Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρωτα κανουμε την αναβαθμιση και μετα επαναφορα.

Τωρα συνδεσε το με το PC σου και περασε την μεσω της εφαρμογης της samsung.

Αν δεν πετυχεικι αυτο τοτε κατεββασε την ρομ και φλασαρε την μεσω odin.

 

 

 

Καντου μια εκκαθαριση δεδομενων ή αν δεν πετυχει απεγκατεστησε το και ξαναβαλτο.

Την εγκατεστησες την 10μχωρις επαναφορα ε;

 

Ναι φιλε χωρις επαναφορα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα εγκαταστησα την 10 και δεν μου έρχονται ειδοποίησης στο email τι να κάνω; υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω; σας ευχαριστώ
Μιλάς για την εφαρμογή gmail;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γράψτε κάποιος για εμάς που δεν ξέρουμε, ποια είναι τα βήματα για την εγκατάσταση της 10?

 

Εγκατάσταση και μέρα επαναφορά;

 

Επαναφορά εγκατάσταση και μετά επαναφορά;

 

Τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι παθατε ολοι;Πρωτη φορα εχετε smartphone και πηρατε αναβαθμιση;

Ο πιο σωστος τροπος για να μην εχουμε προβληματα ειναι να κανουμε την αναβαθμιση και μετα επαναφορα και στησιμο.

Αλλος τροπος ειναι backup,αναβαθμιση και μετα επαναφορα.Στη συνεχεια κανουμε επαναφορα απο το backup μας.

Και τριτον για αυτους που βαριουνται ,κανουμε αναβαθμιση κι αν δεν εχουμε προβληματα την γλυτωσαμε.Ξεμπερδεψαμε και μια χαρα.Κι ειναι αυτο που κανει ο πιοπολυς κοσμος κι ερχετε εδω μετα καιμπαρακαλαει για βοηθεια. :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...να κανω μια ερωτηση τωρα που σας ηρθε επισημα το android 10....τελικα προστεθηκε το night mode στην λειτουργια selfie...
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι έχει προστεθεί μέσα στη λειτουργία ισχύος μια επιλογη προσαρμοσμένη εξοικονόμηση ενέργειας. Το έχει δοκιμάσει κάποιος;ειδε διάφορα σε κατι;
:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το update όπως και το καινούργιο navigation gesture θέλει λίγο συνήθεια επίσης πρέπει να αλλάξει το widget στο ημερολόγιο ώστε να μπορούμε να γράφουμε πιο εύκολα με το πενάκι .

Μπαταρία stand by είναι καλύτερα μέχρι στιγμής όπως και στο σύνολο χρήσης ή συνέχεια θα δείξει.

Edited by Evagelos_

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που τα ποστ του καθένα είναι πάντα διαθέσιμα για να ξέρουν όλοι με ποιον έχουν να κάνουν.

 

 

 

Δεν περίμενα ότι θα εξηγώ εν έτει 2020 τι είναι τα παραπάνω, αλλά εφόσον ο ασδαφτέτοιος πετάει ότι λέξη ξέρει μαζί, θα το κάνω.

- Wipe = επαναφορά

- Hard reset = επαναφορά με συνδυασμό κουμπιών ή recovery.

- Format = επαναφορά. Εκτός αν μιλάμε για format στο /system που σβήνει όλο το λειτουργικό εκτός από τον bootloader.

- clean flash = επαναφορά και αναβάθμιση

- Dirty flash = αναβάθμιση χωρίς επαναφορά. Συνήθως χρησιμοποιείται σαν όρος όταν όταν περνάς άλλες/νεότερες custom rom, διότι προφανώς η επίσημη OTA δεν είναι dirty flash.

 

Απλά όταν είσαι άσχετος όπως ο φίλος παραπάνω και ξέρεις κυριολεκτικά 5 λέξεις, τις πετάς μαζί και νομίζεις ότι ακούγεσαι έξυπνος. Σε κανέναν μεσήλικα και τεχνολογικά αναλφάβητο, ίσως πιάνει.

 

Κατά τα υπόλοιπα, αν έχεις τέτοια συμπεριφορά κάνε επαναφορά και πέρνα μια μια τις εφαρμογές σου. Η 10 απογείωσε ακόμα περισσότερο την συσκευή και lag δεν υπάρχει ούτε στο s7, πόσο μάλλον στη συσκευή μας.

 

 

Και 2030 να πάμε δεν σε βλέπω να ξέρεις τι είναι το καθένα που λες. Πάρε σε ένα txt αυτά που λέωκαι άμα σε ξαναρωτήσει κανεις κάντα c/p σου τα κάνω δώρο.

