Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Gcam παιδιά αυτή μόνο

 

https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_xcam_5_beta19.apk

 

Και εδώ τα config μου.

 

https://drive.google.com/folderview?id=1bhC11YH4N9ooJXJh_2l1sZE-HQ3THWKR

 

Τα βάζετε στον φάκελο gcam/configs

 

Για να επιλέξετε config κάνετε double tap κάτω από το shutter button.

 

Με το White balance on τραβάτε μονο νύχτα με έντονα φώτα άλλως White balance off.

 

The power of Mi 8 be with you

 

Εκτος απο flickr γνωριζεις καμια αλλη εφαρμογη για να μοιραζομαι φωτο αλμπουμ με "ανοιχτο" κοινο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποιος γνωριζει ας ποσταρει καποια καλη εφαρμογη για να μοιαζομαι φωτο με αλλους. Δηλαδη σαν το flickr να στελνω link και οταν το πατανε να εμφανιζονται ολες οι φωτο. Σας εχω ετοιμασει φωτο συγκρισεων με gcam, iphone xr, samsung galaxy κλπ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10% πτωση της μπαταριας το βραδυ με τα παντα κλειστα, μεσα σε 7 ωρες.

20% πτωση σημερα στην δουλεια με ανοικτα data και ελαχιστη χρηση, μεσα σε 4.30 ωρες.

 

Εχω αλλαξει το mode σε LTE/WCDMA.

 

Η κατασταση τεινει να γινει λιγο απαλευτη.

Link to comment
Share on other sites

https://en.miui.com/thread-4733761-1-1.html

 

Περνά αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://m.imgur.com/VTO0KWq

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί στην εφαρμογή gcam όταν τραβάς φωτογραφία με πορτρέτο τραβάει δύο αρχεία ενα με θολωμένο background και ένα χωρίς ;

γίνεται να τραβάει ένα αρχείο με θολωμένο το πίσω μέρος;

Link to comment
Share on other sites

10% πτωση της μπαταριας το βραδυ με τα παντα κλειστα, μεσα σε 7 ωρες.

20% πτωση σημερα στην δουλεια με ανοικτα data και ελαχιστη χρηση, μεσα σε 4.30 ωρες.

 

Εχω αλλαξει το mode σε LTE/WCDMA.

 

Η κατασταση τεινει να γινει λιγο απαλευτη.

Όταν λες τα πάντα κλειστά εννοείς airplane mode ή μόνο τηλέφωνο ανοιχτό ; Αν είναι το πρώτο σίγουρα κάποια εφαρμογή φταίει . Το έχεις ψάξει με τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει ; Αν είναι το δεύτερο φταίει το σήμα σου όπως έχουμε ξαναπει.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια βδομάδα που δουλεύω την havoc os στο mi8.

Άλλο τηλέφωνο ρε παιδιά από εμπειρία χρήσης.

Τρομερη παραμετροποίηση, παρά πολλές ρυθμίσεις, απίστευτη ταχύτητα και σταθερότητα Θαρρεις είναι μαμά στοκ Ρομ.

Μπαταρία λίγο καλύτερη από miui.

Η gcam δουλεύει άψογα όπως και η ported κάμερα του miui η οποία ακόμη έχει και 4k 30fps μαζί με eis και το βίντεο είναι τόσο σταθερό Θαρρεις το τραβάς με gimbal.

Πάρτε ένα δείγμα από τις ρυθμίσεις κτλ.

Επίσης έχω περάσω adway που κόβει τα πάντα από διαφημίσεις της μέσω system host.

Viper4android για καταπληκτικό ήχο μέσω ακουστικών. Καταπληκτικο ήχο.

Ειδοποίησεις που φενονται συνέχεια πάνω αριστερά. Το

Smartclock που φενεται κάθε 45 δεύτερα.

Always on display που διχνει τα πάντα και είναι και παραμετροποίησιμη και πολλά πολλά άλλα.32b8894af47a14dfc3d4e999ba130e48.jpgc048e092db5a520936346b14deec6e57.jpgd4374e790b15a2011a0351b6162ea032.jpg04596ef8df448e9901aaa99eca1c6b77.jpg49e94d4d6ab3f46b5e8563256850a666.jpg4282f6f93da0766609c347b0e32e52ba.jpgebce0a8015b07d1f71bbde5ca010d11e.jpg

 

The power of Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

εδώ κάποιες μέρες σκέφτομαι να αλλάξω και γω σε havoc αλλά δίσταζα, ύστερα όμως από αυτά που διάβασα στο ποστ του johnnyman25 με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω το ντου. Μόνο 2 ερωτήσεις ακόμα. Μπορείς να αλλάξεις ήχο ανά email λογαριασμό μέσα από την εφαρμογή; Και αν οι φωτογραφίες είναι το ίδιο καλές όσο με την μαμά rom.

