Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και παρατήρησα, ότι έχει φυσαλίδες αέρα.

Πώς φεύγουν ?

 

Με την πάροδο του χρόνου, εμένα χρειάστηκαν 3 μέρες να φύγουν όλες. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν εγκαθίσταται με επιτυχία το mi 8 στον υπολογιστή. Τι μπορώ να κάνω γι αυτό;

Προσπαθώ να σβήσω κάποιες από τις stock εφαρμογές μέσω του adb, αλλά πρωτίστως θα πρέπει να έχει γίνει εγκατάσταση του τηλεφώνου.

Μπορώ να μπω κανονικά στη μνήμα του τηλεφώνου, να σβήσω ή να ανεβάσω φωτό, αλλά όταν επιλέγω PTP mode δε βλέπει τη συσκευή το adb.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν εγκαθίσταται με επιτυχία το mi 8 στον υπολογιστή. Τι μπορώ να κάνω γι αυτό;

Προσπαθώ να σβήσω κάποιες από τις stock εφαρμογές μέσω του adb, αλλά πρωτίστως θα πρέπει να έχει γίνει εγκατάσταση του τηλεφώνου.

Μπορώ να μπω κανονικά στη μνήμα του τηλεφώνου, να σβήσω ή να ανεβάσω φωτό, αλλά όταν επιλέγω PTP mode δε βλέπει τη συσκευή το adb.

Χρησιμοποίησε αυτό το εργαλείο θα κάνει τα πάντα για σένα απλά ακολούθησε τις οδηγίες(σε απεγκατασταση & εγκατασταση οδηγων reboot το pc)

Πρώτα όπως θα δεις απενεργοποίηση υπογραφής / εγκατάσταση qcom / Xiaomi usb κλπ

https://mega.nz/#!cr4SUIqY!Rzlftk2OFun8XIkNQb2aXRtP7-t3f4DB92vMIl90pgw

 

_Για το θέμα απεγκαταστασης εφαρμογών συστήματος σε stock συσκευές υπάρχουν διάφοροι τρόποι

πχ μπορείς με αυτό το εργαλείο : https://mega.nz/#!tzQRHS7a!RQluGAPZfp_B7VkAvB8qmnUURR1RSMBjh1rYdsTW_Jk

Είναι .bat αρχείο απλά το τρέχεις ενωμένα συσκευή-pc & ακολουθείς οδηγίες.

 

Ένας ακόμη πολύ καλός & εύκολος τρόπος είναι αυτός : https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/

_θα κατεβάσεις πρώτα από το playstore το App Inspector (θα σου δείξει την ακριβή διαδρομή κάθε εφαρμογής γιατί εκεί γίνονται τα περισσότερα λάθη) κι από κει και πέρα θα κάνεις copy/paste απλά την εντολή προσθέτοντας δίπλα τη διαδρομή που σου δείχνει ο App Inspector για καθε μια εφαρμογη κλπ...

Με τον τρόπο αυτό δεν κερδίζουμε χώρο φυσικά αλλά οι εφαρμογές "απεγκαθιστανται" (αν και δεν είναι σωστός ο όρος εδώ) μόνο για τον χρήστη.Αν ποτέ κάνεις επαναφορά συσκευής θα εμφανιστούν ξανά όλες κανονικά...

(Για κανονική απεγκατασταση έφ.συστηματος κερδίζοντας & χώρο χρειαζόμαστε root)

Και εδώ ο ίδιος τρόπος σε forum miui : http://in.miui.com/thread-30-1-1.html

 

_Θα πρέπει ακόμη να έχεις στη συσκευή (όχι ολόκληρο το sdk) αλλά : Download SDK Platform-Tools for Windows / https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools

 

Καί εδώ "αυτόματη" εγκ.15" minimal adb & fastboot : https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979

 

H εδώ : https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790

 

[αν προσθέσεις πχ το minimal adb & fastboot στις "Μεταβλητές Περιβάλλοντος" των windows μπορείς να τρέχεις το fastboot από παντού κλπ (δεν χρειάζεται σε Linux) ]

πχ :https://www.thecustomdroid.com/use-adb-and-fastboot-windows-linux/

Εφόσον ασχολείσαι με τα android & τη συσκευή σου όλα αυτά θα σου χρειαστούν ...Gl

 

__ΥΓ: Ως ΜΤP ενωνουμε συσκευη-pc και αυτο μας "καιει" πανω απ ολα στη χρηση καθε εργαλειου κι οχι το PTP κι οτι αφορα φωτο κλπ :)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τρελό μου φαίνεται εμένα αλλά δεν είμαι και ειδικός.

