Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, HORGRAP said:

Μιχάλη , EDIT EDIT . 

Ανοίγει το Carrier Aggregation τη στιγμή που συμβαίνουν αυτα τα " αγνωστα " apn utilizations 

Αρα? Και σε Single SIM μονο με Cosmote για 10 λεπτα συνεχόμενα και ακατάστατα αφου ΚΛΕΙΣΕΙΣ τα Data ( Internet apn )

 

 

( δοκιμασα Xiaomi, Realme , Samsung  )  και σε Dual sim με Data σε Wind/Vodafone με  δεύτερη παράλληλη Sim Cosmote 

....αλλά και σε Single Sim mode χωρις Data ανοιχτα σε Cosmote οι συσκευες για 10+  λεπτα ακατάστατα βγαζουν Time advance απο χρήση ραδιοδικτυου.

Μιλαμε παντα για κλειστα τα Internet apn  Data στην Cosmote  .  Σίγουρα ειναι κίνηση απο κάποιο κρυφο APN

Τοσες συσκευές . τοσες δοκιμές.

Τι θέλεις να πείς με αυτό? θέλεις να είσαι  attach σε 4G χωρίς να έχεις bearer με το core? 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Notus said:

Τι θέλεις να πείς με αυτό? θέλεις να είσαι  attach σε 4G χωρίς να έχεις bearer με το core? 

@Notus εννοείται οτι πρέπει να εχεις bearer συνεχόμενα. 

ΟΜΩΣ ξεκαθαρη κίνηση.  3GPP compliant !!!

Κατι συμβαίνει στην Cosmote και περναει κινηση που δεν θα έπρεπε να περνάει σε αυτα τα Low level signalings.

Μονο στην Cosmote συμβαίνει και σπαει το 3GPP compliance ειδικα στις Dual Sim συσκευές που χρησιμοποιούν δεύτερο δίκτυο για Ιντερνετ APN .

Η Cosmote θα επρεπε να ειναι IDLE με ελαχιστα και αναγκαία  RRC connected .

Οχι μεσα σε 10 λεπτα ....30 παύσεις στην Baseband απο την δεύτερη Sim !!

49 minutes ago, CaptainNickGR said:

Αυτό ακριβώς που λες, έκανα speedtest εν κινηση και όταν άλλαξα panel στο ίδιο eNb απλώς κόλλησαν τα πάντα. Μόνο το VoLTE δούλευε παραδόξως. Έκανα τα βήματα που ακολουθούσα στην Vodafone όταν κολλούσε, δηλαδή μια κλήση οπουδήποτε, λειτουργία πτήσης 1-2 λεπτά, εναλλαγή σε 4G και 5G On, όμως δεν έπιασε τίποτα, εντελώς τρομακτικό.

Ακριβώς αυτό συμβαίνει ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΆ και ολόκληρο NOC δεν το αναγνωρίζει.

Δεν υπάρχει χειρότερο απο αυτο.  Παγωνει το APN του Ιντερνετ μεχρι να ξαναπας σε άλλο PCI  και αν ξαναέρθεις στο " νεκρό " PCI δευτερη φιρα μπορει να παιζεις. 

 Κατα τη μεταφορά απο PCI σε PCI του ίδιου eNb αν εχει κινηση σε " φτηνο " backhaul χωρις προστασίες Jitter βγαζει RAN Failures 

Μιλαμε για Carrier Grade Network και ομως συμβαίνουν πολλά τελευταία. 

Πειραματίζονται σε Πανελλαδική κλίμακα. 

Η Vodafone το έλυσε αυτο .  Ομως ....εκει εχουν άλα γνωστα θέματα με HO_FAILS και ...2G 3G drops .    Τουλάχιστον ...δεν παγώνει η σύνδεση εκει 😉

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, VasilisSam said:

Ποιόν σταθμό?