 

Miui ported cam που μπορώ να την βρω;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

εδώ κάποιες μέρες σκέφτομαι να αλλάξω και γω σε havoc αλλά δίσταζα, ύστερα όμως από αυτά που διάβασα στο ποστ του johnnyman25 με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω το ντου. Μόνο 2 ερωτήσεις ακόμα. Μπορείς να αλλάξεις ήχο ανά email λογαριασμό μέσα από την εφαρμογή; Και αν οι φωτογραφίες είναι το ίδιο καλές όσο με την μαμά rom.

 

Miui ported cam που μπορώ να την βρω;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου εγώ χρησιμοποιώ το AquaMail pro για email οπότε δεν ξέρω γι αυτό που λες.!

Οι φωτογραφίες είναι τόσο καλές όσο με την μαμα Ρομ μπορεί και καλύτερες.

Όλα δουλεύουν άψογα μα άψογα.

Για την ported camera ρίξε μια ματιά εδώ.

 

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https%3A%2F%2Fforum%2Exda-developers%2Ecom%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D3887475&share_tid=3887475&share_fid=3793&share_type=t

 

The power of Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Την είχα περάσει,,, τώρα την έχω backup με το twrp,,, και ξαναπέρασα την ρομ από xiaomi.eu.

Έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις,, στα αγγλικά!, είναι σαν να είναι άλλο κινητό, αναγνωρίζεται ως Google pixel 2, είναι για όποιον θέλει να το ψάξει.

Εγώ ούτε χρόνο, ούτε διάθεση είχα,, δεν ξέρω αγγλικά,, να παίξω με το μενού.

Είναι εντυπωσιακή ομολογουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Johnyman βρηκες τροπο στο Xiaomi wreck στις ρυθμισεις να σωσεις καποια ρυθμιση στο display calibration;Θελω να το βαλω στην oled ρυθμιση στο display mode αλλα δεν το σωζει.

Το αφηνει στο paper mode 30.

Κατα τα αλλα σουπερ ειναι η ρομ αν και με ξενιζει λιγο...

 

Στάλθηκε από το Mi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Johnyman βρηκες τροπο στο Xiaomi wreck στις ρυθμισεις να σωσεις καποια ρυθμιση στο display calibration;Θελω να το βαλω στην oled ρυθμιση στο display mode αλλα δεν το σωζει.

Το αφηνει στο paper mode 30.

Κατα τα αλλα σουπερ ειναι η ρομ αν και με ξενιζει λιγο...

 

Στάλθηκε από το Mi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα. Μπορεί να πηγαίνει ξανά papermode 30 αλλά παραμένει η ρύθμιση που έχεις βάλει.

Αρκεί να μην έχεις ενεργοποίημενη την always on display. :)

 

The power of Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορεί να πηγαίνει ξανά papermode 30 αλλά παραμένει η ρύθμιση που έχεις βάλει.

Αρκεί να μην έχεις ενεργοποίημενη την always on display. :)

 

The power of Mi 8 be with you

Ε αγγουρια.Σιγα μην κλεισω την AOD.

Επισης το εβαλα dark mode αλλα dialer και μηνυματα παραμεινανε ασπρα.

Τελος παντων θα την ψαχουλεψω λιγο να την δω και βλεπουμε.

 

Στάλθηκε από το Mi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ε αγγουρια.Σιγα μην κλεισω την AOD.

Επισης το εβαλα dark mode αλλα dialer και μηνυματα παραμεινανε ασπρα.

Τελος παντων θα την ψαχουλεψω λιγο να την δω και βλεπουμε.

 

Στάλθηκε από το Mi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άμα έχεις την aod on ξαναπήγαινει default μετά η ρύθμιση.

Λογικά κάποιο bug είναι.

Ο dialer και τα messages μόνο μέσω substratum τα κάνεις μαύρα.

 

The power of Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια βδομάδα που δουλεύω την havoc os στο mi8.

