Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησα σήμερα να αναγράφει "Gr Cosmote Wi-Fi". Χωρίς να έχω κάνει καμία διαδικασία για να ενεργοποιήσω wifi calling (θυμάμαι ήθελε κάποιο "hack" για να παίξει).

 

Το έχουν δώσει λοιπόν πλέον επίσημα? Δουλεύει όντως, μπορώ να το επιβεβαιώσω κάπως?

Σύμφωνα με το site δεν υποστηρίζεται επίσημα. Επίσης οι συσκευές που υποστηρίζουν επίσημα στο όνομα δικτύου εμφανίζουν COSMOTE WiFi Calling, αλλά για να στο βγάζει θα λειτουργεί. Μπορείς να το δοκιμάσεις βάζοντας το κινητό σου σε λειτουργία πτήσης, ανοίγοντας το wifi και κάνοντας μια κλήση.

Volte εμφανίζει όταν δεν έχεις σύνδεση σε wifi;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σύμφωνα με το site δεν υποστηρίζεται επίσημα. Επίσης οι συσκευές που υποστηρίζουν επίσημα στο όνομα δικτύου εμφανίζουν COSMOTE WiFi Calling, αλλά για να στο βγάζει θα λειτουργεί. Μπορείς να το δοκιμάσεις βάζοντας το κινητό σου σε λειτουργία πτήσης, ανοίγοντας το wifi και κάνοντας μια κλήση.

Volte εμφανίζει όταν δεν έχεις σύνδεση σε wifi;

 

Δεν κάνει κλήση σε airplane mode μέσω WIFI.

Volte δεν το εμφανίζει, μόνο Cosmote 4G.

Επίσης έστειλα sms στο 1333 για να το ενεργοποιήσω και μου ήρθε απάντηση ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή.

 

Άρα όπως τα ξέραμε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει κλήση σε airplane mode μέσω WIFI.

Volte δεν το εμφανίζει, μόνο Cosmote 4G.

Επίσης έστειλα sms στο 1333 για να το ενεργοποιήσω και μου ήρθε απάντηση ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή.

 

Άρα όπως τα ξέραμε..

 

Για να έχεις VoLTE στο A2, βαζεις τη sim σε ένα κινητό που η Cosmote το υποστηρίζει (δες εδώ, το volte ενεργοποιείται μαζί με το wificall, εγώ το έβαλα σε Honor 7A), στέλνεις στο 1333 και ενεργοποιείται.

 

Στη συνέχεια, βάζεις τη sim στο Α2 και πληκτρολογείς *#*#86583#*#* στον dialer για να απενεργοποιήσεις το volte carrier check. Σιγουρέψου πως θα σου βγάλει μήνυμα «disabled». Μετά πας στις ρυθμίσεις, Δίκτυο και διαδίκτυο, Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, στο Advanced εμφανίζεται η επιλογή Enhanced 4G LTE Mode. Ενεργοποιώντας τη (δεν θυμάμαι αν θέλει επανεκκίνηση) σου εμφανίζεται το HD δίπλα στο εικονίδιο του σήματος και είσαι οκ :)

 

Αυτά για VoLTE, για WiFi Calling δεν ξέρω αν και τι παίζει.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αυξήσεις την ένταση του ήχου που βγαίνει από τα ακουστικά;

Στο note 7 αλλάζεις την περιοχή, εδώ δε βρήκα κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η πρώτη Android 10 . Lineage .

