Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, CamuCamu said:

Ναι 😅

Οταν με πεταξε σε Edge εγινε αυτο οποτε εδωσε λαθος πληροφορια οπως ειπε και ο dalex. 

Ο Βάβδος πάντως είναι περιοχή με πολύ μεγάλο υψόμετρο όπου υπάρχουν και πολλές κεραίες (και ραδιοφώνου μεταξύ άλλων).

Αν είναι και σε ευθεία γραμμή...

Αν και το πιο πιθανό είναι να πρόκειται περί λάθους της εφαρμογής, όχι όμως ότι δεν έχουν γίνει τέτοιες λήψεις και κατά το παρελθόν.

 

2 ώρες πριν, CamuCamu said:

Ναι 😅

Οταν με πεταξε σε Edge εγινε αυτο οποτε εδωσε λαθος πληροφορια οπως ειπε και ο dalex. 

Ο Βάβδος πάντως είναι περιοχή με πολύ μεγάλο υψόμετρο όπου υπάρχουν και πολλές κεραίες (και ραδιοφώνου μεταξύ άλλων).

Αν είναι και σε ευθεία γραμμή...

Αν και το πιο πιθανό είναι να πρόκειται περί λάθους της εφαρμογής, όχι όμως ότι δεν έχουν γίνει τέτοιες λήψεις και κατά το παρελθόν.

 

2 ώρες πριν, CamuCamu said:

Ναι 😅

 

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgemv said:

Δεν έχει σημασία, αφού έχει firmware EUX

Μπορει και να εχει.... μπορει να βλεπουν ΙΜΕΙ ( ; ) 

Και το δικο μου samsung όταν πήγα Βουλγαρία δεν επαιζε με τιποτα το VoLTE στην τοπικη εταιρεια κινητης. Μολις την εβαλα σε αλλο κινητο αγορασμενο απο samsung bg, επαιξε κανονικα. Απο τις ρυθμισεις ειδαμε πως ολα ηταν ιδια (EUX κτλ κτλ). 

Δεν λεω 100% οτι στην δικια σου περιπτωση ειναι αυτο, αλλα σε εμενα ετυχε σε αλλη περιπτωση... Αν δοκιμασες τα παντα και δεν δουλευει, τοτε το μονο που απομενει ισως να ναι αυτο... 

 

Εντελει, αυτο αποδεικνυει πως δεν ειναι ολα ιδια... 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, doganos said:

Μπορει και να εχει.... μπορει να βλεπουν ΙΜΕΙ ( ; ) 

Και το δικο μου samsung όταν πήγα Βουλγαρία δεν επαιζε με τιποτα το VoLTE στην τοπικη εταιρεια κινητης. Μολις την εβαλα σε αλλο κινητο αγορασμενο απο samsung bg, επαιξε κανονικα. Απο τις ρυθμισεις ειδαμε πως ολα ηταν ιδια (EUX κτλ κτλ). 

Δεν λεω 100% οτι στην δικια σου περιπτωση ειναι αυτο, αλλα σε εμενα ετυχε σε αλλη περιπτωση... Αν δοκιμασες τα παντα και δεν δουλευει, τοτε το μονο που απομενει ισως να ναι αυτο... 

 

Εντελει, αυτο αποδεικνυει πως δεν ειναι ολα ιδια... 

Αν περάσει μέσω Odin την ελληνική έκδοση λες να λειτουργεί μετά;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pickup said:

Ποιο είναι το νούμερο ή χαρακτηριστικό στον πίνακα του netmonster  που δείχνει οτι μια κυψέλη έχει πολύ κόσμο; 

Το rsrq είναι, το δείχνει ξεχωριστά ανά κυψέλη και συχνότητα.

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Στην Ελλάδα παραδόξως τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας σπανε κοντερ το βράδυ . Στα Εξάρχεια 12 το βραδυ με κίνηση RSRQ -18 σε Kolleti / Nyma και Museum .

Νέα Φιλαδέλφεια Παρασκευή και Σάββατο άνετα ένα -17

Γύρω από το μετρό Συγγρού -18 μετά τις 5 το απόγευμα τις καθημερινές

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Στην υπόλοιπη Ευρώπη ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική συμπεριφορά χρηστών.

