Jump to content

748 κλήσεις για χρήση κινητού σε.. 7 μέρες από την Τροχαία!


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να συζητήσεις οτι μεσα στην πολη που κινησαι με 30χιλ έπρεπε να επιτρέπεται να μη φοράς.

Ποσο μαλλον που δεν ενοχλεις κανέναν μη φορώντας την πάρα μονο τον εαυτο σου θέτεις σε επιπλέον κίνδυνο (οσο ειναι αυτος με 30 χιλ).

Οι περισσοτερες κλήσεις για ζωνη τετοιου τυπου ειναι, σε ταξιδι το 99% τις φοραει. Αποκλειστικά για εισπράκτικους λογους.

Σε μια χωρα που καπνιζουν σαν φουγαρο σε χώρους που απαγορεύεται, και καταστρεφεται η υγεία σου χωρίς να φταίς χωρίς πραγματικά να εφαρμοζουν το νομο, νοιαστικαν να σε σωσουν δίνοντάς σου κληση επειδη δε φορας ζωνη μέσα στην πόλη πηγαίνοντας ποιο αργά και απο πεζος.

Στα υπόλοιπα, κινητα, κλησης για ζώνη σε δρόμους ταχύτητας κλπ δεκτα.

 

Είσαι άκυρος από την αρχή έως τέλους. Απλά και κατανοητά τι ζώνη και το κράνος το φοράς και 50 μέτρα από το σπίτι σου ακόμη και για τσιγάρα να θες να πας..

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν λες για μένα, ο πεζός που περνάει μπροστά από το λεωφορείο χωρίς να κοιτάξει το δρόμο καν επειδή είναι ακίνητα τα αυτοκίνητα, είναι άξιος της μοίρας του καθώς ως γνωστόν ο πεζός δε μπορεί να νικήσει τη μηχανή, όπως και η μηχανή δε μπορεί να κερδίσει το αυτοκίνητο και το τελευταίο τη νταλίκα, όσο δίκιο και να έχουν. Πάνω από όλα η υγεία παιδιά και μετά τα νομικίστικα.

 

Εγώ έχω πετύχει διασταύρωση λεωφορείο ακίνητο σε μονή λωρίδα, μηχανάκι περνάει από αριστερά του και πέφτει πάνω σε αμάξι που βγήκε κάθετα, καθώς ο λεοφοριατζής έκανε νόημα στο αμάξι να περάσει τη διασταύρωση, αφού το λεωφορείο δε μπορούσε να προχωρήσει έτσι κι αλλιώς. Όλοι τα έβαλαν με τη γυναίκα που οδηγούσε το αυτοκίνητο, ενώ καθαρά έφταιγε η μηχανή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν ήταν δύο οι λωρίδες θα ηταν καρμπόν.

Το "κερδίζει" είναι κάπως, όταν μιλάμε για ζωές. Κατα τα άλλα συμφωνούμε.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό σχόλιο που πλησιάζει την πραγματικότητα είναι αυτό του sosimple2.

Περισσότερα από 50 σχόλια τοποθετούνται τόσο κάθετα και δογματικά υπέρ της πλήρους νομιμότητας, που αν ήταν εν ισχύ θα μας ζήλευαν και οι Σουηδοί.

Η κατάσταση των πραγμάτων είναι όπως την περιγράφει ο sosimple2 και απέχουν των όσων γράφτηκαν.

Λυπάμαι πιστεύω στα ματάκια μου και με αυτά που βλέπω και ουχί στα σχόλια του νήματος.

Εκτός αν το 0,1‰ των νομίμων σε όλα συγκυριακά σχολίασαν εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε και σκέψου βρε ανόητε τυπε όλους εμάς που ριψοκινδυνευουμε τη ζωή μας κάθε μέρα καβαλωντας

τις δύο Ρόδες αν παιρναμε κι εμείς τους 4 τροχούς σαν και σένα πόσο πίσω στην ουρά θα ήσουν κάθε μέρα για να πας στη δουλειά σου...και σταματώ εδώ γιατί φαίνεσαι ότι είσαι αδαής....

 

3 λαλούν και 2 χορεύουν. Ό,τι να ναι. Σε αυτή τη χώρα για τα πάντα υπάρχει δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι οι μοτοσυκλετιστές κάγκουρες , ούτε οδηγάνε όλοι με την ταυτότητα στο στόμα

Η διήθηση δεν είναι Ελληνική πατέντα , γίνεται ανεκτή στις περισσότερες χώρες του κόσμου, σε κάποιες μάλιστα έχει γίνει νόμιμη

Ο κάγκουρας δεν έχει να κάνει με το όχημα αλλά με την παιδεία και τον χαρακτήρα του

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι οι μοτοσυκλετιστές κάγκουρες , ούτε οδηγάνε όλοι με την ταυτότητα στο στόμα

Η διήθηση δεν είναι Ελληνική πατέντα , γίνεται ανεκτή στις περισσότερες χώρες του κόσμου, σε κάποιες μάλιστα έχει γίνει νόμιμη

Γι αυτο δυστυχως σκοτωνονται σαν τις μυγες.