Το δικό μου για παραδειγμα είναι στο 8,2%.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με τη 10.2.2 είναι γνωστό το drain στην αρχή και εμένα τόσο ήταν τώρα σαν να έχει μειωθεί λιγάκι αλλά και πάλι αρκετό. Ελπίζω να βγει σύντομα αναβάθμιση που να το φτιάχνει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο τζαμί και χρειάστηκε να το αφαιρέσω δύο εβδομάδες μετά την πρώτη τοποθέτηση, γιατί είχε πιαστεί σκόνη στην τοποθέτηση σε τρία διαφορετικά σημεία.

Το αφαίρεσα με μια λεπτή πλαστική κάρτα (λεπτότερη από πιστωτική), το καθάρισα κολλώντας φαρδιά διάφανη ταινία συσκευασίας στην πλευρά που εφάπτεται με την οθόνη (την ίδια και καλύτερη δουλειά κάνει το roller που αφαιρούμε σκόνη και τρίχες από τα ρούχα), καθάρισα και την οθόνη και το επανατοποθέτησα.

Το αποτέλεσμα είναι τέλειο, αν και δεν το περίμενα. Είχα πιστέψει ότι πήγε χαμένο το εικοσάρικο.

Περιττό να πω ότι ούτε πριν, ούτε μετά είχα πρόβλημα με τον proximity sensor.

 

Πήγα χθές από το μαγαζί που μου το έβαλαν τους είπα οτι έχει γίνει λάθος τοποθέτηση το έβγαλε το καθάρισε με ταινία όπως είπες και εσύ το ξανατοποθέτησε πάλι το ίδιο γινόταν, το δοκίμασε 3 φορές και το θέμα με τον proximity sensor δεν έφτιαχνε. Οπότε καταλήξαμε να μου βάλει τη Zagg invisible shield και δεν έχω κάποιο θέμα τωρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών αξίζει λέτε να κάνω; Κάπου είδα ότι σε κάποιον λύθηκε έτσι το πρόβλημα

 

Εγώ λέω για να μην μπαίνετε στην διαδικασία στησίματος από την αρχή,να κατεβάσετε την τελευταία ρομ κ να την ξαναπερασετε.Μπορει με ΟΤΑ να μην έκατσε καλά.Συνηθως αν έχω κάπου θέμα κάνω αυτό που σας είπα κ συνήθως στρώνει

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών αξίζει λέτε να κάνω; Κάπου είδα ότι σε κάποιον λύθηκε έτσι το πρόβλημα

 

Eιναι πολυ γνωστο στο θεμα οπως ειπε και πριν ενα φιλος. Το εχω αναφερει και εγω. Αν δεις στο forum της Xiaomi γινετε χαμος. Εχει προκυψει μετα την αναβαθμιση σε Andorid 9/MIUI 10.

 

Ειτε κανεις hard reset ειτε ξαναπερνας την ROM απο πανω και μετα κανεις αυτο:

 

Πατας *#*#4636#*#* και στο μενου βαζεις και τις 2 sim σε LTE/WCDMA. Να ξερεις ομως οτι αν του κανεις επανεκινηση θα πρεπει να το ξανασεταρεις γιατι παει αυτοματα στην προεπιλεγμενη ρυθμιση. Επισης δεν θα εχεις καθολου ιντερνετ σε περιοχες που πιανει 2G. Μονο 4G/3G.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Eιναι πολυ γνωστο στο θεμα οπως ειπε και πριν ενα φιλος. Το εχω αναφερει και εγω. Αν δεις στο forum της Xiaomi γινετε χαμος. Εχει προκυψει μετα την αναβαθμιση σε Andorid 9/MIUI 10.

 

Ειτε κανεις hard reset ειτε ξαναπερνας την ROM απο πανω και μετα κανεις αυτο:

 

Πατας *#*#4636#*#* και στο μενου βαζεις και τις 2 sim σε LTE/WCDMA. Να ξερεις ομως οτι αν του κανεις επανεκινηση θα πρεπει να το ξανασεταρεις γιατι παει αυτοματα στην προεπιλεγμενη ρυθμιση. Επισης δεν θα εχεις καθολου ιντερνετ σε περιοχες που πιανει 2G. Μονο 4G/3G.

 

Καθόλου ίντερνετ ή και καθόλου σήμα; Γιατί το έκανα και εγώ και δεν είχα σήμα. Και με το που το άλλαξα πάλι είχα κανονικά. Εμένα δεν με βόλεψε δηλαδή αυτό τελικά..

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ίντερνετ ή και καθόλου σήμα; Γιατί το έκανα και εγώ και δεν είχα σήμα. Και με το που το άλλαξα πάλι είχα κανονικά. Εμένα δεν με βόλεψε δηλαδή αυτό τελικά..

 

Καθολου σημα, σορρυ. Παντως δεν ξερω γιατι δεν προσπαθει η Xiaomi να το λυσει τοσο καιρο.

