Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχει σαν επιλογή ;

 

Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο, αλλά βρήκα αυτό στο XDA:

 

Γράφοντας *#*#86583#*#* στον dialer απενεργοποιείται το volte carrier check. Μετά στις ρυθμίσεις, Δίκτυο και διαδίκτυο, Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, στο Advanced εμφανίζεται η επιλογή Enhanced 4G LTE Mode.

 

Βέβαια δεν νομίζω να δουλεύει, δοκίμασα μια κλήση με LTE ανοιχτό και μου έκλεισε τα δεδομένα για να την ολοκληρώσει. Μήπως δεν υποστηρίζεται από τον πάροχο μου (cote) για τη συσκευή; Πάντως, πατώντας στον dialer *#*#4636#*#* στο Πληροφορίες τηλεφώνου το «Παρέχεται από την VoLTE» είναι ενεργοποιημένο (όπως και το «Παρέχεται δυνατότητα βιντεοκλήσης»). Υπάρχει κάποιος άλλος τροπος να βεβαιωθώ πως το VoLTE δουλεύει κανονικά ή όχι;

 

Edit: διαβάζω στα φορουμ του xiaomi-miui πως για την κοσμοτέ θέλει να ενεργοποιηθεί από τον πάροχο... Και βέβαια στέλνοντας μήνυμα για ενεργοποίηση παίρνω απάντηση πως η συσκευή μου δεν είναι συμβατή.

 

Λέτε αν βάλω τη sim σε κανένα Honor 7 που είναι συμβατό με την cote να μου ενεργοποιηθεί κανονικά; :D

 

(για όσους το δοκιμάσουν, αν δεν δουλέψει, το volte carrier check ενεργοποιείται απλά πατώντας πάλι το *#*#86583#*#* στον dialer, αν και αυτό απλά εμφανίζει τη ρύθμιση στο μενού, δε νομίζω να επηρεάζει κάτι άλλο)

 

Αγόρασα ενα κινητό απο ένα σκρουτζομαγαζο, αλλά λόγω προβλημάτων και μη επισκευής του, ζήτησα αντικατάσταση αλλά όχι ίδια μάρκα και κατέληξα σε αυτό απο όσα είχε (κυρίως λόγω global version)!

Καλά έκανα ; Διότι διαβάζω εδω και το θέμα των πυρήνων και σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία;

 

Καλά έκανες. Το θέμα με τους πυρήνες έχει λυθεί :)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο, αλλά βρήκα αυτό στο XDA:

 

Γράφοντας *#*#86583#*#* στον dialer απενεργοποιείται το volte carrier check. Μετά στις ρυθμίσεις, Δίκτυο και διαδίκτυο, Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, στο Advanced εμφανίζεται η επιλογή Enhanced 4G LTE Mode.

 

Βέβαια δεν νομίζω να δουλεύει, δοκίμασα μια κλήση με LTE ανοιχτό και μου έκλεισε τα δεδομένα για να την ολοκληρώσει. Μήπως δεν υποστηρίζεται από τον πάροχο μου (cote) για τη συσκευή; Πάντως, πατώντας στον dialer *#*#4636#*#* στο Πληροφορίες τηλεφώνου το «Παρέχεται από την VoLTE» είναι ενεργοποιημένο (όπως και το «Παρέχεται δυνατότητα βιντεοκλήσης»). Υπάρχει κάποιος άλλος τροπος να βεβαιωθώ πως το VoLTE δουλεύει κανονικά ή όχι;

 

Edit: διαβάζω στα φορουμ του xiaomi-miui πως για την κοσμοτέ θέλει να ενεργοποιηθεί από τον πάροχο... Και βέβαια στέλνοντας μήνυμα για ενεργοποίηση παίρνω απάντηση πως η συσκευή μου δεν είναι συμβατή.

 

Λέτε αν βάλω τη sim σε κανένα Honor 7 που είναι συμβατό με την cote να μου ενεργοποιηθεί κανονικά; :D

Εάν βρείς συμβατή συσκευή (Galaxy S7-S8-S9 και iPhone...αυτές ξέρω σίγουρα) και βάλεις την SIM σου θα ενεργοποιηθεί κανονικά.

