Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι παιδιά. Δεν έχω κανένα προστατευτικό στην οθόνη από την ημέρα που το πήρα. Απλά είναι κλασσική περίπτωση xiaomi. Το ίδιο πρόβλημα μου είχε βγάλει και το 4x που είχα πριν. Σχετικά με το rcs, δυστυχώς με απενεργοποιημένες τις λειτουργίες συζήτησης δεν λαμβάνω καθόλου sms.

 

Είμαι ήδη σε αναζήτηση καινούργιου κινητού. Και μάλλον με βλέπω για πρώτη φορά σε iPhone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν το έχεις πάρει από Ελλάδα και δεν έχει κλείσει διετία πρέπει να έχει εγγύηση. Οπότε πήγαινε το στο σερβις
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

αν το έχεις πάρει από Ελλάδα και δεν έχει κλείσει διετία πρέπει να έχει εγγύηση. Οπότε πήγαινε το στο σερβις

 

Δεν έχει κλείσει ακόμα 2ετία. Κοντεύει. Αλλα δυστυχώς το έχω πάρει από Κίνα, οπότε εγγύηση γιόκ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά. Δεν έχω κανένα προστατευτικό στην οθόνη από την ημέρα που το πήρα. Απλά είναι κλασσική περίπτωση xiaomi. Το ίδιο πρόβλημα μου είχε βγάλει και το 4x που είχα πριν. Σχετικά με το rcs, δυστυχώς με απενεργοποιημένες τις λειτουργίες συζήτησης δεν λαμβάνω καθόλου sms.

 

Είμαι ήδη σε αναζήτηση καινούργιου κινητού. Και μάλλον με βλέπω για πρώτη φορά σε iPhone.

 

Αν σε παίρνει, κάνε wipe data/clear cache μέσω recovery menu

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

στην 10 δεν έχει wipe cache στην recovery mode..
Γενικά σε συσκευές με Α/Β partitioning, δεν έχει cache διαμέρισμα. Γι αυτό και δεν το έχει σαν επιλογή.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

εχει λυθει σε κανεναν το προβλημα ταχυτητας wifi οταν εχεις ενεργοποιημενο και το bluetooth?

εκανα hard reset αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη σε αυτο το θεμα.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχει λυθει σε κανεναν το προβλημα ταχυτητας wifi οταν εχεις ενεργοποιημενο και το bluetooth?

 

εκανα hard reset αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη σε αυτο το θεμα.

Είναι γενικό το θέμα με πολλές συσκευές. Βασικά, είναι πρόβλημα του Snapdragon 625.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που αναφέρετε, έχουν αρχίσει να με χτυπάνε κ εμένα πλέον, Τυχαίες αποσυνδέσεις απο το watch gt,χτυπάει το τηλέφωνο, δονείται το ρολοι, μιλάω, κλείνω το τηλέφωνο,χτυπάει παλι, το ρολοι αποσυνδεδεμενο! Δεν συνδέθηκε ποτέ, ανοιγα την εφαρμογή του ρολογιου, για 10-20 λεπτα ηταν οκ ,μετα παλι τα ιδια.

Ξεκλείδωνα το κινητο, το εβλεπε παλι, στο ακυρο το εχανε.

Εκανα ρισταρτ το κινητο παίζει κομπλέ για 2-3 ωρίτσες, βγαίνω εκτος εμβελειας 2-3 φορές, συνδεση μηδενική μετά.

Ανεξαρτήτως αν είμαι σε wifi η δεδομένα, κάποια στιγμή σίγουρα θα χάσει την σύνδεση.

 

έχω δώσει το ρολοι σε αλλο ατομο με galaxy, δουλεύει υποδειγματικά απο χτες.

επίσης, wifi 2.4GHz συν BT= οχι, τρελό lag, μηδενικές ταχύτητες πλοήγησης. Μέχρι και ριστάρτ έκανε το wifi, το είδα με τα μάτια μου στο κινητό, εφυγε το εικονίδιο απο πάνω δεξιά, και άνοιξε πάλι με την ενδειξη Χ για μερικά δευτερόλεπτα. Στο ίδιο διάστημα το ρολόι ΠΑΛΙ έχασε την σύνδεση.

Πριν 2-3 μέρες δεν μπορούσε να διατηρήσει σύνδεση στο αμάξι, επαιζε μουσική για 2-3 λεπτά και μετά εχανε την σύνδεση.

 

 

Λογικά πιστεύω όλα έχουν πρόβλημα, φταίει η χιαομαρα, φταίει ο 625, φταίει η διαχείριση ενέργειας στην 10αρα; Θα δούμε. Προς το παρόν έχω επιστρέψει στο Mi band 4, που 99% δεν θα κάνει το παραμικρό λόγω ίδιας μάρκας (αυτά που λένε οτι των ίδιων εταιριών τα αξεσουάρ παίζουν απροβλημάτιστα, νομίζω ισχύει πλήρως)

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που αναφέρετε, έχουν αρχίσει να με χτυπάνε κ εμένα πλέον, Τυχαίες αποσυνδέσεις απο το watch gt,χτυπάει το τηλέφωνο, δονείται το ρολοι, μιλάω, κλείνω το τηλέφωνο,χτυπάει παλι, το ρολοι αποσυνδεδεμενο! Δεν συνδέθηκε ποτέ, ανοιγα την εφαρμογή του ρολογιου, για 10-20 λεπτα ηταν οκ ,μετα παλι τα ιδια.

