Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μάλλον είμαι ο πρώτος που ποστάρω πρόβλημα. Έκανα και εγώ την αναβάθμιση σε 9 Pie, αλλά δεν λειτουργεί το δακτυλικό αποτύπωμα. Για πείτε προτάσεις..... Επίσεις, θέλω να βγάλω την ημερομηνία από την κεντρική οθόνη. Κατά τ'άλλα, φαίνεται ωραίο και γρήγορο, αν και δεν είμαι ειδικός να απαντήσω.

 

Έκανα κι εγώ πρωί πρωί την αναβάθμιση, θα πρέπει να ρυθμίσεις το δακτυλικό αποτύπωμα από την αρχή, για την ημερομηνία θα πρέπει να αλλάξεις "εφαρμογή αρχικής σελίδας" (launcher).

Edited by azakosath

Xiaomi Mi A2 6/128 Lineage 17.1 with μG / stock kernel / TWRP

Sony Ericsson wt19i LOS 14.1 with μG

Link to comment
Share on other sites

Dear Mi A1, Mi A2 & Mi A2 Lite users,

 

Please be informed that your device should not be rolled back to Android O or previous versions once it got updated to Android P.

 

Since Android P has brought many irreversible updates to the system, rolling back to previous versions may cause errors and defects, which can have an effect on the normal functioning of your device. Please note this and thanks for your understanding.

http://en.miui.com/thread-4838429-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Λέω να κάνω μετάβαση απο nubia z17 lite το οποίο είναι πολύ καλό , απλά λόγω κάμερας που δεν είναι κακή στο z17 όμως πρέπει να έχει αισθητά καλύτερη το mi a2 .

Με την αναβάθμιση σε pie έχετε παρατηρήσει διαφορές στην ποιότητα της φωτογραφίας ??

Αν ναι προς το καλύτερο η χειρότερο ??

Ευχαριστώ και καλό απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Λέω να κάνω μετάβαση απο nubia z17 lite το οποίο είναι πολύ καλό , απλά λόγω κάμερας που δεν είναι κακή στο z17 όμως πρέπει να έχει αισθητά καλύτερη το mi a2 .

Με την αναβάθμιση σε pie έχετε παρατηρήσει διαφορές στην ποιότητα της φωτογραφίας ??

Αν ναι προς το καλύτερο η χειρότερο ??

Ευχαριστώ και καλό απόγευμα

 

φίλε είναι πολύ νωρίς ακόμα , ζεστή όσο μια φρέσκια πίτα . νομίζω εντός της αύριο θα έχεις την απάντησή σου σχετικά με την κάμερα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα νέο νομίζω στην φωτογραφική μηχανη, το οποίο το λέει Google lens, σαν να αναγνωρίζει πράγματα αριθμούς. Δεν ξέρω τι είναι και τι κάνει ακριβώς. Ένα άλλο που είδα, νομίζω ότι το σήμα του έχει πέσει σε σχέση με πριν, δηλαδή δεν έχω φουλ σήμα είτε σε Cosmote ή Wind...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγω την αναβαθμιση που ηρθε, εβαλε διαφορες νεες εφαρμογες συστηματος κυριως και το google lens (ειναι ξεχωριστο, οχι η καμερα, μπορει και καλα να αναγνωριζει αντικειμενα που βλεπει και να σου δειχνει πληροφοριες ή δεν ξερω τι, στο δωματιο μου παντως τιποτα δεν αναγνωρισε χαχα).

 

Εχει προσθεσει και καποια ακομα shortcuts στις κινησεις, π.χ. μπορεις να αφαιρέσεις το πληκτρο εναλλαγης εφαρμογων από κατω δεξια και να κανεις τη λειτουργια του με gesture κανοντας drag απο κατω προς τα πανω, οπως κανεις για να κατεβασεις τις ειδοποιησεις κτλ. απο πανω προς τα κατω (μπορεις να το κανεις και στο πληκτρο αναγνώρισης αποτυπωματων αυτο!).

