Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει καποιος τροπος, να αυξηθεί η φωτεινοτητα του note 9, σαν του πανελ του note 8 ?

δεν εννοω από το μενου των ρυθμισεων, αλλα πχ με εντολες cmd, πχ adb κλπ ?

 

Αυτα γινονται με ρουτ δινοντας ενα τελικο 15% παραπανω . Αλλα στο ζητημα του Note9 ειναι αχρηστο απο την αποψη οτι ειναι αρκετα υψηλη . Αλλωστε η λεπτομερια που συγκρινεις με το 8αρι δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο αλλα η απεικονιση .

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Note πριν 2 μέρες και έχω πάρει πολλά προβλήματα και προβληματισμούς.

 

Κατά το unboxing:

1. Η συσκευασία είχε διπλό αυτοκόλλητο ασφαλείας. Το πρώτο κομμένο, το 2ο οκ.

2. Στην συσκευή ήταν ορατές δαχτυλιες.

 

Κατά την προσπάθεια τοποθέτησης προστασίας οθόνης:

1. Δοκίμασα το Dome. Πήγε όσο πιο χάλια γινόταν, έκανε φουσκάλα, δοκίμασα 2η εφαρμογή, γέμισε το τηλ με κόλλες και καθάριζα μισή μερα, αλλά ευτυχώς δεν έπαθε κάτι.

2. Δοκίμασα ένα άλλο tempered glass των 30 ευρώ. Η χειρότερη εφαρμογή που θα μπορούσε να γίνει, φουσκάλες παντού και τεράστιες. Ποιοτικά άθλιο, γεμιζε δαχτυλιεςε το παραμικρό. Το πέταξα.

 

Έτσι το τηλ μου συνεχίζει να είναι απροστάτευτο και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα που να κάνει τοποθέτηση; Είμαι Θεσσαλονίκη.

 

Κατά την προσπάθεια στησίματος:

1.Επειδή δεν θα κάνω root το titanium δεν δουλεύει. Θελω κάποια εφαρμογή που να κάνει επαναφορά εφαρμογών + δεδομένων εφαρμογών και να δουλεύει χωρίς root.

2. Ψάχνω τρόπο να παίζει το YouTube στο background.

3. Ψάχνω τρόπο να ανοίγει η οθόνη με κάποιο πιο εύχρηστο gesture απ' το να σημαδευεις να πατήσεις το home.

4. Ψάχνω τρόπο να κλείνω την οθόνη με κάποιο εύχρηστο gesture και όχι με το πλήκτρο.

 

Τα 3 και 4 τρομερές ελλείψεις από την Samsung.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Note πριν 2 μέρες και έχω πάρει πολλά προβλήματα και προβληματισμούς.

 

Κατά το unboxing:

1. Η συσκευασία είχε διπλό αυτοκόλλητο ασφαλείας. Το πρώτο κομμένο, το 2ο οκ.

2. Στην συσκευή ήταν ορατές δαχτυλιες.

 

Κατά την προσπάθεια τοποθέτησης προστασίας οθόνης:

1. Δοκίμασα το Dome. Πήγε όσο πιο χάλια γινόταν, έκανε φουσκάλα, δοκίμασα 2η εφαρμογή, γέμισε το τηλ με κόλλες και καθάριζα μισή μερα, αλλά ευτυχώς δεν έπαθε κάτι.

2. Δοκίμασα ένα άλλο tempered glass των 30 ευρώ. Η χειρότερη εφαρμογή που θα μπορούσε να γίνει, φουσκάλες παντού και τεράστιες. Ποιοτικά άθλιο, γεμιζε δαχτυλιεςε το παραμικρό. Το πέταξα.

 

Έτσι το τηλ μου συνεχίζει να είναι απροστάτευτο και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα που να κάνει τοποθέτηση; Είμαι Θεσσαλονίκη.

 

Κατά την προσπάθεια στησίματος:

1.Επειδή δεν θα κάνω root το titanium δεν δουλεύει. Θελω κάποια εφαρμογή που να κάνει επαναφορά εφαρμογών + δεδομένων εφαρμογών και να δουλεύει χωρίς root.

