Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Update Για λίγο κράτιστε. ξανά τα ίδια

11:42 καλύτερά σήμερα πράγματα, το έχω στο NR/LTE, θα έφυγε κόσμος η να είχε πρόβλημα.

NetTraffic_HYfYStXDSt.thumb.png.27cb51d8f0896428eae3e551a152e384.png 

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, georgebad said:

Βενιζέλος στην Β3 πύλη 

αυτα τα dots τα Χριστούγεννα δεν υπήρχαν 

IMG_2668.thumb.jpeg.8ebea09e841490baf235b9cf6f2460e7.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6238220935

Άντε και στους σταθμούς του μετρό...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, georgemv said:

S23 όλη η σειρά έχει snapdragon X70. S24 είναι Exynos (Shannon modem) πλην του Ultra που έχει snapdragon X75.

Τα Xiaomi 13 είναι επίσης Χ70.

Απλώς πάνε στα σίγουρα πρώτα να δουν πως πάει το SA. Όταν αποκτήσουν εμπιστοσύνη στο δίκτυο θα ανοίξουν και άλλες συσκευές.

Για την Apple όπως είπα και παλιότερα θα αργήσει γιατί έχει περισσότερες απαιτήσεις από το δίκτυο πριν ενεργοποιήσει SA, ώστε να προστατεύσει την εμπειρία χρήσης.

Έχω Motorola edge 40 pro με x70 

Θα κάνει κάνα αστείο η vodafone ή η nova και θα δώσει πρώτη σε περισσότερες συσκευές 5g sa και τότε η cosmote απλά θα ξεφτιληστεί. Από τα τέλη του 23 που έλεγε φτάνουμε στα τέλη του 24 και περιμένουμε με τις γελοίες διαφημίσεις ότι η cosmote έφερε πρώτη το 5g+. Και ενώ το δοκιμάζει τόσο καιρό, απ' ότι βλέπω στις μετρήσεις αυτών που έχουν συμβατές συσκευές ότι είναι ίδιο οι χειρότερο με το nsa όσον αφορά το ping

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, empeiros said:

Έχω Motorola edge 40 pro με x70 

Θα κάνει κάνα αστείο η vodafone ή η nova και θα δώσει πρώτη σε περισσότερες συσκευές 5g sa και τότε η cosmote απλά θα ξεφτιληστεί. Από τα τέλη του 23 που έλεγε φτάνουμε στα τέλη του 24 και περιμένουμε με τις γελοίες διαφημίσεις ότι η cosmote έφερε πρώτη το 5g+. Και ενώ το δοκιμάζει τόσο καιρό, απ' ότι βλέπω στις μετρήσεις αυτών που έχουν συμβατές συσκευές ότι είναι ίδιο οι χειρότερο με το nsa όσον αφορά το ping

Η Vodafone και η Nova δεν έχουν ενεργοποιήσει ακόμα το SA στο live δίκτυο, οπότε ακόμα παίζουν μπαλίτσα στο lab, έχουν μήνες στην καλύτερη μπροστά τους (μάλλον χρόνο++).

Γενικώς η Cosmote δεν έχει τεχνολογικό ανταγωνισμό τα τελευταία χρόνια και δεν βιάζεται. Αν ένιωθε την Vodafone κοντά, ίσως να γκάζωνε και άλλο. Εδώ όμως τους έχει πάρει μονότερμα στον τεχνολογικό τομέα: ακόμα οι μόνοι με IPv6 στα κινητά/σταθερά, πρώτοι με VoLTE και WiFi calling, πρώτοι και μόνοι με MultiSIM, πρώτοι με eSIM (αν και η υλοποίηση της Vodafone είναι καλύτερη), μεγαλύτερη γεωγραφική κάλυψη σε κάθε τεχνολογία, τριπλάσιες ταχύτητες σε benchmarks από τον 2ο, πρώτοι με SA, υποθέτω σύντομα πρώτοι και με VoNR.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ο ανταγωνισμός είναι πόλεμος τιμών, καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών και ίσως κάποιες εξειδικευμένες υπηρεσίες να χτυπήσουν κάποια συγκεκριμένη αγορά.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Τα είπες όλα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

IMG_2611.thumb.png.4a36e2cf4b6e115751bd7ff116f5948b.png

Αρεόπλη με πάρα πολύ κόσμο προχθές βράδυ.

IMG_2621.thumb.png.12344c17e0f2609693a68e875e0acb2a.png

 

Ελαφόνησος, παραλία ΣΙΜΟΣ n28

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mitsos_The_Great said:

IMG_2611.thumb.png.4a36e2cf4b6e115751bd7ff116f5948b.png

Αρεόπλη με πάρα πολύ κόσμο προχθές βράδυ.

