Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι, να χαρείς τη συσκευή σου και εάν τυχόν εμφανίσει burn in, υπάρχει και το service για να σου το αποκαταστήσει.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αγχώνομαι, γιατί δεν εχω το κινητό ακόμα. Προσπαθώ να αποφασίσω αν το θέμα αυτό, είναι όντως θέμα. Γιατί κακά τα ψέματα, το να πρέπει να αλλάξεις κάποια στιγμή την οθόνη επειδή απλά χρησιμοποιείς το κινητό σου όπως θες... :X
Link to comment
Share on other sites

Δεν αγχώνομαι, γιατί δεν εχω το κινητό ακόμα. Προσπαθώ να αποφασίσω αν το θέμα αυτό, είναι όντως θέμα. Γιατί κακά τα ψέματα, το να πρέπει να αλλάξεις κάποια στιγμή την οθόνη επειδή απλά χρησιμοποιείς το κινητό σου όπως θες... :X
Amoled ειχαν και εχουν απο το 1ο galaxy και note τα Samsung.

Τωρα εχουν και τα iphone,τα one plus,καποια xiaomi και ποσα αλλα.

Το θεμα αυτο εχει μειωθει κατα πολυ και δεν καταλαβαινω γιατι να αγχωθεις.

Τωρα αν ψυχολογικα σου καθεται στον λαιμο και δεν θα καταφερεις να ευχαριστηθεις την συσκευη,καλυτερα μην το παρεις.

Τοσα χρονια φανατικα μονο με amoled και βγαζοντας τους τα ματια,δεν ειχα ποτε θεμα.Και μιλαω για παιχνιδια,βιντεακια κτλ.

Πηγαινε για pocofone που τα σπαει κι αυτο κι εχει και παραπανω αυτονομια.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε φορτίζα και εξακολουθώ να μη φορτίζω με quick charger. Αυτό που προανέφερα ήταν οι προϋποθέσεις δημιουργίας burn in. Από εκεί και πέρα η χρήση που θα κάνεις κάποιος έγκειται στις προσωπικές του ανάγκες.

 

Ποιον φορτιστη ακριβως χρησιμοποιεις; Απο θερμοκρασια κατα την φορτιση μαυτον που χρησιμοποιεις πως ειναι; Εψαχνα κ εγω να βρω εναν καλο, αλλα στο τελος πηρα εναν κινεζικο με 5€

Link to comment
Share on other sites

Ποιον φορτιστη ακριβως χρησιμοποιεις; Απο θερμοκρασια κατα την φορτιση μαυτον που χρησιμοποιεις πως ειναι; Εψαχνα κ εγω να βρω εναν καλο, αλλα στο τελος πηρα εναν κινεζικο με 5€

 

Χρησιμοποιώ το φορτιστή του μόνιμου backup τηλεφώνου, του Huawei p9 lite, ο οποίος είναι στα 1.0Α.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνώμη μου για το burn in...

 

Απο το galaxy s5 λόγω δουλείας έχω έρθει σε επαφή με πολλά εκθεσιακά μοντέλα με amoled. ΟΛΑ μα ΟΛΑ είχαν burn-in και μάλιστα εμφανιζόταν απο τον δεύτερο μήνα, σε σημείο που αναρωτιόμουν αν τα demo έχουν κατώτερη ποιότητα κατασκευής.

 

Παπαρόλαυτα, δεν εχω δει ποτέ κινητό απο πραγματικούς χρήστες με τόσο σοβαρό θέμα, Ίσως κανένα NEXUS 6P με πολύ ανεπαίσθητο το φαινόμενο στην μπάρα πλοήγησης κάτω (home button, back button κτλ) και αυτό πρέπει να το ψάχνεις για να το δεις.

Προφανώς δεν παίζει ρόλο μόνο η θερμοκρασία αλλά και η στατική εικόνα η αντίθεση της εικόνας που προβάλετε και το πιο σημαντικό το χρονικό διάστημα που λειτουργεί η οθόνη.

Οπότε δεν σημαίνει πως αν ένα εκθεσιακό έβγαλε το πρόβλημα στους 2 μήνες με 12 ώρες οθόνη ανοιχτή και κουμπωμένο στην φόρτιση συνέχεια θα βγαλει και ενός χρήστη που κάνει χρήση GPS 3-4 ώρες την μέρα.

Εγω το εχω λιώσει απ τον Οκτώβρη λογικά θα έπρεπε ν ειχε βγει ήδη κάτι.

Φοβόμουν και εγω τις amoled παλιότερα για αυτό τον λόγο αλλά τελικά μετά είδα και κάτι IPS με τόσο μόνιμο ghosting που λες άστο, καλύτερα amoled και οτι γινει...

