Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με συσκευή POCO F4, ενώ στο netmonster δεν μου εμφανίζει τίποτα όταν κλειδώνω σε NR, σε εφαρμογή που χρησιμοποιεί root βλέπω πλέον το παρακάτω. 419008/4=104752 (Enb της τοπικής κεραίας)

Screenshot_2024-06-05-11-35-00-489_make_more_r2d2.google.cellular_pro.thumb.jpg.28d8ca68f886b8aba2759195c7c2234e.jpg

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, marios239 said:

Με συσκευή POCO F4, ενώ στο netmonster δεν μου εμφανίζει τίποτα όταν κλειδώνω σε NR, σε εφαρμογή που χρησιμοποιεί root βλέπω πλέον το παρακάτω. 419008/4=104752 (Enb της τοπικής κεραίας)

Screenshot_2024-06-05-11-35-00-489_make_more_r2d2.google.cellular_pro.thumb.jpg.28d8ca68f886b8aba2759195c7c2234e.jpg

Καλό. Βγάζει στη φόρα  τα εσώψυχα του δικτύου αυτή η εφαρμογή φαίνεται 😛. Αλλά και πάλι, ούτε RSRP,, ούτε snr βγάζει για το εν λόγω cell τίποτα δεν βγάζει από νούμερα και αυτό λογικά οφείλεται στη συσκευή. Λογικά ούτε cellmapper καταγραφεί. Προσπάθησα σε ένα redmi note 11 pro να το γυρίσω σε NR only, αλλά τζίφος. Μόνο στο Samsung γίνεται "δουλειά". 😏

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2024 at 12:14 ΜΜ, Nikolas14 said:

Στην Αγίας Σοφίας σε συνέδεσε με Micro. Καλαμάρια στην Αιγαίου λες προς εθνικής αντιστάσεως ή προς Ανδριανουπόλεως;

Για 4G πάει τέλεια. Πολλές φορές σε 5G παίρνω χαμηλότερα αποτελέσματα. 

IMG_1258.jpeg

IMG_1257.jpeg

IMG_1256.png

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε το micro στην Σολονος 

IMG_9323.thumb.jpeg.fe8004baff28488d9d37a9b72664ea5c.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6133197773

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

@VasilisSamΚαι όμως παιδιά, αυτές θα συνεχίσουν να υπάρχουν για αρκετό καιρό. Τύπου μπουρί, omni (δεν είναι omni φυσικά). Ο λόγος πιστεύω είναι καθαρά για καμουφλάζ χωρίς να μπλέκεις με καμινάδες και λοιπές μαλακ..ες, αλλά παράλληλα τις βάζουν σε σημεία που δεν τους ενδιαφέρει η κατευθυντικοτητα και δημιουργούν μεγάλο πεδίο άλλωστε γύρω τους. Το θέμα είναι ότι η Cosmote τις πιο πολλές από αυτές πρέπει να τις πετάξει γιατί είναι πολύ παλιές και τις έχει λιώσει ο ήλιος (τα καλά του καμουφλάζ όπως έχω αναφέρει, ο μόνος λόγος που θα το ήθελα είναι αυτή η προστασία που προσφέρει - εντάξει χάνουμε κάνα db απλά, αν και το χρειαζόμαστε 😛). Θυμάμαι είχε μια αισχρή τέτοια πάνω στην Ελευθερίου Βενιζέλου με Αχιλλέως στη Νέα Σμύρνη που κατεβαινες σε κάτι στενά μέσα και η παρεμβολή πήγαινε σύννεφο. Ξαφνικά έκοβε το speedtest και τα pings στο Θεό. Την άλλαξαν τελικά με μια φρέσκια πάλι έτσι στρογγυλή και όλα έφτιαξαν. Πιθανότατα όλες αυτές μάλλον με νέες κυλινδρικες θα τις αλλάξουν να ξέρετε, εκτός και αν κάνουν άλλη μελέτη για την περιοχή. Έχω πετύχει και μια τέτοια που αναφέρω στον Άλιμο και αλλού γενικά ετοιμάζονται να παίξουν και N78 από αυτές έχω δει. Εύχομαι απλά να κάνουν τη σωστή επιλογή, καλές φαίνονται 😏

