Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Back up υπάρχει αλλά ρε παιδιά, έτσι ξαφνικά θα εμφάνιζε το πρόβλημα αυτο;; Μου φαίνεται πολύ περίεργο και απίθανο...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Back up υπάρχει αλλά ρε παιδιά, έτσι ξαφνικά θα εμφάνιζε το πρόβλημα αυτο;; Μου φαίνεται πολύ περίεργο και απίθανο...

 

Ναι, το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές σε κινητά ακόμα και πανάκριβα ανεξαρτήτως μάρκας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, να αναφέρω κάτι στο οποίο είχαμε αναφερθει παλιότερα ως "θεματάκι" του κινητού. Από όταν πέρασε σε 10άρι Android, την sd τη βλεπει παντα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, να αναφέρω κάτι στο οποίο είχαμε αναφερθει παλιότερα ως "θεματάκι" του κινητού. Από όταν πέρασε σε 10άρι Android, την sd τη βλεπει παντα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όντως! Αλλά το πρόβλημα με τη διαχείριση της RAM παραμένει. Έχω ένα Galaxy Tab Pro 6ετιας με 2GB RAM και έχει πολύ καλύτερη διαχείριση από αυτό το ριμάδι!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου πέρασε την 10 χωρίς κανένα σημάδι και το μόνο που μου έβγαλε ήταν να το κάνω επανεκκίνηση...Ειδωμεν...Τελικά την ενοχλητική μπάρα του Google πως την βγάζουμε για να γίνει full screen;;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου πέρασε την 10 χωρίς κανένα σημάδι και το μόνο που μου έβγαλε ήταν να το κάνω επανεκκίνηση...Ειδωμεν...Τελικά την ενοχλητική μπάρα του Google πως την βγάζουμε για να γίνει full screen;;

 

Αλλάζεις launcher.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

μετά το update σε 10 το μονο πρόβλημα που ειχα ηταν οι ειδοποιήσεις από του viber μετά το τελευταιό update που ηρθε λυθηκε και αυτό οποτε ολα καλα :):):):):)
Link to comment
Share on other sites

έκανα την αναβάθμιση σε 10αρι σήμερα. χρειάζεται να κάνω reset; δεν βλέπω κάποιο σοβαρό πρόβλημα, μόνο μερικές φορές κάπως κολλάει όταν αλλάζω τις καρτέλες των εφαρμογών. πριν αυτό δε γινόταν.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο κάποιο ψάξιμο που έκανα, όσοι είχαν περάσει την 10αρα αρχικά και ειναι με ενημέρωση φεβρουαρίου, πιθανότατα δεν θα κολλήσει η συσκευή και θα επιμένει να περάσει το update για την Pie.

Ακολούθησα αυτό εδώ

https://forum.xda-developers.com/mi-a2-lite/how-to/how-to-manual-update-v11-0-4-0-users-t4082815

και πλέον είμαι στην V11.0.4 με ενημέρωση μαρτίου, όντως η μαυρίλα στο κάτω μέρος της οθόνης διορθώθηκε που είχα

η διαδικασία δεν χρειάζεται unlocked bootloader όπως γράφουν και παρακάτω, και εγώ έτσι το έκανα.

Κατεβάζουμε την ενημέρωση, προσωπικά την πέρασα σε μια κάρτα μνήμης που έχω, μπήκα σε revovery (έδωσα εντολή απο το pc μέσω ADB καθώς την προηγούμενη φορά αντί να μπει σε recovery menu μου έκανε reset Η συσκευή) και πάτησα το update from SD card

 

Φίλε μου τι είναι ακριβώς αυτό το ADB;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι είναι ακριβώς αυτό το ADB;

 

χοντρικά είναι η επικοινωνία του υπολογιστή με το κινητό ώστε να μπορέσει να τρέξει το κινητό κάποιες εντολές.

Αν διαβάσεις το λινκ θα δεις τι γίνεται όταν κατέβει το platform tools.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

χοντρικά είναι η επικοινωνία του υπολογιστή με το κινητό ώστε να μπορέσει να τρέξει το κινητό κάποιες εντολές.

Αν διαβάσεις το λινκ θα δεις τι γίνεται όταν κατέβει το platform tools.

