Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις αγόρασα δεύτερο φορτιστή χωρίς λόγο γιατί το κινητό όταν έκλεισε τελείως από μπαταρία και το σύνδεσα δεν έδειξε ίχνος ζωής με αποτέλεσμα να νομίζω ότι τα κακάρωσε ο υπάρχων. Βέβαια ήθελε παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού ώστε να ανοίξει. Ότι να ναι. Και σε σας είναι έτσι "τούβλο" άμα το φορτίζετε κλειστό;

 

Αλλά κ έπειτα η μπαταρία στη μπάρα ειδοποιήσεων δεν δείχνει κάτι να γίνεται πάρα μόνο αν παρατηρήσεις μέρα από ώρα το ποσοστό να αυξάνει. Δεν έβγαινε ένας κεραυνός κάποτε;;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, ταιριαζει με ολες τις θηκες; αν δεν βαλουμε εχει θεμα ; χαραζετε ευκολα;
περιττές ερωτήσεις φίλε μου στην κρίση του καθενός κ πως το βλέπει... για μενα ναι είναι εύκολο να πάθει ζημιά λόγω μεγαλη επιφάνειας που καλύπτει κ εξόγκωμα...

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτό το δαχτυλίδι στην κάμερα που ανέβασε και ένας φίλος πρόσφατα. Καλό χρυσό αλλά όλη η μπιχλα στις κάμερες πάει!
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μετρημένο 128 download και 40 upload.. Δεν γράφει όμως 4g+.αλλά μονο 4g. Ποιος ξέρει τι παίζει. Κοσμοτε είμαι.

Δεν υποστηρίζει 4G+ το mi 8 φίλε. Προς το παρόν τουλάχιστον.

Τώρα αν αλλάξει κάτι, δεν το γνωρίζω.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

MGC_6.1.021_MI8_V2a. Την έχει δοκιμάσει κανένας;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κι εγώ αυτή έχω. Μια χαρά μου φαίνεται.

Υπάρχουν και κάποια apk που τελειώνουν σε "plus2" ή "plus3".

Δε γνωρίζω να σου πω τις διαφορές, αν κι εφόσον υπάρχουν.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

 

το σκεφτομαι αρκετα για αγορα το κινητακι,

ηθελα να μαθω πως τα παει συγκριτικα στην καμερα με τα 1+6,lg g7,

το ξερω ειναι πισω απο τα s9+,pixel 2,huawei p20 pro,

τουλαχιστον αν ειναι καλυτερο απο τα παραπανω,για να δω αν αξιζουν τα 350 γιατι και το lg g7 στην ιδια τιμη παιζει.

ευχαριστω

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

 

το σκεφτομαι αρκετα για αγορα το κινητακι,

ηθελα να μαθω πως τα παει συγκριτικα στην καμερα με τα 1+6,lg g7,

το ξερω ειναι πισω απο τα s9+,pixel 2,huawei p20 pro,

τουλαχιστον αν ειναι καλυτερο απο τα παραπανω,για να δω αν αξιζουν τα 350 γιατι και το lg g7 στην ιδια τιμη παιζει.

ευχαριστω

 

Φίλε πρέπει να μπεις να δεις συγκριτικά.,αν κάποιος δεν έχει και τις δύο συσκευές δεν μπορεί να έχει συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πρέπει να μπεις να δεις συγκριτικά.,αν κάποιος δεν έχει και τις δύο συσκευές δεν μπορεί να έχει συμπέρασμα.

 

το ξερω γι αυτο απευθυνομαι στο φορουμ,δυσκολο να βρω και τις 2

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάει καιρός που κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου στην lg και από αγαπημένη μου εταιρεία, τώρα πια ούτε που την ακουμπάω.

Βέβαια αυτή είναι προσωπική μου εκτίμηση και τίποτα παραπάνω.

Αλλά και όλα καλά ήταν, αυτή η μπαταρία θα με φρεναρε.