 

Wipe: Τα cache του συστήματος αποθηκεύεουν προσωρινά δεδομένα στο συστήμα Επιτρέπει στο σύστημα να έχει πρόσβαση σε εφαρμογές πιο γρήγορα έτσι μια εκκαθάριση cache μπορεί να βοηθήσει να κάνει το σύστημα να τρέξει πιο ομαλά. Είναι διαφορετικό από την εκκαθάριση μεμονωμένων cache εφαρμογών και δεν θα οδηγήσει σε απώλεια προσωπικών δεδομένων ή ρυθμίσεων. Μην μπερδεύεστε με το κλασικό wipe data που έχουν η εφαρμογές στα settings του κινητού σας. Wipe δεν υπάρχει στα μη rooted κινητά. Το wipe ειναι ειναι μονο στα rooted.

 

Hard reset: Οταν μια συσκευή δεν λειτουργεί σωστά σημαίνει ότι η ρύθμιση στη συσκευή πρέπει να αλλάξει ώστε να γίνει επαναφορά μόνο αυτού του μέρους της συσκευής ή να γίνει επανεκκίνηση στην επαναφορά του σκληρού συστήματος. Διαγράφει όλη τη μνήμη που σχετίζεται με το υλικό και ενημερώνει το υλικό με την πιο πρόσφατη ενημερωμένη έκδοση. Μετά την επαναφορά του σκληρού η cpu ή ο επεξεργαστής επανεκκινεί την εφαρμογή ξανα.

 

Format: Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ο μηδενισμός τον settings και του android γινεται γενικά για να αφαιρέσουμαι τα δεδομένα εξ ολοκλήρου από μια συσκευή. Η συσκευή πρόκειται να ξεκινήσει και πάλι και απαιτεί την ανάγκη εκ νέου εγκατάστασης του λογισμικού. Η επαναφορά καθαρίζει ολόκληρο το σύστημα της συσκευής. Αυτό μπορεί να γίνει κατά τη στιγμή της

 

Clean Flash: Καθαρό flash όλα τα στοιχεία όπως εσωτερικος χωρος και το σύστημα σβήνονται και ξανά δημιουργούνται χωρίς απομεινάρια από το παλιό σας λειτουργικό η τα προβληματικά apps που είχατε... Ένα καθαρό flash θα πρέπει να εκτελείται όταν αλλάζετε σε μια νέα προσαρμοσμένη ROM. Σε ένα καθαρό flash το παρόν λειτουργικό σύστημα θα διαγραφεί εντελώς και μαζί με όλα τα δεδομένα σας που υπάρχουν στο συστήμα. Eπίσης όταν κάνετε clean flash πρέπει να κάνετε και clean install τα apps και όχι restore από παλιότερα backups.

 

Dirty flash: Ξανά πατάς το ήδη υπάρχον λειτουργικό πάνω στο νέο. Μπορείς να το κανεις σε καθημερινά updates πάντα τις ίδιας version android. Αλλα δεν μπορείς να το κανεις άμα θες να κανεις μετάβαση σε νέα έκδοση λειτουργικου. Ο λόγος είναι απλός. θα πατήσεις δυο διαφορετικους κώδικες τον έναν πάνω στον άλλο. Ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις κάποιο drain. Δεν σημαίνει πως το κινητό σου τρέχει με όλη του την ικανότητα. Εκανα και thead για να μείνουν για πάντα γραμμένα και τακτοποιημένα xD http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=482337

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...να κανω μια ερωτηση τωρα που σας ηρθε επισημα το android 10....τελικα προστεθηκε το night mode στην λειτουργια selfie...

 

Μιας και ρώτησες όσες φορές το προσπάθησα σε night mode μου γυρνάει την κάμερα στην κεντρική όποτε μάλλον όχι.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ρώτησες όσες φορές το προσπάθησα σε night mode μου γυρνάει την κάμερα στην κεντρική όποτε μάλλον όχι.

Αληθεια λες...τι να πω...μπορει να ειναι και καποιο bug...να δουμε αν θα εχει το ιδιο bug και το s9...παντος ελεγαν οτι μπηκε στην πρωτη beta...στο sammobile..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την ενημέρωση της 10 υπάρχει κανονικά όπως στην 9 η εφαρμογή της Samsung "Εγγραφή φωνης"; Γιατί αν την αφαίρεσαν να μείνω όπως έχει. Με βοηθά αφάνταστα αυτή η εφαρμογή και δεν θα ήθελα να την χάσω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την ενημέρωση της 10 υπάρχει κανονικά όπως στην 9 η εφαρμογή της Samsung "Εγγραφή φωνης"; Γιατί αν την αφαίρεσαν να μείνω όπως έχει. Με βοηθά αφάνταστα αυτή η εφαρμογή και δεν θα ήθελα να την χάσω.
Υπάρχει, Ναι.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και 2030 να πάμε δεν σε βλέπω να ξέρεις τι είναι το καθένα που λες. Πάρε σε ένα txt αυτά που λέωκαι άμα σε ξαναρωτήσει κανεις κάντα c/p σου τα κάνω δώρο.

