Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορω να κανω restore μονο ενα στοιχειο απο smartswitch?επειδη εκανα σεταρισμα σαν καινουριο.στην προκειμενη και γω μονο σημειωσεις θελω

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο σε όλους.

Πριν ξεκινήσω να το στήνω θέλω να αρχίσω με το sabs, δοκίμασε κάνεις εάν δουλεύει;

 

Sent from my SM-T825 using Tapatalk

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στην εφαρμογή του gmail σας δίνει τη δυνατότητα να γράψετε κείμενο με το χειρόγραφο πενάκι; Δίνει επιλογή μόνο για το subject του μέιλ.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Δεν άντεξα να περιμένω να βρω το μπλε και πήρα το μαύρο τελικά. Πριν λίγο το έστησα. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Περιμένω να δω τι θα κάνει η μπαταρία μετά από κάποιες φορτίσεις. Υπέρ ευχαριστημένος από το note 8 (Αύριο φευγει) αλλά μου τα χαλούσε στην μπαταρία ορισμένες φορες. Το note 9 μου βγήκε τελικά 360€ . Πάλι νομίζω πέτυχα καλή ευκαιρία
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω restore μονο ενα στοιχειο απο smartswitch?επειδη εκανα σεταρισμα σαν καινουριο.στην προκειμενη και γω μονο σημειωσεις θελω

 

Ναι μπορείς να επιλέξεις τι θα κάνεις restore

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το Ν8 Αθήνα για να μου στείλουν το Ν9 μέσα στην εβδομάδα.

Από το Ν8 έχω πάρει backup με το smart switch.

Για το στήσιμο του Ν9 να το ξεκινησω σαν νέα συσκευή ή να κάνω επαναφορά από το smart switch, τι προτείνετε;

Ή μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική;

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το Ν8 Αθήνα για να μου στείλουν το Ν9 μέσα στην εβδομάδα.

Από το Ν8 έχω πάρει backup με το smart switch.

Για το στήσιμο του Ν9 να το ξεκινησω σαν νέα συσκευή ή να κάνω επαναφορά από το smart switch, τι προτείνετε;

Ή μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική;

 

ΕΓΩ θα εκανα restore φιλε μονο τα βασικά πράγματα. Δηλαδή σημειώσεις, επαφές, και λοιπα και θα το έστηνα από την αρχή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Παλιά έκανα φουλ ρεστορε από αλλά κινητα, και μάζευα πολύ σκουπιδι. Αυτό που κάνω πάντα τωρα είναι να τραβάω screenshots πως εχω στημένο το. Παλιό κινητό. Μου και τι εφαρμογές έχω, για να μπορέσω να πατήσω επανω εκεί. Η άλλη καλή λύση αν δεν θες να φας ώρες να το ξανά στήσεις αμεσως όπως ακριβώς το άλλο, είναι το κλασικό πως κάθε φορά περνάς αυτό που θα σου χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Δεν άντεξα να περιμένω να βρω το μπλε και πήρα το μαύρο τελικά. Πριν λίγο το έστησα. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Περιμένω να δω τι θα κάνει η μπαταρία μετά από κάποιες φορτίσεις. Υπέρ ευχαριστημένος από το note 8 (Αύριο φευγει) αλλά μου τα χαλούσε στην μπαταρία ορισμένες φορες. Το note 9 μου βγήκε τελικά 360€ . Πάλι νομίζω πέτυχα καλή ευκαιρία

 

Πως σου βγήκε τόσο;;; Σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Πούλησα τελικά 500€ το Note 8 και βρήκα σφραγισμένο με απόδειξη στα 860€ μέσω ebay kleinanzeigen σε μαύρο το 9 .Είμαι Γερμανία εγώ
Link to comment
Share on other sites

Οταν πας να κανεις restore,σου λεει να επιλεξεις απο ποιο backup αλλα οχι τι ακριβως θελεις να κανεις backup μεμομομενα.αυτο γινεται να επιλεξεις τι θες να κανεις backup πριν το ξεκινησεις.γι'αυτο ρωταω πως γινεται απο backup να κανεις restore μονο σημειωσεις..

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με τα καλώδια να τα αποσυνδέσεις, βγες από την εφαρμογή και άνοιξέ την πάλι.

 

Την πρώτη φορά που έκανα restore ήταν όπως λες,δεν έδινε επιλογή. Τη δεύτερη που έκανα μου έδινε για όλα τα είδη αρχείων.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ!εκανα εισαγωγη δεδο,ενων απο samsung account και επανηρθαν ολες οι σημειωσεις.ευχαριστω

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Πως σου βγήκε τόσο;;; Σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο...
Κι εμένα τόσο μου βγήκε σχεδόν.

1049-500 ή 550 αναλόγως τη συσκευή που επιστρέφεις, κόβεις και τιμολόγιο και συμψηφίζεται τέλος του μήνα το ΦΠΑ ή του τριμήνου (σύμφωνα με τη νομική μορφή της εταιρίας).