Αν θέλεις εξήγησε αυτό το φαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elkons said:

Αν περάσει μέσω Odin την ελληνική έκδοση λες να λειτουργεί μετά;

Δεν υπάρχει ελληνικό firmware, τα έχουν ενοποιήσει όλα στο EUX.

Επίσης, οι ρυθμίσεις της συσκευής είναι σωστές, κάνει SA attach request. Το provisioning στο core εχει αποτύχει για κάποιον λόγο.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mixtri said:

Καλά μη το λες οτι 12.31 δεν έχει κίνηση...

Σήμερα 2 χωρίς ψυχή να κυκλοφορεί 

5G

Screenshot_20240723_020243_Speedtest.thumb.jpg.50841322b7d27b826c465a26aae580c4.jpg

Screenshot_20240723_020320_NetMonster.thumb.jpg.772825de8a178390af4a4341066e645d.jpg

4G+ 

Screenshot_20240723_020717_Speedtest.thumb.jpg.b7412ce7c2b1303040ec7a298d4f2796.jpgScreenshot_20240723_020817_NetMonster.thumb.jpg.2cb2342a4dc6542ffeaeadb81f78abd4.jpg

Ξεκίνησε 60mbps και έπεσε εντελώς και η ίδια συμπεριφορά σε προηγούμενο κινητό.  Το τεστ έγινε αλλά με -94dBm απλά μετακινήθηκα λίγο αλλά ήταν ίδια στο NetMonster 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elkons said:

Σήμερα 2 χωρίς ψυχή να κυκλοφορεί 

5G

Screenshot_20240723_020320_NetMonster.thumb.jpg.772825de8a178390af4a4341066e645d.jpg

 

 

Όπα εδώ έχουμε 5G SA κι όχι NSA όπως γράφει το Netmonster. 

Δοκίμασε και το Cellmaper να δεις τι γράφει. 

Ίσως και γι αυτό τα σκαμπανεβάσματα, μπορεί να μην έχουν γίνει ακόμα σωστές ρυθμίσεις στην κεραία. Μπορεί στην κεραία να έχουν έτοιμο το 5G+ όπως το λένε αλλά οι ρυθμίσεις στον πυρήνα του δικτύου να είναι όπως να ναι. Ίσως να μην το υποστηρίζει και η συσκευή σου. Ποια έχεις;; 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, katsiletra said:

Όπα εδώ έχουμε 5G SA κι όχι NSA όπως γράφει το Netmonster. 

Δοκίμασε και το Cellmaper να δεις τι γράφει. 

Ίσως και γι αυτό τα σκαμπανεβάσματα, μπορεί να μην έχουν γίνει ακόμα σωστές ρυθμίσεις στην κεραία. Μπορεί στην κεραία να έχουν έτοιμο το 5G+ όπως το λένε αλλά οι ρυθμίσεις στον πυρήνα του δικτύου να είναι όπως να ναι. Ίσως να μην το υποστηρίζει και η συσκευή σου. Ποια έχεις;; 

Galaxy A15 5G μέχρι να πιστοποιηθεί θα έχει μπει το 2026 και αν το πιστοποιήσουν

Ο σταθμός SA λογικά ναι ολόκληρο θηρίο δεν ξέρω αν είναι ανοιχτό όμως 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elkons said:

Galaxy A15 5G μέχρι να πιστοποιηθεί θα έχει μπει το 2026 και αν το πιστοποιήσουν

Ο σταθμός SA λογικά ναι ολόκληρο θηρίο δεν ξέρω αν είναι ανοιχτό όμως 

Για να γράφει το Netmonster πάνω δεξιά 2G 5G, ανοιχτό είναι.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, katsiletra said:

Για να γράφει το Netmonster πάνω δεξιά 2G 5G, ανοιχτό είναι.

Εγώ ήξερα πως σημαίνει SA Ready γιατί το έλεγε ήδη πριν καν ανοίξει 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, katsiletra said:

Για να γράφει το Netmonster πάνω δεξιά 2G 5G, ανοιχτό είναι.

