Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά ρωτάτε στα φόρουμ κ στο τέλος θα τα κόψουν ολα.... Καλημέρα

 

 

Ναι δεν το ξέρουν απο τα βουνά κατέβηκαν..

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα Γερμανικά συμβολαια της Τέλεκομ τα Magenda S/M/L & απεριόριστα δίνει 5G και σημείωνει οτι η μαξιμουμ ταχυτητα ειναι 300Down 50 up

Link to comment
Share on other sites

Στα Γερμανικά συμβολαια της Τέλεκομ τα Magenda S/M/L & απεριόριστα δίνει 5G και σημείωνει οτι η μαξιμουμ ταχυτητα ειναι 300Down 50 up

 

Είναι το γενικό όριο της Telekom τα 300 για τους πάντες. Δεν ξέρω αν έχουν κάποιο addon να πάρεις και άλλη ταχύτητα.

Στην Ελβετία είναι 4000 το όριο για τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα άφοβα στο αυτό το νήμα

 

Οι συνδυασμοί από μπάντες είναι αυτονόητοι. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω κάποιο προφανή τρόπο να αξιολογήσω το bandwidth ή το throughput κάθε μπάντας, χωρίς να ανατρέχω χωριστά για την κάθε μία. Φαντάζομαι ότι μετά από λίγο τις μαθαίνεις, απλά αναρωτιόμουν εάν υπάρχει κάποια πληροφορία που μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει εκει ειναι και κοντά 90εκτ πληθυσμός και η βιομηχανία τους μεγάλη ποσα πραγματα δουλευουν εκει με τα δικτυα κινητης...

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδυασμοί από μπάντες είναι αυτονόητοι. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω κάποιο προφανή τρόπο να αξιολογήσω το bandwidth ή το throughput κάθε μπάντας, χωρίς να ανατρέχω χωριστά για την κάθε μία. Φαντάζομαι ότι μετά από λίγο τις μαθαίνεις, απλά αναρωτιόμουν εάν υπάρχει κάποια πληροφορία που μου διαφεύγει.

 

Για το bandwidth πρέπει να ξέρεις τι έχει αγοράσει η Cosmote σε κάθε μπάντα. Έχουν γραφεί στο παρελθόν, αν δεν το βρίσκεις ευχαρίστως να τα επαναλάβουμε.

Για το throughput μπορείς να χρησιμοποιήσεις online calculators, σαν εύκολο κανόνα να θυμάσαι ότι για 20MHz FDD έχεις θεωρητικά μέγιστα 200Mbps με 2MIMO και 400Mbps με 4ΜΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Για το bandwidth πρέπει να ξέρεις τι έχει αγοράσει η Cosmote σε κάθε μπάντα. Έχουν γραφεί στο παρελθόν, αν δεν το βρίσκεις ευχαρίστως να τα επαναλάβουμε.

Για το throughput μπορείς να χρησιμοποιήσεις online calculators, σαν εύκολο κανόνα να θυμάσαι ότι για 20MHz FDD έχεις θεωρητικά μέγιστα 200Mbps με 2MIMO και 400Mbps με 4ΜΙΜΟ

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

 

Τα θεωρητικά μέγιστα του ΜΙΜΟ τα πετυχαίνεις δύσκολα. Ωστόσο χρησιμοποιώντας 4 κεραίες σε tx και 4 σε rx κάνει το σημα πιο δυνατό από μόνο του, άρα εκεί μπορείς να θεωρήσεις τα 200mbps πιο εύκολο να επιτευχθούν στην πράξη. Τα 400mbps είναι δύσκολο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Αυτη την στιγμή εχω Cosmote 200, που με συνδεει στα 199. Εχω Cosmote απεριοριστα data οπου με τεστ μεσα στο σπιτι πιανει 65. Αν υποθεσουμε οτι αυριο το πρωι βαζουν μια κεραια εξω απο το σπιτι μου και πιανω ξερω γω 700. Μπορώ να δινω 3 ευρω παραπανω για μια sim data απο την cosmote, να παρω και ενα αναλογο modem και να καταργησω την 200αρα και να συνδεομαι και στο σπιτι με το 5G;

 

Ναι αλλά με κάποιους περιορισμούς:

1) Η σύνδεση είναι πίσω απο NAT και δεν μπορείς να την "δεις" εκτός σπιτιού

2) Το παραπάνω λύνεται αν πάρεις static IP (το δίνει σε απλές συνδέσεις με εξτρα κόστος αλλά δεν ξέρω αν παίζει σε 5G)

3) To κόστος των 5G modem είναι πολύ υψηλό και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε κατασκευαστές αυτή τη στιγμή

4) Εγώ προσωπικά δεν θα βασιζόμουν ποτέ 100% μόνο σε σύνδεση κινητής, ειδικά αυτή την περίοδο του "home office"

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με κάποιους περιορισμούς:

1) Η σύνδεση είναι πίσω απο NAT και δεν μπορείς να την "δεις" εκτός σπιτιού

2) Το παραπάνω λύνεται αν πάρεις static IP (το δίνει σε απλές συνδέσεις με εξτρα κόστος αλλά δεν ξέρω αν παίζει σε 5G)

3) To κόστος των 5G modem είναι πολύ υψηλό και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε κατασκευαστές αυτή τη στιγμή

4) Εγώ προσωπικά δεν θα βασιζόμουν ποτέ 100% μόνο σε σύνδεση κινητής, ειδικά αυτή την περίοδο του "home office"

 