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

χρησημοπειω αυτα τα config για

μερα/

νυχτα/

sharpen

με την 6.1 advanced του arnova

με πολυ καλλο αποτελεσμα

Τα configs πως τα περνάς;

Edited by ni63
Link to comment
Share on other sites

[

υποψιν η 6.2 6.3 κ 7 δεν υποστηριζουν config

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βλέπω ακόμα δεν έχουνε φτιάξει τη σταθεροποίηση εικόνας στο βίντεο, είναι ενεργή μόνο στα 1080p.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να την ενεργοποιήσουμε στα 4K και 1080p@60fps;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ακόμα δεν έχουνε φτιάξει τη σταθεροποίηση εικόνας στο βίντεο, είναι ενεργή μόνο στα 1080p.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να την ενεργοποιήσουμε στα 4K και 1080p@60fps;

 

Δουλεύει με την open camera, σε όλες τις αναλύσεις και σε 4k, αλλά τα 60fps δε δουλεύουν ούτε με σταθεροποιητή ούτε χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος της συσκευής και έχω 2 απορίες.

 

1. Android 10 θα πάρουμε; Αν ναι γνωρίζουμε περίπου το πότε;

 

2. Ο ήχος από τα ακουστικά είναι χαμηλός, αρκετά χαμηλότερος από άλλες συσκευές που έχω δοκιμάσει. Κάπου διάβασα ότι ίσως φταίει ο μετατροπέας (Type-C σε 3.5mm) που υπάρχει στη συσκευασία. Έχετε καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος της συσκευής και έχω 2 απορίες.

 

 

 

1. Android 10 θα πάρουμε; Αν ναι γνωρίζουμε περίπου το πότε;

 

 

 

2. Ο ήχος από τα ακουστικά είναι χαμηλός, αρκετά χαμηλότερος από άλλες συσκευές που έχω δοκιμάσει. Κάπου διάβασα ότι ίσως φταίει ο μετατροπέας (Type-C σε 3.5mm) που υπάρχει στη συσκευασία. Έχετε καμία ιδέα;

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1. Ένας θεός ξέρεις.

2. Αν θέλεις καλό ήχο κάνεις τα εξής δύο βήματα

Α) αγοράζεις external dac (έχει κάτι καλούτσικα πχ sonata στα 35)

Β) καλά ακούστηκα ώστε να πάνε παρέα με dac

Link to comment
Share on other sites

1. Ένας θεός ξέρεις.

2. Αν θέλεις καλό ήχο κάνεις τα εξής δύο βήματα

Α) αγοράζεις external dac (έχει κάτι καλούτσικα πχ sonata στα 35)

Β) καλά ακούστηκα ώστε να πάνε παρέα με dac

Ναι ο ήχος είναι άθλιος. 2 λύσεις.

1. Αν θες καλώδιο πήρα αυτό....

https://www.amazon.de/dp/B07FFSV6Z3/ref=pe_3044161_189395811_TE_SCE_dp_1

Φοβερός ήχος 2 δευτερόλεπτα καθυστέρηση μέχρι να ξεκινήσει. Εμένα με βόλεψε για 1 εβδομάδα μετά άρχισε να διπλώνει το καλώδιο και μου έσπασε τα νεύρα. Ο ήχος όμως απίστευτος.

2. Αγόρασα ακουστικά Bluetooth jbl over ear και είναι απίστευτος ο ήχος επίσης, καθώς το Bluetooth υποστηρίζει A2DP, LE

 

Sent from my motorola one vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο XDA για αρκετά bricks με το update Οκτωβρίου, αν και εμένα πέρασε χωρίς θέμα.

 

"Got the same issue. Just keep pressing the power button (try pressing and releasing it) when you see the Android One logo and the phone will boot."

 

"I had the same problem, i fixed it by just connecting the device to my laptop using the usb cable.Just restart it once to twice and it worked.

