Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο τρόπος μέσω recovery;

 

Ναι, δίνω και το λίνκ απο XDA λέει οτι χρειάζεται unlocked bootloader αλλά μπορείς να το παραλήψεις. Το γράφει και ο ίδιος που έχει κάνει το θέμα.

Και εγώ έτσι ακριβώς δοκίμασα. Ούτε αρχεία έχασα ούτε τίποτα. Το ρίσκο βέβαια υπάρχει σε κάθε περίπτωση.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άμα θέλει κανείς την τελευταία έκδοση για εγκατάσταση μέσω recovery https://bigota.d.miui.com/V11.0.10.0.QDLMIXM/miui_DAISYGlobal_V11.0.10.0.QDLMIXM_55c39d9793_10.0.zip

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση και είμαι στην 9 ακόμα.

Να προχωρήσω ή όχι στη 10?

 

Εγώ την έκανα πριν 3 μήνες που το αγόρασα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση και είμαι στην 9 ακόμα.

 

Να προχωρήσω ή όχι στη 10?

Σκέψου ότι αν δε περάσεις την 10άρα, δεν θα πάρεις ξανά security patch.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Με την 10αρα όμως να ξέρεις ότι θα γίνει πιο βαρύ το τηλέφωνο, θα δυσκολεύεται ακόμα περισσότερο να κρατάει πράγματα ανοιχτά στη μνήμη του, χάνεις το equalizer απο τα ακουστικά.

προσωπικά η δικιά μου συσκευή (4/64) με αυτά που κάνω μέσα στην ημέρα, προς το βράδυ χρειάζεται επανεκκίνηση γιατί αρχίζει να κολλάει ακόμα και στα βασικα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το λέω επειδή ακούω τα χειρότερα. Αν είναι να μην είναι λειτουργικό το κινητό ας μην έχω security updates
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ομάδα πως τα θέματα με το RAM Management, έχουν λυθεί, χρήστες αναφέρουν πως πάει ποιο γρήγορα με την ενημέρωση Αυγούστου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την 10αρα όμως να ξέρεις ότι θα γίνει πιο βαρύ το τηλέφωνο, θα δυσκολεύεται ακόμα περισσότερο να κρατάει πράγματα ανοιχτά στη μνήμη του, χάνεις το equalizer απο τα ακουστικά.

προσωπικά η δικιά μου συσκευή (4/64) με αυτά που κάνω μέσα στην ημέρα, προς το βράδυ χρειάζεται επανεκκίνηση γιατί αρχίζει να κολλάει ακόμα και στα βασικα.

Καλύτερα ανέφερε το ως Mi Sound Enhancer αντί για Equalizer. Το Equalizer είναι το MusicFX.

 

Πιστεύω μόνο το 0.5% των χρηστών ξέρουν ότι υπάρχει τέτοια ρύθμιση, οπότε λογικό ότι αφαιρέθηκε.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω μόνο το 0.5% των χρηστών ξέρουν ότι υπάρχει τέτοια ρύθμιση, οπότε λογικό ότι αφαιρέθηκε.

 

Μη σου πω πως λες και πολλούς :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ρομ για την συσκευή ποια είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τη ραμ θα ενημερώσω και εγώ να δω πως πάει, την έχω περάσει την ενημέρωση. Όσο για αυτή την ενίσχυση ήχου (sound enhancer) προσωπικά μου ήταν τρομερά χρήσιμη απο το να ακούω ενα φλατ "πράγμα" μιας και έχω σχετικά ακριβά ακουστικά. (Sony MDR EX650)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιστρέφω επιτόπου για τη διαχείριση ραμ, πίτσες μπλέ, καμία αλλαγή.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα που έχουν γραφτεί για αυτό το τηλέφωνο ούτε να τα πουλήσουμε δεν μπορούμε... χαχαχαχ

 

Στάλθηκε από το SM-A307FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 χρόνια περίπου με την συγκεκριμένη συσκευή, πρώτη φορά είδα να γράφει 4G+ στο σήμα.

Ίδια περιοχή, ίδια κάρτα σίμ, ίδιος πάροχος.

Screenshot-20200826-212857.png

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 χρόνια περίπου με την συγκεκριμένη συσκευή, πρώτη φορά είδα να γράφει 4G+ στο σήμα.

Ίδια περιοχή, ίδια κάρτα σίμ, ίδιος πάροχος.

Screenshot-20200826-212857.png

 

Κάποια αναβάθμιση έκανε ο πάροχος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι οτι σε περιοχές που άλλοι επιαναν + εγώ δεν το έβλεπα ποτέ, διπλα διπλα οι συσκευές. (samsung κιολας)

αντίθετα, πρώτη φορά το είδα τώρα.

