Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει δοκιμασει κανεις καλωδιο audio type c σε 3.5 jack?

Εχω παραγγειλει αυτο...

https://m.banggood.com/Vention-BGA-Type-C-to-3_5mm-Audio-Cable-USB-C-to-3_5mm-Male-Spring-Aux-Cable-for-Xiaomi-Headphone-p-1237521.html

 

... αλλα βλεπω οτι καποιες συσκευες δεν τ αναγνωριζουν οπως πχ τα htc.

 

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει δοκιμασει κανεις καλωδιο audio type c σε 3.5 jack?

Εχω παραγγειλει αυτο...

https://m.banggood.com/Vention-BGA-Type-C-to-3_5mm-Audio-Cable-USB-C-to-3_5mm-Male-Spring-Aux-Cable-for-Xiaomi-Headphone-p-1237521.html

Το δικό του δεν είναι καλό;

 

edit: Άκυρο. Θέλεις να καταλήγει σε καρφί εσύ. Τώρα το είδα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το απλο restart; Αυτο το κανω ετσι κ αλλιως που κ που. Δεν εννοεις την επαναφορα εργοστασιακων

 

Oχι επανφορα ρυθμισεων. Αυτο που κανεις. Θα πρεπει να ξαναρυθμιζεις το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Oχι επανφορα ρυθμισεων. Αυτο που κανεις. Θα πρεπει να ξαναρυθμιζεις το κινητο.

 

Ε ισως καλυτερα γιατι εχει κ πολλες απο μονο του που δεν χρησιμοποιω. Κατι booking και κινεζικα store. Αν εχει κανει καποιος επαναφορα εργοστασιακων ας σχολιασει να μας πει

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεται την εφαρμογή από εδώ

 

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/digital-wellbeing/digital-wellbeing-1-0-230918304-release/

 

Και μετά ακολουθείται τις οδηγίες

 

https://en.miui.com/thread-4733761-1-1.html

 

The power of Mi8 be with you

 

Το πέρασα σε Samsung note 9, και δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση...

Οταν εκανα το sync με gmail κ περασα τις επαφες μου παρατηρησα οτι στο recents calls μου εμφανιζει μονο τους αριθμους κ οχι τα ονοματα.

Εχω ψαξει τις ρυθμισεις αλλα δεν βλεπω κατι που να εχω αφησει ανενεργο.

Καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα εχω κανονικα.

Σε κάθε συσκευή υπάρχει ρύθμιση : επαφές / ρυθμίσεις / επαφές για προβολή ή εμφάνιση μόνο επαφών με αριθμό κλπ

Εκεί πρέπει να κοιτάξεις μήπως κάτι είναι τσεκαρισμενο λάθος ή χρειάζεται κάποια αλλαγή

(υπάρχει και η επιλογή εισαγωγή-εξαγωγη & επαφές λογαριασμού που θέλεις πχ τηλέφωνο ή Gmail ή κάρτα κλπ κοίταξε & αυτό)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις καλωδιο audio type c σε 3.5 jack?

Εχω παραγγειλει αυτο...

https://m.banggood.com/Vention-BGA-Type-C-to-3_5mm-Audio-Cable-USB-C-to-3_5mm-Male-Spring-Aux-Cable-for-Xiaomi-Headphone-p-1237521.html

 

... αλλα βλεπω οτι καποιες συσκευες δεν τ αναγνωριζουν οπως πχ τα htc.

 

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Εκτος αυτου, θα ηθελα επισης να ρωτησω γιατι δεν βλεπω επιλογη αποθηκευσης νεας επαφης στη συσκευη?

Μου εχει επιλογη αποθηκευσης ειτε στο google account ή στο mi account.

Κατι δε βλεπω εγω ή δεν κανω σωστα?

 

 

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση .

Κάποιο παλληκαρι που συζητούσα για αγορά ενός mi8 είπε πως το αγόρασε από έξω.

Ξεκλείδωσε τον bootloader και έκανε την συσκευή clobal.

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια διαφορά με αυτά που πωλούνται εδώ με έκδοση clobal.

