Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Lyricmyth19 said:

Γενικά έχω καταλάβει ότι στη Μαγνησία κατά βάση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πρέπει να έχεις μια κάρτα σιμ Cosmote, είτε βασικό νούμερο, είτε δεύτερη σιμ. Όπως κ εγώ.

Προς Κατηγιωργη είναι πάτος η cosmote. Πρέπει να γίνει κάτι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μέσα Στο μεγάλο τούνελ πάνω στγν Εγνατία έξω από την πανιά 

https://www.speedtest.net/result/i/5729461061

Νταξει είπαν οο άνθρωποι  να μην το παρακάνουν ποια 

Σεα επισκοπικου

https://www.speedtest.net/result/i/5729512585

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Ποτιστικων Πηλίου στο Βόρειο Άκρο από Σκιάθο (24κμ) με Ν78.

 

IMG_9003.png

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, πως γίνεται με τοσο περιορισμένο EIRP απο την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών blablabla να παίζει τοσο μακριά η 3500 MHz με 100 MHz άπλωμα.... κιόλας ? !

 

για να δινει 100 MHz φασμα στα 3500 MHz με τέτοιους ' ελληνικούς ' περιορισμούς στην ισχύ εκπεμπομενης ακτινοβολίας ΔΕΝ ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ  ' ΑΝΟΙΓΕΙ ' τοσα MBps διάπλατα . έτσι?

Έβαλες κανένα ...μεταλλικό πιάτο .... πισω απο τη συσκευή σου ??? 🙂

24 χιλιόμετρα σε ευθεία ακόμη και ' υπερκατευθυντικά 'με     περιορισμό στην ισχύ λόγω Ελλάδας ? Μα πως ?

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HORGRAP said:

Μιχάλη, πως γίνεται με τοσο περιορισμένο EIRP απο την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών blablabla να παίζει τοσο μακριά η 3500 MHz με 100 MHz άπλωμα.... κιόλας ? !

 

για να δινει 100 MHz φασμα στα 3500 MHz με τέτοιους ' ελληνικούς ' περιορισμούς στην ισχύ εκπεμπομενης ακτινοβολίας ΔΕΝ ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ  ' ΑΝΟΙΓΕΙ ' τοσα MBps διάπλατα . έτσι?

Έβαλες κανένα ...μεταλλικό πιάτο .... πισω απο τη συσκευή σου ??? 🙂

24 χιλιόμετρα σε ευθεία ακόμη και ' υπερκατευθυντικά 'με     περιορισμό στην ισχύ λόγω Ελλάδας ? Μα πως ?

Σκόπελο είχα n78 που ερχόταν από σκιαθο πάντως στην παραλία  μηλιές 

Περίπου 500mbpsIMG_7953.thumb.png.f3c1afa51cadd0a66f7565a7f157672d.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει και από κόκκινη να πιάνει από πολύ μακριά με ικανοποιητικές ταχύτητες(40 Mbps στο τέταρτης γενιάς δίκτυο),γιατί όχι και η πράσινη;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 3500 MHz με τρομερους περιορισμούς στην ισχύ εκπομπής και 100 MHz εύρος !!! 100 MHz ειναι αυτά ! οσα Optimizations και αν κανεις ...θέλεις ισχύ . Πραγματική ισχύ ..

για να απλώσεις πολλα MBps ( 500+ )  στο φασμα των 100 MHz  😉

Τώρα τελευταία πάντως η Cosmote δινει περισσοτερη N78 Band απο άλλους σταθμους βασης ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ με B Bands απο ΆΛΛΟ σταθμό βάσης που δεν διαθέτει N Bands.

 Εχω συνδεθει με B bamds στα 50 μέτρα και N Band n78 ταυτόχρονα απο τα 6 χιλιόμετρα.

 ( EN DC  σκίζει !!  ...αν και στην περίπτωση του Μιχάλη μάλλον εχει ιδιο σταθμό βασης για B Bands και N Band μαζι.)