Όταν εμφανίζεται αυτό σημαίνει ότι ο σταθμός είναι sa;

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση. Εμφανίζεται κανονικά VoLTE επάνω κανονικά. Στο μενού του S24 υπάρχει η ένδειξη VoLte provisioning ON αλλά στο μενού της κάρτας ΣΙΜ στις ρυθμίσεις, δεν υπάρχει διακοπτάκι κάτω από το Wifi calling. Υπάρχει δηλαδή μόνο το διακοπτάκι της WIFI Call. Δεν υπάρχει VOLTE call on or off. Επίσης στις κλήσεις όσο ήμουν στην Vodafone έδειχνε HD + ενώ τώρα στην ΚΟΣΜΟΤΕ μου βγάζει μόνο HD σκέτο χωρίς το +.  Είναι κάτι το ιδιαίτερο; Οι κλήσεις μου είναι κανονικές δεν έχω κάποιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, p_k said:

Όταν εμφανίζεται αυτό σημαίνει ότι ο σταθμός είναι sa;

Sa Ready.  Εμένα το εμφανιζει συνήθως εκεί που έχει Ν78 

8 minutes ago, pickup said:

Παιδιά μία ερώτηση. Εμφανίζεται κανονικά VoLTE επάνω κανονικά. Στο μενού του S24 υπάρχει η ένδειξη VoLte provisioning ON αλλά στο μενού της κάρτας ΣΙΜ στις ρυθμίσεις, δεν υπάρχει διακοπτάκι κάτω από το Wifi calling. Υπάρχει δηλαδή μόνο το διακοπτάκι της WIFI Call. Δεν υπάρχει VOLTE call on or off. Επίσης στις κλήσεις όσο ήμουν στην Vodafone έδειχνε HD + ενώ τώρα στην ΚΟΣΜΟΤΕ μου βγάζει μόνο HD σκέτο χωρίς το +.  Είναι κάτι το ιδιαίτερο; Οι κλήσεις μου είναι κανονικές δεν έχω κάποιο πρόβλημα. 

Στη Cosmote έφυγε ο διακόπτης και πρέπει να στείλεις Sms στο 1333 END WIFICALL, END WIFICALL OK για απενεργοποίηση VoLTE/VoWIIFI. Εγώ το έχω πάθει με παλιότερη σιμ Cosmote με ανοιχτό VoLTE ενώ η άλλη κάρτα HD+

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο. Τώρα εγώ τι έχω;;; 😁 Γράφει voLTE στην μπάρα, έχω και ανοικτό το Wifi. Να στείλω κάτι ή το αφήνω ως έχει; Η απορία μου περισσότερο έγκειται στο γιατί δεν έχει το + μετά το HD.

Πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι; Η να απενεργοποιήσω; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pickup said:

Μπερδεύτηκα λίγο. Τώρα εγώ τι έχω;;; 😁 Γράφει voLTE στην μπάρα, έχω και ανοικτό το Wifi. Να στείλω κάτι ή το αφήνω ως έχει; Η απορία μου περισσότερο έγκειται στο γιατί δεν έχει το + μετά το HD.

Πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι; Η να απενεργοποιήσω; 

Δεν υπάρχει κάτι για την ενεργοποίηση HD+ κλήσεις, εγώ είχα το θέμα σε 2 κάρτες Cosmote.  Και οι 2 ανοιχτό VoLTE/wifi και η μία έκανε HD και η άλλη HD+ . Η κάρτα της πράσινης που έχεις είναι παλιά σχετικά;

Πειραματίσου, στείλε στο 1333 END WIFICALL και μετά END WIFICALL OK,όταν κλείσει και έρθει SMS κάνε επανεκκίνηση ξανά στείλε στο 1333 τη λέξη WIFICALL όταν μπει κάνε ξανά επανεκκίνηση και δες αν λέει HD+ εμένα λειτούργησε 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pickup said:

Ολοκαινουργια από φορητότητα είναι. Τώρα αν καθότανε ράφι σε κανεναν Γερμανό κανα 3χρόνο δεν το ξέρω. 

Κάνε τη μέθοδο που έκανα και εγώ μπας και δουλέψει, εάν δουλέψει γράψε εδω 

Link to comment
Share on other sites

Το HD+ νομοζω είχε συζητηθεί και παλιά , πρέπει να υπέχει συμβατότητα παρόχου-κινητού . Νμζ volte COSMOTE σε COSMOTE το εμφανίζει . Όπως επίσης η COSMOTE περνάει sms μέσο IP , όποτε έχεις τους full χαρακτήρες από COSMOTE σε COSMOTE . 