Να φανταστώ θα παίρνει αναβαθμίσεις , η ακόμη και σε επαναφορά εργοστασιακών θα έχει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

H global version, που πιθανόν να πωλούνται στην Ελλάδα, έχεις global ROM,, όλες τις γλώσσες,,

Και κλειδωμένο bootloader.

Ο φίλο ς, το αγόρασε από το εξωτερικό,, πιθανόν με Κίνα version,,, με αγγλικό, κινεζικό γλώσσες,, και ξεκλείδωμα bootloader, και πέρασε την global ROM, ώστε να έχει Ελληνική γλώσσα.

Θα έχει 1 χρόνο εγγύηση στην Κίνα,

Ενώ αν το αγοράσει από Ελλάδα, ένα η δύο χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας ευχαριστω,

Ίσως να μην έγινα σαφής.

Σαν συσκευή θα εχω κανένα θέμα με αναβαθμίσεις ;

Είχα πάθει ένα θέμα με ένα meizu που μετά από αναβάθμιση έγινε κινεζικό και δεν ξαναγύρισε ποτέ σε ελληνικά.

Αν π.χ κάνω επαναφορά για χ λόγους εργοστασιακών υπάρχει περίπτωση να μην είναι μετά clobal ;

Αυτά φοβάμαι μιας και δεν εχω τόσες πολλές γνώσεις .

Θεωρείτε πειραγμένο δλδ το λογισμικό του τώρα;

Κάτι σαν root ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις κινέζικο, θα κάνει ΟΤΑ τις κινεζικές ρομ.

(Τέτοιο έχω).

Το πέρασα global rom, αφού ξεκλείδωσα το bootloader, και έκανε ενημέρωση λογισμικού κάθε 3 μήνες περίπου,,, είχα stable rom.

To global developer, ενημέρωση κάθε Παρασκευή.

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ θέμα με τις ενημερώσεις λογισμικού,, ποτέ δεν είχα θέμα, στα 5 χρόνια που έχω χιαομι, ότι ρομ και να φοράς.

Τώρα εγώ έχω Root, custom rom.

Οποία στιγμή θέλω, μπορώ να το φλασαρω, official rom, stable,. H. developer

Προτιμαμαι τις stable.

Δεν έχει σχέση με το meizu, που δεν επανήλθε σε ελληνικά.

Και υπάρχει ελληνικό φόρουμ, με υποστήριξη για τις συσκευές χιαομι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/32084-Γενική-Συζήτηση-για-το-Mi-8-Dipper/?postID=705887#post705887

 

Το ελληνικό φόρουμ.

Με επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, Δεν αλλάζει το λογισμικό, δηλαδή αν έχεις android 9, πάλι θα έχεις android 9, δεν θα πάει σε android 8.

Σβήνουν δεδομένα, και πρέπει μετά, να στήσεις από την αρχή το κινητό.

( Σε μεγάλα update πχ από android 8 σε android 9, κάνουμε πάντα επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, δεν γυρνάει πίσω το λογισμικό.. ( μόνον με φλασαρισμα )).

Και ρίξε μια ματιά, και στο ελληνικό φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω τον Chrome να δουλεύει πιο smooth.. Εχω παρατηρήσει έντονο lagarisma σε αρκετές σελίδες και προερχόμενος από iphone με ενοχλεί πολύ..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άστον chrome και βάλε kiwi browser.

Μακράν καλύτερος και έχει και amoled black theme.

Σε μένα πάντως ο Chrome δουλεύει ρόλο.

Δοκίμασες τον beta μηπως βελτιωθεί η κατάσταση?

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω τον Chrome να δουλεύει πιο smooth.. Εχω παρατηρήσει έντονο lagarisma σε αρκετές σελίδες και προερχόμενος από iphone με ενοχλεί πολύ..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χτυπα στη πανω μπαρα : chrome://flags