 

Wipe: Τα cache του συστήματος αποθηκεύεουν προσωρινά δεδομένα στο συστήμα Επιτρέπει στο σύστημα να έχει πρόσβαση σε εφαρμογές πιο γρήγορα έτσι μια εκκαθάριση cache μπορεί να βοηθήσει να κάνει το σύστημα να τρέξει πιο ομαλά. Είναι διαφορετικό από την εκκαθάριση μεμονωμένων cache εφαρμογών και δεν θα οδηγήσει σε απώλεια προσωπικών δεδομένων ή ρυθμίσεων. Μην μπερδεύεστε με το κλασικό wipe data που έχουν η εφαρμογές στα settings του κινητού σας. Wipe δεν υπάρχει στα μη rooted κινητά. Το wipe ειναι ειναι μονο στα rooted.

 

Hard reset: Οταν μια συσκευή δεν λειτουργεί σωστά σημαίνει ότι η ρύθμιση στη συσκευή πρέπει να αλλάξει ώστε να γίνει επαναφορά μόνο αυτού του μέρους της συσκευής ή να γίνει επανεκκίνηση στην επαναφορά του σκληρού συστήματος. Διαγράφει όλη τη μνήμη που σχετίζεται με το υλικό και ενημερώνει το υλικό με την πιο πρόσφατη ενημερωμένη έκδοση. Μετά την επαναφορά του σκληρού η cpu ή ο επεξεργαστής επανεκκινεί την εφαρμογή ξανα.

 

Format: Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ο μηδενισμός τον settings και του android γινεται γενικά για να αφαιρέσουμαι τα δεδομένα εξ ολοκλήρου από μια συσκευή. Η συσκευή πρόκειται να ξεκινήσει και πάλι και απαιτεί την ανάγκη εκ νέου εγκατάστασης του λογισμικού. Η επαναφορά καθαρίζει ολόκληρο το σύστημα της συσκευής. Αυτό μπορεί να γίνει κατά τη στιγμή της

 

Clean Flash: Καθαρό flash όλα τα στοιχεία όπως εσωτερικος χωρος και το σύστημα σβήνονται και ξανά δημιουργούνται χωρίς απομεινάρια από το παλιό σας λειτουργικό η τα προβληματικά apps που είχατε... Ένα καθαρό flash θα πρέπει να εκτελείται όταν αλλάζετε σε μια νέα προσαρμοσμένη ROM. Σε ένα καθαρό flash το παρόν λειτουργικό σύστημα θα διαγραφεί εντελώς και μαζί με όλα τα δεδομένα σας που υπάρχουν στο συστήμα. Eπίσης όταν κάνετε clean flash πρέπει να κάνετε και clean install τα apps και όχι restore από παλιότερα backups.

 

Dirty flash: Ξανά πατάς το ήδη υπάρχον λειτουργικό πάνω στο νέο. Μπορείς να το κανεις σε καθημερινά updates πάντα τις ίδιας version android. Αλλα δεν μπορείς να το κανεις άμα θες να κανεις μετάβαση σε νέα έκδοση λειτουργικου. Ο λόγος είναι απλός. θα πατήσεις δυο διαφορετικους κώδικες τον έναν πάνω στον άλλο. Ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις κάποιο drain. Δεν σημαίνει πως το κινητό σου τρέχει με όλη του την ικανότητα. Εκανα και thead για να μείνουν για πάντα γραμμένα και τακτοποιημένα xD http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=482337

 

Το 11 κάναμε compile kernels για τα S, το 20 θα μαθαίνουμε (λάθος) τι είναι ένα απλό wipe.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αμαρτία μου ενώ είχα χαρεί ότι όλα βαίνουν καλώς με την 10...ξαφνικα δεν μπορώ να κατεβάσω κάποιο νέο theme γιατί λέει πρέπει να κάνω sign in στο Samsung account μου... Πάω να το κάνω και λέει something went wrong try again later.... Από περιέργεια πάω στο backup και δεν με αφήνει καν την επιλογή του Samsung account να μπω μέσα.... Λέτε να είναι θεμα του σερβερ ή της 10 και θέλω επαναφορά...? Μέχρι και το πρωί όλα λειτουργούσαν...

