Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι με το S7 και σκέφτομαι να πάρω το note 9.

Βλέπω ότι άλλοι κατασκευαστές πχ Huawei και HTC έχουνε αναζήτηση με ελληνικά όταν πας να πληκτρολογήσεις και να κάνεις αναζήτηση ενός ονόματος στην κλήση όταν θες να πραγματοποιήσεις μία κλήση. αντίθετα η Samsung ακόμα δεν έχει βάλει. Το note που είναι καινούργιο τηλέφωνο και έχει πάρει τα τελευταία update έχει αναζήτηση και με ελληνικούς χαρακτήρες στο T9 στην εφαρμογή της κλήσης ή ακόμα δεν το βάλανε;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην stock εφαρμογή δεν έχει Τ9 για ελληνικούς χαρακτήρες.

Όμως εγκαθιστάς έναν dialer που το κάνει και λύνεις το πρόβλημα σου αν αυτό είναι ο μονος ενδοιασμός για την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Στην stock εφαρμογή δεν έχει Τ9 για ελληνικούς χαρακτήρες.

Όμως εγκαθιστάς έναν dialer που το κάνει και λύνεις το πρόβλημα σου αν αυτό είναι ο μονος ενδοιασμός για την συσκευή.

Δεν είναι ενδοιασμος. Η συσκευή ξέρω ότι είναι μοναδική.

Έχω πάει από note 3 σε htc και ξανά S7 και βασικά δεν έχω έρθει ακόμα στο note γιατί μου την έσπαγε το στενόμάκρος μέγεθος που είδα ότι το διόρθωσαν και η μπαταρία που και αυτή την διόρθωσαν.

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι χάνεις από την οθόνη (γιατί είναι κυρτή) για να είναι αισθητικά όμορφο. Πραγματικά σκέφτομαι να περιμένω το s10 που διαβάζω ότι θα βγάλουν και με φλατ οθόνη ή να πάρω το note 9 που η πενα είναι αφάνταστα εξυπηρετική και ας έχει κυρτή οθόνη στις άκρες.

Απο την άλλη αν σε ένα χρόνο εμφανιστεί το note 10 με φλατ οθόνη (που είναι και το ποιο λογικό Βήμα κατά την άποψή μου τότε σίγουρα θα ψάχνομαι πάλι για αλλαγή.

 

Η ερώτηση μου είναι πρακτικής φύσεως, δλδ έχοντας τον Dialer & contact της Samsung για μόνιμη χρήση, έχεις περισσότερες επιλογές στις επαφές όπως πχ να βλέπεις και τα email που σου έχει στείλει κάποιος μπαίνοντας στην επαφή κτλ.

Σε όποιον άλλο Dialer & contact και αν έχω δοκιμάσει δεν βλέπεις πάρα μόνο sms και κλήσης στις δραστηριότητες

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο τζαμακι γιατί πήγα και έδωσα 18 ευρω για τζάμι και δεν ακούει καλά η οθόνη :( δυσκολεύεται πολύ να ακούσει ειδικά στο πληκτρολόγιο κυρίως στις edge πλευρές αλλά και στη μέση. Είναι αρκετά εκνευριστικό και λέω να το βγάλω και να βάλω κάτι άλλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο τζαμακι γιατί πήγα και έδωσα 18 ευρω για τζάμι και δεν ακούει καλά η οθόνη :( δυσκολεύεται πολύ να ακούσει ειδικά στο πληκτρολόγιο κυρίως στις edge πλευρές αλλά και στη μέση. Είναι αρκετά εκνευριστικό και λέω να το βγάλω και να βάλω κάτι άλλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δοκίμασες την αυξημένη ευαισθησία αφής?

Ρυθμίσεις, συνθετες, ευαισθησία αφής..

Η γνώμη μου είναι να πας στο Dome glass το οποίο θέλει πολύ προσοχή στην τοποθέτηση αλλά και 50€ πάνω κάτω.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες την αυξημένη ευαισθησία αφής?

Ρυθμίσεις, συνθετες, ευαισθησία αφής..

Η γνώμη μου είναι να πας στο Dome glass το οποίο θέλει πολύ προσοχή στην τοποθέτηση αλλά και 50€ πάνω κάτω.

 

μεγάλη αλλάγη θα έλεγα αδελφέ μου. Σ'ευχαριστώ πολύ... Ήταν ανενεργό. θα την δω την αυτή που μου προτείνεις ευχαριστώ και παλι

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και κάτι χρόνια το tivizen (από εποχή note3 και από εποχή note 4 την ir camera flir. Αυτά έχουν microusb όχι type c. Δοκίμασα με τον αντάπτορα που είχε το note9 μέσα στο κουτί από type c σε microusb αλλά δεν παίζει κανένα. Ξέρει κάνεις αν παίζουν με άλλο τρόπο; Βλέπω να κρατάω S7 edge μόνο για αυτά...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη αλλάγη θα έλεγα αδελφέ μου. Σ'ευχαριστώ πολύ... Ήταν ανενεργό. θα την δω την αυτή που μου προτείνεις ευχαριστώ και παλι

 

Βασικά χωρίς ενεργή την επιλογή είναι πλήρως unusable αυτά τα γυαλιά. Με αυτή ενεργή, παίζουν άψογα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά χωρίς ενεργή την επιλογή είναι πλήρως unusable αυτά τα γυαλιά. Με αυτή ενεργή, παίζουν άψογα...