2. Ψάχνω τρόπο να παίζει το YouTube στο background.

3. Ψάχνω τρόπο να ανοίγει η οθόνη με κάποιο πιο εύχρηστο gesture απ' το να σημαδευεις να πατήσεις το home.

4. Ψάχνω τρόπο να κλείνω την οθόνη με κάποιο εύχρηστο gesture και όχι με το πλήκτρο.

 

Τα 3 και 4 τρομερές ελλείψεις από την Samsung.

 

Αμα ειχε δαχτυλιες, ειχε ανοιχτει και ξαναπερασαν 2η ταινια ασφαλειας.

Για προστασια οθονης τσεκαρε αυτο: https://www.mobilefun.co.uk/tech21-impact-shield-samsung-galaxy-note-9-screen-protector-68968

 

Δεν ειναι καθολου δυσκολο να σημαδεψεις το εικονικο home button για να αναψει η οθονη...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσπάθεια στησίματος:

1.Επειδή δεν θα κάνω root το titanium δεν δουλεύει. Θελω κάποια εφαρμογή που να κάνει επαναφορά εφαρμογών + δεδομένων εφαρμογών και να δουλεύει χωρίς root.

2. Ψάχνω τρόπο να παίζει το YouTube στο background.

3. Ψάχνω τρόπο να ανοίγει η οθόνη με κάποιο πιο εύχρηστο gesture απ' το να σημαδευεις να πατήσεις το home.

4. Ψάχνω τρόπο να κλείνω την οθόνη με κάποιο εύχρηστο gesture και όχι με το πλήκτρο.

 

Τα 3 και 4 τρομερές ελλείψεις από την Samsung.

 

Για το 1ο, δοκίμασε το helium:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

Για το 2ο, πολύ καλή περίπτωση είναι αυτό:

https://vanced.app/APKs?type=NONROOT

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Note πριν 2 μέρες και έχω πάρει πολλά προβλήματα και προβληματισμούς.

 

Κατά το unboxing:

1. Η συσκευασία είχε διπλό αυτοκόλλητο ασφαλείας. Το πρώτο κομμένο, το 2ο οκ.

2. Στην συσκευή ήταν ορατές δαχτυλιες.

 

Κατά την προσπάθεια τοποθέτησης προστασίας οθόνης:

1. Δοκίμασα το Dome. Πήγε όσο πιο χάλια γινόταν, έκανε φουσκάλα, δοκίμασα 2η εφαρμογή, γέμισε το τηλ με κόλλες και καθάριζα μισή μερα, αλλά ευτυχώς δεν έπαθε κάτι.

2. Δοκίμασα ένα άλλο tempered glass των 30 ευρώ. Η χειρότερη εφαρμογή που θα μπορούσε να γίνει, φουσκάλες παντού και τεράστιες. Ποιοτικά άθλιο, γεμιζε δαχτυλιεςε το παραμικρό. Το πέταξα.

 

Έτσι το τηλ μου συνεχίζει να είναι απροστάτευτο και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα που να κάνει τοποθέτηση; Είμαι Θεσσαλονίκη.

 

Κατά την προσπάθεια στησίματος:

1.Επειδή δεν θα κάνω root το titanium δεν δουλεύει. Θελω κάποια εφαρμογή που να κάνει επαναφορά εφαρμογών + δεδομένων εφαρμογών και να δουλεύει χωρίς root.

2. Ψάχνω τρόπο να παίζει το YouTube στο background.

3. Ψάχνω τρόπο να ανοίγει η οθόνη με κάποιο πιο εύχρηστο gesture απ' το να σημαδευεις να πατήσεις το home.

4. Ψάχνω τρόπο να κλείνω την οθόνη με κάποιο εύχρηστο gesture και όχι με το πλήκτρο.

 

Τα 3 και 4 τρομερές ελλείψεις από την Samsung.