 

Ευχαριστώ!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παντως, εχω να σημειωσω οτι με τη 10αρα εκδοση Android, διαχειριζεται καλυτερα τη μπαταρια με αποτελεσμα να εχει μεγαλυτερη αυτονομια και χαμηλοτερη καταναλωση σε λειτουργια video και πολυμεσων.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως, εχω να σημειωσω οτι με τη 10αρα εκδοση Android, διαχειριζεται καλυτερα τη μπαταρια με αποτελεσμα να εχει μεγαλυτερη αυτονομια και χαμηλοτερη καταναλωση σε λειτουργια video και πολυμεσων.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχω δει καμιά διαφορά στη μπαταρία μετά την αναβάθμιση εγώ πάντως...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να αποδεχτούμε ότι το κινητό αυτό που έχουμε στην κατοχή μας πλέον δεν κάνει!!!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να αποδεχτούμε ότι το κινητό αυτό που έχουμε στην κατοχή μας πλέον δεν κάνει!!!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η αλήθεια είναι ότι έχει βγει αρκετά προβλήματα... Αδιαφορώ για όλα τα προβλήματα και τα υπομένω μέχρι να αλλάξω...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να αποδεχτούμε ότι το κινητό αυτό που έχουμε στην κατοχή μας πλέον δεν κάνει!!!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι δεν κάνει ακριβώς;

συνεχίζει να με καλύπτει στο έπακρο, εκτός αν σκεφτείς οτι 2-3 φορές που χρειάστηκε να έχω πολλά ανοιχτά απλά τα φόρτωνε απο την αρχή.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να αποδεχτούμε ότι το κινητό αυτό που έχουμε στην κατοχή μας πλέον δεν κάνει!!!

 

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι αυτό που δεν κάνει. Της γυναίκας μου πετάει το κινητό, και αν σκεφτώ και την αξία αγοράς του είναι από τα καλύτερα που έχω δει και χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κάνει ακριβώς;

συνεχίζει να με καλύπτει στο έπακρο, εκτός αν σκεφτείς οτι 2-3 φορές που χρειάστηκε να έχω πολλά ανοιχτά απλά τα φόρτωνε απο την αρχή.

 

Αν ανοίξεις ταυτόχρονα Bluetooth και WiFi δε λειτουργεί σωστά το WiFi, αν ανοίξεις ταυτόχρονα Bluetooth και Hotspot δε λειτουργεί σωστά το Bluetooth, έχει πρόβλημα στο Google Photos, έχει θέμα στη διαχείριση της RAM, προβληματική αναβάθμιση...

Για μένα αυτά είναι τα προβλήματα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα στις φωτογραφίες δεν έχω, δεν ξέρω αν είναι κάτι συγκεκριμένο.

Για την ραμ ισχύει, απλά κλείνει τις εφαρμογές απο πίσω,

για BT,WIFI Κλπ δεν εχω συναντήσει το παραμικρό, έχω μάλιστα συνδεδεμένο και το Watch GT και δεν παρατηρώ κάποιο κόλλημα η κάποια καθυστέρηση στο ιντερνετ, δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά χρησιμποιώ την 5GHz μπάντα των μόντεμ.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα βγαίνουν κάτι διαμαντακια με 200-250 ευρώ και σίγουρα μπαίνω στον πειρασμό..αλλά εγώ προσωπικά κάνω την δουλειά μου με το lite μας και λέω να το κρατήσω άλλο ένα χρόνο εκτός αν βγει καμία τρελή προσφορά..
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα βγαίνουν κάτι διαμαντακια με 200-250 ευρώ και σίγουρα μπαίνω στον πειρασμό..αλλά εγώ προσωπικά κάνω την δουλειά μου με το lite μας και λέω να το κρατήσω άλλο ένα χρόνο εκτός αν βγει καμία τρελή προσφορά..

 

Εμείς δεν αλλάζουμε συσκευές παρά μόνο αν τα παίξουν εντελώς. Εγώ είμαι με το Α1 δύο χρόνια, πάρα πολύ ευχαριστημένος, και παρότι μου έχει βγάλει το πρόβλημα με το GPS, όσο θα συνεχίσει να παίζει με το βγάλε/βάλε την sim, δεν σκοπεύω να το αλλάξω. Μάλιστα ήταν το πρώτο μου Xiaomi και είμαι τόσο ικανοποιημένος που από τότε έχουμε πάρει άλλα 3 στην οικογένεια (συζύγου και παιδιών, A2, A2 lite & Note 8T).

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κάνει ακριβώς;

συνεχίζει να με καλύπτει στο έπακρο, εκτός αν σκεφτείς οτι 2-3 φορές που χρειάστηκε να έχω πολλά ανοιχτά απλά τα φόρτωνε απο την αρχή.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι αρκετό για να πει κανείς ότι δεν κάνει πλέον το κινητό αυτό. Εμένα με έχει γλεντήσει το τελευταίο διάστημα και τον επόμενο μήνα μάλλον θα αντικατασταθεί. Οσο για το τι έχει το δικό μου:

1. Καμμένα πιξελ στην οθόνη.