Τερψιθεα ποια λες; Από Φρεατυδα την 100686 δεν την βλέπεις καθόλου, έτσι; 

Καλά η Μανολαδα και το Βουπράσιο είναι στην άλλη άκρη ρε συ του νομού 😛. Πρέπει και κει να βάλουν και παντού, ίσως κάποιο στέλεχος πάει διακοπές εκεί κιόλας κσι τον περιποιηθηκαν 😛. Το θέμα είναι σε σας χρωστάνε εκεί κοντά και στην 141024 που είναι ψιλοκαινουργια. Να φανταστώ ούτε εκεί έκαναν τίποτα, που είναι πιο τουριστικό μέρος προς τα εκεί. Αλλά παίζει και να μην την βλέπετε αυτή στο Βαρθολομιο, πολύ μακριά είναι 😏

100357-200357 ειναι το eNb που βλεπει καλυτερα το κινητο μου πλεον αυτη που περιγραφεις καλυπτει την στροφη προς Παπανικολη μεχρι το ΜΕΤΑΞΑ και στην οδο Αποστολη ειναι εγκατεστημενη αλλα λογω μορφολογιας της περιοχης δυο στενα πιο πανω εχεις μια γραμμη σημα σε εξωτερικο χωρο κατι που κανει την Cosmote τριγυρω ακαταλληλη.. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, georgebad said:

Μπήκε το micro στην Σολονος 

IMG_9323.thumb.jpeg.fe8004baff28488d9d37a9b72664ea5c.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6133197773

Σολωνος με τι; Που κοντά;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Μπήκε το micro στην Σολονος 

IMG_9323.thumb.jpeg.fe8004baff28488d9d37a9b72664ea5c.jpeg

https://www.speedtest.net/result/i/6133197773

Beautiful 😛

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, doganos said:

Σολωνος με τι; Που κοντά;

Με Μαρτίου 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, CamuCamu said:

100357-200357 ειναι το eNb που βλεπει καλυτερα το κινητο μου πλεον αυτη που περιγραφεις καλυπτει την στροφη προς Παπανικολη μεχρι το ΜΕΤΑΞΑ και στην οδο Αποστολη ειναι εγκατεστημενη αλλα λογω μορφολογιας της περιοχης δυο στενα πιο πανω εχεις μια γραμμη σημα σε εξωτερικο χωρο κατι που κανει την Cosmote τριγυρω ακαταλληλη.. 

Κατάλαβα. Χαμηλή εκπομπή σε συνδυασμό με τις πολυκατοικιες του Πειραιά έτσι κολλητές κολλητές όπως είναι =εκρηκτικό μείγμα 😏. Πραγματικά σε τέτοιες περιπτώσεις το παρατηρείς εύκολα να καταρρέει το σήμα και ας είναι ο σταθμός πολύ κοντά.. Micro μόνο ως λύση. 😏

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω που το λέω αλλά φτιάξαν με το micro την φιλελλήνων . Εδώ πάντα failάρουν τεστ 

IMG_9326.thumb.jpeg.f8a0c4300542f51a3f533f4450f8537f.jpeg

IMG_9324.thumb.jpeg.81f912b85221083ab3f38c49fc6a73bc.jpeg

Τα τεστ είναι από Ολγας  -> Δελφων από κάτω προς τα πάνω 

αισθητή βελτίωση(βγαζει τεστ 😎) και στην γραβιας 

IMG_9327.thumb.jpeg.525a2a3edc0c531f47633793be660267.jpegIMG_9325.thumb.jpeg.fe138bfdd798470a474174d294056758.jpeg 