Υπάρχει περίπτωση να σου το ενεργοποιήσουν και τηλεφωνικά, αλλά παίζει ρόλο σε τί υπάλληλο θα πέσεις. Κανονικά, ΔΕΝ το ενεργοποιούν τηλεφωνικά.

Μόλις ενεργοποιηθεί από τον πάροχο (και αφού έχεις κάνει ήδη την διαδικασία με το *#*#86583#*#*) θα δεις το σήμα HD δίπλα στο 4G. :)

ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ : Ενεργοποίηση της υπηρεσίας WifiCalling (έτσι την ονομάζει) από τον πάροχο. Αλλιώς δεν θα δουλέψει.

Όλα τα παραπάνω ΜΟΝΟ για COSMOTE.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετό καιρό μου ενεργοποίησαν την υπηρεσία volte - wificalling ένας υπάλληλος φίλος στο Γερμανό!

Εκτοτε σε όλες τις συσκευές που περάσαν απο τα χέρια μου δοκίμαζα αν δουλεύει.

Συμπεράσματα: Σε ενα redmi 5 plus δεν δούλευε, αλλά με την custom rom resurrection remix που του είχα μετά δούλευε κανονικά!

Σε ενα huawei mate 10 lite δούλευε κανονικά παρολο που απο την cosmote μου έλεγαν οτι δεν είναι συμβατή η συσκευή. Κ.α πολλά περιστατικά! Οπότε κι εγώ με κάθε συσκευή δοκιμάζω και βλέπω!

 

ΥΓ Μου ειχαν πει τότε στην cosmote ότι μόνο οι πελάτες μας με σύνδεση δικαιούνται την υπηρεσία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Καλά έκανες. Το θέμα με τους πυρήνες έχει λυθεί :)

Ηταν τελικά θέμα software η hardware ;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τελικά πώς πάει η συσκευή; Στα reviews την αναφέρουν μέτρια προς καλή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό tempered glass (από εντός ή εκτός Ελλάδος) που να μην έχει μονοκόμματη εγκοπή (notch) επάνω;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό tempered glass (από εντός ή εκτός Ελλάδος) που να μην έχει μονοκόμματη εγκοπή (notch) επάνω;

 

Καλημέρα!

Αύριο περιμένω την συσκευή αν όλα πάνε καλά και έχω είδη ένα 3mk 7H να περάσω.

Θα ανοίξω κάποια στιγμή εντός της ημέρας να δω και να σου πω πως είναι οι εγκοπή.

 

Το τσέκαρα μόλις.

Έχει 4 τρύπες μαζί με του ακουστικού και όχι μονοκόμματο κόψιμο.

Επειδή έχω βάλει αρκετές φορές αυτό το προϊόν στο παρελθόν,περισσότερο θυμίζει σκληρή μεμβράνη παρά το κλασικό Tempered glass.

https://www.dropbox.com/s/yi1wjwdu0jsc35j/20181106_145818.jpg?dl=0

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εάν βρείς συμβατή συσκευή (Galaxy S7-S8-S9 και iPhone...αυτές ξέρω σίγουρα) και βάλεις την SIM σου θα ενεργοποιηθεί κανονικά.

Υπάρχει περίπτωση να σου το ενεργοποιήσουν και τηλεφωνικά, αλλά παίζει ρόλο σε τί υπάλληλο θα πέσεις. Κανονικά, ΔΕΝ το ενεργοποιούν τηλεφωνικά.

Μόλις ενεργοποιηθεί από τον πάροχο (και αφού έχεις κάνει ήδη την διαδικασία με το *#*#86583#*#*) θα δεις το σήμα HD δίπλα στο 4G. :)

ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ : Ενεργοποίηση της υπηρεσίας WifiCalling (έτσι την ονομάζει) από τον πάροχο. Αλλιώς δεν θα δουλέψει.