 

Εχω μια-δυο αποριες μονο, στην προηγουμενη εκδοση νομιζω σε πολλες εφαρμογες μπορουσες να κανεις multi tasking κρατωντας για λιγο πατημενο το touch-κουμπι της εναλλαγης εφαρμογων ωστε να μπορεις να αυξομειωσεις το μεγεθος του παραθυρου της ανοιχτης και να το εχεις μαζι με αλλα, οχι; Αυτο τωρα δε γινεται, εχει αλλαξει ο τροπος ή υπαρχει καπου επιλογή για αυτο ή απλα το εβγαλαν τελειως; Δε μπορω να πω οτι το χρησιμοποιησα πολλες φορες αλλα λειτουργουσε καλα νομιζω. Μηπως λογω του καινουριου gesture που ανεφερα παραπανω το εβγαλαν τελειως μιας και με αυτο ουτως ή αλλως δε γινοταν να χρησιμοποιηθει; Εdit: το βρηκα, οταν εχεις εστω μια εφαρμογη ανοιχτη μπορεις να πατησεις το πλητρο εναλλαγης μια φορα, μετα να πατησεις επανω στο εικονιδιο της εφαρμογης στην κορυφη του παραθυρου της και να επιλεξεις τον διαχωρισμο οθονης απο εκει...

 

Επισης οταν τωρα παταω τα πληκτρα εντασης αλλαζει μονο την ενταση του media playback ακομη κι αν δεν είναι καποιο ενεργο εκεινη τη στιγμη, για να αλλαξω την ενταξη των κλησεων πρεπει να παω μεσα στις επιλογες και να το κανω στην οθονη κι οχι με τα πληκτρα. Feature or bug? Προηγουμενως τα πληκτρα αλλαζαν την ενταση των κλησεων και αν ηταν ενεργο καποιο βιντεο κτλ. τοτε μονο αλλαζαν την ενταση αυτου.

 

Ακομη, οταν πρωτοεκανα boot μετα την αναβαθμιση υπηρχε ακομα η εφαρμογή "Αρχεια" την οποια και ανοιξα κανονικα. Επρεπε ομως να εχει αντικατασταθει απο την εφαρμογή Files που ηδη ειχε εγκαταστησει με την αναβαθμιση. Ωστοσο το Αρχεια δεν υπηρχε πουθενα αλλου, ουτε στη λιστα εγκατεστημένων εφαρμογών στο Play Store ή οπουδήποτε τελος παντων, μονο στο shortcut που ειχα στην αρχικη, το οποιο και διεγραψα οταν εβαλα εκει το Files. Νομιζα οτι θα ηταν απλα λαθος leftover shortcut και θα ανοιγε την ιδια εφαρμογη αλλα ειχαν διαφορετικη εμφανιση. Δεν φαινεται να υπαρχει πουθενα πλεον, απλα θελω να εχω "καθαρες" τις συσκευες μου και τωρα εχω αυτη την "ενοχληση" που νομιζω οτι υπαρχει αυτη η πλεον αχρηστη εφαρμογη καπου εγκατεστημενη χωρις να μπορω να κανω κατι, χαχα. Ισχυει ή;

 

Υπαρχει καποιο αλλο νεο feature να τσεκαρω ή γνωστα bugs μηπως;

Edited by al3x1s

The optimist proclaims that we live in the best of all possible worlds,

while the pessimist fears it is true.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Μόλις την έκανα και εγώ την αναβάθμιση και έχει Bug με το brightness της οθόνης,

 

Ενώ λέει 50% παράδειγμα φωτεινότητα στην πράξει είναι στο 12% εγώ έβαλα 3ο πρόγραμμα για brightness οθόνης και το έφτιαξα έτσι και είμαι από Factory Reset.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Μόλις την έκανα και εγώ την αναβάθμιση και έχει Bug με το brightness της οθόνης,

 

Ενώ λέει 50% παράδειγμα φωτεινότητα στην πράξει είναι στο 12% εγώ έβαλα 3ο πρόγραμμα για brightness οθόνης και το έφτιαξα έτσι και είμαι από Factory Reset.