Οποιος περναει αναμεσα στα αυτοκινητα, παιρνει τα ρισκα του.

Το καταλαβαινω, φαινεται τοσο φυσιολογικο, (και εγω το ιδιο θα εκανα) αλλα δεν ειναι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα για οδηγηση στις μποτιλιαρισμενες (ολες τέτοιες ειναι) πόλεις με 30 χιλ και εχω διαβασει (αναμενόμενο) εκθέσεις ιδεων και οτι ******* περίμενα ότι θα διαβάσω.

Με 30 χιλ δεν παθαίνεις τίποτα. Μεχρι να τρακαρεις αν δεν εισαι παπους με το μπροστινό αυτοκίνητο, το οποίο κινηται και αυτο στην ιδια κατεύθυνση, εχεις πέσει στα 5 χιλ.

Αυτες οι ******ες που βλεπετε στα discovery channel και σας έχουν κανει επιστήμονες ότι ισοδυναμεί με πτωση απο τον 1000στο οροφο, δεν ισχυουν. Θα ισχυαν αν επεφτες γυμνός και οχι φυσικά απο 3ο οροφο με 30 χιλ όπως αναφέρθηκε. Εχουμε βρεθει σε όχημα που τρακαρε και με 30 και με 100 για να ξέρουμε τη διαφορά (οδηγουσε αλλος).

Ουτε θα σου έρθει αμαξι με 100 απο την απέναντι μιας και μιλαω καθαρα για πόλεις με νησιδες κλπ. Ελα Γιάννενα να διασχυσεις την πολη να δεις τι ταχύτητες υπαρχουν, χειρότερες κατα πολυ απο Αθήνα (που εχω οδηγήσει).

Εκει πανε και γράφουν λοιπον οι φιλοι μας οι αστυνομικοί εδω πέρα. Στην έθνικη δεν ελέγχουν γιατι ξέρουν που την φοράνε ολοι εκεί, δεν έχει κονομα. Τωρα αν πλέον κατάργησαν το οικονομικό προστιμο (δεν το ήξερα αλλα να ειστε σίγουροι θα επιστρέψει. Ετσι κανουν πάντα, θολωνουν τα νερα για κανα 6μηνο λέγοντας οτι δεν ειναι εισπράκτικος ο λόγος, το παίζουν τα καναλια, και μετα επαναφερερουν το οικονομικό πρόστιμο χωρις να το παίξουν τα καναλια αυτη τη φορα. Εχει γινει πολλες φορές).

Ασχετο, με αγωνιστικό ποδηλατο εφυγα με 40 χιλ προχτές και δεν επαθα σχεδον τίποτα. Τι έγινε? Έπεσα απο τον 4ο όροφο και επεβιωσα, με μια μικρή γρατσουνια στον καρπο? Αλιλουια, θαυμα!

(οκ ειμουν τυχερός και δεν φοραγα και τίποτα).

Με αυτοκίνητο στις συνθήκες που περιγράφω δεν παθαίνει απολύτως τίποτα.

Ξερω θα γράψετε τις υπερβολες του αιώνα πάλι, δε θα ξαναγράψω γιατι δεν εχει νοημα, σαν να συζηταω με 12χρονους.

Εγω θα προτεινα να φορατε και κρανος μεσα στο αμαξι. Μπορεί να πέσει πετρα, μετεωρητης, αεροπλάνο και δε φαντάζεστε τι αλλο. Μπορεί σε ατύχημα να ανάποδογυρίσει το όχημα και το κρανος να σας σωσει τι ζωη.

Αλλά δε φορατε (ενω είναι εντελώς δεδομένο δε νομίζω να διαφωνεί κανεις οτι έχετε ακόμα μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης), επειδή δεν σας υποχρεωνει ο νομος.. Αν σας υποχρεωνε θα γραφατε για το λαλαλα που δε φοράει κρανος στο αμαξι. Ειστε υποκριτες και φαρισεοι και απλα αναπαράγετε τι λεει ο κοκ παίζοντας το έξυπνοι.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα για οδηγηση στις μποτιλιαρισμενες (ολες τέτοιες ειναι) πόλεις με 30 χιλ και εχω διαβασει (αναμενόμενο) εκθέσεις ιδεων και οτι ******* περίμενα ότι θα διαβάσω.