Που πας εν έτη 2019 με αυτή την μπαταρία;

Σαφώς παίζει ρόλο η παραμετροποίηση και η διαχείριση ενέργειας που κάνει το κάθε κινητό, αλλά δεν παύει να είναι μόλις 3000mAh.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα ίδια είχα g2,g4,g5 Nexus 5, lg gpad και με όλα χρειάστηκα σέρβις μετά το g4 και την πατάτα του bootloop και την αντιμετωπίσει από την εταιρεία

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα ίδια είχα g2,g4,g5 Nexus 5, lg gpad και με όλα χρειάστηκα σέρβις μετά το g4 και την πατάτα του bootloop και την αντιμετωπίσει από την εταιρεία

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

[/color

Και εγώ τα ίδια πολύ καλό το g2 απίθανο το g4 αλλά φουλ πρόβλημα με το bootloop οποτε ποτέ ξανά.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Από κάποιο σημείο και μετά, πήρε τον κατήφορο η εταιρεια.

Κι εγώ είχα g2 (τι κινηταρα ήταν αυτή), g3 και μετά g6.

Παρόλο που το τελευταίο αποδείχθηκε πολύ καλό, για κάποιο λόγο έχω πάρει από στραβό μάτι πια την εταιρεία.

Τεσπά, μην το χαλάσουμε τελείως το νήμα.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανατολικά Θεσσαλονίκη έπιασα με το Mi 8 4g+.38f085d175942ad0bea568a16b778215.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο ΠΣΚ ανατολικά είχα και γω,από Τρίτη και μετά μόνο 4g ,γι αυτό λέω μήπως η cosmote κάνει πειράματα με τις κεραίες!!! Φώτο στο πόστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7776207#post7776207 Edited by cfotis13
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε; Πολύ ευχάριστο.

Παιδιά το πιο πιθανό είναι αυτό που λέτε.

Δεν εξηγείται διαφορετικά. Αφού και η ίδια η info σε παλιότερο mail, μου είχε απαντήσει ότι 4G+ δεν παίζει.

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Mετα το 60fps που θα προσθεσει, μακαρι να υποστηριξει και το 4G+ (αν γινεται μεσω software) και να φτιαξει τις ειδοποιησεις να παιζουν κανονικα και θα ειμαστε τελεια. Αν οχι και τα 2, τουλαχιστον ενα απο τα 2:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και εγώ πλέον κάτοχος του MI8 και έβαλα το τζαμάκι https://www.skroutz.gr/s/16084620/Spigen-GLAS-tR-Full-Face-Tempered-Glass-Black-Mi-8.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share παρατήρησα ότι όταν παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο κλείνει η οθόνη και δεν ανοίγει με τίποτα, μόνο όταν κλείσει η κληση μπορώ να την ξαναανοίξω. Κάθισα και το έψαξα λιγάκι και βρήκα οτι αυτό μάλλον οφείλεται στον proximity sensor που είναι ουσιαστικά υπεύθυνος για αυτή τη πράξη δηλαδή οταν απομακρύνω το τηλέφωνο απο το αυτί μου να ανοίγει η οθόνη. Έκανα το test στο CIT και δεν εντοπίστηκε κάτι, κατέβασα και μια εφαρμογή για test πάλι τίποτα οπότε ή είναι χαλασμένος ή φταίει το τζαμάκι; Δεν θέλω να βγάλω το τζαμάκι γιατί θα κλαίω 20 ευρώ.

Και κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα, θυμάμαι οτι πριν βάλω το τζαμάκι το double tap to wake screen λειτουργούσε μια χαρά, τώρα που έβαλα το τζαμάκι απλά ανοίγει και κλείνει αμέσως η οθόνη.