Όλα τα παραπάνω ΜΟΝΟ για COSMOTE.

 

Αυτό ακριβώς έκανα, έβαλα τη SIM σε ένα Honor 7A, ενεργοποίησα την υπηρεσία και το VoLTE δουλεύει μια χαρά και στο Mi A2 :cool:

 

Βέβαια δεν βρίσκω πουθενά στα μενού επιλογή για ενεργοποίηση VoWIFI, οπότε μάλλον εκεί είναι καθαρά θέμα υποστήριξης από τη συσκευή, σε βαθμό software ή hardware.

 

Ερώτηση, στο μενού των κρυφών ρυθμίσεων (με το *#*#4636#*#* ) στο Ορισμός προτιμώμενου τύπου δικτύου, τι έχετε εσείς;

 

Εμένα είχε default το TS-SCDMA/CDMA/UMTS, το άλλαξα σε LTE only για να δοκιμάσω το VoLTE και μετά το άφησα στο LTE/TD-SCDMA/UMTS μήπως προτιμάει να παραμένει σε LTE οταν πιάνει σήμα. Θα δω κάποια διαφορά αν δοκιμάσω κάποια άλλη ρύθμιση εκεί;

 

Ηταν τελικά θέμα software η hardware ;

 

Από τα λίγα που θυμάμαι ήταν θέμα software, συγκεκριμένα οι drivers της qualcomm.

 

Από μπαταρία τελικά πώς πάει η συσκευή; Στα reviews την αναφέρουν μέτρια προς καλή

 

Εγώ προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μου βγάζει ένα γεμάτο 24ωρο, από χτες ξημερώματα στις 02:00 κράτησε μέχρι σήμερα τα ξημερώματα στις 03:00 και το έβαλα για φόρτιση στο 10%. Είχα περίπου 4μιση με 5 ώρες οθόνη, και πάνω κάτω ένα εξάωρο ήμουν έξω, με δεδομένα μονίμως ανοιχτά. Βέβαια εγώ έχω ένα σωρό εφαρμογές επάνω να τρέχουν από πίσω (facebook x2, messenger x2, twitter x2, viber, snapchat, παιχνίδια, news apps κ.ο.κ.) οπότε για πιο νορμάλ χρήση μάλλον τραβάει παραπάνω.

 

Edit: βρήκα το screenshot που είχα βγάλει, απλά δε θυμόμουν ακριβώς τα νούμερα

 

U1StJLe.png

 

Βέβαια προέρχομαι από συσκευή που μου έδινε αυτονομία 12 ώρες με 2 ώρες οθόνη... οπότε ίσως δεν είμαι ο κατάλληλος να κρίνω αντικειμενικά :)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η spigen Rugged Armor προστατεύει κανονικά την κάμερα?

 

Η συγκεκριμένη από όσο βλέπω εδώ την προστατεύει.

 

Εγώ πρα αυτή επειδή μου άρεσε τρελλά ο σχεδιασμός της, αλλά δυστυχώς δεν καλύπτει εντελώς την κάμερα. Αφήνει περίπου μισό χιλιοστό. Από την άλλη όμως αφήνει ένα lip γύρω από την οθόνη, όχι μεγάλο αλλά αρκετό. Το καλό είναι πως έχω συνηθίσει να το αφήνω με την οθόνη κάτω οπότε δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η spigen Rugged Armor προστατεύει κανονικά την κάμερα?

Έχει σήκωμα υπεραρκετό ώστε να μην μπορεί να ακουμπήσει η κάμερα σε επιφάνεια.

Αυτήν έχω.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ξέρω, τα στατιστικά που δίνει η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν είναι και 100% ακριβή, αλλά πως στο κέρατο έγινε αυτό; :lol:

 

U8t2UhU.png

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ξέρω, τα στατιστικά που δίνει η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν είναι και 100% ακριβή, αλλά πως στο κέρατο έγινε αυτό; :lol:

 

U8t2UhU.png

Έτσι κάνει όταν φορτίζει... προφανώς και δεν ισχύει αυτό...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ειδοποιήθηκα και γω οτι το κινητό έφυγε με acs και έρχεται!