Ξεκλείδωνα το κινητο, το εβλεπε παλι, στο ακυρο το εχανε.

Εκανα ρισταρτ το κινητο παίζει κομπλέ για 2-3 ωρίτσες, βγαίνω εκτος εμβελειας 2-3 φορές, συνδεση μηδενική μετά.

Ανεξαρτήτως αν είμαι σε wifi η δεδομένα, κάποια στιγμή σίγουρα θα χάσει την σύνδεση.

 

έχω δώσει το ρολοι σε αλλο ατομο με galaxy, δουλεύει υποδειγματικά απο χτες.

επίσης, wifi 2.4GHz συν BT= οχι, τρελό lag, μηδενικές ταχύτητες πλοήγησης. Μέχρι και ριστάρτ έκανε το wifi, το είδα με τα μάτια μου στο κινητό, εφυγε το εικονίδιο απο πάνω δεξιά, και άνοιξε πάλι με την ενδειξη Χ για μερικά δευτερόλεπτα. Στο ίδιο διάστημα το ρολόι ΠΑΛΙ έχασε την σύνδεση.

Πριν 2-3 μέρες δεν μπορούσε να διατηρήσει σύνδεση στο αμάξι, επαιζε μουσική για 2-3 λεπτά και μετά εχανε την σύνδεση.

 

 

Λογικά πιστεύω όλα έχουν πρόβλημα, φταίει η χιαομαρα, φταίει ο 625, φταίει η διαχείριση ενέργειας στην 10αρα; Θα δούμε. Προς το παρόν έχω επιστρέψει στο Mi band 4, που 99% δεν θα κάνει το παραμικρό λόγω ίδιας μάρκας (αυτά που λένε οτι των ίδιων εταιριών τα αξεσουάρ παίζουν απροβλημάτιστα, νομίζω ισχύει πλήρως)

Άμα μιλάς για το Bluetooth και το WiFi, είναι θέμα του chipset. Που έχω Mi A1, έχω θέμα με το bluetooth όταν είναι ενεργό το Wifi.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά τα διάφορα προβλήματα που είχα αναφέρει σε παλιότερα Posts, πριν λίγα λεπτά το πούλησα και ηρέμησα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα διάφορα προβλήματα που είχα αναφέρει σε παλιότερα Posts, πριν λίγα λεπτά το πούλησα και ηρέμησα...

 

Πάρε TCL 10L να ηρεμήσεις ακόμα πιο πολύ...!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάντως κατάφερα να μπω στο recovery menu, κανονικά και έκανα wipe data/clear cache.

Και είμαι με τη πρώτη αναβάθμιση και δεν έχω πειράξει τίποτα στο κινητό...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τον τελευταίο καιρό έχει βγάλει ενα κουλό πρόβλημα η συσκευή.

Ιδιαίτερα δε τις μέρες με πολλή ζέστη, όταν το έχω στην τσέπη για ώρα, δεν μου λειτουργεί η αφή στο πρώτο ξεκλείδωμα της οθόνης. Μπορεί να μη λειτουργεί καθόλου, μπορεί να κάνει τα δικά της (κατεβασμα μπαρας ειδοποιήσεων, αλλαγή αρχικών οθονών, διάφορα πατήματα στο πληκτρολόγιο κλπ) Αν το κλειδώσω και το ανοίξω πάλι, λειτουργεί κανονικά.

περιττό να πω για το ΒΤ, πλέον έχει γίνει τραγικό. Ακούω μουσική στο αμάξι και στα καλά καθούμενα διακόπτει την σύνδεση και κλείνει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τον τελευταίο καιρό έχει βγάλει ενα κουλό πρόβλημα η συσκευή.

Ιδιαίτερα δε τις μέρες με πολλή ζέστη, όταν το έχω στην τσέπη για ώρα, δεν μου λειτουργεί η αφή στο πρώτο ξεκλείδωμα της οθόνης. Μπορεί να μη λειτουργεί καθόλου, μπορεί να κάνει τα δικά της (κατεβασμα μπαρας ειδοποιήσεων, αλλαγή αρχικών οθονών, διάφορα πατήματα στο πληκτρολόγιο κλπ) Αν το κλειδώσω και το ανοίξω πάλι, λειτουργεί κανονικά.

περιττό να πω για το ΒΤ, πλέον έχει γίνει τραγικό. Ακούω μουσική στο αμάξι και στα καλά καθούμενα διακόπτει την σύνδεση και κλείνει.

 

Το θέμα με το πρόβλημα στην αφή, δεν είναι θέμα hardware, αλλά software.