 

Για το 4 χρησιμοποιείς nova launcher ή τον Microsoft που είναι δωρεάν και σβήνεις την οθόνη με double tap σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το 4 χρησιμοποιείς nova launcher ή τον Microsoft που είναι δωρεάν και σβήνεις την οθόνη με double tap σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης.

 

Υπαρχει και στην edge screen ενα app που λεγεται "softkey edge" και εχει κουμπι απενεργοποοησης οθονης/κλειδωματος!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και στην edge screen ενα app που λεγεται "softkey edge" και εχει κουμπι απενεργοποοησης οθονης/κλειδωματος!

 

Όμως το double tap είναι κλασεις πιο εύχρηστο. Αλλιώς υπάρχουν και εφαρμογές με εικονίδιο στην οθόνη.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κάνω για το Note9 και το Sygic. Xρησιμοποιεί κάποιος το Sygic για gps στο Note9 και γενικα σαν gps? Αξίζει η αγορά του? Μερικές φορες μου χρειάζεται offline καθοδήγηση και το Sygic λέει πως υποστηρίζει offline. Yποστηρίζει όντως offline καθοδήγηση η είναι ότι νάνε? Eχει πολύ καλή τιμή και σκέφτηκα να το αγόραζα αν αξίζει σαν gps και σαν offline gps.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κάνω για το Note9 και το Sygic. Xρησιμοποιεί κάποιος το Sygic για gps στο Note9 και γενικα σαν gps? Αξίζει η αγορά του? Μερικές φορες μου χρειάζεται offline καθοδήγηση και το Sygic λέει πως υποστηρίζει offline. Yποστηρίζει όντως offline καθοδήγηση η είναι ότι νάνε? Eχει πολύ καλή τιμή και σκέφτηκα να το αγόραζα αν αξίζει σαν gps και σαν offline gps.
Το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και αξίζει τα λεφτά του, βέβαια πιο εύκολα βρίσκεις το σημείο ενδιαφέροντος σου με το Google maps. Το sygic υποστηρίζει και split screen κανονικά οπότε μπορείς να το έχεις με το spotify μαζί στο αμάξι πχ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και αξίζει τα λεφτά του, βέβαια πιο εύκολα βρίσκεις το σημείο ενδιαφέροντος σου με το Google maps. Το sygic υποστηρίζει και split screen κανονικά οπότε μπορείς να το έχεις με το spotify μαζί στο αμάξι πχ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ ωραία τότε αφού είναι αξιόπιστο θα το αγοράσω ευχαριστω. Eχει πολύ καλή τιμή 10 euro black friday προσφορα λεει. Europe 51 offline map Lifetime License. Το google maps δεν μου πολυαρέσει γιαυτο δεν το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειχε δαχτυλιες, ειχε ανοιχτει και ξαναπερασαν 2η ταινια ασφαλειας.

Για προστασια οθονης τσεκαρε αυτο: https://www.mobilefun.co.uk/tech21-impact-shield-samsung-galaxy-note-9-screen-protector-68968

 

Δεν ειναι καθολου δυσκολο να σημαδεψεις το εικονικο home button για να αναψει η οθονη...

 

Και για ποιο λόγο να το άνοιξαν;

 

Τελικά πήγα σε ένα κατάστημα και μου τοποθέτησαν αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/15825433/%CE%9C%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-Samsung-Galaxy-Note-9-N960-AntiCrash-X-One-Ultimate-Upgrade-v-2-Japan.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Θεωρείτε πως μπορεί να με σώσει από χτύπημα όπως υπόσχεται; Γιατί από αφή και εμφάνιση είναι τέλειο.

 

Ως προς το κλείδωμα, έχει τεράστια διαφορά να μπορείς να χτυπήσεις οπουδήποτε στην οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το 1ο, δοκίμασε το helium:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

Για το 2ο, πολύ καλή περίπτωση είναι αυτό:

https://vanced.app/APKs?type=NONROOT

 

Δοκιμάζω τώρα το helium.