Κανείς καμία ιδέα;

Edited by Oval
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και εγώ πλέον κάτοχος του MI8 και έβαλα το τζαμάκι https://www.skroutz.gr/s/16084620/Spigen-GLAS-tR-Full-Face-Tempered-Glass-Black-Mi-8.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share παρατήρησα ότι όταν παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο κλείνει η οθόνη και δεν ανοίγει με τίποτα, μόνο όταν κλείσει η κληση μπορώ να την ξαναανοίξω. Κάθισα και το έψαξα λιγάκι και βρήκα οτι αυτό μάλλον οφείλεται στον proximity sensor που είναι ουσιαστικά υπεύθυνος για αυτή τη πράξη δηλαδή οταν απομακρύνω το τηλέφωνο απο το αυτί μου να ανοίγει η οθόνη. Έκανα το test στο CIT και δεν εντοπίστηκε κάτι, κατέβασα και μια εφαρμογή για test πάλι τίποτα οπότε ή είναι χαλασμένος ή φταίει το τζαμάκι; Δεν θέλω να βγάλω το τζαμάκι γιατί θα κλαίω 20 ευρώ.

Και κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα, θυμάμαι οτι πριν βάλω το τζαμάκι το double tap to wake screen λειτουργούσε μια χαρά, τώρα που έβαλα το τζαμάκι απλά ανοίγει και κλείνει αμέσως η οθόνη.

Κανείς καμία ιδέα;

Αυτό το τζαμακι το πέρασα και εγώ πριν 2.μερες. Μου είχε αφήσει μερικές φουσκάλες αέρα οι οποίες την επόμενη μέρα το πρωί είχαν φύγει όλες. Τώρα όταν μιλάω στο τηλέφωνο και τελειώνει η κλήση η οθόνη ανοίγει κανονικά και τερματιζω την κλήση χωρίς πρόβλημα.

Και το double tap δουλεύει μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sokgiorgos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και εγώ πλέον κάτοχος του MI8 και έβαλα το τζαμάκι https://www.skroutz.gr/s/16084620/Spigen-GLAS-tR-Full-Face-Tempered-Glass-Black-Mi-8.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share παρατήρησα ότι όταν παίρνω ή με παίρνουν τηλέφωνο κλείνει η οθόνη και δεν ανοίγει με τίποτα, μόνο όταν κλείσει η κληση μπορώ να την ξαναανοίξω. Κάθισα και το έψαξα λιγάκι και βρήκα οτι αυτό μάλλον οφείλεται στον proximity sensor που είναι ουσιαστικά υπεύθυνος για αυτή τη πράξη δηλαδή οταν απομακρύνω το τηλέφωνο απο το αυτί μου να ανοίγει η οθόνη. Έκανα το test στο CIT και δεν εντοπίστηκε κάτι, κατέβασα και μια εφαρμογή για test πάλι τίποτα οπότε ή είναι χαλασμένος ή φταίει το τζαμάκι; Δεν θέλω να βγάλω το τζαμάκι γιατί θα κλαίω 20 ευρώ.

Και κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα, θυμάμαι οτι πριν βάλω το τζαμάκι το double tap to wake screen λειτουργούσε μια χαρά, τώρα που έβαλα το τζαμάκι απλά ανοίγει και κλείνει αμέσως η οθόνη.

Κανείς καμία ιδέα;

Απλα φιλε φταιει το τζαμακι ,αφου πριν οπως λες δεν υπηρχε θεμα, με τετοιου ιδους τζαμακια βγαζει σωστες φωτο η μπροστα καμερα; βλεπω την καλυπτει γι αυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό, η κάμερα μια χαρά είναι δεν παρατηρώ κάτι.... Το double tap που παρατήρησα αυτό το πρόβλημα, τι σχέσει έχει όμως με τον proximity sensor? Γιατί να μην λειτουργεί.

Μπορει κάποιος από εσάς να το δοκιμάσει στο κινητό του; Να κολλήσετε το δάχτυλο σας στο sensor (είναι αυτός αριστερά από το ακουστικό) και να δοκιμάσει το double tap να μου πει αν ανοιξε κανονικά ή οχι το κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το τζαμακι το πέρασα και εγώ πριν 2.μερες. Μου είχε αφήσει μερικές φουσκάλες αέρα οι οποίες την επόμενη μέρα το πρωί είχαν φύγει όλες. Τώρα όταν μιλάω στο τηλέφωνο και τελειώνει η κλήση η οθόνη ανοίγει κανονικά και τερματιζω την κλήση χωρίς πρόβλημα.