Now when it boots up it says that the update has failed, but when i again update the phone, it shuts down the phone at next login, but when i restart the device again the device was updated to october verson"

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη αναβάθμιση εγκαταστάθηκε και σε μένα τη δεύτερη φορά. Ενώ μέχρι τώρα όλες οι προηγούμενες αναβαθμίσεις έκαναν εγκατάσταση χωρίς κάποιο πρόβλημα, η τελευταία του Οκτωβρίου (χθες έκανα αναβάθμιση) ήταν λίγο επεισοδιακή. Μάλιστα έψαχνα στις ρυθμίσεις του Mi A2 για να βρω κάτι σχετικά με το night mode (υπόψιν έχω το σκούρο θέμα σε store, instagram και στο μενού) και μάλιστα είχα πολύ λίγη μπαταρία. Είδα την ειδοποίηση της αναβάθμισης και βάζοντας το κινητό στην πρίζα περίμενα να προχωρήσει η αναβάθμιση. Αφού γέμισε αρκετά η μπαταρία, κατέβασε και την αναβάθμιση. Έκανα και επανεκκίνηση και μάλιστα δεν πρόσεξα το μήνυμα που μου έβγαλε, νομίζοντας ότι ήταν για την σωστή εγκατάσταση. Μπήκα πάλι στο μενού και μου έβγαλε πάλι ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση. Τότε υποψιάστηκα ότι κάτι δεν πήγε καλά, οπότε προχώρησα εκ νέου στο κατέβασμα και στην εγκατάσταση της αναβάθμισης. Τη δεύτερη φορά πήγαν όλα καλά και μετά την επανεκκίνηση μου έβγαλε και το μήνυμα ότι η αναβάθμιση εγκαταστάθηκε επιτυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Έκανα χθες την αναβάθμιση Οκτωβρίου ( είμαι με android pie ) όμως παρόλο που έχω επιλέξει θέμα σκοτεινό πηγαίνοντας ρυθμίσεις-προβολή-θέμα συσκευής , και το store και το μενού είναι σε άσπρο χρώμα ...

Τι πρέπει να κάνω για να εμφανίζεται μαύρο ??? Κάποια ρύθμιση

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό υπόλοιπο Κυριακής

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Έκανα χθες την αναβάθμιση Οκτωβρίου ( είμαι με android pie ) όμως παρόλο που έχω επιλέξει θέμα σκοτεινό πηγαίνοντας ρυθμίσεις-προβολή-θέμα συσκευής , και το store και το μενού είναι σε άσπρο χρώμα ...

Τι πρέπει να κάνω για να εμφανίζεται μαύρο ??? Κάποια ρύθμιση

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό υπόλοιπο Κυριακής

 

Το ίδιο και σε μένα

Ρωτάω και εγώ λοιπόν τι πρέπει να κάνω για να εμφανίζεται μαύρο το μενού ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Το σταυρολεξο Μι Α2 για δυνατούς λύτες με κούρασε. Θα κατέβει ή δεν θα κατεβει η αναβάθμιση? Εχω η δεν εχω την σωστη μνημη στο τηλεφωνο? Στο τελος ειχα κολλησει με update ΜΑιου και δεν μπορουσα ουτε με VPN να κατεβασω αναβαθμιση. Custom Rom δεν περασα γιατι βαριεμαι τη διαδικασια, στο τελος εκανε η οθονη hicupps και δεν μπορουσα να κανω typing στο messenger κολλαγε συνεχεια. Το αντικατεστησα με ενα Motorolla Ona Action και δουλευει ΥΠΕΡΟΧΑ. Αναβαθμισεις κανονικοτατα χωρις VPN χωρις bootloops και αλλες ανοησιες. Ιδιος επεξεργαστης αλλα δουλευει πιο γρηγορα. Εχει πιο σωστη Ρομ απο το Mi A2. Το mi A2 θα καταγραφει στην ιστορια ως ενα απο τα 3 χειροτερα τηλεφωνα της Xiaomi. Κριμα γιατι το Α1 ηταν τηλεφωναρα. Δις κριμα γιατι το Α3 ειναι κακογουστο αστειο με την 720p οθονη (αν και εφοσων δουλευει σωστα σε αναβαθμισεις).

Μεγαλο βατερλω στο Α2 οι αποσυνδεσεις του Wi-Fi .