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

101018 πύργος ΟΤΕ . Αυτό που λέτε το παρατήρησα και εγώ μια φπρα πριν τα Χριστούγεννα στον 101054. Ενώ ξέρω πτι το συγκενριμενο cell δεν έχει κίνηση , δεν είχα καθόλου data μέχρι να αλλαξω cell η να αφήσω το κινητό για λίγο σε πτήση . . Από τότε δεν το έχω ξανασυναντήσει . Το είχαν παρατηρήσει και άλλοι φικοι μου στην θεσσαλπνικη για μια δυο μέρες , αλλά από τότε ΔΕΒ το είδε κανενας. Γενικά αναβαθμίζεται τπ backhaul σε αρκετές περιοχές 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, seranata said:

Τις δύο τελευταίες ημέρες συμβαίνει το εξής (περιοχή Άρτα, συσκευή Samsung Galaxy S21, συνδρομητής συμβολαίου): εμφανίζεται το εικονίδιο 5G, μετά από μερικά δευτερόλεπτα αλλάζει σε 4G ή 4G+, επανέρχεται το 5G και πάλι από την αρχή τα ίδια συνεχώς. Βρίσκομαι σε σημείο με καλό σήμα 5G, τη sim την έχω περίπου έξι μήνες, αλλά δοκίμασα και με άλλου αριθμού πιο καινούρια, και έκανα επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου αρχικά στο τηλέφωνο αλλά και εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς αποτέλεσμα. Κάλεσα και την εξυπηρέτηση πελατών cosmote και ζήτησα να κοιτάξουν αν υπάρχει κάποιο θέμα στην περιοχή. Ποια η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πιθανότατα καλύπτεσαι από 2 σταθμούς και κανείς handover μεταξύ αναβαθμισμένου και μη.

7 ώρες πριν, HORGRAP said:

Μιχάλη , EDIT EDIT . 

Ανοίγει το Carrier Aggregation τη στιγμή που συμβαίνουν αυτα τα " αγνωστα " apn utilizations 

Αρα? Και σε Single SIM μονο με Cosmote για 10 λεπτα συνεχόμενα και ακατάστατα αφου ΚΛΕΙΣΕΙΣ τα Data ( Internet apn )

 

 

( δοκιμασα Xiaomi, Realme , Samsung  )  και σε Dual sim με Data σε Wind/Vodafone με  δεύτερη παράλληλη Sim Cosmote 

....αλλά και σε Single Sim mode χωρις Data ανοιχτα σε Cosmote οι συσκευες για 10+  λεπτα ακατάστατα βγαζουν Time advance απο χρήση ραδιοδικτυου.

Μιλαμε παντα για κλειστα τα Internet apn  Data στην Cosmote  .  Σίγουρα ειναι κίνηση απο κάποιο κρυφο APN

Τοσες συσκευές . τοσες δοκιμές.

Εμένα φαίνεται καθαρό re attach λόγω προβλήματος config από δεύτερη σιμ. Με dual sim cosmote cosmote δοκίμασες;

6 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Αυτό ακριβώς που λες, έκανα speedtest εν κινηση και όταν άλλαξα panel στο ίδιο eNb απλώς κόλλησαν τα πάντα. Μόνο το VoLTE δούλευε παραδόξως. Έκανα τα βήματα που ακολουθούσα στην Vodafone όταν κολλούσε, δηλαδή μια κλήση οπουδήποτε, λειτουργία πτήσης 1-2 λεπτά, εναλλαγή σε 4G και 5G On, όμως δεν έπιασε τίποτα, εντελώς τρομακτικό.

Το handover δουλεύει δηλαδή. Άρα κάτι άλλο φταίει. Ίσως κάποια bearers να έχουν θέμα στο core. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχετε ενεργό volte? Αυτό δεν είναι θέμα RAN αγαπητοί…

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Πιθανότατα καλύπτεσαι από 2 σταθμούς και κανείς handover μεταξύ αναβαθμισμένου και μη.

