Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.

 

θα μπορούσε καποιος να γραψει ακριβως τα βηματα πως περναμε την τελευταία εκδοση ορεο απο την 10αρα σε κινητο που δεν ειναι ρουταρισμενο?

 

βασικα πρεπει να ξεκλειδωσω τελικα Boot loader η οχι για στοκ ρομ?

 

και λιγο τα βηματα με το xiaomi flash tool γιατι δειχνει αρκετα ποιο ευκολο.. :rolleyes:

 

ολα αυτα σε windows 10 64bit :cry:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα και καλη Χρονια υπαρχει τροπος να σταματησουμε να περναει τις ενημερωσεις; αυτοματα; και να τις περναμε οταν εμεις θελουμε;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Στο περιβόητο A3 έχει επιλογή στο μενού προγραμματιστών να μην κάνει αυτόματα update.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη Χρονια υπαρχει τροπος να σταματησουμε να περναει τις ενημερωσεις; αυτοματα; και να τις περναμε οταν εμεις θελουμε;

 

ρυθμίσεις, σύστημα, επιλογες για προγραμματιστες, εκει έχει επιλογή αυτόματες ενημερώσεις συστηματος, το κλεινεις κ είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ήμουν έτοιμος να το πετάξω με ειχε κουρασει απο τα κολήματα του να με χτυπαει για κληση αλλα να μην μπορω να απαντησω και αλλα πολλα και ειπα να του κανω ενα τελευταιο reset να δω εαν θα βελτιωθει καθολου και ως δια μαγειας βελτιωθηκε τωρα ανοιγω μια εφαρμογη παω σε αλλη γυριζω στην προηγουμενη και δεν την φορτωνει απο την αρχη μπορω να απαντησω στις κλησεις εμφανιζονται οι ειδοποιησεις απο viber και αλλες εφαρμογες ...... μαγικο

Να δω ποσο θα κρατησει ετσι :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα πως μπορω να αλλαξω την προβολη της οθονης αντι για συρσιμο των δακτυλων να εμφανιστουνε τα κουμπια κατω στην οθονη τα 3 που ειναι το πισω το κουμπι του κυκλου για την αρχικη οθονη και το τετραγωνο που εχει τις ανοιχτες εφαρμογες;

εχω ψαξει στις ρυθμισεις και δεν το εχω βρει πουθενα; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Πως το έψαξες στις ρυθμίσεις; Γράψε κινήσεις ή πλοήγηση με κουμπιά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πως μπορω να αλλαξω την προβολη της οθονης αντι για συρσιμο των δακτυλων να εμφανιστουνε τα κουμπια κατω στην οθονη τα 3 που ειναι το πισω το κουμπι του κυκλου για την αρχικη οθονη και το τετραγωνο που εχει τις ανοιχτες εφαρμογες;

εχω ψαξει στις ρυθμισεις και δεν το εχω βρει πουθενα; .

 

System > Gestures

Link to comment
Share on other sites

Πως το έψαξες στις ρυθμίσεις; Γράψε κινήσεις ή πλοήγηση με κουμπιά.

 

Πλοήγηση με κουμπιά θέλω! Και όχι με κινήσεις

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Πλοήγηση με κουμπιά θέλω! Και όχι με κινήσεις
Ναι το κατάλαβα. Αυτό έγραψα και εγώ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα. Αυτό έγραψα και εγώ.

 

ναι οπως γραψατε προηγουμενως το βρηκα στα Ελληνικα στους ρυθμισεις και μετα στην επιλογη συστημα και μετα χειρονομιες!! ευχαριστω παρα παρα πολυ :):):) , το ψαχνω μηνες!!! να το βρω και δεν ειχα ιδεα πολυ δυσκολο αυτο το μενου της xiaomi σε αυτην την συσκευη.

Επιτελους εγινε ανθρωπινο και ευκολο να πατας το κυκλακι και να πηγαινεις αμεσα στην αρχικη οθονη, και το πισω για να πας πισω, και το τετραγωνο για τις ενεργες εφαρμογες !! το εβαλα στο κινητο του πατερα μου , διοτι ειχε βαλει το αλλο με την κινηση και δυσκολευοτανε!

