Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, Teiresias_ said:

Το Vowifi με το Volte δεν είναι η ίδια υπηρεσία..

Και χωρίς καθόλου σήμα μπορείς να μιλάς στο Vowifi. Γι'αυτό το κάνανε. Άμα ήταν όταν πηγαίνεις σε Ε να κόβεται, τι νόημα έχει;

Όταν έχω κλειστό WiFi με πετάει σε E τότε και να ανοίξω WiFi δεν κάνει κάτι μέχρι να έρθει τουλάχιστον 4G 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, elkons said:

Όταν έχω κλειστό WiFi με πετάει σε E τότε και να ανοίξω WiFi δεν κάνει κάτι μέχρι να έρθει τουλάχιστον 4G 

Κακώς φίλε.. και το κινητό και το σταθερό είναι Cosmote;;

Σε λειτουργία πτήσης μπαίνεις Vowifi;

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cuibono said:

Αυτό που περιγράφεις είναι το "θέμα σχεδιασμού" διατυπωμένο πιο ωραιοποιημένα...

Γιατί δεν παίρνεις ένα extender για να φτάνει το σήμα του WiFi στην κουζίνα και να μην αποσυνδέεται?

Και που το λένε στη πράξη δεν κάνουν τίποτα έχουν εναν μικρό σταθμό στο Βασιλικό και με το ζόρι πιάνει εδω αυτός μια μέρα που δεν λειτουργούσε κιόλας δεν έπιανα καθόλου είχε Error. Η επόμενη είναι πάρα πολύ μακριά σε βουνό προς Δοκό πανω πανω κορυφή Χαλκίδας. Εάν δεν έχουν τα κότσια να βάλουν σταθμό να κλείσει τρύπες σε όλες τις περιοχές εδώ γιατί με τη σειρά θέμα σχεδιασμού Μύτικας Ν Λαμψακος Γαιος Νικόλαος φύλλα Αφράτι ας βάλουν σταθμό οι καραγκιόζης τόσα χρόνια 

2 minutes ago, Teiresias_ said:

Κακώς φίλε.. και το κινητό και το σταθερό είναι Cosmote;;

Σε λειτουργία πτήσης μπαίνεις Vowifi;

Ναι όλα Cosmote και την ίδια συμπεριφορά όλα

Ναι κανονικά μπαίνει αν πέσει όμως το WiFi σε 1 γραμμή γιατί έχω ήδη extenders γύρω όταν πάει να συνδεθεί σε άλλο απλά θα με πετάξει από τη κλήση 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Ναι κανονικά μπαίνει αν πέσει όμως το WiFi σε 1 γραμμή γιατί έχω ήδη extenders γύρω όταν πάει να συνδεθεί σε άλλο απλά θα με πετάξει από τη κλήση 

Οκ τότε.. είναι θέμα extender.. θέλεις deco για να στρώσεις αλλά είναι ακριβά..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Teiresias_ said:

Οκ τότε.. είναι θέμα extender.. θέλεις deco για να στρώσεις αλλά είναι ακριβά..

Η Cosmote σταθμό θέλει αλλά οκ εγώ φταίω που πληρώνω ανύπαρκτες υπηρεσίες τελικά 

https://www.iefimerida.gr/ellada/papastergioy-pagkosmio-psifiako-black-out-ellada

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να δοκιμάσεις θα είναι μη αποτελεσματικό θεωρώ. Κάνε δοκιμή να το έχεις κλειδωμένο σε lte αν σε εξυπηρετεί εγώ μόνο έτσι έλυσα το θέμα με το να μη χάνω κλήσεις και να μη με πετάει σε 2g/gsm. 

40 minutes ago, elkons said:

Η Cosmote σταθμό θέλει αλλά οκ εγώ φταίω που πληρώνω ανύπαρκτες υπηρεσίες τελικά 

https://www.iefimerida.gr/ellada/papastergioy-pagkosmio-psifiako-black-out-ellada

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, VasilisSam said:

Ότι και να δοκιμάσεις θα είναι μη αποτελεσματικό θεωρώ. Κάνε δοκιμή να το έχεις κλειδωμένο σε lte αν σε εξυπηρετεί εγώ μόνο έτσι έλυσα το θέμα με το να μη χάνω κλήσεις και να μη με πετάει σε 2g/gsm. 

 

Το δοκίμασα και απλά στα κλασικά σημεία στη κουζίνα που πετάει Edge τώρα έχω Καμία υπηρεσία μόνο κλήσεις έκτακτης ανάγκης.  

Απλά θα κάθομαι στο σαλόνι να εχω WiFi Calling τουλάχιστον και αν δεν έχω μπαλκόνι ή μέσω Edge τελευταία ελπίδα 

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2024 at 10:53 ΜΜ, mixtri said:

Μπορείς να βγάλεις μια πιο καθαρή φωτογραφία; 

IMG-20240719-145919.avif

IMG-20240719-145923.avif

IMG-20240719-150644-1.avif

IMG-20240719-150644.avif

IMG-20240719-150646-1.avif

IMG-20240719-150648.avif

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τόσο χάλια μόνο το να φτιάξεις το wifi στο χώρο σου θα σε βοηθήσει, μη περιμένεις καμιά κινητή τηλεφωνία να καλύψει το κάθε τετραγωνικό σπιτιού ειδικά σε επαρχεία με πιο αραιό δίκτυο. Για να έχεις παντού κάλυψη πρέπει να μπει δίπλα σου η κεραία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elkons said:

Γιατί αν με πετάξει σε E θα κοπεί το WiFi calling και VoLTE

Δεν ισχύει αυτό, σε εμένα μια χαρά παίζει το WiFi calling και με edge κάλυψη. Όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω, κλείδωσε LTE/NR only και βάλε προτίμηση σε WiFi calling στη συσκευή. Προσωπική γνώμη να ΜΗΝ βάλεις GSM repeaters, είναι καταρχήν παράνομα και δημιουργούν παρεμβολές γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλως σας για αρχή θα έβαλα κατά προτίμηση να μένει με wifi τράβηξα και σε πιο κεντρικό σημείο το Router και τα Extender και μέχρι στιγμής λειτουργεί 

*έβαλα το router σε κεντρικό σημείο επειδή είναι σαλοκουζινα και έβαλα και Extender σε διάδρομο στα δωμάτια και μπαίνει αμέσως COSMOTE WiFi Calling απλά στα δωμάτια πχ θα είμαι στο Extender ενώ σαλόνι κουζίνα στο ρουτερ το κανονικό και λειτουργούν ρολόι και οι κλήσεις και το δίκτυο 

Ευχαριστώ όλων σας τις απαντήσεις 🙏

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί post τρέλας 😝.

Πήγα Αθήνα Λάρισα. 

Πραγματικά η Cosmote είχε σε όλο το δρόμο σήμα καμπάνα.

Χωρίς πλάκα, δεν είδα πουθενά να μην έχει 5G.

Έπαιζε YouTube χωρίς πρόβλημα.

Ακόμη και στα τούνελ...

Συγχαρητήρια.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, doganos said:

Όχι δεν μπορείς να κλειδώσεις sa

Kαλησπέρα και πάλι..Για να συμβεί κάτι τέτοιο,χρειάζομαι ειδικό router ή είναι θέμα παρόχου καθαρά? ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Opposite said:

Kαλησπέρα και πάλι..Για να συμβεί κάτι τέτοιο,χρειάζομαι ειδικό router ή είναι θέμα παρόχου καθαρά? ευχαριστώ πολύ!

Είναι θέμα και παρόχου...

ΑΝ γίνει θα γίνει με αναβάθμιση μετά από αρκετό καιρό....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, MIKU said:

Ακολουθεί post τρέλας 😝.

Πήγα Αθήνα Λάρισα. 

Πραγματικά η Cosmote είχε σε όλο το δρόμο σήμα καμπάνα.

Χωρίς πλάκα, δεν είδα πουθενά να μην έχει 5G.

Έπαιζε YouTube χωρίς πρόβλημα.

Ακόμη και στα τούνελ...

Συγχαρητήρια.

Υπάρχει ευρωπαϊκό project για 5G corridor από Σόφια Βουλγαρίας μέχρι λιμάνι Πειραιά ώστε να αναπτυχθούν αυτόνομα φορτηγά και ΙοΤ γενικότερα. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει στο μέλλον στην Cosmote σημείο της Ε65 χωρίς κάλυψη 5G SA με IoT slice. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgemv said:

Υπάρχει ευρωπαϊκό project για 5G corridor από Σόφια Βουλγαρίας μέχρι λιμάνι Πειραιά ώστε να αναπτυχθούν αυτόνομα φορτηγά και ΙοΤ γενικότερα. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει στο μέλλον στην Cosmote σημείο της Ε65 χωρίς κάλυψη 5G SA με IoT slice. 

Πάντως πραγματικά από Αθήνα μέχρι Λάρισα ήταν εξαιρετική.

Ούτε ένα σημείο χωρίς 5G.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, MIKU said:

Πάντως πραγματικά από Αθήνα μέχρι Λάρισα ήταν εξαιρετική.

Ούτε ένα σημείο χωρίς 5G.

https://www.cosmote.gr/cs/otegroup/en/5g_cross_border_corridor.html

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgemv said:

Οι άλλες δύο άραγε πώς πάνε;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MIKU said:

Πάντως πραγματικά από Αθήνα μέχρι Λάρισα ήταν εξαιρετική.

Ούτε ένα σημείο χωρίς 5G.

Η Κάλυψη του 5G είναι στο 99,5%.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/5g.html

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η Κάλυψη του 5G είναι στο 99,5%.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/5g.html

Απλά μου έκανε πολύ θετική εντύπωση .

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η Κάλυψη του 5G είναι στο 99,5%.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/5g.html

Η κεντρική Εύβοια θα είναι το 0,5% 🤡

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, elkons said:

Η κεντρική Εύβοια θα είναι το 0,5% 🤡

 

Μιλάνε για πληθυσμιακή καλυψη, όχι εδαφική. Στα ρουμάνια δεν χάνουν πόντους.

2 ώρες πριν, MIKU said:

Οι άλλες δύο άραγε πώς πάνε;

Δεν είναι μέρος του project, δεν έχουν στόχο 100% κάλυψη εκεί.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, elkons said:

Η κεντρική Εύβοια θα είναι το 0,5% 🤡

 

Η Γεωγραφική είναι στο 85%. Αυτό κοιτάμε κυρίως στις περιφέρειες της χώρας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...