 

Το vanced YouTube έχει υποχρεωτικά ένα floating παράθυρο. Διορθώνεται αυτό; Είναι ενοχλητικό να υπάρχει ένα πράμα στην οθόνη για να μπορείς να ακούς μουσική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το 4 χρησιμοποιείς nova launcher ή τον Microsoft που είναι δωρεάν και σβήνεις την οθόνη με double tap σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης.

 

Δεν αληθεύει πως πρέπει να είσαι στην home screen για να το κάνεις αυτό;

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λόγο να το άνοιξαν;

 

Τελικά πήγα σε ένα κατάστημα και μου τοποθέτησαν αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/15825433/%CE%9C%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-Samsung-Galaxy-Note-9-N960-AntiCrash-X-One-Ultimate-Upgrade-v-2-Japan.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Θεωρείτε πως μπορεί να με σώσει από χτύπημα όπως υπόσχεται; Γιατί από αφή και εμφάνιση είναι τέλειο.

 

Ως προς το κλείδωμα, έχει τεράστια διαφορά να μπορείς να χτυπήσεις οπουδήποτε στην οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δοκιμάζω τώρα το helium.

 

Το vanced YouTube έχει υποχρεωτικά ένα floating παράθυρο. Διορθώνεται αυτό; Είναι ενοχλητικό να υπάρχει ένα πράμα στην οθόνη για να μπορείς να ακούς μουσική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν αληθεύει πως πρέπει να είσαι στην home screen για να το κάνεις αυτό;

 

Είναι γυαλί το ultimate ή μεμβράνη ? Γιατί μου το έβγαζε στις μεμβράνες αλλά βλέπω γυαλί ότι λέει..πως σου φαίνεται ? Η ultimate γενικά ήταν κορυφή παλιότερα που τα έψαχνα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για το sygic που αναφέρθηκε πιο πάνω. Δεν έχει σε καμία περίπτωση τις δυνατότητες του Gmaps. Ούτε αρκετά σημεία ενδιαφέροντος και σοβαρό πρόβλημα στην αναζήτηση. Το είχα αγοράσει και ζήτησα refund το οποίο φυσικά έγινε. Στο Gmaps κατεβάζεις τους χάρτες και έχεις πλοήγηση χωρίς δεδομένα με όλα τα POIs. Δοκιμασμένο σε Ελλάδα, Ευρώπη, Αμερική.

Για μένα το sygic δεν αξίζει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λόγο να το άνοιξαν;

 

Τελικά πήγα σε ένα κατάστημα και μου τοποθέτησαν αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/15825433/%CE%9C%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-Samsung-Galaxy-Note-9-N960-AntiCrash-X-One-Ultimate-Upgrade-v-2-Japan.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Θεωρείτε πως μπορεί να με σώσει από χτύπημα όπως υπόσχεται; Γιατί από αφή και εμφάνιση είναι τέλειο.

 

Ως προς το κλείδωμα, έχει τεράστια διαφορά να μπορείς να χτυπήσεις οπουδήποτε στην οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δοκιμάζω τώρα το helium.

 

Το vanced YouTube έχει υποχρεωτικά ένα floating παράθυρο. Διορθώνεται αυτό; Είναι ενοχλητικό να υπάρχει ένα πράμα στην οθόνη για να μπορείς να ακούς μουσική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν αληθεύει πως πρέπει να είσαι στην home screen για να το κάνεις αυτό;

 

Ναι, πρέπει να είσαι σε μια οθόνη του launcher. Απλά δεν απαιτεί τα "σημαδέψεις" το home button. Δοκίμασε για αρχή τον Microsoft που είναι δωρεάν και πολύ καλός.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.launcher

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λόγο να το άνοιξαν;

 

Τελικά πήγα σε ένα κατάστημα και μου τοποθέτησαν αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/15825433/%CE%9C%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-Samsung-Galaxy-Note-9-N960-AntiCrash-X-One-Ultimate-Upgrade-v-2-Japan.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Θεωρείτε πως μπορεί να με σώσει από χτύπημα όπως υπόσχεται; Γιατί από αφή και εμφάνιση είναι τέλειο.