 

Μου εκανε εντυπωση οτι το xiaomi note 6 pro εχει διαφορετικο μενου στις ρυθμισεις απο αυτο το mi a2 lite. Eπισης στο xiaomi note 6 pro υπαρχει επιλογη πανω στην μπαρα με τις συντομευσεις να κλειδωσεις το πληκτρολογιο, πολυ ωραιο και χρησιμο και δεν πατας το κουμπι καθε λιγο και λιγακι! Υπαρχει τροπος να κλειδωσεις το πληκτρολογιο στο mi a2 lite πατωντας μια επιλογη για κλειδωμα στο πληκτρολογιο ; ή πρεπει να κατεβασω εφαρμογη απο το android market ; πολλες φορες ο πατερας μου παρολο που εχει θηκη τυπου book και οχι wallet που εχει ενα με μαγνητη που το κραταει, πολλες φορες το ξεχναει και παταει κουμπια ή πατιωνται μονο του διοτι δεν το κλειδωνει πατωντας το κουμπι αλλα κλεινει το καπακι της θηκης book υπαρχει τροπος να κλειδωνει πιο γρηγορα ή να παταει ενα κουμπι και να κλειδωνει χωρις να παταει το κουμπι το εξωτερικο;

Τελος στο xiaomi note 6 pro εχει επιλογη που ξυπναει η οθονη με 2 κτυπηματα και δεν χρειαζεται να πατησεις το κουμπι του ξεκλειδωματος ,νομιζω οτι παλαιοτερα υπηρχε αυτη η λειτουργια σε αυτο το κινητο mi a2 lite αλλα μετα απο αναβαθμισεις που πηρε εξαφανιστηκε , τωρα υπαρχει πουθενα κρυμμενη αυτην η επιλογη; ή οχι; Εγω εχω huawei κινητο και μου φαινεται πολυ δυσκολο το μενου των ρυθμισεων στο xiaomi mi a2 lite , καποια βασικα τα βρισκω αλλα γενικα χανομαι.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

ναι οπως γραψατε προηγουμενως το βρηκα στα Ελληνικα στους ρυθμισεις και μετα στην επιλογη συστημα και μετα χειρονομιες!! ευχαριστω παρα παρα πολυ :):):) , το ψαχνω μηνες!!! να το βρω και δεν ειχα ιδεα πολυ δυσκολο αυτο το μενου της xiaomi σε αυτην την συσκευη.

 

Επιτελους εγινε ανθρωπινο και ευκολο να πατας το κυκλακι και να πηγαινεις αμεσα στην αρχικη οθονη, και το πισω για να πας πισω, και το τετραγωνο για τις ενεργες εφαρμογες !!

 

 

Μου εκανε εντυπωση οτι το xiaomi note 6 pro εχει διαφορετικο μενου στις ρυθμισεις απο αυτο το mi a2 lite.

 

Εγώ εδώ και 2 χρόνια που είμαι με gestures στο κινητό μου, δεν μπορώ πλέον με τίποτα τα navigation buttons στο κάτω μέρος της οθόνης...

Θέμα συνήθειας είναι.

 

Το A2 έχει τις διαφορές που αναφέρεις σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη συσκευή της Xiaomi γιατί τρέχει pure Android (το λογισμικό που τρέχουν τα Pixels της Google) και όχι το MIUI λογισμικό της ίδιας της Xiaomi. ;)

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εδώ και 1-2 βδομάδες, από κει που δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, ξαφνικά άρχισε να πέφτει υπερβολικά η ένταση του ακουστικού κλήσης. Έχει φτάσει πλέον στο σημείο ειδικά στον δρόμο με λίγη φασαρία να μην ακούς απολύτως τίποτα όταν σου μιλάνε...

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος; Ξέρει κανείς καμία λύση;

Link to comment
Share on other sites

πως μπορει καποιος να κλειδωσει την φωτεινοτητα της οθονης και να μην μεταβαλεται ;

ο πατερας μου καθως μιλαει στο τηλεφωνο ριχνει την φωτεινοτητα χωρις να το καταλαβαινει και συνεχεια βριζει διοτι δεν μπορει να δει να κλεισει την γραμμη οταν ειναι στον ηλιο.

 

Τελος εδω και μερικες ημερες το κινητο ψηνοτανε , εβαζες ενα βιντεο στο youtube και ενω ξεκιναγε και επαζε μετα κοβοτανε ο ηχος και επανερχοτανε. και συνεχιζοτανε συνεχεια αυτο! δεν εστρωσε την ιδια ημερα με επανεκκινηση , μετα την επομενη ημερα παλι τα ιδια και μονο μεσω google chrome μπορουσα να ακουσω ενα βιντεο στο youtube χωρις διακοπες. Τωρα εστρωσε απο μονο του .. πολυ κουλα πραγματα η xiaomi...

 

επισης δεν μπορω να καταλαβω καινουργια συσκευη και πιο συνχρονη απο την δικια μου και να μην εχει volte και wifi calling !! :(:mad:

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Για την φωτεινότητα, απο την μπαρα ειδοποιήσεων θα ορισει σταθερη φωτεινοτητα και θα βγαλει την επιλογή για αυτόματο.

Είναι απόλυτα λογικό οταν είναι στο αφτί η συσκευή να διαβάζει χαμηλή φωτεινότητα και να σβήνει ΑΛΛΑ θα πρέπει εντός δευτερολέπτου να επανέρχεται στο φυσιολογικό και όχι να παραμένει χαμηλά. Αν ισχύει κάτι τέτοιο είτε δεν λειτουργεί σωστά ο σένσορας είτε εχει τζαμάκι πάνω που πιάνει και το μέρος της οθόνης το notch οπότε δεν βλέπει σωστά.

