Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέρμα την έχω.Αλλα με το ζόρι ακούω.

Τελικά το έλυσα.ειχε συμβεί το απίστευτο.Ειχε πιάσει σκόνη το σιτακι μπροστά από το ακουστικό.Το καθάρισα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

  • 2 weeks later...
Ήρθε και η ενημέρωση Δεκεμβρίου χωρίς αφαίρεση sim.όλα εντάξει σε μένα .άντε να δούμε και το 10!!
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε το Android 10 πότε θα έρθει.... Όχι ότι έχω παράπονο τώρα, όλα λειτουργούν όπως πρέπει.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κρίμα ότι το voWIFI δουλεύει πένα με COSMOTE σε custom ROMs (με airplane mode κανονικά) ενώ στην stock το τρίτο το μακρύτερο.
Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δουλέυει το voWIFI στο Mi A2 στην stock image αλλά με αλλαγές στο build.prop

Που σημαίνει root. Για όσους δεν θέλουν root μπορείτε απλά με temporary root (patched boot image) να εγκαταστήσετε το Magisk, να εκετλέσετε το voenabler zip που κάνει τις απαραίτητες αλλαγές στο build.prop και μετά γυρνάτε στο κανονικό boot.img ώστε να μην υπάρχει θέμα με τα updates.

Όπως και να έχει δουλεύει. Η Xiaomi φταίει που τα έχει κλειστά.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

100 megabytes update τάχιστο , security fixes , 5 december . όλα καλά κι εδώ (πλέον ΝΑΙ γίνεται χωρίς μπάσε-βγάλε simcard)

 

Τι εννοείτε ότι "πλέον κάνατε την αναβάθμιση χωρίς να χρειαστεί να βάλετε και να βγάλετε τη SIM";;!! Συνάδελφος μου το έχει 1 χρόνο και έχει κάνει όλες τις αναβαθμίσεις χωρίς να βγάλει τη SIM και δεν έχει πάθει κάτι...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

οτι μέχρι πρότινος , 2 αναβαθμίσεις πριν , για πολλούς από μας έπρεπε να βγάλεις την SIM και να καθαρίσεις τις cache ώστε να μπορέσει το κινητό να "δει" το update . αυτό το "πρόβλημα" πλέον δείχνει να λύνεται . καλά χριστούγεννα .
Link to comment
Share on other sites

οτι μέχρι πρότινος , 2 αναβαθμίσεις πριν , για πολλούς από μας έπρεπε να βγάλεις την SIM και να καθαρίσεις τις cache ώστε να μπορέσει το κινητό να "δει" το update . αυτό το "πρόβλημα" πλέον δείχνει να λύνεται . καλά χριστούγεννα .

 

Α, οκ. Από ότι καταλαβαίνω δεν εμφανίζεται σε όλους, σωστά;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

καποιος αλλος χαιρετε το mi a2 μου .. εκλαπη

 

Κρίμα ρε φίλε,κλείδωσε το με το ΙΜΕΙ να μην το χαρεί κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση πολλοί έχουν προβλήματα με downloads, γενικά.

 

Προσωπικά έχω θέμα μόνο με συννημένα του Gmail, ενώ η εφαρμογή Φωτογραφίες κρασάρει όταν κατεβάζω κάποιο αρχείο στο κινητό.

 

Μην κάνετε τζάμπα εκκαθαρίσεις data/cache/play services, λογικά θα φτιαχτεί... στην επόμενη ενημέρωση.

 

Από XDA:

 

hi,

 

Any app that uses the default download manager would crash.

The problem is not related with the download itself, but with query routines to check if download is finished or not.

 

Logcat:

android.database.sqlite.SQLiteException: no such column: local_filename (code 1 SQLITE_ERROR): , while compiling: SELECT _id, local_filename, mediaprovider_uri, destination, title, description, uri, status, hint, media_type, total_size, last_modified_timestamp, bytes_so_far, allow_write, local_uri, reason FROM downloads WHERE ((uid=10362 OR otheruid=10362)) AND ((_id = ? ) AND deleted != '1') ORDER BY lastmod DESC
at android.database.DatabaseUtils.readExceptionFromPa rcel(DatabaseUtils.java:179)
at android.database.DatabaseUtils.readExceptionFromPa rcel(DatabaseUtils.java:135)
at android.content.ContentProviderProxy.query(Content ProviderNative.java:418)
at android.content.ContentResolver.query(ContentResol ver.java:804)
at android.content.ContentResolver.query(ContentResol ver.java:753)
at android.content.ContentResolver.query(ContentResol ver.java:711)
at android.app.DownloadManager$Query.runQuery(Downloa dManager.java:957)
at android.app.DownloadManager.query(DownloadManager. java:1065)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα...

 

Έχει παιξει κανεις με την AOSiP 10?

Με την 9 ειμαι μια χαρα, αλλα με τον ελευθερο χρονο που εχω απο σημερα σκεφτομαι να πειραματιστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα...

 

Έχει παιξει κανεις με την AOSiP 10?

Με την 9 ειμαι μια χαρα, αλλα με τον ελευθερο χρονο που εχω απο σημερα σκεφτομαι να πειραματιστω..

 

Derpfest που είναι aosip με extra πολύ καλή και συχνά update σχεδόν ανά εβδομάδα.