 

Ως προς το κλείδωμα, έχει τεράστια διαφορά να μπορείς να χτυπήσεις οπουδήποτε στην οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δοκιμάζω τώρα το helium.

 

Το vanced YouTube έχει υποχρεωτικά ένα floating παράθυρο. Διορθώνεται αυτό; Είναι ενοχλητικό να υπάρχει ένα πράμα στην οθόνη για να μπορείς να ακούς μουσική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν αληθεύει πως πρέπει να είσαι στην home screen για να το κάνεις αυτό;

Το vanced ειναι κορυφη, το παραθυρο που αναφερεις φευγει μεσα απο τις ρυθμισεις, ψαξτο. Οπως επισης για να κανεις login με το λογαρισμο σου θελει εγκατασταση και ενα αλλο αρχειακι, google it.

 

Το helium ειναι απο το 1821, δε θα στο προτεινα. Ασε που στην πραξη σχεδον σε καμια εφαρμογη δεν επαναφερει data. Μονο με ροοτ γινεται αυτο ή ισως σε καποιες εφαρμογες, αν σωσεις στο samsung account μεσα απο το κινητο.

Εγω χωρις ροοτ χρησιμοποιω την εφαρμογη super backup που ειναι πολυ καλη, αλλα φυσικα δεν σωζει data, οπως ειπα καμια δε σωζει χωρις ροοτ.

Το nova εξαιρετικο, αλλα γι αυτο που θες, δεν νομιζω να σε βοηθησει ιδιαιτερα, οντως μονο πανω στην οθονη του launcher εχει επιλογη να κλειδωνει με genstures.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη μετά από πολλές αναποδιές πήρα κι εγώ το note 9 512gb 8gb ram ... Επίσης αγόρασα και μια spigen thin 360 που είχε και το τζαμακι και μου αρέσει πολύ σαν σύνολο... η πρώτη του φόρτιση έγινε.. Όταν άνοιξα είχε περίπου 50% έπαιξα λίγο Όταν πήγε περίπου στο 15 το φόρτισα μέχρι τα 100%... Ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται στην οθόνη κλειδώματος να μην μου εμφανίζει αυτό που λέει χρησιμοποιείστε το μοτίβο ξεκλειδωματος η το δαχτυλίκο αποτυπωμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

προτείνετε 512gb ή 128gb? δεν το ρωτάω από άποψη κόστους. Δεν με ενδιαφέρει το επιπλέον κόστος, ρωτάω μόνο εάν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στην καθημερινή του χρήση.

Έχω αρκετό αρχειακό υλικό λόγω εργασίας να φορτώσω σε gb (πάνω από 70gb, αλήθεια πόσα είναι πραγματικά τα gb προς εκμετάλλευση για κάθε έκδοση?) οπότε με απασχολεί εάν η μεγαλύτερη μνήμη και χωρητικότητα συνεπάγονται μεγαλύτερη ευκολία και ταχύτητα. Για παράδειγμα η μεγαλύτερη χωρητικότητα επιβραδύνει την συσκευή? Η μεγαλύτερη μνήμη έχει εμφανή διαφορά στο multitasking?

Τέλος εκτός από χωρητικότητα και μνήμη υπάρχει άλλη διαφορά?

Σας ευχαριστώ και απολογούμαι εάν έχει ήδη απαντηθεί, σε πρόσφατη αναζήτησή μου δεν βρήκα κάποια σχετική αναφορά.

Όποιος φέρνει την μπάλα, παίζει έστω και τερματοφύλακας...
Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω εγώ είσαι για το 512...ας μας πουν όμως και οι κάτοχοι, ιδιαίτερα εκείνοι που έκαναν και την μετάβαση από το μικρό στο μεγάλο.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια,η εγγραφη βιντεο υποστηριζει hdr? Θυμαμαι σε αλλα μοντελα samsung υποστηριζε σε μερικες αναλυσεις ενω στο 9 δεν το ειδα πουθενα και μου εκανε εντυπωση
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμα το συγκεκριμένο κινητό έχω όμως το S7 και το χρησιμοποιώ άκρως επαγγελματικά.