Εμένα φαίνεται καθαρό re attach λόγω προβλήματος config από δεύτερη σιμ. Με dual sim cosmote cosmote δοκίμασες;

Το handover δουλεύει δηλαδή. Άρα κάτι άλλο φταίει. Ίσως κάποια bearers να έχουν θέμα στο core. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχετε ενεργό volte? Αυτό δεν είναι θέμα RAN αγαπητοί…

Δεν μου έχει συμβεί αρκετές φορές για να έχω παρατηρήσει κάποιο μοτίβο. Ελπιζω να μην ξανασυμβεί . 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το " σοβαρότατο " πρόβλημα που συμβαίνει εδω και 1+ χρόνο σε συγκεκριμένα " μικρά " Cells που καλύπτουν 2 γειτονιές το πολύ :

Ειτε εχεις είτε οχι ενεργό το VoLTE κατα το Handover απο PCI στο ΙΔΙΟ eNb :

ΕΑΝ το eNb αυτο εχει μεγαλη κίνηση τοτε συμβαίνει ΠΑΝΤΑ κατα τη μεταφορά ( Ηρακλειο Κρητη PCI 78 σε PCI 79 και αντίστροφα!  ...και πολλά ακόμα ίδια μικρά Cells πανελλαδικά )

Αν δεν μετακινηθείς απο το κελι αυτό μενεις για παντα χωρις Ιντερνετ ( εκτός και αν πας Flight Mode)

ΟΜΩΣ τα άλλα APN μενουν " ζωντανα " ( μπορεις να κανεις VoLTE κλησεις )

ΕΑΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΑ σε άλλο PCI το APN του Ιντερνετ επανέρχεται χωρις να γινει Drop με ιδια  IPv4 IPv6 .

 Αυτό νομίζω θα βοηθησει το NOC να βγάλει άκρη.

....ή ασχοληθείτε με τα KPIs περισσότερο 

Δεν ειναι δυνατό ενας συνδρομητής να εξηγει όλα αυτά στο Customer Support.  Δεν σημειώνουν τετοια Ticket details στο Support διότι ο πελάτης δεν θα κάτσει να εξήγησει τι συμβαίνει.

Το NOC εχει πολλλλλλλλές αρμοδιότητες

 

Μπορει να αναπαράγει ο οποιοσδήποτε ανα πασα στιγμή και ωρα αυτό το " Bug " εαν κανει Speedtest στα όρια των 2 αυτων  PCI και μετακινόντας τη συσκευή τη στιγμή του Speedtest .

Αρχιζω να πιστεύω οτι η Cosmote αγαπάει τους Speedtesters διοτι της ... ανοίγουν τα μάτια στα KPIs.

Ουσιαστικά ενας Speedtester την βοηθά να " προλάβει " περιπτώσεις ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΎ.

Δωρεάν Network Guru support 😉

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HORGRAP said:

Σχετικά με το " σοβαρότατο " πρόβλημα που συμβαίνει εδω και 1+ χρόνο σε συγκεκριμένα " μικρά " Cells που καλύπτουν 2 γειτονιές το πολύ :

Ειτε εχεις είτε οχι ενεργό το VoLTE κατα το Handover απο PCI στο ΙΔΙΟ eNb :

ΕΑΝ το eNb αυτο εχει μεγαλη κίνηση τοτε συμβαίνει ΠΑΝΤΑ κατα τη μεταφορά ( Ηρακλειο Κρητη PCI 78 σε PCI 79 και αντίστροφα!  ...και πολλά ακόμα ίδια μικρά Cells πανελλαδικά )

Αν δεν μετακινηθείς απο το κελι αυτό μενεις για παντα χωρις Ιντερνετ ( εκτός και αν πας Flight Mode)

ΟΜΩΣ τα άλλα APN μενουν " ζωντανα " ( μπορεις να κανεις VoLTE κλησεις )

ΕΑΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΑ σε άλλο PCI το APN του Ιντερνετ επανέρχεται χωρις να γινει Drop με ιδια  IPv4 IPv6 .

 Αυτό νομίζω θα βοηθησει το NOC να βγάλει άκρη.

....ή ασχοληθείτε με τα KPIs περισσότερο 

Δεν ειναι δυνατό ενας συνδρομητής να εξηγει όλα αυτά στο Customer Support.  Δεν σημειώνουν τετοια Ticket details στο Support διότι ο πελάτης δεν θα κάτσει να εξήγησει τι συμβαίνει.