2. Δεν λαμβάνω sms αν δεν έχω ανοιχτό wifi ή data.

3. Εχω θέμα κάποιες φορές με το μικρόφωνο.

3. To proximity sensor πολλές φορές κλείνει την οθόνη και μετά ξεχνάει να την ξανανοίξει. Επανέρχεται μετά απο καμιά 10αρια δευτερόλεπτα.

4. Ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος δουλεύει όποτε γουστάρει.

5. Τραγική διαχείρηση της ραμ. Το να μην μπορεί να κρατήσει ανοιχτές δύο εφαρμογές ταυτόχρονα, με 3gb ram είναι απαράδεκτο. Επιεικώς...

6. Με το android 10, έχει βαρύνει αρκετά στην λειτουργία του και διαπιστώνω μία ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. Συν αυτώ έχω κάποιες φορές λαγκαρίσματα.

Με λίγα λόγια, οσον αφορά στην δική μου περίπτωση, πάμε για άλλα. Πάντως μία διετία μου την έβγαλε σχεδόν. Δεν μπορώ να πω ότι δεν ήταν τίμιο για τα 130 ευρώ που είχα δώσει.

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω αναλογα με τα νούμερα όπως τα γράφεις.

2) πηγαινε στις ρυθμίσεις των sms και κλεισε τις λειτουργίες συζήτησης, ώστε να μην δουλεύει το RCS.

3) μήπως έχεις τζαμάκι που καλύπτει και το πάνω μέρος της οθόνης; στην αρχή είχα βάλει και εγώ ένα και το άλλαξα σύντομα με ένα που κάνει τον αντίστοιχο λαιμό στο πάνω μέρος για να αφηνει ανοιχτό το μέρος με τους αισθητήρες και την κάμερα, και εγώ νόμιζα είχε πρόβλημα.

5-6) ισχύουν κανονικά αυτά που γράφεις ναι. Εμένα και με 4γιγα ραμ που έχω πάλι τα ιδια κάνει. Στην 3η-4η εφαρμογή που θα ανοίξω, την πρώτη την φορτώνει απο την αρχή.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω αναλογα με τα νούμερα όπως τα γράφεις.

2) πηγαινε στις ρυθμίσεις των sms και κλεισε τις λειτουργίες συζήτησης, ώστε να μην δουλεύει το RCS.

3) μήπως έχεις τζαμάκι που καλύπτει και το πάνω μέρος της οθόνης; στην αρχή είχα βάλει και εγώ ένα και το άλλαξα σύντομα με ένα που κάνει τον αντίστοιχο λαιμό στο πάνω μέρος για να αφηνει ανοιχτό το μέρος με τους αισθητήρες και την κάμερα, και εγώ νόμιζα είχε πρόβλημα.

5-6) ισχύουν κανονικά αυτά που γράφεις ναι. Εμένα και με 4γιγα ραμ που έχω πάλι τα ιδια κάνει. Στην 3η-4η εφαρμογή που θα ανοίξω, την πρώτη την φορτώνει απο την αρχή.

 

3) Ακόμη χειρότερα, μήπως υπάρχει στο κινητό κάποια από τις αυτοκόλλητες ζελατίνες που κυκλοφορούν;

Στο Mate που έχω, είχα μία από αυτές που μπορείς να βάλεις στο Public, και ενώ για περίπου ένα χρόνο όλα ήταν καλά, με τις πρώτες ζέστες αυτό μετατοπίστηκε στην οθόνη οπότε κάλυψε εν μέρη τους αισθητήρες στο πάνω μέρος της οθόνης. Το κατάλαβα επειδή είδα το Always On screen να 'χάνεται' κάθε τρεις και λίγο από την οθόνη λες και κάλυπτα με το δάχτυλο μου τους αισθητήρες.

Μόλις έβγαλα την ζελατίνα όλα καλά.

 

5-6) Μήπως αυτό γίνεται με το Android 10; Ρωτάω γιατί το κάνει και σ' εμένα στο Mate 20 Pro.

Αρχικά πίστεψα ότι είναι μία από τις χαζομάρες του EMUI, αλλά το A2 δεν έχει καν MIUI να πω ότι φταίει το UI των Κινέζων, έχει pure Android.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...