 

Επίσης το κινητό θεωρώ οτι είναι απο τα πιο "κρύα" που έχουν περάσει απ τα χέρια μου. Με τον φορτιστή του και παράλληλα youtube η κανένα παιχνιδάκι ζεσταίνεται ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως όλες οι τεχνολογίες οθονών έχουν τα μειονεκτήματα τους. Στις amoled έχουμε το εν δυνάμει burn in, στις ips έχουμε συνήθως το προαναφερθέν ghosting, screen bleeding κτλ. Το τέλειο δε πρόκειται να το βρούμε. Θεωρώ πως πρέπει να χαιρόμαστε στις συσκευές μας έτσι όπως είναι και να μη ψάχνουμε για τις ατέλειες της (διότι σίγουρα θα τις βρούμε) εκτός και εάν είναι κάτι το εμφανές όπως έγινε με το mate 20 pro.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνώμη μου για το burn in...

 

Απο το galaxy s5 λόγω δουλείας έχω έρθει σε επαφή με πολλά εκθεσιακά μοντέλα με amoled. ΟΛΑ μα ΟΛΑ είχαν burn-in και μάλιστα εμφανιζόταν απο τον δεύτερο μήνα, σε σημείο που αναρωτιόμουν αν τα demo έχουν κατώτερη ποιότητα κατασκευής.

 

Παπαρόλαυτα, δεν εχω δει ποτέ κινητό απο πραγματικούς χρήστες με τόσο σοβαρό θέμα, Ίσως κανένα NEXUS 6P με πολύ ανεπαίσθητο το φαινόμενο στην μπάρα πλοήγησης κάτω (home button, back button κτλ) και αυτό πρέπει να το ψάχνεις για να το δεις.

Προφανώς δεν παίζει ρόλο μόνο η θερμοκρασία αλλά και η στατική εικόνα η αντίθεση της εικόνας που προβάλετε και το πιο σημαντικό το χρονικό διάστημα που λειτουργεί η οθόνη.

Οπότε δεν σημαίνει πως αν ένα εκθεσιακό έβγαλε το πρόβλημα στους 2 μήνες με 12 ώρες οθόνη ανοιχτή και κουμπωμένο στην φόρτιση συνέχεια θα βγαλει και ενός χρήστη που κάνει χρήση GPS 3-4 ώρες την μέρα.

Εγω το εχω λιώσει απ τον Οκτώβρη λογικά θα έπρεπε ν ειχε βγει ήδη κάτι.

Φοβόμουν και εγω τις amoled παλιότερα για αυτό τον λόγο αλλά τελικά μετά είδα και κάτι IPS με τόσο μόνιμο ghosting που λες άστο, καλύτερα amoled και οτι γινει...

 

Επίσης το κινητό θεωρώ οτι είναι απο τα πιο "κρύα" που έχουν περάσει απ τα χέρια μου. Με τον φορτιστή του και παράλληλα youtube η κανένα παιχνιδάκι ζεσταίνεται ελάχιστα.

 

Με global stable εισαι; Εγω απο 25 εως 95 που το φορτιζω, καπου στο 60 μου βγαζει θερμοκρασιες 38-39-40. Χωρις να το χειριζομαι η ναχω τιποτα ανοιχτο. Με κλειστα και τα δεδομενα-wifi.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Για πότε το κόβετε να πάρουμε update για την Stable?? Μάρτιο ε?

 

The power of the Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Για πότε το κόβετε να πάρουμε update για την Stable?? Μάρτιο ε?

 

The power of the Mi 8 be with you

Τζονυ πως και δεν φορας XTRV εσυ;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τζονυ πως και δεν φορας XTRV εσυ;
Καλησπέρα πανό. Δοκίμασα όλες μα όλες τις custom rom, aosp, miui κτλ αλλά κατέληξα πάλι πίσω στην global stable 10.2.2.0.

Ειναι η πιο σταθερή για μένα...

 

The power of the Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα στην επομενη αναβαθμιση θα ερθουν και τα 60 fps σε 4Κ.

 

Λογικα μεχρι την επομενη αναβαθμιση θα εχουμε παρει mi 9 :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 θέματα με εφαρμογές της Google. Στο messages με βάζει πολλές φορές να κάνω το σεταρισμα και τον ορισμό σαν default εφαρμογή sms από την αρχή. Στο widget του Google calendar ενώ στην αρχή δουλεύει κανονικά σε κάποια φάση ασπρίζει και μένει κενό και πρέπει να το βγάλω και να το ξαναβάλω για να δουλέψει σωστά . Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ; Είμαι με official stable 10.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πανό. Δοκίμασα όλες μα όλες τις custom rom, aosp, miui κτλ αλλά κατέληξα πάλι πίσω στην global stable 10.2.2.0.