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

101341 άλλαξαν όλων τον εξοπλισμό από αυτό το micro που το λες και τούμπανο πλέον. 665f7b5002a7a7fa5b31d21e25d80d88.jpg30f13d312bab5a4ba9a5a96d27fbbf74.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Τι βλέπω εδώ; 

Σακούλες; 

Αυτό γίνεται και σε σταθμούς των victus και πέρσι έπεφτε κράξιμο ( και δικαιολογημένα ) από τα cosmote fanboys ( βάζω και τον εαυτό μου )

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Gv2008 said:

Αυτό γίνεται και σε σταθμούς των victus και πέρσι έπεφτε κράξιμο ( και δικαιολογημένα ) από τα cosmote fanboys ( βάζω και τον εαυτό μου )

Το γνωρίζω, το είδα σε κεραία στην Κατερίνη στην Παραλία συγκεκριμένα. 

Μάλλον κάτι παρόμοιο έχουμε κι εδώ. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, p_k said:

Τι βλέπω εδώ; 

Σακούλες; 

το έχω παρατηρήσει σε διάφορους σταθμούς και της Cosmote. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, HORGRAP said:

Μιχάλη, πως γίνεται με τοσο περιορισμένο EIRP απο την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών blablabla να παίζει τοσο μακριά η 3500 MHz με 100 MHz άπλωμα.... κιόλας ? !

 

για να δινει 100 MHz φασμα στα 3500 MHz με τέτοιους ' ελληνικούς ' περιορισμούς στην ισχύ εκπεμπομενης ακτινοβολίας ΔΕΝ ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ  ' ΑΝΟΙΓΕΙ ' τοσα MBps διάπλατα . έτσι?

Έβαλες κανένα ...μεταλλικό πιάτο .... πισω απο τη συσκευή σου ??? 🙂

24 χιλιόμετρα σε ευθεία ακόμη και ' υπερκατευθυντικά 'με     περιορισμό στην ισχύ λόγω Ελλάδας ? Μα πως ?

Το πρόβλημα δεν είναι στην ισχύ σε οπτική επαφή. Έχει να κάνει με την ποιότητα του radio και την ευαισθησία καθώς και το pattern configuration. Ericsson παίρνεις, όχι κινεζικούς κουβάδες.

1 ώρα πριν, VasilisSam said:

101341 άλλαξαν όλων τον εξοπλισμό από αυτό το micro που το λες και τούμπανο πλέον. 665f7b5002a7a7fa5b31d21e25d80d88.jpg30f13d312bab5a4ba9a5a96d27fbbf74.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η κεραία είναι Huawei. Μπορεί να έχουν θέμα με τους connectors και να σκουριάζουν. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, mixtri said:

Το πρόβλημα δεν είναι στην ισχύ σε οπτική επαφή. Έχει να κάνει με την ποιότητα του radio και την ευαισθησία καθώς και το pattern configuration. Ericsson παίρνεις, όχι κινεζικούς κουβάδες.

Για να είμαστε δίκαιοι, δεν ειναι κουβάδες. Το ότι τα Ericsson είναι καλύτερα στους περισσοτερους τομεις δεν κάνει τα Huawei άχρηστα. Θεωρω πως και τα Huawei έχουν τα δικά τους πλεονεκτήματα. Δεν μιλαω για τα ελληνικά δίκτυα, κάνω γενική παρατήρηση εχοντας χρησιμοποιήσει δικτυα με Huawei εξοπλισμό εκτός Ευρώπης. 
Το ότι στην Ελλάδα καποιες φορες δεν ρυθμίζονται καλα δεν τα κάνει άχρηστα. Υπάρχει η Telefonica, η Sunrise, η Monaco Telecom και πολλές άλλες εταιρίες που εχουν Huawei και έχτισαν πολυ καλά δίκτυα χωρίς προβλήματα. Άλλωστε Και τα προβλήματα που υπηρχαν με τα Huawei λόγω κακής ρύθμισης με τις εναλλαγές σε 2G στην Ελλάδα έχουν ξεπεραστεί σε πολυ μεγάλο βαθμό. 
Προσωπική μου άποψη και εμπειρία. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panos.k2 said:

Για να είμαστε δίκαιοι, δεν ειναι κουβάδες. Το ότι τα Ericsson είναι καλύτερα στους περισσοτερους τομεις δεν κάνει τα Huawei άχρηστα. Θεωρω πως και τα Huawei έχουν τα δικά τους πλεονεκτήματα. Μπορεί να μην έχουν την απόδοση ουτε την σταθερότητα των Ericsson σε ταχύτητες και latency αλλά στην ύπαιθρο(πολλές φορές και μέσα σε πόλεις, σε τυφλά σημεια όπως ισόγεια) εχω παρατηρήσει πως ειναι πιο αποτελεσματικές στην κάλυψη. Δεν μιλαω για τα ελληνικά δίκτυα, κάνω γενική παρατήρηση εχοντας χρησιμοποιήσει εταιρίες με Huawei εξοπλισμό εκτός Ευρώπης. 
Προσωπική μου άποψη και εμπειρία. 

Εντάξει στην ίδια ένταση εξόδου είναι πολύ χειρότερα στην κάλυψη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε να ακούσετε ΣΥΝΕΧΌΜΕΝΟ Streaming ( και οχι σε batches of data οπως τα youtube και spotify)  και θα δειτε πως παιζουν τα Huawei Basebands της Telefonica σε Γερμανία και της Vodafone σε Ελλάδα.

 Ειτε θα παγώσει το streaming σε κάποιες εναλλαγές απο Cell σε Cell ειτε θα γινεις disconnected λογο Handover Fail και θα πεσεις και σε 2G απο τα συνεχόμενα ' λαθη ' στο Signaling.

http://iphone.live24.gr/kiss2111

http://iphone.live24.gr/rythmos

στην Telekom και Cosmote ...παιζει ...ποτάμι !! καταρράκτης Data 😉

Για low level inspection εδώ :

https://bgp.tools/

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, HORGRAP said:

Βαλτε να ακούσετε ΣΥΝΕΧΌΜΕΝΟ Streaming ( και οχι σε batches of data οπως τα youtube και spotify)  και θα δειτε πως παιζουν τα Huawei Basebands της Telefonica σε Γερμανία και της Vodafone σε Ελλάδα.

 Ειτε θα παγώσει το streaming σε κάποιες εναλλαγές απο Cell σε Cell ειτε θα γινεις disconnected λογο Handover Fail και θα πεσεις και σε 2G απο τα συνεχόμενα ' λαθη ' στο Signaling.

http://iphone.live24.gr/kiss2111

http://iphone.live24.gr/rythmos

 

Φίλε μου, έχω γνωστό με vodafone που ταξιδεύει πολύ, κυρίως στην Εγνατία οδό. 

Ακούει διαδικτυακά ραδιόφωνα στο φουλ και ουδέποτε μου ανέφερε πρόβλημα με διακοπές. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HORGRAP said:

και θα δειτε πως παιζουν τα Huawei Basebands της Telefonica σε Γερμανία και της Vodafone σε Ελλάδα.

Εγώ τοσα χρόνια που είχα (και ακόμα εχω την κάρτα για όταν πάω) pós pago família στην Vivo Telefônica στην Βραζιλία ουδέποτε αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Έβαζα κάθε απόγευμα(για την Ελλάδα αργά το πρωί)  ελληνικό ράδιο στο αμάξι και δεν είχα ποτέ θέμα.

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Φίλε μου, έχω γνωστό με vodafone που ταξιδεύει πολύ, κυρίως στην Εγνατία οδό. 

Ακούει διαδικτυακά ραδιόφωνα στο φουλ και ουδέποτε μου ανέφερε πρόβλημα με διακοπές. 

Πάντως εγώ συμφωνώ με τον φίλο  @HORGRAPγιατί στην διαδρομή που κάνω προς Αθήνα συμβαίνει αυτό ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθεί να αμφησβητουμαι εδω μεσα απο ορισμένους πολλές φορές ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ .

  Ορίστε λοιπόν η διαφορά Huawei με Ericsson στην Ελλάδα μεσα σε 10 λεπτά 😉

 Φίλε μου / ενας φίλος μου ειπε μπλαμπλαμπλα!