Το NOC εχει πολλλλλλλλές αρμοδιότητες

 

Μπορει να αναπαράγει ο οποιοσδήποτε ανα πασα στιγμή και ωρα αυτό το " Bug " εαν κανει Speedtest στα όρια των 2 αυτων  PCI και μετακινόντας τη συσκευή τη στιγμή του Speedtest .

Αρχιζω να πιστεύω οτι η Cosmote αγαπάει τους Speedtesters διοτι της ... ανοίγουν τα μάτια στα KPIs.

Ουσιαστικά ενας Speedtester την βοηθά να " προλάβει " περιπτώσεις ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΎ.

Δωρεάν Network Guru support 😉

Αν πει ο οποιοσδήποτε κάτι τέτοιο στο 13888 λογικά θα του πουν να αλλάξει sim, να κάνει format όλο το κινητό, γενικώς αερολογίες ώστε να αποφύγουν την καταγραφή του issue, συχνή τακτική όλων των παρόχων.

ΔΕΘ

8492C260-772E-4C06-927F-66539E949992.png

CB2C2B62-66DC-4792-9859-A12D335C070F.png

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι αεροπορικώς Θεσσαλονίκη.

 Network Gurussssss της Cosmote

 

αναχωρήσετε!!!

απομακρυνθείτε !!!!!

Σας εφαγα

Departing!!!!!!!

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, HORGRAP said:

Έρχομαι αεροπορικώς Θεσσαλονίκη.

 Network Gurussssss της Cosmote

 

αναχωρήσετε!!!

απομακρυνθείτε !!!!!

Σας εφαγα

Departing!!!!!!!

 

Δικτυαρα έχει στην πόλη, πιάνει σε κάθε εσωτερικό χώρο στο κέντρο 😂😂 

Υ.Γ. Είκοσι μέρες πάντως πιο γρήγορο Ίντερνετ είχε η κοσμοτε…ειδικά εκτός πόλης προς Ημαθία και Πέλλα είναι καλύτερη 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και με βίντεο ότι έχει πει ο @HORGRAP, ακραίο bug, έπρεπε να αλλάξω eNb για να έχω data. Ένα πράγμα έχω απορία, μετά την λειτουργία πτήσης δεν χάνεται άμεσα το session; Πως συνεχίζει το bug αφού την βγάλω;

https://www.youtube.com/watch?v=gf5pd7DK1dY

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, CaptainNickGR said:

Επιβεβαιώνω και με βίντεο ότι έχει πει ο @HORGRAP, ακραίο bug, έπρεπε να αλλάξω eNb για να έχω data. Ένα πράγμα έχω απορία, μετά την λειτουργία πτήσης δεν χάνεται άμεσα το session; Πως συνεχίζει το bug αφού την βγάλω;

https://www.youtube.com/watch?v=gf5pd7DK1dY

 

Σε ποιον σταθμό ?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgebad said:

Σε ποιον σταθμό ?

Στο γήπεδο του ΠΑΟΚ, αν κατέβεις με το 12 κάνε speedtest συνεχώς και ανέβα προς το Ρακόμελο, θα το δεις και συ.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Επιβεβαιώνω και με βίντεο ότι έχει πει ο @HORGRAP, ακραίο bug, έπρεπε να αλλάξω eNb για να έχω data. Ένα πράγμα έχω απορία, μετά την λειτουργία πτήσης δεν χάνεται άμεσα το session; Πως συνεχίζει το bug αφού την βγάλω;

https://www.youtube.com/watch?v=gf5pd7DK1dY

 

Ωραίος !!

Το έχουμε και σε συσκευή Iphone και σε 4 συσκευές Android πλεον. ( Συμβαίνει για ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΧΡΌΝΟ σε μικρα Cells που εχουν backhaul με μικρο Upstream και κακη διαχείριση jitters.

Αν κανεις Speedtest με Download απο τη συσκευή και καλο σήμα  στα σημεία που γίνονται εσωτερικά Handovers του "  ίδιου"  μικρης εμβέλειας eNb ,

....κανεις Simulation Scenario σαν να εισαι σε ωρα αιχμής .  Μπορειτε να το αναπαράγετε οποιαδήποτε στιγμή.