Άλλο τηλέφωνο ρε παιδιά από εμπειρία χρήσης.

Τρομερη παραμετροποίηση, παρά πολλές ρυθμίσεις, απίστευτη ταχύτητα και σταθερότητα Θαρρεις είναι μαμά στοκ Ρομ.

Μπαταρία λίγο καλύτερη από miui.

Η gcam δουλεύει άψογα όπως και η ported κάμερα του miui η οποία ακόμη έχει και 4k 30fps μαζί με eis και το βίντεο είναι τόσο σταθερό Θαρρεις το τραβάς με gimbal.

Πάρτε ένα δείγμα από τις ρυθμίσεις κτλ.

Επίσης έχω περάσω adway που κόβει τα πάντα από διαφημίσεις της μέσω system host.

Viper4android για καταπληκτικό ήχο μέσω ακουστικών. Καταπληκτικο ήχο.

Ειδοποίησεις που φενονται συνέχεια πάνω αριστερά. Το

Smartclock που φενεται κάθε 45 δεύτερα.

Always on display που διχνει τα πάντα και είναι και παραμετροποίησιμη και πολλά πολλά άλλα.32b8894af47a14dfc3d4e999ba130e48.jpgc048e092db5a520936346b14deec6e57.jpgd4374e790b15a2011a0351b6162ea032.jpg04596ef8df448e9901aaa99eca1c6b77.jpg49e94d4d6ab3f46b5e8563256850a666.jpg4282f6f93da0766609c347b0e32e52ba.jpgebce0a8015b07d1f71bbde5ca010d11e.jpg

 

The power of Mi 8 be with you

 

 

Το κακό με τις custom rom είναι ότι αν κάνεις την αρχή μετά είσαι συνέχεια στο φλασάρισμα και στο ξαναστήσιμο. Είτε γιατί κάποιο bug θα βρεις και θα σε ενοχλεί είτε γιατί βγήκε η καινούργια σούπερ ντούπερ ρομ που κάνει παπάδες και πάει σφαίρα. Αυτή την εμπερία την είχα με την προηγούμενη συσκευή μου (αναγκαστικά λόγω κακής μαμά ρομ) και κατέληξα να μην χρησιμοποιώ το τηλέφωνο και να ξαναφλασάρω και ξαναστήνω από την αρχή συνέχεια. Παρότι είμαι φαν του pure Android και παρότι η MIUI δεν με τρελαίνει και έχει τα μικροπροβληματάκια της δεν ξαναμπαίνω στο ίδιο τριπάκι. Το τηλέφωνο τρέχει γρήγορα και αξιόπιστα και αυτό μου φτάνει προς το παρόν. Αν σταματήσουν οι αναβαθμίσεις ή με χαλάει κάποια επόμενη έκδοση ΜΙUI τα ξαναλέμε.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κι αδικο.Αν ξεκινησεις δεν σταματας.

Johnyman βρηκα κι αλλο bug.Στην AOD δεν αυξομειωνει αυτοματα την φωτεινοτητα κι οταν εισαι κατω απο ηλιο ας πουμε δεν βλεπεις τιποτα.

 

Στάλθηκε από το Mi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τις custom rom είναι ότι αν κάνεις την αρχή μετά είσαι συνέχεια στο φλασάρισμα και στο ξαναστήσιμο. Είτε γιατί κάποιο bug θα βρεις και θα σε ενοχλεί είτε γιατί βγήκε η καινούργια σούπερ ντούπερ ρομ που κάνει παπάδες και πάει σφαίρα. Αυτή την εμπερία την είχα με την προηγούμενη συσκευή μου (αναγκαστικά λόγω κακής μαμά ρομ) και κατέληξα να μην χρησιμοποιώ το τηλέφωνο και να ξαναφλασάρω και ξαναστήνω από την αρχή συνέχεια. Παρότι είμαι φαν του pure Android και παρότι η MIUI δεν με τρελαίνει και έχει τα μικροπροβληματάκια της δεν ξαναμπαίνω στο ίδιο τριπάκι. Το τηλέφωνο τρέχει γρήγορα και αξιόπιστα και αυτό μου φτάνει προς το παρόν. Αν σταματήσουν οι αναβαθμίσεις ή με χαλάει κάποια επόμενη έκδοση ΜΙUI τα ξαναλέμε.

 

Πλέον έχουν αλλάξει λίγο τα πράματα δε χρειάζεται φλασαρισμα και στήσιμο από την αρχή και άμα χρειαστεί λέμε κάποια στιγμή υπάρχει το migrate tool που το κάνει παιχνίδακι.