Ελπίζω να το παραλάβω σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής που έχει στην συσκευασία, είναι ταχυφορτιστης;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανεις το uptade του Νοεμβρίου ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο φορτιστής που έχει στην συσκευασία, είναι ταχυφορτιστης;

 

Όχι .......

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνει όταν φορτίζει... προφανώς και δεν ισχύει αυτό...

 

Το ξέρω, αλλά συνήθως στη φόρτιση με έβγαζε γύρω στα 3000, όχι τόσο ψηλά :)

 

Έβαλε κανεις το uptade του Νοεμβρίου ;

 

Νομίζω είναι beta, δεν βγήκε επίσημα για το Α2 ακόμα, συζητήθηκε πιο πάνω.

 

Ο φορτιστής που έχει στην συσκευασία, είναι ταχυφορτιστης;

 

Όχι δεν είναι Quick Charge 3.0 και έλεγα να πάρω έναν, αλλά μου φορτίζει σε περίπου μια ώρα από το ~25%, οπότε μάλλον με καλύπτει

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η Pie σε Beta :)

 

zd4lLzN.jpg

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μας βάλουν gestures και να εξαφανίσουν τα virtual πλήκτρα.

Αν μας ξεκλειδώσουν και το api2 (δύσκολο) θα είμαστε κούκλοι :-)

 

from my Mi A2

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μας βάλουν gestures και να εξαφανίσουν τα virtual πλήκτρα.

Αν μας ξεκλειδώσουν και το api2 (δύσκολο) θα είμαστε κούκλοι :-)

 

from my Mi A2

 

Gestures θα μπουν έτσι κι αλλιώς, αλλά το κεντρικό κουμπί (το «χάπι») είναι ακόμα εκεί. Εδώ μια πρώτη εικόνα, το βίντεο στα ισπανικά αλλά παίρνουμε μια γενικότερη ιδέα ;) Στο 4:15 το γυρίζει σε gestures. Ξέρω πως έχουν βγει και άλλα βίντεο με Pie στο MiA2 αλλά αυτό είναι από την επίσημη (beta) Pie.

 

 

Τα πρώτα σχόλια στο XDA λένε πάντως πως το camera2 api παραμένει απενεργοποιημένο :(

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Οταν γινεται ταχεια φορτιση εμφανιζει καποιο διαφορετικο εικονιδιο, οπως σε miui rom? Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Πως μπαίνουμε στο κρυφό μενού που λέει ποιες μπάντες είναι ενεργοποιημένες ;
Link to comment
Share on other sites

Οταν γινεται ταχεια φορτιση εμφανιζει καποιο διαφορετικο εικονιδιο, οπως σε miui rom?

 

Δεν έχω δει εικονίδιο, εμφανίζει όμως κάτω κάτω στην οθόνη κλειδώματος το μήνυμα «Φορτίζεται γρήγορα» και τον υπολειπόμενο χρόνο για 100%.

 

Πως μπαίνουμε στο κρυφό μενού που λέει ποιες μπάντες είναι ενεργοποιημένες ;

 

Αν λέμε το ίδιο, πληκτρολόγησε στον dialer *#*#4636#*#*.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει εικονίδιο, εμφανίζει όμως κάτω κάτω στην οθόνη κλειδώματος το μήνυμα «Φορτίζεται γρήγορα» και τον υπολειπόμενο χρόνο για 100%.

 

 

 

Αν λέμε το ίδιο, πληκτρολόγησε στον dialer *#*#4636#*#*.

Οχι αυτό! Είναι το κρυφό μενού που βλέπεις τις μπάντες του τηλεφώνου και βλέπεις ποιες είναι τσεκαρισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να του κανω ενημέρωση αλλά λέει ότι είναι ενημερωμένο 5 Ιουνίου.

Θα μου έρθουν οι άλλες μαζεμένες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...