Evox πιο σταθερή νομίζω κ παίζει nova απροβληματιστα που είχα θέματα στην derp.

Οι ρομ σε 10 έχουν όλες το ίδιο device tree (όχι όπως σε pie που η aosip είχε διαφορετικό και ξεχώρισε) οπότε θα δεις κοινές επιδόσεις\στατιστικά σε όλες.o maintainer κάνει τη διαφορά.

Btw όποιος θέλει έχουμε ωραίο παρεάκι και τα συζητάμε για ρομς gcam ux κτλ στο τελε εδω http://t.me/hellasmobiles όποιος θέλει ας έρθει

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξεκίνησε το Android 10 για το mi a2 .Το έλαβε καποιος ;

Ακόμα δεν μου έχει έρθει, αλλά στο XDA διαβάζω αυτά:

While the update is considered a “stable” update, users who have installed the update report that there are a few rough edges still present. There are UI glitches at a few places, and features like VoWiFi are missing. APEX packages also require that you have a locked bootloader. On the flip side, it is Android 10, and no issues regarding performance or overheating have been reported yet. The bootloader unlocked warning also no longer shows up. You also get December 2019’s security patches.

Ειδικά το τελευταίο με προβληματίζει. Δεν θα έπρεπε να έρθει με το update Ιανουαρίου;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και κατεβαίνει. 35c4f33ad34607dbc5d6ef16dbaf76ce.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι με security update Δεκεμβρίου. Μεγάλο φάουλ το ότι τα gestures δουλεύουν μόνο με τον μαμά Launcher και όχι με 3ους.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ με την αναβάθμιση, αλλά για όποιον έχει OCD, παραμένει το UI bug με το κείμενο και τα εικονίδια στα quicksettings. Και δυστυχώς δεν φτιάχνει με το κόλπο που έφτιαχνε στο Pie (ρυθμίσεις, προβολή, μέγεθος προβολής στο μικρό, και επανεκκίνηση).

 

Το θέμα με τον download manager (που δεν άνοιγε/κατέβαζε attachments από το Gmail για παράδειγμα) λύθηκε μόλις έκανα εκκαθάριση cache στο Λήψεις.

 

Επίσης είχα κάποια random warm reboots που έστρωσαν μόλις έκανα κανονικό reboot, παρόμοιο θέμα είχα και μια δυο φορές στο Pie όμως, οπότε ίσως είναι τυχαίο.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

abcb0c303ffa227a5121b60ac660a0d6.jpg

 

Edit: ευχάριστα νέα! Κατάφερα να ενεργοποιήσω το WiFi Calling!

 

Αρχικά, για όσους έχουν Cosmote, να θυμίσω πως η ενεργοποίηση της υπηρεσίας VoLTE/WiFi Calling θέλει «κολπάκι» μιας και δεν υποστηρίζεται επίσημα στη συσκευή μας:

 

Αρχικά, γράφοντας *#*#86583#*#* στον dialer απενεργοποιείς το volte carrier check. Μετά στις ρυθμίσεις, Δίκτυο και διαδίκτυο, Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, στο Advanced εμφανίζεται η επιλογή Enhanced 4G LTE Mode.

 

Στη συνέχεια, αν δεν έχεις ενεργοποιήσει ήδη την υπηρεσία (Cosmote) βαζεις τη σιμ σε ένα κινητό που η Cosmote το υποστηρίζει (δες εδώ, το volte ενεργοποιείται μαζί με το wificall, εγώ το έβαλα σε Honor 7A), την ενεργοποιείς εκεί, και όταν βάλεις πάλι τη sim στο Mi A2 θα παίζει κανονικά.

 

Για όσους το κάνουν αυτό, μένει μόνο να γράψουν στον dialer *#*#869434#*#* για να απενεργοποιήσουν το VoWIFI carrier check. Στη συνέχεια στις ρυθμίσεις του Τηλεφώνου -> Λογαριασμοί Κλήσης -> Cosmote θα εμφανιστεί η επιλογή Κλήση Wi-Fi.

 

IBk0EpI.png

 

Πατώντας στον dialer *#*#4636#*#* μάλιστα φαίνεται πια ενεργοποιημένο το «Παρέχεται δυνατότητα κλήσης μέσω Wi-Fi».

 

H793TF5.png

 

Μόλις δοκίμασα κλήση με λειτουργία πτήσης και wifi ανοιχτό και μίλησα κανονικά.

 

VzJRI9P.png

 

Το μόνο αρνητικό είναι πως δεν υπάρχει εικονίδιο πάνω δεξιά, αλλά όταν η υπηρεσία είναι ενεργή φαίνεται στο όνομα του παρόχου.

 

8jP5FH5.png

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους δουλεύει και το WiFi calling. Έβαλα τον κωδικό και δούλεψε κανονικά.και το volte δουλεύει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι θα παίζει σωστά το vowifi γιατί τον τελευταίο καιρό έχω τρομερά προβλήματα με το το σήμα της cosmote στον χώρο εργασίας.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είδατε μήπως η Xiaomi ενεργοποίησε το api2 σχετικά με την κάμερα ???

Τι άλλες αλλαγές υπάρχουν ???

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό Σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...