με δεδομένο όμως ότι έχει 4gb μνήμη το κινητό ακόμα είναι εύχρηστο αν και θα ήθελα πιο γρήγορο επεξεργαστή Και φυσικά τα 32GB χώρο+64microcd που εχω δεν μου φτάνουν αυτή τη στιγμή ενώ στην αρχή ήταν μου φαινόντουσαν αρκετά.

από την άλλη πιστεύω ότι τα 4gb παίζουν σημαντικό ρόλο στο ότι ακόμα το κινητό δουλεύει καλά μετά από δύο χρόνια Και σίγουρα αν έφευγα από τα 4 gigabyte θα πήγαινα στα 8

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μελλοντικά τα 8GB Πιστεύω ότι θα τα αξιοποιήσεις και ο χώρος θα σου είναι πάντα χρήσιμος Επομένως αν δεν έχεις πρόβλημα από χρήματα κατά τη δική μου γνώμη μην το σκέφτεσαι καθόλου πήγαινε κατευθείαν στα 8GB και στα 512 εάν και εφόσον επαναλαμβάνω το κινητό το χρησιμοποιείς επαγγελματικά Τότε και μόνο τότε θα πιάσουν τόπο τα δύο παραπάνω νούμερα

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι υπάρχει καμία επιλογή με κάποιο τρόπο να μεγαλώσω λίγο τα εικονίδια και τους φακέλους που έχω δημιουργήσει στην αρχική οθόνη δοκίμασα με ζουμ ή με μεγαλύτερη γραμματοσειρά αλλά μόνο στο μενού μεγάλωναν...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

προτείνετε 512gb ή 128gb? δεν το ρωτάω από άποψη κόστους. Δεν με ενδιαφέρει το επιπλέον κόστος, ρωτάω μόνο εάν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στην καθημερινή του χρήση.

Έχω αρκετό αρχειακό υλικό λόγω εργασίας να φορτώσω σε gb (πάνω από 70gb, αλήθεια πόσα είναι πραγματικά τα gb προς εκμετάλλευση για κάθε έκδοση?) οπότε με απασχολεί εάν η μεγαλύτερη μνήμη και χωρητικότητα συνεπάγονται μεγαλύτερη ευκολία και ταχύτητα. Για παράδειγμα η μεγαλύτερη χωρητικότητα επιβραδύνει την συσκευή? Η μεγαλύτερη μνήμη έχει εμφανή διαφορά στο multitasking?

Τέλος εκτός από χωρητικότητα και μνήμη υπάρχει άλλη διαφορά?

Σας ευχαριστώ και απολογούμαι εάν έχει ήδη απαντηθεί, σε πρόσφατη αναζήτησή μου δεν βρήκα κάποια σχετική αναφορά.

 

Είχα το 6/128 μετά άλλη συσκευή μετά 8/512.

Το λέω αυτό για να επισημάνω, ότι δεν τα είχα ταυτόχρονα.

Ούτε καν με μια μέρα διαφορά το ένα με το άλλο αλλά μια βδομάδα διαφορά δέκα μέρες.

Κάπου εκεί.!

"κουβαλώντας" εδώ και μερικά χρόνια μια Micro sd 200gb σχεδόν γεμάτη πλέον, και η ανάγκη για χρήση δεύτερης sim με έκαναν να κοιτάξω το 512.

Τεράστια διαφορά σε χωρητικότητα.

Αν ήταν πχ 128 και 256 ίσως δεν το κοιτούσα.

Αλλά από 128 σε 512 με έκανε να το δω με άλλο μάτι.

Αυτή τη στιγμή έχω 208gb γεμάτα από τα 512.

Καμια καθυστέρηση πουθενά.

Και όλα τα αρχεία μου άμεσα διαθέσιμα, και άλλος τόσος και παραπάνω χώρος, και δύο sim και 8gb ram.

Στο multitasking όταν το πρώτο πήρα δεν κατάλαβα καμία διαφορά.

