Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

33 minutes ago, HORGRAP said:

Η λύση για φτηνη 5G Cosmote ...και περιαγωγή φτηνη μεχρι Μονακό .... χωρις παγια και δεσμευσεις για topup ειναι αυτή...

1240446704_Screenshot_20230816_183200_Callsettings.thumb.jpg.8b5af5bb17295c6aa5ba72c2b2a51bd0.jpg223707559_Screenshot_20230816_183150_Callsettings.thumb.jpg.019b57560acc4af3af4a2ea3078e6fc8.jpg

( Gomoworld app με εγγραφή απο SMS verification number ως username ) ( apn  Ιρλανδίας)

( Mobilmatter app με apn Αυστρίας )

 

Αν ταξιδεύετε για λογους υγείας /αναψυχής/ εργασίας 😉 😉

( SMS στο Ελληνικό 697 αν έχετε feedback)

Φαίνεται ο αριθμός σου.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Πλάκα Αη Γιάννη Πηλίου μέσα στα βράχια. Β20+Ν28 😂

IMG_9050.png

Και μια φωτογραφία από τον Πύργο του ΟΤΕ που άνετα θα μπορούσε να είναι ξενοδοχείο 3+ αστέρων με απίστευτη θέα αλλά σαπίζει 😞

 

IMG_9055.jpeg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος 😉

 Καλα τα νεα και απο την Κρητη.

 Αναβαθμισαν μέχρι και μικρα περιφερειακά Cells που ομως ....τωρα το καλοκαίρι ηταν...

400 % overbooked

Επιτέλους αναβαθμιστηκε αυτο εδω ( eNb 101676 Agapi beach Hotel με καλυψη απο νησι Ντια μέχρι Παλαιοκαστρο Ηρακλείου Κρητης

ΟΜΩΣ ακομη κρατανε την ισχύ εκπομπής των 700MHz και 3500 MHz στο ελάχιστο .

 Ισως επειδή περιμένουν ...κατι?

Επίσης .. ως συνήθως ξεχασαν να παραμετροποιησουν στατικο prioritization σε b1 20 MHz  b3 20 MHz με αποτέλεσμα οι συσκευές να διαλέγουν πολλές φορές και να κλειδώνουν στην B3 με τα 10 MHz που δεν δινει ΠΟΤΕ 5G combos με καμια συσκευή!

eNb : 101676

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mixtri said:

Παραλία Πλάκα Αη Γιάννη Πηλίου μέσα στα βράχια. Β20+Ν28 😂

IMG_9050.png

Και μια φωτογραφία από τον Πύργο του ΟΤΕ που άνετα θα μπορούσε να είναι ξενοδοχείο 3+ αστέρων με απίστευτη θέα αλλά σαπίζει 😞

 

IMG_9055.jpeg

Τα άλογα και τα γαϊδούρια, ήταν παρκαρισμένα εκεί κοντά;

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, HORGRAP said:

Ωραίος 😉

 Καλα τα νεα και απο την Κρητη.

 Αναβαθμισαν μέχρι και μικρα περιφερειακά Cells που ομως ....τωρα το καλοκαίρι ηταν...

400 % overbooked

Επιτέλους αναβαθμιστηκε αυτο εδω ( eNb 101676 Agapi beach Hotel με καλυψη απο νησι Ντια μέχρι Παλαιοκαστρο Ηρακλείου Κρητης

ΟΜΩΣ ακομη κρατανε την ισχύ εκπομπής των 700MHz και 3500 MHz στο ελάχιστο .

 Ισως επειδή περιμένουν ...κατι?

Επίσης .. ως συνήθως ξεχασαν να παραμετροποιησουν στατικο prioritization σε b1 20 MHz  b3 20 MHz με αποτέλεσμα οι συσκευές να διαλέγουν πολλές φορές και να κλειδώνουν στην B3 με τα 10 MHz που δεν δινει ΠΟΤΕ 5G combos με καμια συσκευή!

eNb : 101676

 

Του χρόνου τον Αύγουστο να δεις τι θα γίνεται εκεί! Με δίκτυο 5G SA με άλλη ισχύ και χωρητικότητα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Τουρκία εδώ και μια εβδομάδα. Η εμπειρία μου με όλα τα δίκτυα είναι μέτρια. Κακή κάλυψη 5G και ταχύτητες και σε 4G και σε 5G είναι μάξιμουμ 150 που έχω δει. Βέβαια μη ξεχνάμε ότι μόνο η Κωνσταντινούπολη έχει 16 εκατομμύρια πληθυσμό.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Τουρκία εδώ και μια εβδομάδα. Η εμπειρία μου με όλα τα δίκτυα είναι μέτρια. Κακή κάλυψη 5G και ταχύτητες και σε 4G και σε 5G είναι μάξιμουμ 150 που έχω δει. Βέβαια μη ξεχνάμε ότι μόνο η Κωνσταντινούπολη έχει 16 εκατομμύρια πληθυσμό.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk



5g είναι στην αρχή...
Έχει τρομερή κάλυψη η turkcell και η turk Telecom έπεται.
Και οι ταχύτητες δεδομένου του κόσμου κυρίως στις πόλεις είναι ικανοποιητικές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DjTony said:

Είμαι Τουρκία εδώ και μια εβδομάδα. Η εμπειρία μου με όλα τα δίκτυα είναι μέτρια. Κακή κάλυψη 5G και ταχύτητες και σε 4G και σε 5G είναι μάξιμουμ 150 που έχω δει. Βέβαια μη ξεχνάμε ότι μόνο η Κωνσταντινούπολη έχει 16 εκατομμύρια πληθυσμό.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Έχοντας μείνει για πάνω από 6 μήνες στην Κωνσταντινούπολη αλλά και στην Άγκυρα και στο χωριό Kirikkale στα βάθη, θεωρώ ότι η κάλυψη είναι κλάσεις ανώτερη από τα ελλαδικά δίκτυα. Εγώ βέβαια εμενα πριν 1,5 χρόνο που δεν είχα 5G συσκευή. Με LTE Turkcell σε χωριά, πόλεις και βουνά ήμουν πάντα με 100 Mbps. Στην πόλη στην Ταξίμ είχα γύρω στα 130 Mbps με πάρα πολύ κόσμο. Με ποιες εταιρείες σε αφήνει να συνδεθείς και με τι δίκτυο; 4g ή και 5G? Και αν έχεις 5G, βλέπεις πολύ 5G? Επίσης έχεις αγοράσει κάποια τοπική κάρτα ή έχεις μόνο την ελληνική. Vf TR που επίσης είναι κορυφή δεν έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας μείνει για πάνω από 6 μήνες στην Κωνσταντινούπολη αλλά και στην Άγκυρα και στο χωριό Kirikkale στα βάθη, θεωρώ ότι η κάλυψη είναι κλάσεις ανώτερη από τα ελλαδικά δίκτυα. Εγώ βέβαια εμενα πριν 1,5 χρόνο που δεν είχα 5G συσκευή. Με LTE Turkcell σε χωριά, πόλεις και βουνά ήμουν πάντα με 100 Mbps. Στην πόλη στην Ταξίμ είχα γύρω στα 130 Mbps με πάρα πολύ κόσμο. Με ποιες εταιρείες σε αφήνει να συνδεθείς και με τι δίκτυο; 4g ή και 5G? Και αν έχεις 5G, βλέπεις πολύ 5G? Επίσης έχεις αγοράσει κάποια τοπική κάρτα ή έχεις μόνο την ελληνική. Vf TR που επίσης είναι κορυφή δεν έχεις δοκιμάσει;
Ο φίλος μου έχει vodafone και συνδέθηκε σε vodafone tr, δε βλέπει πολύ 5G και μέτριες ταχύτητες. Δε μετράμε και συνέχεια. Εγώ έχω τοπική Turkcell με απεριόριστα δεδομένα έχει παντού σήμα 4G και 4G+. Εγώ με κοσμοτε δεν έχω συνδεθεί σε δίκτυο.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, aektzhs 1 said:

Η COSMOTE από όσο ξέρω σε turkcell Σε βάζει 

Ακριβώς. Και κάποιες φορές σε Türk Telekom

 

9 minutes ago, DjTony said:

Ο φίλος μου έχει vodafone και συνδέθηκε σε vodafone tr, δε βλέπει πολύ 5G και μέτριες ταχύτητες. Δε μετράμε και συνέχεια. Εγώ έχω τοπική Turkcell με απεριόριστα δεδομένα έχει παντού σήμα 4G και 4G+. Εγώ με κοσμοτε δεν έχω συνδεθεί σε δίκτυο.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Τι ταχύτητες δίνει περίπου;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, DjTony said:

50-200 τώρα που κάναμε.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Εγώ πάντα είχα 100+ 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα είχα 100+ 
Είναι και δύσκολη περίοδος τώρα. 16 εκατομμύρια οι ντόπιοι + πόσα εκατομμύρια τουρίστες..