μπορεις να ενεργοποιησεις καποια πχ : Fast tab/window close =enable / Site settings=enable / Simple Cache for HTTP=enable / Number of raster threads=4 / Image Capture API=enable / WebRTC H.264 software video encoder/decoder=enable / FontCache scaling=enable / Force color profile= sRGB (η αναλογα τι θελεις & τι μπορει η συσκευη) / Enable Picture-in-Picture=enable / Click to open embedded PDFs=enable / Parallel downloading=enable / Icons on Media Controls Overflow Menu=enable / New Media Controls=enable / Simplify HTTPS indicator UI=show Lock icon for all https pages / Use all upcoming UI features=enable {αυτο αν θελεις} / webRTC hardware vp8 video encoding=enable / enable new contacts picker=enable / enable new photopicker=enable / Experimental screencapture= enable / contextual search=enable / Explore websites=enable / Reader Mode triggering= (εκει διαλεγεις ποτε θελεις εσυ να εμφανιζει κλπ- 1 η 4 επιλογη καλυτερα) / Force enable Home Page Button=enable (στις ρυθμισεις μετα βαζεις οποια θελεις home page,χρειαζεται διπλη επανεκκινηση!) / Enable NTP button=enable / Material design incognito NTP=enable / Image capture API=enable / Make New Tab Page snippets more visible=enable / contextual suggestions button=enable / site Exploration UI=enable / Password import - Password search= enable / Rotate to fullscreen gesture for videos=enable / Lock screen orientation when playing a video fullscreen=enable / Language settings=enable / Enable custom context menu=enable / Use new ddljson for Doodles=(εμενα μου αρεσει το 2,εσυ διαλεξε) / Ιmproved Language settings=enable / Parallel downloading=enable / Icons on Media controls overflow Menu=enable / Enable downloads location change=enable / Enable download home v2=enable / Chrome custom tabs module=enable / Google password Manager UI=enable

 

(προσεκτικα με αυτα! καποια που ειναι σε θεση default δουλευουν ετσι κι αλλιως αλλα τα περισσοτερα οχι.Μπορεις απο αυτα να διαλεξεις η και ολα.Αν κατι δεν σου αρεσει το αλλαζεις ανα πασα στιγμη η και reset ολα οποτε θελεις)..το black theme θα ερθει & στον stable,υπαρχει ηδη σε canary,νομιζω & σε 73 beta αν δεν κανω λαθος...

πχ κι εδω με τη ρυθμιση που υπαρχει πιο πανω "Reader Mode triggering" μπορεις να διαβαζεις αρθρα κλπ σε σκοτεινο θεμα & με ρυθμισεις πανω στα δεξια Σεπια-Ανοικτο-Σκουρο + γραμματοσειρα ρυθμιση...

__προσωπικα σε καθε λειτουργικο δεν φευγω απο chrome & opera πλεον...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Χτυπα στη πανω μπαρα : chrome://flags

μπορεις να ενεργοποιησεις καποια πχ : Fast tab/window close =enable / Site settings=enable / Simple Cache for HTTP=enable / Number of raster threads=4 / Image Capture API=enable / WebRTC H.264 software video encoder/decoder=enable / FontCache scaling=enable / Force color profile= sRGB (η αναλογα τι θελεις & τι μπορει η συσκευη) / Enable Picture-in-Picture=enable / Click to open embedded PDFs=enable / Parallel downloading=enable / Icons on Media Controls Overflow Menu=enable / New Media Controls=enable / Simplify HTTPS indicator UI=show Lock icon for all https pages / Use all upcoming UI features=enable {αυτο αν θελεις} / webRTC hardware vp8 video encoding=enable / enable new contacts picker=enable / enable new photopicker=enable / Experimental screencapture= enable / contextual search=enable / Explore websites=enable / Reader Mode triggering= (εκει διαλεγεις ποτε θελεις εσυ να εμφανιζει κλπ- 1 η 4 επιλογη καλυτερα) / Force enable Home Page Button=enable (στις ρυθμισεις μετα βαζεις οποια θελεις home page,χρειαζεται διπλη επανεκκινηση!) / Enable NTP button=enable / Material design incognito NTP=enable / Image capture API=enable / Make New Tab Page snippets more visible=enable / contextual suggestions button=enable / site Exploration UI=enable / Password import - Password search= enable / Rotate to fullscreen gesture for videos=enable / Lock screen orientation when playing a video fullscreen=enable / Language settings=enable / Enable custom context menu=enable / Use new ddljson for Doodles=(εμενα μου αρεσει το 2,εσυ διαλεξε) / Ιmproved Language settings=enable / Parallel downloading=enable / Icons on Media controls overflow Menu=enable / Enable downloads location change=enable / Enable download home v2=enable / Chrome custom tabs module=enable / Google password Manager UI=enable

 

(προσεκτικα με αυτα! καποια που ειναι σε θεση default δουλευουν ετσι κι αλλιως αλλα τα περισσοτερα οχι.Μπορεις απο αυτα να διαλεξεις η και ολα.Αν κατι δεν σου αρεσει το αλλαζεις ανα πασα στιγμη η και reset ολα οποτε θελεις)..το black theme θα ερθει & στον stable,υπαρχει ηδη σε canary,νομιζω & σε 73 beta αν δεν κανω λαθος...