Δεν ξέρω μήπως με κάποια ενημέρωση ενεργοποίησαν κάποια λειτουργία στο τηλέφωνο, άλλωστε ο 625 υποστηρίζει κανονικά 2CA για να εμφανιστεί το + στο σήμα.

Θα δοκιμάσω και στις περιοχές που κινούμαι αν έχει αλλάξει κάτι.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικα το εφτιαξα με το mi flash tool και την τελευταια ρομ που κατεβασα,ολα ξεκινησαν οταν αναβαθμισα στην 10 οπου ημουν απο αυτους που ειχαν κολλήσει στο πρωτο update και η xiaimi δεν έδινε αλλο .Επειδη η συσκευη πραγματικα σερνοταν εκανα update μεσω adb οπως προετρεψε ενας φιλος εδω στο φορουμ ,και οντως το κινητο εγινε παλι σβελτο,ξεκινησαν ομως αλλου τυπου προβληματα οπως restart κολληματα κ.α ,οποτε προσπαθησα χωρις επιτυχια να βαλω διαφορες ρομ απο το xda ,μετα απο αυτην την εμπειρια ποτε ξανα xiaomi
Link to comment
Share on other sites

μετα απο αυτην την εμπειρια ποτε ξανα xiaomi

όλοι αυτό λέμε και στο τέλος σε xiaomi καταλήγουμε, αν και μετά το realme που πήρα στη σύζυγο άρχισα να τη βλέπω με άλλο μάτι, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και το realme UI απίστευτα καλό και ελαφρύ πάει κοντά σε στοκ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κολλήματα έχει γενικότερα η συσκευή, αν και πιθανολογώ είναι λόγω hardware πλέον, ο 625 εχει και κάποια χρόνια στην πλάτη του. Απο εκει και πέρα, η διαχείριση της ραμ πάει περίπατο, η συσκευή πάνω απο 2.5 οριακά 3 γίγα ραμ δεν μπορεί να διαχειριστεί και δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

Βέβαια πλέον έχω περάσει σε άλλη συσκευή και φάνηκε το πόσο καθυστερεί σε όλα.

Καλό χρυσό το Android One, αλλά δυστυχώς το χαντάκωσαν μόνοι τους.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η Ενημέρωση Σεπτεμβρίου με αριθμό έκδοσης 11.0.11.0 είναι διαθέσιμη. Μερικοί θα την δείτε μπορεί τώρα, μπορεί αύριο ή σε λίγες μέρες.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας φίλος και έχει από την αρχή ένα θέμα όταν σε καλούν η οθόνη είναι μαύρη δεν ανοίγει δε ξέρεις ποιος παίρνει.του έκανα μηδενισμό και δούλευε κανονικά.Τωρα μετά 3 μήνες; Πάλι τα ίδια γίνεται κάθε φορά να κάνουμε εργοστασιακό μηδενισμό και πτου και από την αρχή στήσιμο;Υπάρχει κάποια λύση;
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας φίλος και έχει από την αρχή ένα θέμα όταν σε καλούν η οθόνη είναι μαύρη δεν ανοίγει δε ξέρεις ποιος παίρνει.του έκανα μηδενισμό και δούλευε κανονικά.Τωρα μετά 3 μήνες; Πάλι τα ίδια γίνεται κάθε φορά να κάνουμε εργοστασιακό μηδενισμό και πτου και από την αρχή στήσιμο;Υπάρχει κάποια λύση;
Κάνε ένα καλιμπραρισμα στον proximity sensor, και βλέπεις.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα καλιμπραρισμα στον proximity sensor, και βλέπεις.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πώς γίνεται αυτό μπορείς να με βοηθήσεις;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό μπορείς να με βοηθήσεις;
Χτυπάς στον dialer *#*#64663#*#* , βρες τον proximity και κάνε calibration.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπάς στον dialer *#*#64663#*#* , βρες τον proximity και κάνε calibration.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραία θα δοκιμάσω με πρώτη ευκαιρία.Αν το κάνω δε θα επηρεάσει την λειτουργία όταν πλησιάζει στο αυτί που κλείνω η οθόνη έτσι;Μόνο όταν καλούν είναι μαύρα σκοτάδια αν η οθόνη είναι ανοιχτή δουλεύουν όλα.Απο αναμονή σε εισερχόμενη είναι το μεγάλο θέμα. Ευχαριστώ.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...