 

για Volte και Wifi calling ενεργοποιείται απο συγκεκριμένο κρυφό μενού και αν θυμάμαι καλά στην 11αρα δεν στο εμφανίζει και σαν εικονίδιο. Δεν λειτουργεί out of the box γιατί δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί του για να πάρει το ΟΚ

 

για το βολτε χτυπας στο πληκτρολόγιο *#*#86583#*#* Και θα σου εμφανίσει μήνυμα volte carrier check on H off (η κάτι αντίστοιχο δεν θυμάμαι πλήρως)

για vowifi θυμάμαι οσο ειχα την συσκευή μονο σε βονταφον επαιζε σωστά και έπρεπε να το ενεργοποιήσεις και μέσα απο τον dialer

*#*#869434#*#*

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, έχει ψάξει κανένας επιτυχώς να αλλάξει τη μπαταρία με κάτι αξιόπιστο? Οι μπαταρίες στα κινητά είναι ως γνωστόν πονεμένη ιστορία

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, stud1112 said:

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, έχει ψάξει κανένας επιτυχώς να αλλάξει τη μπαταρία με κάτι αξιόπιστο? Οι μπαταρίες στα κινητά είναι ως γνωστόν πονεμένη ιστορία

Ευχαριστώ

Καλημέρα έχω αλλάξει μπαταρία με αυθεντική του κατασκευαστή και κοντινή ημερομηνία παραγωγής, αλλά κρατάει μιαμιση ημέρα. το κινητό μετά από τις αναβαθμίσεις διάβαζα ότι πάσχει από battery drain και το έχω διαβάσει και σαν πρόβλημα στο ιντερνετ. μην περιμένεις τα τριήμερα που τουλαχιστον το δικό μου εβγαζε παλιοτερα.

Αν καποιος έχει βρει λύση  στο θέμα του battery drain ας την γράψει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bebis19 said:

Καλημέρα έχω αλλάξει μπαταρία με αυθεντική του κατασκευαστή και κοντινή ημερομηνία παραγωγής, αλλά κρατάει μιαμιση ημέρα. το κινητό μετά από τις αναβαθμίσεις διάβαζα ότι πάσχει από battery drain και το έχω διαβάσει και σαν πρόβλημα στο ιντερνετ. μην περιμένεις τα τριήμερα που τουλαχιστον το δικό μου εβγαζε παλιοτερα.

Αν καποιος έχει βρει λύση  στο θέμα του battery drain ας την γράψει εδώ.

Από πού την άλλαξες αν επιτρέπεται ? Έχεις info ?

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, stud1112 said:

Από πού την άλλαξες αν επιτρέπεται ? Έχεις info ?

Ειχα αλλάξει μια απο κατάστημα στη θεσσαλονικη 26 euro και [επειτα αγορασα αλλη μια απο aliexpress 8 euro και την αλλαξα μονος ειναι ευκολο. συμφερει απο aliexpess αν πιανουν λιγο τα χερια σου. Αυτη ηταν κατασκευης ιουνιος 2021.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bebis19 said:

Ειχα αλλάξει μια απο κατάστημα στη θεσσαλονικη 26 euro και [επειτα αγορασα αλλη μια απο aliexpress 8 euro και την αλλαξα μονος ειναι ευκολο. συμφερει απο aliexpess αν πιανουν λιγο τα χερια σου. Αυτη ηταν κατασκευης ιουνιος 2021.

Δλδ της aliaexpress (είχα τσεκαρει και γω κάποιες) ήταν αξιόπιστες ?

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, stud1112 said:

Δλδ της aliaexpress (είχα τσεκαρει και γω κάποιες) ήταν αξιόπιστες ?

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καλές οι περισσότερες μαϊμού είναι. Είναι θέμα τύχης να πέσεις σε καλή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, chios said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καλές οι περισσότερες μαϊμού είναι. Είναι θέμα τύχης να πέσεις σε καλή.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθαβω πολύ παλιό νήμα τώρα αλλά έχουμε ένα θεματάκι που δεν βρίσκω λύση.Πώς θα κλειδώσω την διάταξη αρχικής οθόνης ώστε να μην μπορούν τα πιτσιρίκια να πειράζουν το κινητό της γιαγιάς (και να αλλάζουν θέση στα εικονίδια ή ακόμη και να τα διαγράφουν) και να τρέχω μετά εγώ να το συμμαζέψω?Στο σαμσουνγκ κινητό μου είναι δυο κλικ υπόθεση και πήγα να το κάνω και στο συγκεκριμένο κινητό αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Same Sh1t...Different Day.



Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...