Με ένσταση στο τελευταίο. Είμαι σε home office - car office - από το καλοκαίρι. Δεν είχα ποτέ απολύτως κανένα πρόβλημα με την κινητή τηλεφωνία. Η κίνησή μου είναι 100gb/month και δε μπορώ να πω ότι η σταθερή κατά κάποιο τρόπο θα με κάλυπτε καλύτερα. Βέβαια στο σπίτι μου έχω fiber 1gbps από το 2012 - όχι Ελλάδα - αλλά στο wifi δε συνδέομαι καν στο σπίτι εκτός οικιακών συσκευών - λάπτοπ, τηλεόρασης κτλ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο 5G speed test στο σπίτι μου στις Σέρρες

Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά δεν περίμενα να έχω 5ghttps://www.speedtest.net/my-result/i/4378257003

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο 5G speed test στο σπίτι μου στις Σέρρες

Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά δεν περίμενα να έχω 5ghttps://www.speedtest.net/my-result/i/4378257003

Δεν φαίνεται τι ένδειξη έχεις επάνω στο τεστ... 5G ή 4G+.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται τι ένδειξη έχεις επάνω στο τεστ... 5G ή 4G+.

5g θα πάω στο κέντρο να τεστάρω εκεί που έχει massive mimo

Link to comment
Share on other sites

5g θα πάω στο κέντρο να τεστάρω εκεί που έχει massive mimo

 

Στείλε σμσ με κωδικό μάσιβ μαϊμο και περιμένουμε αποτελέσματα...:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να είναι ενεργοποιημένη η n78. Στους περισσότερους σταθμούς παίζει DSS ακόμα με n1.
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να είναι ενεργοποιημένη η n78. Στους περισσότερους σταθμούς παίζει DSS ακόμα με n1.

 

Τα πάνελ υπάρχουν αλλά αυτό δεν μοιάζει για n78https://www.speedtest.net/my-result/i/4378474666

Πάντως κάλυψη έχει σε όλη την πόλη και οι ταχύτητες είναι σταθερά πάνω από 60mbps

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Τα πάνελ υπάρχουν αλλά αυτό δεν μοιάζει για n78https://www.speedtest.net/my-result/i/4378474666

Πάντως κάλυψη έχει σε όλη την πόλη και οι ταχύτητες είναι σταθερά πάνω από 60mbps

 

Δε φαίνεται να είναι Ν78. Με γεια το εργαλείο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται να είναι Ν78. Με γεια το εργαλείο.

 

Εύχαριστω πολύ Μιχάλη !

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να είναι ενεργοποιημένη η n78. Στους περισσότερους σταθμούς παίζει DSS ακόμα με n1.

 

Έχουν βάλει massive mimo panels σε αυτούς τους σταθμούς; Ή θα παίξει legacy N78?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι σταθμοί έχουν και massive mimo panels -στην Αθήνα τουλάχιστον.

 

Ορίστε από έναν ιστό στο κέντρο. Εντύπωση μου κάνουν οι μη συνδεδεμένες αναμονές στα panel.

 

h0JwCNJ.png

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι σταθμοί έχουν και massive mimo panels -στην Αθήνα τουλάχιστον.

 

Ορίστε από έναν ιστό στο κέντρο. Εντύπωση μου κάνουν οι μη συνδεδεμένες αναμονές στα panel.

 

h0JwCNJ.png

 

Ειναι σίγουρα το panel αυτό massive mimo;

2 τετράδες καλωδίων (λογικά μια τετράδα ανα πόλωση) χωρίς βέβαια να γνωρίζουμε ποσα radiating elements έχει μέσα το κάθε panel.

Θα πιθανολογούσα για 8Τ8R?

Πάντως πολύ μακριά από το 64T64R που είναι το minimum για το massive mimo.

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να φανταστώ ότι mmWave δεν υπάρχει ούτε για δείγμα ακόμα στην Ελλάδα σωστά;

 

Όπως ακριβώς το είπες, ούτε για δείγμα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρα το panel αυτό massive mimo;

2 τετράδες καλωδίων (λογικά μια τετράδα ανα πόλωση) χωρίς βέβαια να γνωρίζουμε ποσα radiating elements έχει μέσα το κάθε panel.

Θα πιθανολογούσα για 8Τ8R?

Πάντως πολύ μακριά από το 64T64R που είναι το minimum για το massive mimo.

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όπως ακριβώς το είπες, ούτε για δείγμα...

Είναι massive mimo. Αλλα δε βλέπω οπτική συνδεδεμένη (missing baseband?). Μάλλον είναι το 32tr, οχι το 64tr. Και με 32tr κάνεις άψογο beamforming και μπορείς να έχεις άνετα μέχρι 4 virtual cells.

 

Air3239 είναι. Σαν αυτό της Swisscomm στα hybrid Kathrein antennas.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στις Σέρρες η κάλυψη είναι κάτι παραπάνω από 70% ...Nailed it
Link to comment
Share on other sites

Ν1 (2100), Ν3 (1800), Ν28 (700), N78 (3500TDD) κατ' ελάχιστον. Για high end devices προσθέστε και Ν258 (26GHz). Ιδανικά και N7 (2600), N20 (800), N38 (2600 TDD)

νομιζω παλιοτερα ειχατε πει (ο mixtri) νομιζω και για την 41 και οτι μπορει να δωθει με αναβαθμιση γιατι ειναι sub-band??

Link to comment
Share on other sites

νομιζω παλιοτερα ειχατε πει (ο mixtri) νομιζω και για την 41 και οτι μπορει να δωθει με αναβαθμιση γιατι ειναι sub-band??

 

To αντίστροφο :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...