Δελφων -> Ολγας 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θετικό αλλά μη ξεχνάμε ότι είναι ένα μικρό ψάρι στον ωκεανό το micro εκεί πέρα. Πρέπει να μπει σταθμός! Αν κρίνω από το upload έχεις οριακό σήμα στα τριγύρω στενά? Ακόμη και έτσι βέβαια είναι βελτίωση από το τίποτα που είχε.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, VasilisSam said:

Πολύ θετικό αλλά μη ξεχνάμε ότι είναι ένα μικρό ψάρι στον ωκεανό το micro εκεί πέρα. Πρέπει να μπει σταθμός! Αν κρίνω από το upload έχεις οριακό σήμα στα τριγύρω στενά? Ακόμη και έτσι βέβαια είναι βελτίωση από το τίποτα που είχε.

Όντως. Στο cellmapper το απόλυτο κοκκιναδι σ αυτούς τους δρόμους. Ή σταθμός ή πολλά micro στους δρόμους πάνω. Εξαωροφες κάργα και κει, έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, johnny_htc said:

Όντως. Στο cellmapper το απόλυτο κοκκιναδι σ αυτούς τους δρόμους. Ή σταθμός ή πολλά micro στους δρόμους πάνω. Εξαωροφες κάργα και κει, έτσι; 

Και 6 και 7 και 8 ορόφους, παλιές οικοδομές θηρία σε μέγεθος που έχτισαν στο 100% του οικοπέδου και το ένα κτήριο να εφάπτει στο άλλο δεν περνάει ούτε αέρας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Κατάλαβα. Χαμηλή εκπομπή σε συνδυασμό με τις πολυκατοικιες του Πειραιά έτσι κολλητές κολλητές όπως είναι =εκρηκτικό μείγμα 😏. Πραγματικά σε τέτοιες περιπτώσεις το παρατηρείς εύκολα να καταρρέει το σήμα και ας είναι ο σταθμός πολύ κοντά.. Micro μόνο ως λύση. 😏

Ααακριβως η Καλλιπολη ειναι απο τις πιο πυκνοδομημενες περιοχες και σε συνδυασμο με την χαμηλη εκπομπη θελει περισσοτερες κεραιες η micro. 

Οι αλλες δυο αποδιδουν καλυτερα διοτι εχουν πετυχει καλυτερες θεσεις. 

Ειδικα στο στενο αυτο καμπανα παιζουν οι αλλες με την Cosmote να ειναι στα -120dBm χοντρικα. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, VasilisSam said:

Και 6 και 7 και 8 ορόφους, παλιές οικοδομές θηρία σε μέγεθος που έχτισαν στο 100% του οικοπέδου και το ένα κτήριο να εφάπτει στο άλλο δεν περνάει ούτε αέρας.

Περνάς δηλαδή κλασσικό όμορφο καλοκαίρι εκεί μέσα που το θυμάσαι για πάντα με λίγα λόγια 😏

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο η B20 σήμερα έχει πάει... περίπατο και έχει αλλάξει η εικόνα του δικτύου προς το καλύτερο όπως παρακολουθώ από το απόγευμα. Δεν ξέρω εάν δεν έχει κίνηση σήμερα αλλά οι ταχύτητες δεν έχουν καμία σχέση με αυτές των προηγούμενων ημερών.

Τις τελευταίες εβδομάδες τέτοιες ώρες φλερτάραμε με 30-60mbps avg~ και σήμερα βλέπω μέσο όρο πάνω από 150mbps... Θα δείξει...

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-06-05 233937.png

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Mitsos_The_Great said:

Για κάποιο λόγο η B20 σήμερα έχει πάει... περίπατο και έχει αλλάξει η εικόνα του δικτύου προς το καλύτερο όπως παρακολουθώ από το απόγευμα. Δεν ξέρω εάν δεν έχει κίνηση σήμερα αλλά οι ταχύτητες δεν έχουν καμία σχέση με αυτές των προηγούμενων ημερών.