Έχεις περάσει την τελευταία έκδοση της rom; είναι εννοώ up to date το κινητό σου;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το πρόβλημα στην αφή, δεν είναι θέμα hardware, αλλά software.

Έχεις περάσει την τελευταία έκδοση της rom; είναι εννοώ up to date το κινητό σου;

 

Πάντοτε.

Το έκανε και στην προηγούμενη ενημέρωση απριλίου σίγουρα.

Τζαμακι στην οθονη εχω το ιδιο εδω και 1 χρόνο, δε νομιζω να φταιει αυτό.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε.

Το έκανε και στην προηγούμενη ενημέρωση απριλίου σίγουρα.

Τζαμακι στην οθονη εχω το ιδιο εδω και 1 χρόνο, δε νομιζω να φταιει αυτό.

 

Δεν έχει καμία σχέση με το τζαμάκι, δεν είναι αυτό.

Πήγαινε στο: Ρυθμίσεις->Οθόνη κλειδώματος->Λειτουργία τσέπης, και εάν είναι απενεργοποιημένο, ενεργοποίησε το ή αντιστρόφως, και κάνε μία επανεκκίνηση στη συσκευή σου.

Πριν σου πω ότι ανησυχώ για την οθόνη σου (ghostouch), θα σου πρότεινα ένα factory reset. Δεν είναι εύκολο να στήνεις το κινητό σου, όμως άλλη λύση δεν υπάρχει.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση με το τζαμάκι, δεν είναι αυτό.

Πήγαινε στο: Ρυθμίσεις->Οθόνη κλειδώματος->Λειτουργία τσέπης, και εάν είναι απενεργοποιημένο, ενεργοποίησε το ή αντιστρόφως, και κάνε μία επανεκκίνηση στη συσκευή σου.

Πριν σου πω ότι ανησυχώ για την οθόνη σου (ghostouch), θα σου πρότεινα ένα factory reset. Δεν είναι εύκολο να στήνεις το κινητό σου, όμως άλλη λύση δεν υπάρχει.

 

Αυτό που περιγράφεις, δεν υπάρχει για την λειτουργία τσέπης.

Επαναφορά λογικά θα κάνω τον επόμενο μήνα έτσι κ αλλιώς μιας και θα πάω για αλλαγή συσκευής( 1+Nord) Οπότε και θα δω πως θα πάει μετά!

Πιθανολογώ πάντως, κάτι με αυτό έχει να κάνει.

Την λειτουργία τσέπης την βρίσκω στις ρυθμίσεις της κάμερας, θα το απενεργοποιήσω και θα δω πως θα πάει.

Επίσης 1-2 φορές έχει τύχει να μου έχει ξεκλειδώσει η οθόνη εντός τσέπης (τώρα το πως δεν ξέρω, μπορεί και να μην το κλείδωσα και εγώ) και να έχει πατήσει να πάρει τηλέφωνα κλπ κλπ.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχει προσπαθησει καποιος απο εσας να βαλαι custom ρομ μετα το φιασκο με το android 10?θελω καθοδηγηση γιατι τα εκανα μανταρα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχει προσπαθησει καποιος απο εσας να βαλαι custom ρομ μετα το φιασκο με το android 10?θελω καθοδηγηση γιατι τα εκανα μανταρα

 

Θα σε καθοδήγησω μέχρι εκεί που γνωρίζω. Πες μου τι πρόβλημα έχεις.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου,για αρχη πες μου ποια ρομ εχεις βαλει και το σημαντικοτερο ποιo twrp,αν ειναι δυνατον και καποιο tutorial.

πηγα να βαλω την pixelexpiriense και εχει μεινει χωρις ρομ κολλημενο στον default bootloader.

Εχω χρονια να κανω την διαδικασια και εχει αλλαξει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου,για αρχη πες μου ποια ρομ εχεις βαλει και το σημαντικοτερο ποιo twrp,αν ειναι δυνατον και καποιο tutorial.

πηγα να βαλω την pixelexpiriense και εχει μεινει χωρις ρομ κολλημενο στον default bootloader.

Εχω χρονια να κανω την διαδικασια και εχει αλλαξει αρκετα.

0. Κανείς προσωρινό boot στο TWRP (από την επίσημη σελίδα του πρότζεκτ)

 

1. Κανείς Wipe το System, Data & Dalvik (το Vendor δεν ξέρω, δεν έχω συσκευή με project treble)

 

2. Κάνεις εγκατάσταση το PE.

 

3. Κάνεις εγκατάσταση το TWRP Installer (χρησιμοποίησε το πρόσφατο από τη επίσημη ιστοσελίδα του προτζεκτ).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έκανα ,με ενδιαφέρει να μάθω ποιο TWRP δουλεύεις γιατί αυτό από την κεντρική τους σελίδα δεν δουλεύει

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έκανα ,με ενδιαφέρει να μάθω ποιο TWRP δουλεύεις γιατί αυτό από την κεντρική τους σελίδα δεν δουλεύει

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασε να αλλάξεις το slot της συσκευής μέσω fastboot

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...