 

Ο Μιχαλης και ο Notus λεει πως φταίνε οι συσκευές 😉

Ολες οι συσκευές 😉

https://youtu.be/oiNO1CVxo0A

Screenshot_2023-01-13-23-10-33-54_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.thumb.jpg.e234684b7ca16a8c36b337c6fe54e244.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, CaptainNickGR said:

Στο γήπεδο του ΠΑΟΚ, αν κατέβεις με το 12 κάνε speedtest συνεχώς και ανέβα προς το Ρακόμελο, θα το δεις και συ.

Δες αν αυτές τις μέρες ξεφυτρώσει καμία n78 η αν δεις Κάποια αυξήση στο DSS . Τελυταια φορά που το είδα αυτό , το είδα στην 101018 , και 1-2 βδομαδες μετά ο σταθμος έχει πολύ καλύτερο backhaul . Αυτό το παρατήρησα  πριν τα χριστουγενα , με το που έμπαινες στο PCI 90 έπεφτε η σύνδεση τελείως , και με το που έφευγες άο το 90 όλα σίαζαν . Το έκανε 2-3 μέρες ΣΥΝΕΧΕΙΑ (νόμιζα ότι απλά ήταν πίτα ο σταθμος και δεν έκανε  attach την n78), από τότε δεν το έχει ξανακάνει . Δεν λέω ότι  μπορεί να σχετίζεται , απλά παρατήρησα αυτά τα γεγονότα τα οποία συνέβησαν σε σύντομο χρονικό διάστημα . 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, HORGRAP said:

Ωραίος !!

Το έχουμε και σε συσκευή Iphone και σε 4 συσκευές Android πλεον. ( Συμβαίνει για ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΧΡΌΝΟ σε μικρα Crlls που εχουν backhaul με μικρο Upstream και κακη διαχείριση jitters.

Αν κανεις Speedtest με Download απο τη συσκευή και καλο σήμα  στα σημεία που γίνονται εσωτερικά Handovers των ίδιων μικρης εμβέλειας eNb ,

....κανεις Simulation Scenario σαν να εισαι σε ωρα αιχμής .  Μπορειτε να το αναπαράγετε οποιαδήποτε στιγμή.

 

Ο Μιχαλης και ο Notus λεει πως φταίνε οι συσκευές 😉

Ολες οι συσκευές 😉

https://youtu.be/oiNO1CVxo0A

Screenshot_2023-01-13-23-10-33-54_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.thumb.jpg.e234684b7ca16a8c36b337c6fe54e244.jpg

Αρχικά, δεν είναι κάθε περίπτωση ίδια. Επίσης, το κάθε δίκτυο έχει τεχνική υποστήριξη και δεν είναι το forum. Εάν εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι είναι bug και φταίει το bgp το m/w ή ότι οτιδήποτε άλλο, δεν έχω να σου πω κάτι πάνω σε αυτό.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να δώσω συγκατάθεση να ανοίξουν KPIs προσωπικών μου δεδομένων με αναγγελία " βλάβης " .

Επιθυμώ εγω οπως και οι περισσότεροι ΟΤΑΝ ΥΠΆΡΧΕΙ μια ΓΕΝΙΚΗ δυσλειτουργία το κάθε Network Operators Center level 1 level 2 level 3 να εντοπίζει το πρόβλημα χωρις να εξηγει ο καθε συνδρομητής με τον δικο του τροπο τις συνθήκες.

Παμε παρακάτω.

Τι συμβαίνει ?

 

1)  IP ranges με Cap σε συγκεκριμένα Routings με  GR IX και International Peerings ? ( Upload throttle ή ΚΑΙ download μαζι) ?

2)  eNb μικρής εμβέλειας με πρόβλημα " frozen APN sessions " στα εσωτερικά Handovers σε ωρες αιχμής ή σε Speedtest traffic simulation ?

