το 99,9% των χρηστών δεν έχει ιδέα γιατί μπορεί να τρέχει speedtest και να νομίζει ότι έχει την ποιο γρήγορη σύνδεση και στην πράξη να είναι τα ζα μου αργά λόγο των παραπάνω τουλάχιστον θα υπάρξει καταγραφή.

Ειναι καραμπινατη παραβιαση ευρωπαϊκης νομοθεσιας, και μονο θορυβος να γινει σε δημοσια συζητηση εμενα μου αρκει.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Hetfield89 said:

 

Ειναι καραμπινατη παραβιαση ευρωπαϊκης νομοθεσιας, και μονο θορυβος να γινει σε δημοσια συζητηση εμενα μου αρκει.

Είναι αλλά ξέρεις από τώρα τι θα γίνει. τι

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το IP range 5.203 με ζυγά εχει διαφορετικό Routing σε OteGlobe διεθνή κυκλώματα απο οτι τα            " μονά " .

( κάπως έτσι )

Έχουν γίνει τοσο πολύπλοκα τα Routing policies στους παρόχους για να μπορούν να εχουν εκατοντάδες GBps  ....που πλέον αν κάποιος υπάλληλος στο Noc κανει κατι λάθος θα ψάχνονται για μερες / βδομάδες σε τετοια θέματα  " per user " Network Performance.

Το αποτέλεσμα μετράει. 

Δεν κάνουν προφανώς αναλυτική καταγραφή επεμβάσεων που να ειναι Traceable απο τους ανώτερους υπαλλήλους και ξεχνανε τι κανανε.

Ας βρούν τι εκαναν παλι λάθος.

Πριν μήνες είχε συμβεί κατι χειρότερο 

https://youtu.be/-HedCNzTrwY

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω NAT ip 5.203.x.x τωρα που μιλαμε, ομως βλεπω πολυ ηπιοτερο qos απο οτι πριν τους παρω τηλεφωνο. Και σε single connection με Βιεννη επιασα 40 Mbps εντος οικειας και με χαμηλο 5g σημα στην whats up. 
 

Και κακα τα ψεματα, σε κινητες συσκευες ειναι λογικο να εχουμε nat ips, τουλαχιστον οταν μιλαμε για ipv4.

 
Δεν ζηταω παραλογα πραγματα, να μην επιβαλουν αυστηροτατο traffic shaping σε καρτοκινητους επειδη ειναι…. καρτοκινητοι. Το εταιρικο μου δεν ειχε αργη αποδοση, και επαιξα μπαλα με εταιρικη και whats up sim στην ιδια ακριβως συσκευη. 

Edited by Hetfield89
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα 10gb(iCloud) με hotspot από το s10+ (extra sim) σε cell με-16 rsrq και είχα 40mbps παντού είτε σε cosmote server είτε σε server της Apple . Θερωρω ότι είναι κάθετα θέμα τύχης . Έισης στην 101018 βλέπω τεράστια διαφορά στο LTE . Και αυτό με 2Ca b3_b3

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, georgebad said:

Κατέβασα 10gb(iCloud) με hotspot από το s10+ (extra sim) σε cell με-16 rsrq και είχα 40mbps παντού είτε σε cosmote server είτε σε server της Apple . Θερωρω ότι είναι κάθετα θέμα τύχης . Έισης στην 101018 βλέπω τεράστια διαφορά στο LTE . Και αυτό με 2Ca b3_b3

θα έπεσες σε καλό ip

Link to comment
Share on other sites

Σε συμβόλαιο και καρτοκινητο έκανα Speedtest. Κανένα θέμα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, tricker said:

τι range παίρνεις ?

Δε μπορώ να δω άμεσα. Οι γονείς μου τρέχουν τα speedtests. 300-400mbps έχουν στο Πήλιο με 5G.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το προσωπικο μου νουμερο το εχω 17 συνεχομενα χρονια στην Cosmote.

Ημουν νιος και γερασα (στην πραγματικοτητα, ημουν πιτσιρικι κι ωριμασα), μα ειναι κυριολεκτικα η πρωτη φορα που παρατηρω τετοια συμπεριφορα (και τοσο επιθετικη).