Ειναι η πιο σταθερή για μένα...

 

The power of the Mi 8 be with you

 

Συμφωνώ.

Και με την καλύτερη αυτονομία, χωρίς σκαλίσματα.

Το μόνο κακό για εμένα, η χαμηλή ρύθμιση της στάθμης των ακουστικών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους φίλους. Ρε σεις στο νέο update εχω ακόμη πρόβλημα στο mi8 Pro με το δαχτυλικό με κλειστή την οθόνη...

Το ρολόι το χρωματιστό πάντως από ότι είδα θα το έχει επίσημα το mi9.. Κάποια πατάτα έχει γίνει γιατί μόνο στην costum xiaomi eu xtrv υπάρχει... Μολις εβαλα αφου εκανα back up καθαρη την τελευταία xiaomi eu αλλα τo προβλημα παραμενει οπως ηταν και στην xtrv με το ξεκλείδωμα.. ελεος.. αλλα σε αυτην μπορω να φλασαρο τα παραπανω εξτρα ρολογια..τελικα..να την κρατησω λετε για δοκιμη σε σχεση με την ελληνικη xtrv ...?? Σε Global dev παντως που είχα πριν ξεκλειδωσωσ αλλα και οταν ειχα το mi8 china το δαχτυλικο φωτιζε και ξεκλειδωνε με κλειστη την οθονη χωρις κανενα ρολοι !! Τωρα μόνο μια μικρη δονηση και τιποτα χωρις ρολοι !! Το έχετε κι άλλοι αυτο το θέμα στο xiaomi mi8 Pro ?? :wacko::confused:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Και με την καλύτερη αυτονομία, χωρίς σκαλίσματα.

Το μόνο κακό για εμένα, η χαμηλή ρύθμιση της στάθμης των ακουστικών.

 

 

είχα βάλει στο region india αν θυμαμαι καλα και ο ήχος κόντευε να μου σπάσει τ αυτιά ...για δοκίμασε

mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Απο το Lenovo K3 note έκανα την μετάβαση και πήγα στο Xiaomi Mi 8. Εντυπωσιασμένος απο το κινητό καθώς δεν είχα ξανά τόσο γρήγορο τηλέφωνο :) Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Εχω Bluetooth Speaker και θα ήθελα να συνδέσω και το Xiaomi Mi Band 3. Γίνεται να έχω συνδεδεμένα και τα 2 ταυτόχρονα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Απο το Lenovo K3 note έκανα την μετάβαση και πήγα στο Xiaomi Mi 8. Εντυπωσιασμένος απο το κινητό καθώς δεν είχα ξανά τόσο γρήγορο τηλέφωνο :) Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Εχω Bluetooth Speaker και θα ήθελα να συνδέσω και το Xiaomi Mi Band 3. Γίνεται να έχω συνδεδεμένα και τα 2 ταυτόχρονα;

 

Ευχαριστώ.

 

Kαλησπερα και καλοριζικο φιλε μου!Εγω εχω ταυτοχρονα συνδεμενα bluetooth ακουστικα και το Mi band 3 οποτε γινεται ναι!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση φίλε μου. Να σαι καλά καλορίζικο και σε σένα! :D
Link to comment
Share on other sites

είχα βάλει στο region india αν θυμαμαι καλα και ο ήχος κόντευε να μου σπάσει τ αυτιά ...για δοκίμασε
Θα δω διαφορά και στο Bluetooth εκτός από ακουστικά
Link to comment
Share on other sites

είχα βάλει στο region india αν θυμαμαι καλα και ο ήχος κόντευε να μου σπάσει τ αυτιά ...για δοκίμασε

 

Σωστά, έχω διαβάσει για αυτό το "hack" (άλλωστε για τη χαμηλή ένταση ευθύνονται οι "ευαισθησίες" των ευρωπαϊκών ρυθμιστικών αρχών, απ' όσο γνωρίζω), αλλά το αποφεύγω γιατί δεν ξέρω τι άλλο επηρεάζει στη λειτουργία της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δούλεψα αρκετά το miui χθες ξεκλείδωσα και πέρασα την aosp based rom havoc os.

Το να πεις πραγματικά..

Τρομερή Ρομ, απίστευτα σμουθ χωρις σχεδον κανένα bug..

a66335f000a8c3a92b5b40b4769c1ebe.jpgc1fe3709f23a8beb62ae967d4be7f047.jpgb21bbcb0cef9ee9ce26c7a6ed4dc22eb.jpg09c5a531c182410fb5d249b736af6c2d.jpg

 

The power of Mi 8 be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...