πχ κι εδω με τη ρυθμιση που υπαρχει πιο πανω "Reader Mode triggering" μπορεις να διαβαζεις αρθρα κλπ σε σκοτεινο θεμα & με ρυθμισεις πανω στα δεξια Σεπια-Ανοικτο-Σκουρο + γραμματοσειρα ρυθμιση...

__προσωπικα σε καθε λειτουργικο δεν φευγω απο chrome & opera πλεον...

Επειδή παρατηρώ και εγώ το μικρό λαγκ στον Chrome ποια ρύθμιση από αυτές θα τον βελτιώσει;με Mate 10 pro, poco f1 και p20 pro

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και την beta.. Μια απ τα ίδια.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Θα τσεκάρω αυτά που μου προτείνατε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρατηρώ και εγώ το μικρό λαγκ στον Chrome ποια ρύθμιση από αυτές θα τον βελτιώσει;με Mate 10 pro, poco f1 και p20 pro

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Number of raster threads=4

FontCache scaling=enable

Fast tab/window close =enable

Parallel downloading=enable

Simple Cache for HTTP=enable

(τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν περισσότερο με το design)

Aν νομίζεις πως η GPU μπορεί να αποδώσει καλυτερα στη συσκευή αυτή/επιταχυνση υλικού κλπ (απελευθερώνοντας τη cpu για άλλες εργασίες),μπορείς να κανεις & εκεί μια δοκιμή κι αν δεν σου κάνει γυρνάς αμέσως σε default)

πχ: override software rendering list =on

gpu rasterization MSAA sample count=(αυτό δεν θυμάμαι αν το τράβηξε πρόσφατα η Google)

gpu rasterization = (δοκιμές & βλέποντας...)

memory coordinator=enable (?)

V8 caching mode= cache V8 compiler data (?)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω δοκιμάσει και την beta.. Μια απ τα ίδια.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Θα τσεκάρω αυτά που μου προτείνατε

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

H beta εκδοση από μονη δεν λέει τίποτα αν δεν ενεργοποιήσεις τα νέα χαρακτηριστικά που ενσωματωνει η Google σε κάποια builds...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Number of raster threads=4

FontCache scaling=enable

Fast tab/window close =enable

Parallel downloading=enable

Simple Cache for HTTP=enable

(τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν περισσότερο με το design)

Aν νομίζεις πως η GPU μπορεί να αποδώσει καλυτερα στη συσκευή αυτή/επιταχυνση υλικού κλπ (απελευθερώνοντας τη cpu για άλλες εργασίες),μπορείς να κανεις & εκεί μια δοκιμή κι αν δεν σου κάνει γυρνάς αμέσως σε default)

πχ: override software rendering list =on

gpu rasterization MSAA sample count=(αυτό δεν θυμάμαι αν το τράβηξε πρόσφατα η Google)

gpu rasterization = (δοκιμές & βλέποντας...)

memory coordinator=enable (?)

V8 caching mode= cache V8 compiler data (?)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H beta εκδοση από μονη δεν λέει τίποτα αν δεν ενεργοποιήσεις τα νέα χαρακτηριστικά που ενσωματωνει η Google σε κάποια builds...

Ευχαριστώ φίλε μου για τον κόπο σου

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για τον κόπο σου

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τιποτα...να σαι καλα :)

 

https://postimg.cc/gallery/1o9yatqbi/

 

περιπου ετσι δουλευω τον chrome android & αναλογα τη συσκευη...κατεβαστε οσοι εχετε root & εναν user agent & εκτος τα default υπαρχουν εκατονταδες list user agent strings να προσθεσετε κλπ μαζι με εναν ad blocker ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...