Και το double tap δουλεύει μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι να πώ μάλλον σε εμένα δεν το βάλανε σωστά ... ή έχει χαλάσει ο sensor

Link to comment
Share on other sites

Για το proximity sensor πολύ πιθανόν να φταίει το tempered μια που είναι full face.

Μπορεί για μισό χιλιοστό να μην έχει τοποθετηθεί ακριβώς και να καλύπτει τον αισθητήρα.

Για το double tap to wake ομως, γιατί να φταίει;

Μια που λέμε για tempered, εγώ πάντα βάζω x-one ή 3ΜΚ. (12€-14€ το κόστος).

Χθες λοιπόν ένας φίλος που το κατέχει το σπορ, μου τοποθέτησε το παρακάτω.

https://m.es.aliexpress.com/item/32776900383.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32776900383&productSubject=0-26MM-Screen-Protector-For-Xiaomi-Mi-Max-Note-Mi5-Mi5S-Mi4-Mi4S-Mi4i-Mi4C-4&spm=a2g0s.9042311.0.0.100763c0zkQs0q

Εκπληκτικό πραγματικά. Δεν έχω λόγια.

Πολύ καλή ποιότητα και το βασικότερο απ' όλα, με ένα πέρασμα φεύγουν αμέσως οι δαχτυλιες.

Το x-one για παράδειγμα, πρέπει να το σκουπίσεις αρκετή ώρα με ένα πανάκι για να φύγουν. Αφήνουν κάτι σαν λιπαρότητα.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι να πώ μάλλον σε εμένα δεν το βάλανε σωστά ... ή έχει χαλάσει ο sensor

Τον αισθητήρα υποθέτω ότι τον έχεις ενεργοποιήσει, σωστά;

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για το proximity sensor πολύ πιθανόν να φταίει το tempered μια που είναι full face.

Μπορεί για μισό χιλιοστό να μην έχει τοποθετηθεί ακριβώς και να καλύπτει τον αισθητήρα.

Για το double tap to wake ομως, γιατί να φταίει;

Μια που λέμε για tempered, εγώ πάντα βάζω x-one ή 3ΜΚ. (12€-14€ το κόστος).

Χθες λοιπόν ένας φίλος που το κατέχει το σπορ, μου τοποθέτησε το παρακάτω.

https://m.es.aliexpress.com/item/32776900383.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32776900383&productSubject=0-26MM-Screen-Protector-For-Xiaomi-Mi-Max-Note-Mi5-Mi5S-Mi4-Mi4S-Mi4i-Mi4C-4&spm=a2g0s.9042311.0.0.100763c0zkQs0q

Εκπληκτικό πραγματικά. Δεν έχω λόγια.

Πολύ καλή ποιότητα και το βασικότερο απ' όλα, με ένα πέρασμα φεύγουν αμέσως οι δαχτυλιες.

Το x-one για παράδειγμα, πρέπει να το σκουπίσεις αρκετή ώρα με ένα πανάκι για να φύγουν. Αφήνουν κάτι σαν λιπαρότητα.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τον αισθητήρα υποθέτω ότι τον έχεις ενεργοποιήσει, σωστά;

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

 

Πολύ πιθανό να μην έχει γίνει σωστά η τοποθέτηση τι να πω.. Για το double tap το παρατηρήσα και λέω κάποιο ρόλο θα παίζει δεν μπορεί γιατί να έβγαλε πρόβλημα και αυτό; Στο redmi note 4 που έχω όταν κρύβω με το χέρι μου τους σένσορες μου κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με το double tap.

Ενεργοποιημένο τον έχω αλλά το κινητό έχει black screen κάθε φορά που μιλάω στο τηλέφωνο, οπότε θα το απενεργοποιήσω μέχρι να δω τι φταίει

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα κι έχεις δίκιο.

Θεμα proximity sensor είναι.

Τον σκέπασα με το ένα μου δαχτυλο και με το άλλο πάτησα να ανοίξει η οθόνη. Άνοιγε κι έσβηνε συνέχεια όπως είπες κι εσύ.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi 8

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...