Αν δειτε τα κατάλληλα KPIs θα παρατηρήσετε οτι τα " frozen sessions" στα Internet APN μετα απο προβληματικό Handover ξεκινησαν εδω και πανω απο 1 χρονο !!!!  

Ποσος κοσμος περναει καθημερινα απο ολες αυτες τις περιοχές με τα 5G Micro Cells και αναγκάζεται να κανει " ακροβατικά " με Flight Mode για να ξαναμπει στο Cell " σωστά " με λειτουργικά APN.

@Notus @mixtri

Ο συνδρομητής ΔΕΝ θα παρει τηλέφωνο το Customer Care να εξηγει όλα αυτά. 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Αλλά λέει η θειά μου, άλλα ακούν τα αυτιά μου…

1. Αν συμβαίνει στο 0.01% των συνδρομητών ή της κίνησης δε θα φανεί στο KPI. Είναι θέμα στατιστικής.

2. Κάποια bugs πρέπει να συνδέονται με tickets. Αν είχες ξοδέψεις 10 λεπτά να κάνεις ένα ticket στην κοσμοτε, μπορεί να είχε λυθεί το θέμα day 1.

3. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις οι ίδιες. Μπορεί ένας σταθμός όντως να είναι εκτός για μέρες (transmission, βλάβη). Αν αυτό είναι μόνιμο τότε είναι βλάβη στο transmission. Δεν έχει να κάνει με handover failures και ότι άλλο έχεις γράψει εδώ μέσα.

4. To forum είναι μέρος συζήτησης και όχι support line.

5. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Η φιλότιμη σου προσπάθεια να καταλάβεις πως λειτουργεί κάτι δε σημαίνει ότι μπορείς να κανείς debugging εξ αποστάσεως. Δε λέω ότι απαιτείται να έχεις εμπειρία και να βρίσκεις το root cause αλλά με το να υποστηρίζεις ότι ξέρεις το φταίει χωρίς να έχεις διαβάσει ένα log στη ζωή σου καταντά γραφικό. Φιλικά.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μην χάνεσαι σε γενικότητες.

Μιλάμε συγκεκριμένα.  Τελικά ειναι " μη εντοπισμό " Bug ? Βλαβη ? 

Το εντοπίσαμε εμεις μετα απο μηνες και εκείνοι ΟΧΙ ? ή δεν τούς ενδιαφέρει να το λύσουν και ας περνάει κόσμος με τα αυτοκίνητα του απο ολους αυτους τους δρόμους ?

Γράφεις οτι δεν το εντοπίζουν δηλαδή επειδή δεν συμβαίνει μαζικά να δωσει πολλά errors στα KPI !!!!! ???

1)

Τι συμβαίνει σε ολα αυτα τα Micro Cells και παγώνουν τα ....Data κατα το " Handover" απο PCI σε PCI ?

 

2)  Τι συμβαίνει με τα IP Ranges που σέρνονται με συγκεκριμένα Routings ?

 

Δεν είναι δουλειά μου να ξέρω.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, HORGRAP said:

Μην χάνεσαι σε γενικότητες.

Μιλάμε συγκεκριμένα.

1)

Τι συμβαίνει σε ολα αυτα τα Micro Cells και παγώνουν τα ....Data κατα το " Handover" απο PCI σε PCI ?

 

2)  Τι συμβαίνει με τα IP Ranges που σέρνονται με συγκεκριμένα Routings ?

 

Δεν είναι δουλειά μου να ξέρω.

Ναι όμως τόσο καιρό αναλύεις για το το φταίει. Προφανώς και δεν είναι δουλειά σου. Ούτε δίκη μου.

Η κάθε μια περίπτωση είναι διαφορετική. Αν λοιπόν ο @CaptainNickGRκαλέσει το customer service να ρωτήσει γιατί έχει θέμα στην τούμπα θα πάρει απάντηση. Μέχρι τότε έχουμε αναλύσεις εξ αποστάσεως.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρει απάντηση απο το Customer Care για ενα τοσο εξεζητημένο θεμα.