 

Πλεον εχω και γω drain παρ'ολο που εχω αλλαξει το mode σε LTE:p

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστήστε το digital wellbeing όσοι είσαστε σε android 9 για να έχετε πλήρη πρόσβαση στα πάντα στη συσκευή...wind down / ειδοποιήσεις / απενεργοποίηση πρόσβασης / χρόνους χρήσης κάθε εφαρμογής κλπ όλα σε ένα μέρος αναλυτικά
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστήστε το digital wellbeing όσοι είσαστε σε android 9 για να έχετε πλήρη πρόσβαση στα πάντα στη συσκευή...wind down / ειδοποιήσεις / απενεργοποίηση πρόσβασης / χρόνους χρήσης κάθε εφαρμογής κλπ όλα σε ένα μέρος αναλυτικά

 

Για καποιον λογο εμενα μου λεει οτι δεν υποστηριζεται στο Mi8.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον λογο εμενα μου λεει οτι δεν υποστηριζεται στο Mi8.

Είσαι σε android 9 ? Αν είσαι άστο να λέει ότι θέλει :)

δεν μπορείς να εγκαταστήσεις από play store απλά

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεται την εφαρμογή από εδώ

 

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/digital-wellbeing/digital-wellbeing-1-0-230918304-release/

 

Και μετά ακολουθείται τις οδηγίες

 

https://en.miui.com/thread-4733761-1-1.html

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεί μόνο να κατεβάσει τη τελευταία έκδοση

(link διεγράφη: υπάρχει στο πάνω post)

είχα πρωτοανεβασει τον τρόπο στο xda για το oneplus5 στην 9 & ισχύει για κάθε συσκευή ασχέτως αν τρέχει με pixel ή στο android one ..Απλά δεν θα φαίνεται η εφαρμογή στο κεντρικό panel ρυθμίσεων.Τρεχουμε μέσα από την εφαρμογή απλά

με μόνη διαφορά χρησιμοποίησα αυτόν για εγκ.πληκτρου : https://www.apkmirror.com/apk/action-launcher/pixel-shortcuts-launcher-digital-wellbeing-helper/pixel-shortcuts-launcher-digital-wellbeing-helper-1-0-release/pixel-shortcuts-launcher-digital-wellbeing-helper-1-0-android-apk-download/

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω παρατηρήσει ασυνήθιστη κατανάλωση. Προς το παρόν τουλάχιστον.

 

Ασχετο. Έχει πάρει κανείς την αυθεντική θήκη xiaomi για το mi 8 να μου πει εντυπώσεις;

Σκέφτομαι να τσιμπήσω μια μπλε.

bf71ad735556091e13adf7a53fe50e68.jpg

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνετε screen mirror σε smart tv πιξελριαζει η οθόνη της τηλεόρασης στα γρήγορα video;Έχω το kodi στο κινητό το κάνω screen mirror σε μια samsung smart tv αλλα δεν γίνεται να δεις ταινία...Με προήγουμενο κινητο σε άλλη tv δεν είχα πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Eιναι πολυ γνωστο στο θεμα οπως ειπε και πριν ενα φιλος. Το εχω αναφερει και εγω. Αν δεις στο forum της Xiaomi γινετε χαμος. Εχει προκυψει μετα την αναβαθμιση σε Andorid 9/MIUI 10.

 

Ειτε κανεις hard reset ειτε ξαναπερνας την ROM απο πανω και μετα κανεις αυτο:

 

Πατας *#*#4636#*#* και στο μενου βαζεις και τις 2 sim σε LTE/WCDMA. Να ξερεις ομως οτι αν του κανεις επανεκινηση θα πρεπει να το ξανασεταρεις γιατι παει αυτοματα στην προεπιλεγμενη ρυθμιση. Επισης δεν θα εχεις καθολου ιντερνετ σε περιοχες που πιανει 2G. Μονο 4G/3G.

 

Επανεκκίνηση εννοείς επαναφορά εργοστασιακών; Δεν είχα γενικά drain, χθές μου το εμφάνισε. Θα στρώσει λες με επαναφορά; Είμαι με global stable δεν ξέρω να περνάω αλλες rom

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση εννοείς επαναφορά εργοστασιακών; Δεν είχα γενικά drain, χθές μου το εμφάνισε. Θα στρώσει λες με επαναφορά; Είμαι με global stable δεν ξέρω να περνάω αλλες rom

 

Επανεκκινηση εννοω το απλο restart. Αν κανεις restart θα πρεπει να ξαναρυθμισεις το LTE. Αφου δεν ειχες μεχρι τωρα drain περιμενε και μπορει να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκινηση εννοω το απλο restart. Αν κανεις restart θα πρεπει να ξαναρυθμισεις το LTE. Αφου δεν ειχες μεχρι τωρα drain περιμενε και μπορει να στρωσει.

 

Ποιο ειναι το απλο restart; Αυτο το κανω ετσι κ αλλιως που κ που. Δεν εννοεις την επαναφορα εργοστασιακων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...