Το dome και χωρίς αυτή την επιλογή παίζει απροβληματιστα

Link to comment
Share on other sites

Το dome και χωρίς αυτή την επιλογή παίζει απροβληματιστα

 

Δεν τίθεται θέμα. Το dome κοστίζει 50 κι αυτά τα γυαλιά από 3 ευρώ (Κίνα).

Το dome έχει την απόλυτη εφαρμογή, τέλεια υφή και touch response, ενώ αυτά εφαρμογή με ερωτηματικά (παίζει να ξεκολλήσουν ανά πάσα στιγμή), αέρα μεταξύ του γυαλιού και της οθόνης (που δίνει την αίσθηση ότι πατάς σε κούφιο γυαλι, αλλά με πολύ καλό έως άψογο touch response). Διαλέγεις και παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και κάτι χρόνια το tivizen (από εποχή note3 και από εποχή note 4 την ir camera flir. Αυτά έχουν microusb όχι type c. Δοκίμασα με τον αντάπτορα που είχε το note9 μέσα στο κουτί από type c σε microusb αλλά δεν παίζει κανένα. Ξέρει κάνεις αν παίζουν με άλλο τρόπο; Βλέπω να κρατάω S7 edge μόνο για αυτά...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο αντάπτορας αυτό είναι μόνο για φόρτιση. Δεν κάνει για μεταφορά αρχείων! Δοκίμασε κάποιον άλλον αντάπτορα που είναι και για μεταφορά αρχείων.

 

Send from Samsung Note 9

Link to comment
Share on other sites

Ο αντάπτορας αυτό είναι μόνο για φόρτιση. Δεν κάνει για μεταφορά αρχείων! Δοκίμασε κάποιον άλλον αντάπτορα που είναι και για μεταφορά αρχείων.

 

Send from Samsung Note 9

Τι αντάπτορα εννοείς; Έχεις κάποιον υπόψη; Με αυτόν δεν παίζει το ΟTG;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Ο αντάπτορας αυτό είναι μόνο για φόρτιση. Δεν κάνει για μεταφορά αρχείων! Δοκίμασε κάποιον άλλον αντάπτορα που είναι και για μεταφορά αρχείων.

 

Ο αντάπτορας που έχει μέσα η συσκευασία είναι ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτή την δουλειά: μεταφορά αρχείων από την παλιά σου συκευή στο Note 9....

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς κρατάω πολλές σημειώσεις μέσα στην ημέρα με το s Pen.

Αλλά μέσα στο Samsung Notes δε βρίσκω επιλογή να με ειδοποιεί για τη Χ σημείωση όταν πχ. φτάσω στο γραφείο μέσω του location.

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποιο plugin που να μου δίνει αυτή τη δυνατότητα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Λόγω δουλειάς κρατάω πολλές σημειώσεις μέσα στην ημέρα με το s Pen.

Αλλά μέσα στο Samsung Notes δε βρίσκω επιλογή να με ειδοποιεί για τη Χ σημείωση όταν πχ. φτάσω στο γραφείο μέσω του location.

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποιο plugin που να μου δίνει αυτή τη δυνατότητα;

Για Samsung notes δεν ξέρω να σου απαντήσω αν και δεν νομίζω να μπορείς. Μπορείς όμως με το Google keep που έχει την δυνατότητα για χειρόγραφες σημειώσεις και ταυτόχρονα τις έχεις και συγχρονισμένες παντού.

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να παγωσουμε κάποιες εφαρμογές που δεν χρειάζονται; εχθές το βράδυ το έβγαλα 20:30 100% και μέσα σε 3 λεπτά πήγε 99% χωρίς τίποτα να του κάνω. Σήμερα 15:20 με 6 ώρες οθόνη έχει 29% μπαταρία... Δεν ξέρω νιώθω ότι με το mate 10 pro έβγαζα περισσότερη ώρα. Είμαι λάθος;
Μάλλον θα αστειεύεται ο φίλος. Κοντά 8 ώρες sot συνολικά και δεν του φτάνουν. Άμα θες να γκρινιάξεις πάντα κάτι θα βρεις ..

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αστειεύεται ο φίλος. Κοντά 8 ώρες sot συνολικά και δεν του φτάνουν. Άμα θες να γκρινιάξεις πάντα κάτι θα βρεις ..

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Παρόλα αυτά, υπάρχει τρόπος να παγώσουν εφαρμογές? Δουλεύει το pakage disabler samsung

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο αντάπτορας που έχει μέσα η συσκευασία είναι ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτή την δουλειά: μεταφορά αρχείων από την παλιά σου συκευή στο Note 9....
Δεν λέει για τον type C to USB A . Λέει για τον αντάπτορα από micro USB σε type c ....