Με 30 χιλ δεν παθαίνεις τίποτα. Μεχρι να τρακαρεις αν δεν εισαι παπους με το μπροστινό αυτοκίνητο, το οποίο κινηται και αυτο στην ιδια κατεύθυνση, εχεις πέσει στα 5 χιλ.

Αυτες οι ******ες που βλεπετε στα discovery channel και σας έχουν κανει επιστήμονες ότι ισοδυναμεί με πτωση απο τον 1000στο οροφο, δεν ισχυουν. Θα ισχυαν αν επεφτες γυμνός και οχι φυσικά απο 3ο οροφο με 30 χιλ όπως αναφέρθηκε. Εχουμε βρεθει σε όχημα που τρακαρε και με 30 και με 100 για να ξέρουμε τη διαφορά (οδηγουσε αλλος).

Ουτε θα σου έρθει αμαξι με 100 απο την απέναντι μιας και μιλαω καθαρα για πόλεις με νησιδες κλπ. Ελα Γιάννενα να διασχυσεις την πολη να δεις τι ταχύτητες υπαρχουν, χειρότερες κατα πολυ απο Αθήνα (που εχω οδηγήσει).

Εκει πανε και γράφουν λοιπον οι φιλοι μας οι αστυνομικοί εδω πέρα. Στην έθνικη δεν ελέγχουν γιατι ξέρουν που την φοράνε ολοι εκεί, δεν έχει κονομα. Τωρα αν πλέον κατάργησαν το οικονομικό προστιμο (δεν το ήξερα αλλα να ειστε σίγουροι θα επιστρέψει. Ετσι κανουν πάντα, θολωνουν τα νερα για κανα 6μηνο λέγοντας οτι δεν ειναι εισπράκτικος ο λόγος, το παίζουν τα καναλια, και μετα επαναφερερουν το οικονομικό πρόστιμο χωρις να το παίξουν τα καναλια αυτη τη φορα. Εχει γινει πολλες φορές).

Ασχετο, με αγωνιστικό ποδηλατο εφυγα με 40 χιλ προχτές και δεν επαθα σχεδον τίποτα.

(οκ ειμουν τυχερός και δεν φοραγα και τίποτα).

Με αυτοκίνητο στις συνθήκες που περιγράφω δεν παθαίνει απολύτως τίποτα.

Ξερω θα γράψετε τις υπερβολες του αιώνα πάλι, δε θα ξαναγράψω γιατι δεν εχει νοημα, σαν να συζηταω με 12χρονους.

 

Βρες μας μια χώρα που επιτρέπεται να μη φοράς ζώνη μέχρι 30kmh. Αν δεν βρεις, κάτσε σε αυτοκίνητο με αερόσακο να το χτυπήσω με 30kmh και να φας στο κεφάλι τον αερόσακο όπως ανοίγει, χωρίς την ζώνη να σε κρατήσει πίσω. Δώρο ο σβέρκος.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο δυστυχως σκοτωνονται σαν τις μυγες.

Οποιος περναει αναμεσα στα αυτοκινητα, παιρνει τα ρισκα του.

Το καταλαβαινω, φαινεται τοσο φυσιολογικο, (και εγω το ιδιο θα εκανα) αλλα δεν ειναι.

 

Δεν θα κάνω παράθεση όλων των ποστ κρατάω μόνο το τελευταίο σχετικά με τη διήθηση. Δεν είναι θέμα μοτοσυκλετιστή, είνια θέμα ανθρώπου και εξηγούμαι. Έχω μηχανή αλλά λόγω προβλήματος τώρα τελεύταια είμαι αναγκασμένος να κινούμαι με χαμηλές ταχύτητες 50-60 (lol μέσα στην πόλη άκου τι λέω) και όσο πιο δεξιά μπορώ. Δεν φαντάζεσαι πόσες διηθήσεις τρώω από ΑΜΑΞΙΑ όταν κινουμαι παράλληλα με άλλο αμάξι. :) Τελευταίο πιο τραγικό παράδειγμα ξεκινάω στο φανάρι του Πύργου Αθηνών από Β. Σοφίας να μπω Μεσογείων όπως κάνει ένα μικρό πέταλο. Είμαι τέρμα δεξιά και έχω αριστερά μου ένα βανάκι. Ρε φίλε πέρασε σπασμένο ένα prius ανάμεσά μας λες και δεν υπάρχει αύριο, σχεδόν με έξυσε και ο καραγκιόζης σταμάτησε αναγκαστικά στα 50 μέτρα στο επόμενο κόκκινο. Όταν του ζήτησα τον λόγο τα άκουσα κιόλας επειδή ήμουν "χαλαρούλης" και βιαζόταν. Οπότε άστη τη διήθηση είναι το λιγότερο. Κάνω αμάν να μαζέψω κανένα φράγκο να φτιάξω τη ζημιά γιατί θα με φάνε λάχανο. :cry: (Μου τα τρώνε τα κινητα!!)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτους που οδηγουν μηχανες η και ποδηλατα και μιλανε στο κινητο κανενα σχολιο? Τιποτα? Η αυτοι δεν υπαρχουν?
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα για οδηγηση στις μποτιλιαρισμενες (ολες τέτοιες ειναι) πόλεις με 30 χιλ και εχω διαβασει (αναμενόμενο) εκθέσεις ιδεων και οτι ******* περίμενα ότι θα διαβάσω.