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή έχω να δουλέψω πενάκι από την εποχή του Note 4 και τα έχω ξεχάσει υπάρχει κάποιο tutorial στη συσκευή ή βίντεο για το πως να γράφουμε γρήγορα και χωρίς λάθη στα Ελληνικά; Γενικά κάνω αρκετά λάθη, μου αφήνει άκυρα κενά και πολλές φορές καταλαβαίνει λάθος τα γράμματα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τόσο μου βγήκε σχεδόν.

1049-500 ή 550 αναλόγως τη συσκευή που επιστρέφεις, κόβεις και τιμολόγιο και συμψηφίζεται τέλος του μήνα το ΦΠΑ ή του τριμήνου (σύμφωνα με τη νομική μορφή της εταιρίας).

Αυτό με το ΦΠΑ πραγματικά δεν το έχω καταλάβει. Και εγώ τιμολόγιο τα κόβω. Αλλά το ΦΠΑ ποιος το πληρώνει?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το πληρώνουμε εκείνη τη στιγμή αλλά με τον συμψηφισμό το παίρνεις πίσω. Δηλαδή έστω ότι το ΦΠΑ του Note είναι 200 €. Αν πάρεις 200 € ΦΠΑ από πώληση προϊόντος ή παροχή υπηρεσιών δε θα το δώσεις στο κράτος αλλά συμψηφίζεται με αυτό που έδωσες για τη συσκευή και το κρατάς.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΦΠΑ πραγματικά δεν το έχω καταλάβει. Και εγώ τιμολόγιο τα κόβω. Αλλά το ΦΠΑ ποιος το πληρώνει?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδώ και περίπου ένα χρόνο έχει γίνει αλλαγή στον τρόπο τιμολόγησης κινητών τηλεφώνων, tablet και laptop

Τιμολόγιο που εκδίδεται από τον πωλητή δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ 24%.

π.χ. στην δική μας περίπτωση, Ν9 = 1049€:1,24 = 846€ είναι το ποσόν που θα πληρώσουμε και όχι ολόκληρο και μετά αφαίρεση .......

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έκαναν απευθείας αποφορολόγηση;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Όχι, όταν υπάρχει και trade n save μπορείς να κάνεις μόνο ένα από τα δύο.

Και μου έδειξε και το mail η κοπέλα ότι έχουν ρητή εντολή.

Είχα πάει κι εγώ έτοιμος με το χαρτί από το Taxis αλλά προτίμησα το 500αρικο του trade.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όταν υπάρχει και trade n save μπορείς να κάνεις μόνο ένα από τα δύο.

Και μου έδειξε και το mail η κοπέλα ότι έχουν ρητή εντολή.

Είχα πάει κι εγώ έτοιμος με το χαρτί από το Taxis αλλά προτίμησα το 500αρικο του trade.

 

Η κάθε αλυσιδα/κατάστημα/υπάλληλος κάνει ότι του έρθει στο κεφάλι τελικά.

Εγώ που έχω συνεννοηθεί τηλεφωνικά με κατάστημα Γερμανός θα κάνω trade και της είπα ότι θα κοπεί τιμολόγιο και μου ζήτησε μια εκτύπωση από taxisnet της εταιρείας για να μην πληρώσω ΦΠΑ.

Μέχρι την Τρίτη πιστεύω να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και θα σας ενημερώσω για το τι έγινε τελικά.

 

Το άλλο κουλό που μου είπε η υπεύθυνη καταστήματος vod@ όταν ρώτησα προχθες για το trade ειναι ότι επιστρέφω το Ν8 και μου κάνουν έκπτωση €200. Της εξήγησα ότι όλες οι αλυσίδες που συμμετέχουν δίνουν €550 και ήταν απόλυτη για τα €200.

Πραγματικά η αγορά μας είναι: ότι του φανεί του λωλοστεφανή!

Edited by anastasg
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όταν υπάρχει και trade n save μπορείς να κάνεις μόνο ένα από τα δύο.

Και μου έδειξε και το mail η κοπέλα ότι έχουν ρητή εντολή.

Είχα πάει κι εγώ έτοιμος με το χαρτί από το Taxis αλλά προτίμησα το 500αρικο του trade.

 

Εκοψα τιμολογιο στο public και χρησιμοποιησα το trade and save κιολας.υπηραχν 2 επιλογες..

1.πληρωνω κανονικα το ποσο και φερνω απο taxis ενα αποδεικτικο υποχρεου φπα ή καπως ετσι και μου τα δινουν επι τοπου σε μετρητα

2.κοβω κανονικα τιμολογιο,το πηρωνω ολο το ποσο και το βαζω στην περιοδικη δηλωση φπα μηνα ή τριμηνου,οπως ηταν και παλια

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Εκοψα τιμολογιο στο public και χρησιμοποιησα το trade and save κιολας.υπηραχν 2 επιλογες..