 

Send from Samsung Note 9

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά, υπάρχει τρόπος να παγώσουν εφαρμογές? Δουλεύει το pakage disabler samsung
Sabs & adhell..

Κόβει διαφημίσεις και κλείνει οτι εφαρμογή θες ακόμα και συστήματος.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο τζαμακι γιατί πήγα και έδωσα 18 ευρω για τζάμι και δεν ακούει καλά η οθόνη :( δυσκολεύεται πολύ να ακούσει ειδικά στο πληκτρολόγιο κυρίως στις edge πλευρές αλλά και στη μέση. Είναι αρκετά εκνευριστικό και λέω να το βγάλω και να βάλω κάτι άλλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Έχω βάλει το X-one 2d το οποίο ούτε σε αφή αλλά ούτε και με την χρήση στο πενάκι κολλάει η αφή.

Έχω αλλάξει πάρα πολλά ( κυρίως με το note 8) αλλά τελικά εδώ είναι ότι πιο κοντά στην αίσθηση της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει για τον type C to USB A . Λέει για τον αντάπτορα από micro USB σε type c ....

 

Send from Samsung Note 9

Δεν καταλαβαίνω ποιον αντάπτορα εννοείτε παιδιά. Ο μικρός που έχει μέσα στο κουτί δεν παίζει. Είναι μάλλον μόνο για φόρτιση και δεν παίζει το otg...(το USB host εννοω)

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ποιον αντάπτορα εννοείτε παιδιά. Ο μικρός που έχει μέσα στο κουτί δεν παίζει. Είναι μάλλον μόνο για φόρτιση και δεν παίζει το otg...(το USB host εννοω)

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό σου λένε ο μικρός δεν είναι για USB on the go. Μόνο φόρτιση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ποιον αντάπτορα εννοείτε παιδιά. Ο μικρός που έχει μέσα στο κουτί δεν παίζει. Είναι μάλλον μόνο για φόρτιση και δεν παίζει το otg...(το USB host εννοω)

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το βύσμα που από την μία είναι τύπου Type-C (εφαρμόζεται στο κάτω μέρος της συσκευης) και από την άλλη πλευρά του είναι είσοδος USB host, εφαρμόζεις ένα USB Stick και το διαβάζει κανονικά. Τουλάχιστον στο δικό μου λειτουργεί πλήρως με αυτό τον τρόπο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sabs & adhell..

Κόβει διαφημίσεις και κλείνει οτι εφαρμογή θες ακόμα και συστήματος.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπάρχει κάπου ένας αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης των παραπάνω και ποιες εφαρμογές είναι περιττές ώστε να το κάνουμε και οι λιγότερο σχετικοί σαν κι εμένα;;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το βύσμα που από την μία είναι τύπου Type-C (εφαρμόζεται στο κάτω μέρος της συσκευης) και από την άλλη πλευρά του είναι είσοδος USB host, εφαρμόζεις ένα USB Stick και το διαβάζει κανονικά. Τουλάχιστον στο δικό μου λειτουργεί πλήρως με αυτό τον τρόπο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Υπάρχει κάπου ένας αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης των παραπάνω και ποιες εφαρμογές είναι περιττές ώστε να το κάνουμε και οι λιγότερο σχετικοί σαν κι εμένα;;; :rolleyes:

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=465912

 

Είναι για το Sabs,τα ίδια ισχύουν για το adhell, προς το τέλος συζητάνε γι'αυτό μόνο.

Θα αρχίσεις να κόβεις σιγά σιγά αυτά που ξέρεις και σιγά σιγά θα κλείνεις και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Το βύσμα που από την μία είναι τύπου Type-C (εφαρμόζεται στο κάτω μέρος της συσκευης) και από την άλλη πλευρά του είναι είσοδος USB host, εφαρμόζεις ένα USB Stick και το διαβάζει κανονικά. Τουλάχιστον στο δικό μου λειτουργεί πλήρως με αυτό τον τρόπο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Υπάρχει κάπου ένας αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης των παραπάνω και ποιες εφαρμογές είναι περιττές ώστε να το κάνουμε και οι λιγότερο σχετικοί σαν κι εμένα;;; :rolleyes:

Και εμένα δουλεύει αυτό. Το πρόβλημα είναι με συσκευές micro USB με αρσενικό βύσμα που θέλουν το μικρό βυσματακι από USB c σε microusb θηλυκό. Ξέρετε κάποιο κατάστημα να πάρω ένα που να υποστηρίζει otg; Αυτό της συσκευασίας προφανώς δεν υποστηρίζει...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο αντάπτορας κάνει για μεταφορά αρχείων. Αυτός είναι από USB type A σε USB type C.

 

Ο άλλος ο αντάπτορας με το παλιό το βύσμα όπως είχε το s7 edge κτλ είναι USB A σε micro USB. Αυτός ΔΕΝ μεταφέρει αρχεία! Αυτόν τον έχει η συσκευασία για να κάνεις το παλιό σου micro USB καλώδιο συμβατό με το καινούργιο τηλέφωνο!7d4d8863e1b4d862571f8648a4b0c16b.jpg

 

Send from Samsung Note 9

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...