Μου αρεσαν το ελαχιστο παχος του και η πολυ καλη του καμερα , μαλλον η καλυτερη καμερα σε αυτα τα χρηματα και αντικειμενικα μια αξιολογη καμερα και εμπρος και πισω.

Rest in Peace A2 .

Y.Γ. Το πεταξα με μανια στο πατωμα, το σηκωσα απο κατω και το ξαναπεταξα με ακομα μεγαλυτερο λυσσσαλεο μισος . Το καταευχαριστηθηκα.

Edited by winmobileguru

Facebook:https://www.facebook.com/MrTheoprofil

YouTube:http://www.youtube.com/user/MrTheoprofil

Pinterest:http://www.pinterest.com/theoprofil

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Το σταυρολεξο Μι Α2 για δυνατούς λύτες με κούρασε. Θα κατέβει ή δεν θα κατεβει η αναβάθμιση? Εχω η δεν εχω την σωστη μνημη στο τηλεφωνο? Στο τελος ειχα κολλησει με update ΜΑιου και δεν μπορουσα ουτε με VPN να κατεβασω αναβαθμιση. Custom Rom δεν περασα γιατι βαριεμαι τη διαδικασια, στο τελος εκανε η οθονη hicupps και δεν μπορουσα να κανω typing στο messenger κολλαγε συνεχεια. Το αντικατεστησα με ενα Motorolla Ona Action και δουλευει ΥΠΕΡΟΧΑ. Αναβαθμισεις κανονικοτατα χωρις VPN χωρις bootloops και αλλες ανοησιες. Ιδιος επεξεργαστης αλλα δουλευει πιο γρηγορα. Εχει πιο σωστη Ρομ απο το Mi A2. Το mi A2 θα καταγραφει στην ιστορια ως ενα απο τα 3 χειροτερα τηλεφωνα της Xiaomi. Κριμα γιατι το Α1 ηταν τηλεφωναρα. Δις κριμα γιατι το Α3 ειναι κακογουστο αστειο με την 720p οθονη (αν και εφοσων δουλευει σωστα σε αναβαθμισεις).

Μεγαλο βατερλω στο Α2 οι αποσυνδεσεις του Wi-Fi .

Μου αρεσαν το ελαχιστο παχος του και η πολυ καλη του καμερα , μαλλον η καλυτερη καμερα σε αυτα τα χρηματα και αντικειμενικα μια αξιολογη καμερα και εμπρος και πισω.

Rest in Peace A2 .

Y.Γ. Το πεταξα με μανια στο πατωμα, το σηκωσα απο κατω και το ξαναπεταξα με ακομα μεγαλυτερο λυσσσαλεο μισος . Το καταευχαριστηθηκα.

 

δεν υπήρξε μήνας που να μην πήρα update στο mi a2. Αγορασμενο από πλαίσιο.

 

Επίσης με το update του Οκτωβρίου η μπαταρία έγινε σούπερ. Δεν τελειώνει με τίποτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Το σταυρολεξο Μι Α2 για δυνατούς λύτες με κούρασε. Θα κατέβει ή δεν θα κατεβει η αναβάθμιση? Εχω η δεν εχω την σωστη μνημη στο τηλεφωνο? Στο τελος ειχα κολλησει με update ΜΑιου και δεν μπορουσα ουτε με VPN να κατεβασω αναβαθμιση. Custom Rom δεν περασα γιατι βαριεμαι τη διαδικασια, στο τελος εκανε η οθονη hicupps και δεν μπορουσα να κανω typing στο messenger κολλαγε συνεχεια. Το αντικατεστησα με ενα Motorolla Ona Action και δουλευει ΥΠΕΡΟΧΑ. Αναβαθμισεις κανονικοτατα χωρις VPN χωρις bootloops και αλλες ανοησιες. Ιδιος επεξεργαστης αλλα δουλευει πιο γρηγορα. Εχει πιο σωστη Ρομ απο το Mi A2. Το mi A2 θα καταγραφει στην ιστορια ως ενα απο τα 3 χειροτερα τηλεφωνα της Xiaomi. Κριμα γιατι το Α1 ηταν τηλεφωναρα. Δις κριμα γιατι το Α3 ειναι κακογουστο αστειο με την 720p οθονη (αν και εφοσων δουλευει σωστα σε αναβαθμισεις).