IMG_2621.thumb.png.12344c17e0f2609693a68e875e0acb2a.png

 

Ελαφόνησος, παραλία ΣΙΜΟΣ n28

Αρεόπολη 1Gbps!!??? Σε ποιο σημείο; όταν πήγα δεν έδινε πάνω αππ 300 ,όταν έφυγα έκαναν μαγικά 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Αρεόπολη 1Gbps!!??? Σε ποιο σημείο; όταν πήγα δεν έδινε πάνω αππ 300 ,όταν έφυγα έκαναν μαγικά 

Σε αυτό το σημείο για να γίνω συγκεκριμένος.😂 

 

IMG_2665.jpeg

Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mitsos_The_Great said:

Σε αυτό το σημείο για να γίνω συγκεκριμένος.😂 

 

IMG_2665.jpeg

Σε αυτό το σημείο έκανα και εγώ μέτρηση 😭😭 θα έγινε αναβάθμιση σε μια ,επειδή σε ένα ύψωμα στην Αρεόπολη είχε 2 κεραίες Cosmote, η μία δν είχε Ν78 οπότε έβαλαν τώρα 

Μακάρι να έβαλαν Ν78 στο Γύθειο, στον ΟΤΕ Γυθείου συγκεκριμένα

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, elkons said:

Σε αυτό το σημείο έκανα και εγώ μέτρηση 😭😭 θα έγινε αναβάθμιση σε μια ,επειδή σε ένα ύψωμα στην Αρεόπολη είχε 2 κεραίες Cosmote, η μία δν είχε Ν78 οπότε έβαλαν τώρα 

 

 

Αναβαθμίζουν ακόμα και αυτή την περίοδο. 

Καρδαμύλη Μεσσηνίας είχε και εκεί n78 με 700+mbps σε μεσημεριανή ώρα (πιθανό throttling κινητού λόγω ζέστης, είμαι σίγουρος θα έδινε και παραπάνω...😂)

Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mitsos_The_Great said:

Αναβαθμίζουν ακόμα και αυτή την περίοδο. 

Καρδαμύλη Μεσσηνίας είχε και εκεί n78 με 700+mbps σε μεσημεριανή ώρα (πιθανό throttling κινητού λόγω ζέστης, είμαι σίγουρος θα έδινε και παραπάνω...😂)

Η Cosmote με μισεί δεν εξηγείται αλλιώς 🤣 είδαν πως πήγα εκεί και έκλεισαν τις Ν78

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, georgemv said:

Τα Xiaomi 13 είναι επίσης Χ70.

Με εψησες ν αλλαξω επιτελους τις καρτες μου και να βαλω της Cosmote στο 13 να δω και γω τι παιζει.

Απο χθες ακομα τζιφος.  Οσο εχω NR/LTE παραμενει σε NSA.  Μολις διαλεξω NR σκετο, δεν συνδεεται.  Εχω μονιμα ενεργοποιημενο το [Use SA network].  Το restart δεν παιζει γιατι χανει το κλειδωμα του mode.

Τωρα περιμενω ποτε θα γινει το batch change ?  Καθε βδομαδα το κοιτανε ?  Καλου κακου εχω κλειστο το Wifi για να δειχνει 5G.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2024 at 2:25 ΜΜ, georgemv said:

Αξίζει να δηλώσεις βλάβη να το ελέγξουν 

Καλημέρα!
Μπα βαριέμαι. Αν δεν έπαιρνα νούμερο εδώ θα το δήλωνα. 
Εβγαλα πανεύκολα eSIM σε κατάστημα Movistar στην πόλη του Μεξικου. Για να βγάλω χρησιμοποίησα το μεξικάνικο διαβατήριο, το ελληνικό δεν το δεχόταν με τίποτα 

Μη νομίζετε πάντως, μόνο σε πόλεις έχει 5G. Προς παραθαλάσσια Βερακρους που είμαι τώρα έχει LTE(B2+B4 AWS με Β7 κάποιες φορές) και στο αμάξι που κοιτουσα ερχομενος το CarPlay σε πολλά σημεία 3G αλλα δεν κοβόταν το Live Radio

5 ώρες πριν, empeiros said:

Έχω Motorola edge 40 pro με x70 

Θα κάνει κάνα αστείο η vodafone ή η nova και θα δώσει πρώτη σε περισσότερες συσκευές 5g sa και τότε η cosmote απλά θα ξεφτιληστεί. Από τα τέλη του 23 που έλεγε φτάνουμε στα τέλη του 24 και περιμένουμε με τις γελοίες διαφημίσεις ότι η cosmote έφερε πρώτη το 5g+. Και ενώ το δοκιμάζει τόσο καιρό, απ' ότι βλέπω στις μετρήσεις αυτών που έχουν συμβατές συσκευές ότι είναι ίδιο οι χειρότερο με το nsa όσον αφορά το ping

Αργούν πολυ με το SA όντως. Απορω γιατί δεν εχει ηδη βγει στα iPhone με το iOS 18 beta 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Ninjis said:

Αποκλείεται να το είπε όντως ..