Και μιλαω για λογικες χρησεις, δεν βλεπω netflix/youtube, ζητημα ειναι να ξοδευω 2 GB/μηνα (παρολα αυτα καποιος ηταν τοσο χαζος για να εφαρμοσει επιθετικο QoS σε τετοια χρηση, θελημενα ή αθελα).

Edited by Hetfield89
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hetfield89 said:

Η αληθεια ειναι οτι το προσωπικο μου νουμερο το εχω 17 συνεχομενα χρονια στην Cosmote.

Ημουν νιος και γερασα (στην πραγματικοτητα, ημουν πιτσιρικι κι ωριμασα), μα ειναι κυριολεκτικα η πρωτη φορα που παρατηρω τετοια συμπεριφορα (και τοσο εντονη).

Και μιλαω για λογικες χρησεις, δεν βλεπω netflix/youtube, ζητημα ειναι να ξοδευω 2 GB/μηνα (παρολα αυτα καποιος ηταν τοσο χαζος για να εφαρμοσει επιθετικο QoS σε τετοια χρηση, θελημενα ή αθελα).

Υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι ηθελημένα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, mixtri said:

Υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι ηθελημένα.

Και εγώ δεν πιστεύω ότι είναι ηθελημένα, το θέμα είναι ότι δεν ξέρουν καν που είναι το πρόβλημα νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

@mixtri @Notus  Η ιστορία με το UT Interface που απασχολεί συνέχεια μεσα σε 10 λεπτα τις συσκευές των συνδρομητών και τρελαίνει το ραδιοδίκτυο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΕΙ.

 Μονο η Cosmote εχει τετοια συμπεριφορά με αποτέλεσμα ΕΙΔΙΚΆ σε Dual Sim συσκευές να δημιουργεί πρόβλημα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΌΤΗΤΑΣ στα άλλα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας !

Σε 4 διαφορετικές συσκευές  ειτε με Dual Sim ειτε οχι , το ίδιο φαινόμενο .

ΑΠΑΣΧΟΛΕΊΤΑΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ UT interface telemetry χωρις λογο .

Ειδικα σε Dual SIM ειναι απόλυτα αναγνωρίσιμο οταν χρησιμοποιείς Data απο δευτερεύον δίκτυο διοτι η SIM της Cosmote απασχολεί την Baseband ακατάπαυστα πολλές φορές !

 3GPP compliant αυτη η συμπεριφορά δεν είναι ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ Cosmote.

ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΟ.  Περασαν μήνες.

https://youtube.com/shorts/dVWsJoMJpnQ?feature=share

Απο το Time Advance Utilization μπορεις να αναγνωρίσεις οτι το δίκτυο απασχολεί ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ την Baseband και ετσι δημιουργεί πρόβλημα στα άλλα δίκτυα αν χρησιμοποιείς Internet απο άλλη SIM Card

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Quote
On 10/1/2023 at 11:28 ΠΜ, Hetfield89 said:

Εδω ομως δεν μιλαμε για tethering, μιλαμε για δικαρτο iPhone 12 pro οπου η μεν εταιρικη συνδεση της Cosmote παει σφαιρα αλλα η προσωπικη μου συδνεση What's up σερνεται. Μιλαμε για καραμπινατη παραβιαση της του κανονισμου 2015/2120 του Ευρωπαϊκου κοινοβουλιου περι ανοιχτου διαδικτυου.

Τους εστειλα μηνυμα, για να δουμε τι θα απαντησουν.

 

Πριν από μερικούς μήνες ήμουν agent στην εξυπηρέτηση πελατών γνωστής εταιρίας κινητής(όχι Cosmote)... Μπορώ να σου πω πως υπάρχει διαχωρισμός του priority μεταξύ των συνδρομητών, οι συνδρομητές συμβολαίου είναι κατηγορίας gold, ενώ οι συνδρομητές καρτοκινητών είναι κατηγορίας silver, οπότε όταν υπάρχει κίνηση στο δίκτυο, οι συνδρομητές συμβολαίου παίρνουν priority πρώτοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα δίκτυα συμβαίνει αυτό;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...