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό Κρανιά Ασπροποτάμου. Άθλια ποιότητα κλήσεων αλλά σαφώς μπροστά από τους ανταγωνιστές σε ταχύτητα. eNB 104409

IMG_4653.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paanos said:

Στο χωριό Κρανιά Ασπροποτάμου. Άθλια ποιότητα κλήσεων αλλά σαφώς μπροστά από τους ανταγωνιστές σε ταχύτητα. eNB 104409

IMG_4653.png

Πώς γίνεται να είναι άθλιες οι κλήσεις με 300 Mbps? Δεν έχεις voLTE? Τόσο τραγικά είναι τα πράγματα με τις κλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχώς διακοπές. Και οι άλλοι έχουν τα ίδια θέματα. VoLTE εννοείται ενεργό 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paanos said:

Συνεχώς διακοπές. Και οι άλλοι έχουν τα ίδια θέματα. VoLTE εννοείται ενεργό 

Κάνε μια κλήση στο 13738 αν βρεις χρόνο 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Κάνε μια κλήση στο 13738 αν βρεις χρόνο 

Όσες περιοχές έχω αναφέρει συνέχεια μου λένε «κανουμε εργασίες αναβάθμισης». Ας απαντήσουν σοβαρά τι παίζει 

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε παροχους κινητής τηλεφωνίας οφείλει να καταγραφεί ηχητικά ΟΛΕΣ τις κλήσεις φωνής ΟΛΩΝ των συνδρομητων του ...και αυτο δεν ειναι μυστικό. 

Το πρόβλημα στις μέρες μας ειναι τα πολλα Codecs σε GSM και βεβαια VoLTE που δυσκολεύουν απίστευτα τις ' γέφυρες ' αναμεσα στις πλατφόρμες απο πολλούς Vendors.

 Η Cosmote καταφερε να κανει degrated performance τις κλησεις φωνης λογω ασυμβατοτητων αναμεσα στις ' γεφυρες ' .

 Το πρόβλημα ειναι οτι ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΛΗΣΕΙΣ ΦΩΝΗΣ οι ΙΔΙΟΙ οι Gurus απο ολα τα VoLTE servers και ετσι δεν έχουν ακομη ανακαλύψει το degraded performance .

 Το αιώνιο πρόβλημα των KPIs.

 Πολλα KPIs που δεν έχουν prioritization στα analytics του NOC και ...μετα απο μηνες ανακαλύπτουν προβλήματα τέτοια.

Η vodafone πασχει απο KPI inspection στο performance του Signaling και η Cosmote ....στα KPIs των VoIP VoLTE services και bridgings

Τι να πρωτοδούν και εκείνοι  Αυγουστιατικα....

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπήκα να γράψω και εγώ, κανένας τους δεν βλέπει ότι τα drops calls έχουν πάει στο θεό όταν το σήμα είναι περιορισμένο και περνάει η κλήση με VoLTE και VoWiFi; 

Link to comment
Share on other sites

IMG_8017.thumb.jpeg.343246a1b74204adfd6eba4e08a9e445.jpeg

Ναυπακτος κέντρο πρωίνη μέτρηση 

https://www.speedtest.net/result/i/5734851149

Link to comment
Share on other sites

IMG_8017.thumb.jpeg.343246a1b74204adfd6eba4e08a9e445.jpeg

Ναυπακτος κέντρο πρωίνη μέτρηση 
https://www.speedtest.net/result/i/5734851149
Θέλει N78. Πιστεύω μόλις τελειώσουν από εσάς στα βόρεια, θα ξεκινήσουν δεύτερη γύρα με προσθήκες σε απαιτητικά σημεία. Ή τουλάχιστον θα ξανά αναθεωρήσουν κάποια σημεία που νόμιζαν ότι δεν χρειάζεται προσθήκη

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

IMG_8021.thumb.png.2154177f3c7216a777ae78bbdb91680f.png

ναι δεν ξέρω τι και πως αλλα πρέπει να κανουν  κάτι . Παραλία Ψάνης Ναυπακτο . Έχει μπόλικο κόσμο 

Αν βγεις να κάτσει στις ξαπλώστρες τότε μάλιστα το απέναντι δουλεύει 💀

IMG_8022.thumb.png.1d6863aae49e3e6ddea59949b158d88b.png

Τ´πδειγμα φέτος γ Vodafone γενικά σκίζει 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...