Με το πέρασμα του χρόνου όμως θεωρώ και εγώ ότι θα έχει.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι έχει βγει beta το android 9 για exynos s9 στο xda Αλλά δεν βλέπω κάτι για εμάς μόνο για σναπ ξερ2ι κάνεις τιποτα;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

προτείνετε 512gb ή 128gb? δεν το ρωτάω από άποψη κόστους. Δεν με ενδιαφέρει το επιπλέον κόστος, ρωτάω μόνο εάν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στην καθημερινή του χρήση.

Έχω αρκετό αρχειακό υλικό λόγω εργασίας να φορτώσω σε gb (πάνω από 70gb, αλήθεια πόσα είναι πραγματικά τα gb προς εκμετάλλευση για κάθε έκδοση?) οπότε με απασχολεί εάν η μεγαλύτερη μνήμη και χωρητικότητα συνεπάγονται μεγαλύτερη ευκολία και ταχύτητα. Για παράδειγμα η μεγαλύτερη χωρητικότητα επιβραδύνει την συσκευή? Η μεγαλύτερη μνήμη έχει εμφανή διαφορά στο multitasking?

Τέλος εκτός από χωρητικότητα και μνήμη υπάρχει άλλη διαφορά?

Σας ευχαριστώ και απολογούμαι εάν έχει ήδη απαντηθεί, σε πρόσφατη αναζήτησή μου δεν βρήκα κάποια σχετική αναφορά.

 

H βασικη μνημη συσκευης 512gb εχει πιο γρηγορο read/write απο την 128gb . Δεν υπαρχει κανενα προβλημα οσο και να την φορτωσεις .

Link to comment
Share on other sites

Είναι γυαλί το ultimate ή μεμβράνη ? Γιατί μου το έβγαζε στις μεμβράνες αλλά βλέπω γυαλί ότι λέει..πως σου φαίνεται ? Η ultimate γενικά ήταν κορυφή παλιότερα που τα έψαχνα.

 

 

Η μεμβράνη είναι. Προστατεύει καθόλου από πτώση όπως μου είπε η πωλήτρια ή μλκίες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, πρέπει να είσαι σε μια οθόνη του launcher. Απλά δεν απαιτεί τα "σημαδέψεις" το home button. Δοκίμασε για αρχή τον Microsoft που είναι δωρεάν και πολύ καλός.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.launcher

 

 

Μπα είμαι ταγμένος στον Lightning launcher που πρόκεται για launcher 10 κατηγορίες πάνω από κάθε άλλον launcher και δεν διατίθεμαι να τον αλλάξω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το vanced ειναι κορυφη, το παραθυρο που αναφερεις φευγει μεσα απο τις ρυθμισεις, ψαξτο. Οπως επισης για να κανεις login με το λογαρισμο σου θελει εγκατασταση και ενα αλλο αρχειακι, google it.

 

Το helium ειναι απο το 1821, δε θα στο προτεινα. Ασε που στην πραξη σχεδον σε καμια εφαρμογη δεν επαναφερει data. Μονο με ροοτ γινεται αυτο ή ισως σε καποιες εφαρμογες, αν σωσεις στο samsung account μεσα απο το κινητο.

Εγω χωρις ροοτ χρησιμοποιω την εφαρμογη super backup που ειναι πολυ καλη, αλλα φυσικα δεν σωζει data, οπως ειπα καμια δε σωζει χωρις ροοτ.

Το nova εξαιρετικο, αλλα γι αυτο που θες, δεν νομιζω να σε βοηθησει ιδιαιτερα, οντως μονο πανω στην οθονη του launcher εχει επιλογη να κλειδωνει με genstures.

 

 

Είναι όντως γαμάτο το vanced, βρήκα την ρύθμιση που λες.

Χρειάζομαι να σώσω δεδομένα μόνο μερικών εφαρμογών, γι αυτό και το παλεύω με το helium αλλά το παράξενο είναι πως δεν σώζει apk αλλά μόνο δεδομενα και έχω πρόβλημα στην επαναφορά.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...