Είχα να ασχοληθώ με custom rom από εποχές xperia Z ultra και htc 10..

Πλεον όμως είναι τόσο σταθερές οι custom rom που δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Δεν εχεις κι αδικο.Αν ξεκινησεις δεν σταματας.

Johnyman βρηκα κι αλλο bug.Στην AOD δεν αυξομειωνει αυτοματα την φωτεινοτητα κι οταν εισαι κατω απο ηλιο ας πουμε δεν βλεπεις τιποτα.

 

Στάλθηκε από το Mi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι φίλε μου το γνωρίζω.

Θα λυθούν λογικά στην επόμενη έκδοση που περιμένουμε στο σ/κ.

Η εμπειρία χρήσης είναι τόσο ανώτερη που αυτά είναι πταίσματα!!

 

 

 

The power of Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Johnyman με εχεις βαλει σε περιεργεια ..ολα τα κινητα ως τωρα τα πειραζα ..μ αυτο ειπα δε θα χρειαστεί αν και εκανα αιτηση για ξεκλείδωμα οταν το πηρα ...μετα το twpr τι φλασαρω και τι κανω whipe ?
Link to comment
Share on other sites

Johnyman με εχεις βαλει σε περιεργεια ..ολα τα κινητα ως τωρα τα πειραζα ..μ αυτο ειπα δε θα χρειαστεί αν και εκανα αιτηση για ξεκλείδωμα οταν το πηρα ...μετα το twpr τι φλασαρω και τι κανω whipe ?
Μετά το twrp φλασαρεις την τελευταία global beta

Και ακολουθείς τις οδηγίες από την πρώτη σελίδα της havoc στο xda.

 

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https%3A%2F%2Fforum%2Exda-developers%2Ecom%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D3841106&share_tid=3841106&share_fid=3793&share_type=t

 

The power of Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχουν αλλάξει λίγο τα πράματα δε χρειάζεται φλασαρισμα και στήσιμο από την αρχή και άμα χρειαστεί λέμε κάποια στιγμή υπάρχει το migrate tool που το κάνει παιχνίδακι.

Είχα να ασχοληθώ με custom rom από εποχές xperia Z ultra και htc 10..

Πλεον όμως είναι τόσο σταθερές οι custom rom που δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

The power of Mi 8 be with you

 

 

Το ότι είναι σταθερές οι Custom rom είναι σχετικό και πολύ γενικό . Εγώ όσα χρόνια φλασάρω δεν έχω βρει άψογη ρομ , απλά συμβιβάζεσαι με κάποια bugs και περιμένεις την επόμενη για να διορθωθούν.Μιλάμε για ανθρώπους που κάνουν το κέφι τους, ιδιώτες - χομπίστες, δεν είναι το ίδιο με τις εταιρείες κατασκευαστές κινητών. Εκτός περιπτώσεων σαν της Leeco, που είχα πριν, οι περισσότερες εταιρείες φτιάχνουν καλές και απροβλημάτιστες ρομ. Ο καθένας κάνει ότι θέλει με το κινητό του, ο λόγος που έγραψα το ποστ ήταν για να προσέχουν οι άπειροι κυρίως χρήστες και να μην μπλέκουν σε περιπέτειες.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι Ρομ των κινητών έχουν θέματα με ίσως λίγο εξαίρεση το oxygen os της oneplus.

Το miui δεν το λες και λειτουργικό χωρίς bugs.

Έχει πολλά θέματα τα οποία για να τα διορθώσουν κάνουν αρκετό καιρό..

 

The power of Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν την παλεψα αλλο με AOSP rom και ξαναγυρισα στην XTRV.

Οσες φορες προσπαθησα με pure android ,βαρεθηκα γρηγορα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν την παλεψα αλλο με AOSP rom και ξαναγυρισα στην XTRV.

 

Οσες φορες προσπαθησα με pure android ,βαρεθηκα γρηγορα.

Να μου πεις να βαρεθείς στην Pixel experience που είναι pure ναι οκ αλλά στην havoc δεν βαριέσαι με τπτ.

Οπως και να χει γούστα είναι αυτά!! :)

 

The power of Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μηνα. Αν και είναι σίγουρο ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές μήπως λέω μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως γίνεται face unlock στο mi8 global version ? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...