Τις τελευταίες εβδομάδες τέτοιες ώρες φλερτάραμε με 30-60mbps avg~ και σήμερα βλέπω μέσο όρο πάνω από 150mbps... Θα δείξει...

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-06-05 233937.png

Μια χαρά! Μακάρι να μην υπήρχε η καταραμένη B20  

Έχω σούπερ SA Networks ζηλέψτε 🥹

Screenshot_20240605_235609_CellMapper.thumb.jpg.8f73b9e47d409806b00f482f44a0ff90.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, elkons said:

Μια χαρά! Μακάρι να μην υπήρχε η καταραμένη B20  

Έχω σούπερ SA Networks ζηλέψτε 🥹

Screenshot_20240605_235609_CellMapper.thumb.jpg.8f73b9e47d409806b00f482f44a0ff90.jpg

Ντεν γίνεται χωρίς B20 δίκτυο καρντια μου 😛😅

Απλά δεν πρέπει να την έχεις ως primary στο δίκτυο σου (γκουχ γκουχ, ονόματα δεν λέμε, εταιρείες δεν θίγουμε 🤣) και δεν πρέπει να μένει κλειδωμένο εκεί το κινητό μέχρι να αλλάξει cell η συσκευή or whatever άλλο έχουν ρυθμίσει σε κάποιους απομακρυσμενους σταθμούς πολλές φορές ή σταθμούς με ευρεία κάλυψη 😏

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ANAGNPANA said:

Το FRITZ δίνει ρέστα 

IMG_1278.jpeg

Είναι τα άτιμα κορυφή,χαλάλι τα λεφτά του γτ βλέπω είναι λίγο αλμυρή η τιμή του. Από υπερθέρμανση πώς το κόβεις; Την παλεύει; Καλορίζικο κιόλας, καλοδούλευτο 

Edited by johnny_htc
Link to comment
Share on other sites

Just now, johnny_htc said:

Είναι τα άτιμα κορυφή,χαλάλι τα λεφτά του γτ βλέπω είναι λίγο αλμυρή η τιμή του. Από υπερθέρμανση πώς το κόβεις; Την παλεύει; 

Είναι πολύ καλα από θέμα υπερθέρμανσης κανένα πρόβλημα προς το παρόν 

το πήρα 549 από κατάστημα COSMOTE αλλά έκοψα το σταθερο μου

και κάνω χρήση τηλεφωνίας και Ίντερνετ των παροχών του κινητού μέσω του ρουτερ 

Όποτε συμφέρει άπειρα 

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψε η B20. Και μαζί με αυτή ανέβηκε το AVG στα 200mbps σχεδόν. Είδα πρώτη φορά και 270 (μιλάω πάντα για το σημείο που βρίσκομαι).

Εδώ μιλάμε για τεράστια διαφορά. Δεν ξέρω τι έκαναν αλλά θεωρώ πως γνωρίζουν ευπάθειες και όπου αυτό είναι εφικτό, τις διορθώνουν. Και εδώ μιλάμε για επαρχία!

Σας έχω πρήξει αλλά καλό είναι μην λέμε μόνο τα αρνητικά.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-06-06 195314.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ANAGNPANA said:

και κάνω χρήση τηλεφωνίας και Ίντερνετ των παροχών του κινητού μέσω του ρουτερ 

Μου εξηγείς λιγάκι αυτή τη λειτουργία που περιγράφεις; Έχω το tplink και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Teiresias_ said:

Μου εξηγείς λιγάκι αυτή τη λειτουργία που περιγράφεις; Έχω το tplink και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αυτό.

https://www.avm.gr/neo-pleon-mporeite-na-thlefwneite-me-ta-fritzbox-6850-5g-lte-mesw-ths-kartas-sim/

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ANAGNPANA said:

Με τι τηλεφωνική συσκευή; Μέσω του κινητού; Από εφαρμογή;; Πώς ακριβώς λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...