Link to comment
Share on other sites

Από Cosmote σε Cosmote είναι η περίπτωσή μου. Παρεμπιπτόντως επειδή ακολούθησα τη συμβουλή του συνφορουμίτη elkons εν τέλει πάλι HD εμφανίζει και όχι +. Μικρό το κακό εννοείται, απλά για το σκάλισμα και μόνο σε ευχαριστώ elkons. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, pickup said:

Από Cosmote σε Cosmote είναι η περίπτωσή μου. Παρεμπιπτόντως επειδή ακολούθησα τη συμβουλή του συνφορουμίτη elkons εν τέλει πάλι HD εμφανίζει και όχι +. Μικρό το κακό εννοείται, απλά για το σκάλισμα και μόνο σε ευχαριστώ elkons. 

Δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο. Αυτο συμβαινει γιατι ο συνομιλητης σου δεν εχει συσκευη πιο "καινουργια" που να υποστηριζει "HD+" Προφανως. Αν καλεσεις σε αλλον πχ με τελευταιο iphone ή και samsung τελευταιες "γενιες" τοτε θα στο εμφανισει. 

Επισης στην cosmote το wificalling με το volte πανε μαζι.  

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, doganos said:

Δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο. Αυτο συμβαινει γιατι ο συνομιλητης σου δεν εχει συσκευη πιο "καινουργια" που να υποστηριζει "HD+" Προφανως. Αν καλεσεις σε αλλον πχ με τελευταιο iphone ή και samsung τελευταιες "γενιες" τοτε θα στο εμφανισει. 

Επισης στην cosmote το wificalling με το volte πανε μαζι.  

Μπα μην είσαι τόσο σίγουρος όταν είχα αυτό το θέμα ακόμα και σε άλλη συσκευή που υποστήριζε σε άλλους πάλι HD είχα.  Αν θέλει μπορεί να το εξακροβώσει αν καλέσει τον ίδιο του τον αριθμό και θα λεει HD ή HD+😉 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το S24 και η γυναίκα μου REDMI 10C.  Όσο ήμασταν στην κόκκινη, στις μεταξύ μας κλήσεις αλλά και σε άλλες είχα HD+ με το που πήγαμε μαζί στην πράσινη και στους 2 βγάζει σκέτο το HD τόσο στις μεταξύ μας όσο και σε άλλες κλήσεις. Δεν αλλάξαμε τίποτα στο μεταξύ. Τα ίδια τηλέφωνα έχουμε και οι 2. 

3 minutes ago, elkons said:

Μπα μην είσαι τόσο σίγουρος όταν είχα αυτό το θέμα ακόμα και σε άλλη συσκευή που υποστήριζε σε άλλους πάλι HD είχα.  Αν θέλει μπορεί να το εξακροβώσει αν καλέσει τον ίδιο του τον αριθμό και θα λεει HD ή HD+😉 

Μπορώ να καλέσω τον αριθμό μου.....;;;; 🤪

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pickup said:

Εγώ έχω το S24 και η γυναίκα μου REDMI 10C.  Όσο ήμασταν στην κόκκινη, στις μεταξύ μας κλήσεις αλλά και σε άλλες είχα HD+ με το που πήγαμε μαζί στην πράσινη και στους 2 βγάζει σκέτο το HD τόσο στις μεταξύ μας όσο και σε άλλες κλήσεις. Δεν αλλάξαμε τίποτα στο μεταξύ. Τα ίδια τηλέφωνα έχουμε και οι 2. 

Μπορώ να καλέσω τον αριθμό μου.....;;;; 🤪

Ναι πάρε απλά τον αριθμό σου που υπάρχει θέμα με τον ίδιο απλώς θα πετάξει τηλεφωνητή😄 και λέει HD ή HD+ ,εάν λέει HD δεν είναι καν ενεργό στη συσκευή σου. Το έχεις στο 5G? Έχεις δοκιμάσει να ρωτήσεις στο τσατ;

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...