IMG_4556.jpeg

Χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνείας αν είχα το 1/100 από την αισιοδοξία σου θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ninjis said:

Αποκλείεται να το είπε όντως ..

IMG_4556.jpeg

Per 3gpp έχει δίκιο χαχα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Ninjis said:

Αποκλείεται να το είπε όντως ..

IMG_4556.jpeg

Πωωωωωωω αυτή είναι εξυπηρέτηση 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

Πωωωωωωω αυτή είναι εξυπηρέτηση 

Ναι δεν είναι και τόσο γνώστες γιαυτό, και εγώ ειχα ρωτήσει και δεν καταλάβαινε μ έδινε απλά ένα λινκ με το 5G γενικά 🤣 και στη Nova που είχα ρωτήσει παλιά για το 5G μου έλεγαν όλες οι συσκευές υποστηρίζουν και δεν μου έλεγε τις πιστοποιημένες

Πάντως εγώ ευχαριστημένος με βλάβη σταθερής έστειλαν και στα 5 κινητά απεριόριστα Data και 1500λ προς όλους. Επίσης δήλωσε βλάβη και αναμένεται να έρθει τεχνικός. Για σημερινή συνομιλία μέσω τσατ αναφέρομαι 

 

Link to comment
Share on other sites

Escape center Ιλιον με αρκετό κόσμο. Καλησπέρα παιδιά. 

Screenshot_20240822_214638_Speedtest.jpg

Devices: Galaxy S24 Ultra, Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos_Kypraios said:

Escape center Ιλιον με αρκετό κόσμο. Καλησπέρα παιδιά. 

Screenshot_20240822_214638_Speedtest.jpg

Εκπληκτικό... οριακά δεν έπιασε 2Gbps!

Ένας τέλειος συνδυασμός θα ήταν 200mbps upload 😇

Κάτω από τη κεραία; με τι συσκευή; NSA;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elkons said:

Εκπληκτικό... οριακά δεν έπιασε 2Gbps!

Ένας τέλειος συνδυασμός θα ήταν 200mbps upload 😇

Κάτω από τη κεραία; με τι συσκευή; NSA;

Έχει micro μέσα στο κέντρο η Cosmote.

Μονόδρομος η Cosmote στις παραλίες του Δασκαλειού.

Η Ν78 σώζει την κατάσταση...

Screenshot_20240822_230804_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, elkons said:

Εκπληκτικό... οριακά δεν έπιασε 2Gbps!

Ένας τέλειος συνδυασμός θα ήταν 200mbps upload 😇

Κάτω από τη κεραία; με τι συσκευή; NSA;

Η συσκευή είναι s24 ultra με sim frog. Κεραία δεν ξέρω να πω την αλήθεια επειδή γνωρίζω μόνο το speedtest και το fast και όχι άλλες εφαρμογές μέτρησης κεραιών. 

Edited by Aggelos_Kypraios

Devices: Galaxy S24 Ultra, Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Aggelos_Kypraios said:

Η συσκευή είναι s24 ultra με sim frog. Κεραία δεν ξέρω να πω την αλήθεια επειδή γνωρίζω μόνο το speedtest και το fast και όχι άλλες εφαρμογές μέτρησης κεραιών. 

Για να βλέπεις κατευθείαν σε ποια κεραία είσαι συνδεδεμένος και σε ποιες μπάντες 4G/5G Netmonster, αν θες να κάνεις και κάποια καταγραφή σήματος η να δεις τη στάθμη του και τις διαθέσιμες κεραίες όλων των παροχων στη περιοχή σου και γενικά πανελλαδικά CellMapper.

Το S24 Ultra δεν έχει πιστοποιηθεί για δίκτυο 5G SA από τη Cosmote επομένως η μέτρηση είναι με NSA. Εκπληκτική ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Παραλία (Κατερίνη) στην εκκλησία με καθόλου κόσμο. Πριν με κόσμο ανέβασε πιο πολύ. 

IMG_5909.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια κεραία ήσουν συνδεδεμένος και μόνο τόσο λίγο;

Edited by cocu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...