 

όπως είδα στο δικό μου τουλάχιστον με το πρώτο reboot είχε ενεργοποιημένο το ADAPTIVE BRIGHTNESS , δες μήπως είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Μόλις την έκανα και εγώ την αναβάθμιση και έχει Bug με το brightness της οθόνης,

 

Ενώ λέει 50% παράδειγμα φωτεινότητα στην πράξει είναι στο 12% εγώ έβαλα 3ο πρόγραμμα για brightness οθόνης και το έφτιαξα έτσι και είμαι από Factory Reset.

 

Αν θυμάμαι καλά, αν έχεις ενεργοποιήσει την adaptive φωτεινότητα αρχικά θα κάνει έτσι. Όσο εσύ «διορθώνεις» το ποσοστό ανάλογα με το που είσαι (έξω με φως, σε σκοτεινό χώρο κ.λπ.) σιγά σιγά θα «μαθαίνει» τις προτιμήσεις σου και σε βάθος χρόνου (στο XDA διάβασα περίπου μια βδομάδα)

 

Εγώ βρήκα ένα ακόμα bug αλλά μάλλον δεν είναι του Pie αλλά της Google. Έχω τη συσκευή στα Ελληνικά και βέβαια δεν έχω Βοηθό Google (δεν έχει ενεργοποιηθεί στη γλώσσα μας) αλλά απλά φωνητική αναζήτηση. Αν τυχόν πατήσω το εικονίδιο του καιρού στην αρχική οθόνη, ανοίγει ο καιρός Google, αλλά στα Αγγλικά! Και ξαφνικά όλη η εφαρμογή Google γυρίζει στα Αγγλικά, στα αριστερά της κεντρικής οθόνης εμφανίζονται άρθρα στα Αγγλικά, και ενεργοποιείται ο Βοηθός (χωρίς εντολές στα Ελληνικά βέβαια).

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

απορία . παιδιά το google lens που το έχει ρίξει ? στα apps το ψάχνω (το βρίσκει , του έκανα και update προ λίγου) και το τρέχει αλλά δεν είναι πουθενά το icon.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Μόλις την έκανα και εγώ την αναβάθμιση και έχει Bug με το brightness της οθόνης,

 

Ενώ λέει 50% παράδειγμα φωτεινότητα στην πράξει είναι στο 12% εγώ έβαλα 3ο πρόγραμμα για brightness οθόνης και το έφτιαξα έτσι και είμαι από Factory Reset.

Για την αυτόματη φωτεινότητα μπορείτε να ελέγξετε αυτό το άρθρο:

https://android-developers.googleblog.com/2018/11/getting-screen-brightness-right-for.html?m=1

Xiaomi Mi A2 6/128 Lineage 17.1 with μG / stock kernel / TWRP

Sony Ericsson wt19i LOS 14.1 with μG

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα ένα ακόμα bug αλλά μάλλον δεν είναι του Pie αλλά της Google. Έχω τη συσκευή στα Ελληνικά και βέβαια δεν έχω Βοηθό Google (δεν έχει ενεργοποιηθεί στη γλώσσα μας) αλλά απλά φωνητική αναζήτηση. Αν τυχόν πατήσω το εικονίδιο του καιρού στην αρχική οθόνη, ανοίγει ο καιρός Google, αλλά στα Αγγλικά! Και ξαφνικά όλη η εφαρμογή Google γυρίζει στα Αγγλικά, στα αριστερά της κεντρικής οθόνης εμφανίζονται άρθρα στα Αγγλικά, και ενεργοποιείται ο Βοηθός (χωρίς εντολές στα Ελληνικά βέβαια).