4 ώρες πριν, p_k said:

Φίλε μου, έχω γνωστό με vodafone που ταξιδεύει πολύ, κυρίως στην Εγνατία οδό. 

Ακούει διαδικτυακά ραδιόφωνα στο φουλ και ουδέποτε μου ανέφερε πρόβλημα με διακοπές. 

 

Screenshot_20230816_150515_NetMonster.thumb.jpg.e1f2919d07004d4861bbe9c419ad4e38.jpg

Με άριστο σήμα 5 γραμμές!

Ούτε X2 Handover δεν μπορεί να κανει σωστα η Vodafone ( ουτε S1 καν) σε σχεση με Cosmote που ....παιζει μέχρι και EN DC αφού δεν εχουν με τι να πειραματιστουν πλέον οι RF Gurus  της.😉

Στη Vodafone μάλλον ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΌΣΒΑΣΗ σε τέτοιο low level configuration . Πανε 4 χρόνια !!

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, οι τεχνικοί δηλαδή τι κάνουν; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HORGRAP said:

Εχω βαρεθεί να αμφησβητουμαι εδω μεσα απο ορισμένους πολλές φορές ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ .

  Ορίστε λοιπόν η διαφορά Huawei με Ericsson στην Ελλάδα μεσα σε 10 λεπτά 😉

 Φίλε μου / ενας φίλος μου ειπε μπλαμπλαμπλα!

 

Screenshot_20230816_150515_NetMonster.thumb.jpg.e1f2919d07004d4861bbe9c419ad4e38.jpg

Με άριστο σήμα 5 γραμμές!

Ούτε X2 Handover δεν μπορεί να κανει σωστα η Vodafone ( ουτε S1 καν) σε σχεση με Cosmote που ....παιζει μέχρι και EN DC αφού δεν εχουν με τι να πειραματιστουν πλέον οι RF Gurus  της.😉

Στη Vodafone μάλλον ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΌΣΒΑΣΗ σε τέτοιο low level configuration . Πανε 4 χρόνια !!

 

1 hour ago, p_k said:

Συγνώμη, οι τεχνικοί δηλαδή τι κάνουν; 

Στην βόρεια ελλαδα το φτιάξαν για αυτό δεν το παρατηρεί ο φίλος σου 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panos.k2 said:

Εγώ τοσα χρόνια που είχα (και ακόμα εχω την κάρτα για όταν πάω) pós pago família στην Vivo Telefônica στην Βραζιλία ουδέποτε αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Έβαζα κάθε απόγευμα(για την Ελλάδα αργά το πρωί)  ελληνικό ράδιο στο αμάξι και δεν είχα ποτέ θέμα.

Πάντως και στην Ελλάδα τα QCI 9 sessions κρεμάνε απίστευτα στα Huawei. Έχει 100% δίκιο ο @HORGRAP

Δε μιλάμε για μικρά sessions. Μιλάμε για handover συνεχόμενα. Με Ericsson τα sessions περνάνε ανενόχλητα ακόμα και με re establishment αν έχεις ενεργοποιημένα συγκεκριμένα features. 

Παραλία Μικρό Μαγνησιας

 

IMG_9023.png

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η λύση για φτηνη 5G Cosmote ...και περιαγωγή φτηνη μεχρι Μονακό .... χωρις παγια και δεσμευσεις για topup ειναι αυτή...

1240446704_Screenshot_20230816_183200_Callsettings.thumb.jpg.8b5af5bb17295c6aa5ba72c2b2a51bd0.jpg223707559_Screenshot_20230816_183150_Callsettings.thumb.jpg.019b57560acc4af3af4a2ea3078e6fc8.jpg

( Gomoworld app με εγγραφή απο SMS verification number ως username ) ( apn  Ιρλανδίας)

( Mobilmatter app με apn Αυστρίας )

 

Αν ταξιδεύετε για λογους υγείας /αναψυχής/ εργασίας 😉 😉

( SMS στο Ελληνικό 697 αν έχετε feedback)

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...