1.πληρωνω κανονικα το ποσο και φερνω απο taxis ενα αποδεικτικο υποχρεου φπα ή καπως ετσι και μου τα δινουν επι τοπου σε μετρητα

2.κοβω κανονικα τιμολογιο,το πηρωνω ολο το ποσο και το βαζω στην περιοδικη δηλωση φπα μηνα ή τριμηνου,οπως ηταν και παλια

Ε ναι το ίδιο πράγμα λέμε. Κι εγώ έκοψα τιμολόγιο.

 

Υπάρχουν δύο επιλογές:

 

1) Όταν είσαι υπόχρεος ΦΠΑ και ΔΕΝ κάνεις trade n save μπορεί να γίνει επί τόπου αφαίρεση του ΦΠΑ προσκομίζοντας το κατάλληλο έγγραφο του taxis.

 

2) Όταν είσαι υπόχρεος ΦΠΑ και κάνεις trade n save έχεις 2 επιλογές. Ή χρησιμοποιείς το trade n save ή την απευθείας αποφορολλογηση του ΦΠΑ. Και τα δύο μαζί ΔΕΝ γίνεται.

Το ίδιο μου είχαν πει και είχε συμβεί και με το S9.

 

 

Στην εξυπηρέτηση πελατών που γενικά δεν είναι τόσο ενήμεροι όσο στα ταμεία, μου είχαν πει ότι γίνεται να τα κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα.

Όταν φθάσεις στο ταμείο όλοι οι ταμίες έχουν mail από τα κεντρικά που τονίζει ότι μόνο ένα από τα δύο μπορεί να γίνει.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι το ίδιο πράγμα λέμε. Κι εγώ έκοψα τιμολόγιο.

 

Υπάρχουν δύο επιλογές:

 

1) Όταν είσαι υπόχρεος ΦΠΑ και ΔΕΝ κάνεις trade n save μπορεί να γίνει επί τόπου αφαίρεση του ΦΠΑ προσκομίζοντας το κατάλληλο έγγραφο του taxis.

 

2) Όταν είσαι υπόχρεος ΦΠΑ και κάνεις trade n save έχεις 2 επιλογές. Ή χρησιμοποιείς το trade n save ή την απευθείας αποφορολλογηση του ΦΠΑ. Και τα δύο μαζί ΔΕΝ γίνεται.

Το ίδιο μου είχαν πει και είχε συμβεί και με το S9.

 

 

Στην εξυπηρέτηση πελατών που γενικά δεν είναι τόσο ενήμεροι όσο στα ταμεία, μου είχαν πει ότι γίνεται να τα κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα.

Όταν φθάσεις στο ταμείο όλοι οι ταμίες έχουν mail από τα κεντρικά που τονίζει ότι μόνο ένα από τα δύο μπορεί να γίνει.

 

Πραγματικά μόνο στην Ελλάδα πιστεύω ότι γίνονται αυτά.. Τι σχέση έχει μια προσφορά του καταστήματος η της εταιρίας με την φορολόγηση του προϊόντος απ το κράτος?! Δεν έχει καμία λογική αυτό που λένε..

Νόμιζα πάντως πως δεν έχεις επιλογή αν είσαι υπόχρεος ΦΠΑ να το πληρώσεις και να σου αφαιρεθεί στο τρίμηνο.. Άρα τώρα περιμένουμε την eurobank να βγάλει 20% επιστροφή (λογικά τον άλλο μήνα όπως έκανε και με το s9) το αγοράζουμε με τιμολόγιο και έχουμε και επιστροφή απ την τράπεζα στο ΦΠΑ που πληρώνουμε και αφαίρεση του ΦΠΑ στο τρίμηνο.. (κι αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται)

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Είχα το note 8 για αρκετούς μήνες και μετά s9 plus μέχρι που πήρα το X...

 

Χθες είδα από κοντά το note 9 και το χάζεψα αρκετή ώρα...Από άποψη δυνατοτήτων τηλεφωναρα δεν μπορεί να πει κανείς κουβέντα αλλά...

 

—Δε βελτίωσαν τον ήχο των notification η οποία είναι χαμηλή όπως και στο s9 παρόλα τα φοβερά ηχεία...

 

—Αρχικά πήγα για να το πάρω στο κατάστημα...Με πήραξε πολύ το μέγεθος και το βάρος...Δε ξέρω καλόμαθα με το Χ δε ξέρω πραγματικά αλλά μου φάνηκε πολύ μεγάλο και δύσχρηστο.

 

Ξανά λέω κατά τη γνώμη μου είναι ότι καλύτερο σε Android μιλάμε για τηλεφωναρα απλά θέλησα να αναφέρω τα αρνητικά αφού τα θετικά είναι αμέτρητα

 

Καλορίζικο σε όσους το πήραν η θα το πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος από S9+ στην πράξη δεν καταλαβαίνω διαφορά στο βάρος.

Ωστόσο, αυτό που μου αρέσει πολύ περισσότερο είναι το πιο τετραγωνισμένο design του και η πιο πλατιά οθόνη.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...