 ΠΡΟΣΓΕΊΩΣΟΥ 

Δεν εργάζομαι στο NOC της Cosmote για να ξερω τι KPIs βγαζει ενα 5G eNb στην Τούμπα ή στο Ηράκλειο ! 

Υποθέσεις κάνουμε. Αυτονόητο!

Ολα τα δίκτυα έχουν θέματα ( και ειδικα η Vodafone / Nova με τα Drops σε 2G 3G οπου έχουν μεγάλη κινηση σε Signaling) 

ΟΜΩΣ ΑΥΤΌ ΔΕΝ ΣΗΜΑΊΝΕΙ οτι πρέπει να τα παρουσιάζεις όλα διπλωματικά και ομορφα εδω στην Cosmote.

 Γραψε τα πράγματα όπως έχουν με ουσία    .....οπως είπες στο παρελθόν ΜΙΑ ΦΟΡΑ πως υπαρχει ... πρόβλημα.

Το Forum αν μεινει μονο για Speedtests δεν θα κρατήσει κανενα αναγνώστη.   Ας δώσεις ουσία. 

 

Αντίο 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, HORGRAP said:

Δεν θα πάρει απάντηση απο το Customer Care για ενα τοσο εξεζητημένο θεμα.

 ΠΡΟΣΓΕΊΩΣΟΥ 

Δεν εργάζομαι στο NOC της Cosmote για να ξερω τι KPIs βγαζει ενα 5G eNb στην Τούμπα ή στο Ηράκλειο ! 

Υποθέσεις κάνουμε. Αυτονόητο!

Ποιο είναι εξεζητημένο θέμα; Το ότι δεν έχει data ένας σταθμός; Ας πάρει λοιπόν και βλέπουμε. Αν του πούνε ότι δεν υπάρχει βλάβη, τότε αρχίζουμε το παιχνίδι των υποθέσεων. Άρχισες να λες ότι πανελλαδικά υπάρχει θέμα με τα micros κτλ κτλ… Δηλαδή πραγματικά τι να πω!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Ηράκλειο ειναι ... μακρυά απο τη Θεσσαλονίκη .   Άλλο Region τελείως για ενα Network Operations Center .

Και όμως , ειναι η ιδια περίπτωση.

 

Σου γραφουμε οτι ο " 5G "  σταθμος βάσης αυτός όπως και αλλοι με ιδιο configuration  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΑΣ . ΟΥΤΕ " ΔΕΙΧΝΟΥΝ" ΒΛΑΒΗ . Αρα?

 Εαν υπάρξει κίνηση με μεγιστα Peaks ειτε απο ωρα αιχμης ειτε απο εναν Download  Speedtester κατα την αλλαγή απο PCI σε PCI του ίδιου eNb ( με n78 )  :

Ο ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΉΣ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΌΤΗΤΑ ΣΤΗ ΣΎΣΚΕΥΗ ΤΟΥ μέχρι να βγει απο το κελί ή να κανει Flight Mode. ( apn : internet)

Μην τα γενικεύουμε. Μην τα ωραιοποιούμε.

Γραψε με ουσια για την συγκεκριμένη περίπτωση . Κανε το Forum χρήσιμο.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Θεέ μου…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά Νταξει μην υπερβάλουμε , αν ήταν γενικευμένο θέμα τότε θα είχε παρατηρηθεί και θα είχε αναφερθεί εδώ μέσα και γενικά πολλές φορές από πολλούς χρήστες . Για να λεμε τε πράγματα έτσι όπως είναι πρέπει να καθησουμε να ψάχνουμε ψηλό στα άχυρα για να βρούμε PCI που συμβαίνει αυτό . Το έπαθα για 2 μέρες πριν 1 μήνα σε έναν σταθμό σε ένα CELL . Όπως λέει ο Μιχάλης μιλάμε για στατιστικά , και τα ποσοστά είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ . 500gb Κίνηση το μήνα έχω ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ SPEEDTEST, νομίζω θα το είχα εντοπίσει σε ακόμα ένα σταθμό , σε ακόμα ένα cell σε ακόμα μια περιοχή σε όλη την Ελλάδα . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...