 

Χμμ θέλω να αναφέρω αυτό το bug στον tracker τους (φαντάζομαι εδώ) αλλά δεν έχω ιδέα πως. Τι component να βάλω για παράδειγμα. Έχει κάνει κανείς ανάλογη αναφορά να με καθοδηγήσει;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Χμμ θέλω να αναφέρω αυτό το bug στον tracker τους (φαντάζομαι εδώ) αλλά δεν έχω ιδέα πως. Τι component να βάλω για παράδειγμα. Έχει κάνει κανείς ανάλογη αναφορά να με καθοδηγήσει;

Εκεί υπάρχουν θέματα που αφορούν τη google.(εδώ τις αναβαθμίσεις δίνει η Xiaomi)..Εδω καλύτερα ακολουθώντας τις οδηγίες.

Πχ Συσκευή / Rom version κλπ

Όσο πιο περιεκτικά & με λεπτομέρειες μπορείς να περιγράψεις τι ακριβώς συμβαίνει , αν επαναλαμβάνεται κλπ

Σε περίπτωση που μπορείς να πάρεις αν θέλεις & Logcat κλπ αν θέλεις μπορείς να ποσταρεις κι αυτό ακόμη

Εδώ : http://en.miui.com/forum.php?mod=bugfeedback&fid=5&typeid=0&sortid=1&phonemodel=128&versions=&rom_version=&region=&sortid=1&con=&pid=0

 

(Κάποια που δεν ισχύουν σε android one πχ miui version άστο κενό καλύτερα θα δεις κι άλλα πιο κάτω για Mia2) ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ! αλλιώς θα αγνοηθεί ότι γράψεις ..

ΥΓ: αυτό για τον καιρό που λες τον βγάζει στα αγγλικά, βάλε τη ρύθμιση από "Προεπιλεγμένη Περιοχή" σε "Ελλάδα" χειροκίνητα & φτιάχνει ...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

https://postimg.cc/gallery/3j6h1elni/

 

Launcher : Trebuchet LAOS launcher 15.1

https://labs.xda-developers.com/store/app/com.lineageport.trebuchet

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσει ο χορός των bugs. Ένα πρόβλημα που εντόπισα στην κάμερα και έχει αναφερθεί και αλλού. Αφού τραβήξεις slo mo βίντεο και πας για αναπαραγωγή, αυτό αυτομάτως σταματάει στο κομμάτι της αργής κίνησης. Πρέπει να πατήσεις play ξανά για να σταματήσει εκ νέου εκεί που τελειώνει η αργή κίνηση. Και για να συνεχίσει, πατάς play ξανά και ξανά και ξανά...
Link to comment
Share on other sites

Η infoquest μου στέλνει νέο a2 καθώς ενώ πήρε την pie το πρόβλημα με την μνήμη δεν λυθηκε.

Τι ακριβώς πρόβλημα;

Καλοχρησιμοποιητο το νέο

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε οδηγίες προς ναυτιλωμένους, γιατί το έβαλα στο σκούρο θέμα αλλά τίποτις.... Όλα λευκά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α, το βρήκα. Όταν υπάρχει ζωντανή ταπετσαρία στην αρχική οθόνη, δεν λειτουργεί το dark theme. Θελει σταθερή ταπετσαρία να λειτουργήσει. :blink:

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε οδηγίες προς ναυτιλωμένους, γιατί το έβαλα στο σκούρο θέμα αλλά τίποτις.... Όλα λευκά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α, το βρήκα. Όταν υπάρχει ζωντανή ταπετσαρία στην αρχική οθόνη, δεν λειτουργεί το dark theme. Θελει σταθερή ταπετσαρία να λειτουργήσει. :blink:

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Είναι ο trebuchet launcher 15.1 που υποστηρίζει τα πάντα στα screenshots αυτά

Δοκίμασε τον από το πιο πάνω Link

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς πρόβλημα;

Καλοχρησιμοποιητο το νέο

 

Σ' ευχαριστώ. Όταν έκανες εκκαθάριση cache εφαρμογής που ήταν πάνω από 500mb το τηλέφωνο νεκρωνε και ήθελε hard reboot

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και εμένα η αναβάθμιση! Χρειάζεται οπωσδήποτε factory reset, η δουλεύει και έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...