Μεγαλο βατερλω στο Α2 οι αποσυνδεσεις του Wi-Fi .

Μου αρεσαν το ελαχιστο παχος του και η πολυ καλη του καμερα , μαλλον η καλυτερη καμερα σε αυτα τα χρηματα και αντικειμενικα μια αξιολογη καμερα και εμπρος και πισω.

Rest in Peace A2 .

Y.Γ. Το πεταξα με μανια στο πατωμα, το σηκωσα απο κατω και το ξαναπεταξα με ακομα μεγαλυτερο λυσσσαλεο μισος . Το καταευχαριστηθηκα.

 

Κρίμα. Από κάθε άποψη. Για την στοκ Ρομ που όντως είναι χάλια. Γιατί η εμπειρία χρήσης σε αυτό είναι hit or miss και σε άλλες δουλεύει καλά σε άλλες όχι. Γιατί το hardware που θα σου κάτσει είναι επίσης θέμα τύχης.Για τα λεφτά που έχασες αν το πουλούσες. Γιατί δεν έβαλες μια custom γιατί το τηλ πραγματικά αξίζει και αυτό φαίνεται στις custom rom ακόμα και με το κακο hardware. Anyway τουλάχιστον το ευχαριστήθηκες.

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος φίλος να απαντήσει στο πάνω ερώτημα μας σχετικά με το dark mode ???

Ευχαριστώ και καλό βράδυ

 

Dark mode στις εφαρμογές της Google του play store συμπεριλαμβανομένου και σε όλο το σύστημα θα πάρεις στο Android 10 . Κατά τα άλλα η Google στέλνει τυχαίες αναβαθμίσεις σε κάποιες εφαρμογές (store) κατά λάθος ή εσκεμμένα τις οποίες μπορεί να πάρεις ενώ είσαι pie.

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πραγματικά τι έκαναν σε αυτό το update και η μπαταρία έγινε βράχος. Έτσι έπρεπε να είχε βγει το τηλέφωνο εξ αρχής. Είναι απλά τελειο και δουλεύουν όλα άψογα. Νομίζω δε θα ξανακάνω επόμενο update ...Θα μείνω με του Οκτωβρίου για καιρό....
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος φίλος να απαντήσει στο πάνω ερώτημα μας σχετικά με το dark mode ???

Ευχαριστώ και καλό βράδυ

Dark Mode έχω και εγώ σε play store, YouTube και Instagram. Θα πρέπει μέσω της ρύθμισης, σύστημα, επιλογές για προγραμματιστές να επιλέξεις νυχτερινή λειτουργία ενεργή.

Link to comment
Share on other sites

Dark mode στις εφαρμογές της Google του play store συμπεριλαμβανομένου και σε όλο το σύστημα θα πάρεις στο Android 10 . Κατά τα άλλα η Google στέλνει τυχαίες αναβαθμίσεις σε κάποιες εφαρμογές (store) κατά λάθος ή εσκεμμένα τις οποίες μπορεί να πάρεις ενώ είσαι pie.

 

Dark Mode έχω και εγώ σε play store, YouTube και Instagram. Θα πρέπει μέσω της ρύθμισης, σύστημα, επιλογές για προγραμματιστές να επιλέξεις νυχτερινή λειτουργία ενεργή.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις …………

Έφτιαξε το store με επιλογή με την νυχτερινή λειτουργία , μένει το Google .

Το YouTube ήταν από πριν dark

Και πάλι ευχαριστώ και καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...