 

Ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εβαλα την 10 πηρα backup τα παντα απο samsung cloud, εκανα επαναφορα αλλα το samsung cloud ενω δείχνει οτι έχει ολοκληρωθεί, δεν μου εγκατεστησε ολες τις εφαρμογές που είχα. το έχει κάνει και σε άλλον; πρεπει να κάνω κάτι εγω; εβαλε μερικές απο τις εφαρμογές μου, instagram, κάποιες εφαρμογές τράπεζας κλπ δεν μπήκαν
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εβαλα την 10 πηρα backup τα παντα απο samsung cloud, εκανα επαναφορα αλλα το samsung cloud ενω δείχνει οτι έχει ολοκληρωθεί, δεν μου εγκατεστησε ολες τις εφαρμογές που είχα. το έχει κάνει και σε άλλον; πρεπει να κάνω κάτι εγω; εβαλε μερικές απο τις εφαρμογές μου, instagram, κάποιες εφαρμογές τράπεζας κλπ δεν μπήκαν
Ναι, το έκανε και μένα.

Χειροκίνητα όποιες δε πέρασε...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αμαρτία μου ενώ είχα χαρεί ότι όλα βαίνουν καλώς με την 10...ξαφνικα δεν μπορώ να κατεβάσω κάποιο νέο theme γιατί λέει πρέπει να κάνω sign in στο Samsung account μου... Πάω να το κάνω και λέει something went wrong try again later.... Από περιέργεια πάω στο backup και δεν με αφήνει καν την επιλογή του Samsung account να μπω μέσα.... Λέτε να είναι θεμα του σερβερ ή της 10 και θέλω επαναφορά...? Μέχρι και το πρωί όλα λειτουργούσαν...

 

 

 

Ευχαριστώ θερμά

Σε εμένα ολα δουλεύουν κανονικά με 10αρα και χωρίς επαναφορά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έκανε και μένα.

Χειροκίνητα όποιες δε πέρασε...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

backup στα settings εκανες; εμενα κανοντας restore και τα settings δεν φαινεται να εχει αλλαξει κατι, ολα default είναι

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ολα δουλεύουν κανονικά με 10αρα και χωρίς επαναφορά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλα καλά..... Έκανα sign out... Και μετά sign in από τα γενικά της συσκευής και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχα μια γραμματοσειρά της google που μου άρεσε αλλά τώρα με την αναβάθμιση δεν μου την κάνει εγκατάσταση υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αυτό το πράγμα γνωρίζει κανείς αν μπορεί να αλλάξει;; δεν μπορώ να δω τίποτα έτσι όπως είναι.. Εννοώ το φόντο κάπως

780c192138de24e905190bf64ec03ee8.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει παλιο θεμα απο android - 8 ?

Η καποιο λαθος εγινε στο framework του συστηματος.

Εκτος και εαν υπαρχει τετοιο θεμα ασπρομαυρο....

 

Τελος παντων πηγαινε ρυθμισεις/φοντο και θεματα βρες κατω τα θεματα πατα πηγαινε πανω αριστερα και βαλε το θεμα που ηρθε η συσκευη σου.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πιο πολλά κακά διαβάζω για το android 10 παρά καλά

Σε εμένα ακόμα δεν ήρθε πάντως ακόμα

Cosmote branded είναι

 

Και δεν βλέπω κανένα απολύτως λόγο ούτε για διαφωνίες αλλα ούτε και ειρωνείες!

Δεν είναι όλοι γνωστές

Τα wipe και clean install dirty

flash αφορούν τα custom rom κυρίως ( παλιά που άλλαζα roms kernels κάθε μέρα )

 

Τώρα όσοι είναι με μαμα roms ( η περισσότερη δηλαδή! Μιας και για μένα πλέον δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να βάλω custom rom)

 

Από παλιά εγώ ξέρω ότι είναι καλό να κάνεις factory reset ( εργοστασιακές ρυθμίσεις) με τα από κάθε μεγάλη αναβάθμιση όπως τώρα από android 9 σε 10 .

Φυσικά δεν είναι απαραίτητο να γίνει οπωσδήποτε αν κάποιος κάνει την αναβάθμιση χωρίς να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά και είναι όλα κομπλέ καλός!

Αν όμως κάτι δεν πάει σωστά με το τηλέφωνο κάνετε εργοστασιακές ρυθμίσεις ( πρέπει να κατεβάσετε ξανά όλες της εφαρμογές σας από την αρχή.χωρις να χάσετε τα δεδομένα σας)

 

Αν όμως μετά της εργοστασιακές ρυθμίσεις πάλι υπάρχει πρόβλημα μετά πάμε να φλασαρουμε την τον με Odin ( που προσωπικά έχω να το κάνω πολύ καιρό )

Εκεί αν θυμάμαι καλά θα χάσετε τα πάντα οπότε πάρτε backup (αν κάνω λάθος ας με διόρθωση κάποιος! Πέρασε καιρός απο τοτε )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...