Με 30 χιλ δεν παθαίνεις τίποτα. Μεχρι να τρακαρεις αν δεν εισαι παπους με το μπροστινό αυτοκίνητο, το οποίο κινηται και αυτο στην ιδια κατεύθυνση, εχεις πέσει στα 5 χιλ.

Αυτες οι ******ες που βλεπετε στα discovery channel και σας έχουν κανει επιστήμονες ότι ισοδυναμεί με πτωση απο τον 1000στο οροφο, δεν ισχυουν. Θα ισχυαν αν επεφτες γυμνός και οχι φυσικά απο 3ο οροφο με 30 χιλ όπως αναφέρθηκε. Εχουμε βρεθει σε όχημα που τρακαρε και με 30 και με 100 για να ξέρουμε τη διαφορά (οδηγουσε αλλος).

Ουτε θα σου έρθει αμαξι με 100 απο την απέναντι μιας και μιλαω καθαρα για πόλεις με νησιδες κλπ. Ελα Γιάννενα να διασχυσεις την πολη να δεις τι ταχύτητες υπαρχουν, χειρότερες κατα πολυ απο Αθήνα (που εχω οδηγήσει).

Εκει πανε και γράφουν λοιπον οι φιλοι μας οι αστυνομικοί εδω πέρα. Στην έθνικη δεν ελέγχουν γιατι ξέρουν που την φοράνε ολοι εκεί, δεν έχει κονομα. Τωρα αν πλέον κατάργησαν το οικονομικό προστιμο (δεν το ήξερα αλλα να ειστε σίγουροι θα επιστρέψει. Ετσι κανουν πάντα, θολωνουν τα νερα για κανα 6μηνο λέγοντας οτι δεν ειναι εισπράκτικος ο λόγος, το παίζουν τα καναλια, και μετα επαναφερερουν το οικονομικό πρόστιμο χωρις να το παίξουν τα καναλια αυτη τη φορα. Εχει γινει πολλες φορές).

Ασχετο, με αγωνιστικό ποδηλατο εφυγα με 40 χιλ προχτές και δεν επαθα σχεδον τίποτα. Τι έγινε? Έπεσα απο τον 4ο όροφο και επεβιωσα, με μια μικρή γρατσουνια στον καρπο? Αλιλουια, θαυμα!

(οκ ειμουν τυχερός και δεν φοραγα και τίποτα).

Με αυτοκίνητο στις συνθήκες που περιγράφω δεν παθαίνει απολύτως τίποτα.

Ξερω θα γράψετε τις υπερβολες του αιώνα πάλι, δε θα ξαναγράψω γιατι δεν εχει νοημα, σαν να συζηταω με 12χρονους.

Εγω θα προτεινα να φορατε και κρανος μεσα στο αμαξι. Μπορεί να πέσει πετρα, μετεωρητης, αεροπλάνο και δε φαντάζεστε τι αλλο. Μπορεί σε ατύχημα να ανάποδογυρίσει το όχημα και το κρανος να σας σωσει τι ζωη.

Αλλά δε φορατε (ενω είναι εντελώς δεδομένο δε νομίζω να διαφωνεί κανεις οτι έχετε ακόμα μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης), επειδή δεν σας υποχρεωνει ο νομος.. Αν σας υποχρεωνε θα γραφατε για το λαλαλα που δε φοράει κρανος στο αμαξι. Ειστε υποκριτες και φαρισεοι και απλα αναπαράγετε τι λεει ο κοκ παίζοντας το έξυπνοι.

Είχα καιρό να διαβάσω τόσες ανοησίες μαζεμένες σε ένα μνμ, ελπίζω να μην τις παίρνει κανείς στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, με αγωνιστικό ποδηλατο εφυγα με 40 χιλ προχτές και δεν επαθα σχεδον τίποτα. Τι έγινε?

 

Βασικά, αυτό εξηγεί πολλά.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

sosimple2 κάνε μου μια χάρη και με γοργό βήμα (κατά προτίμηση με κλειστά μάτια, για να μην διστάσεις) πέσε πεζός πάνω σε ένα τοίχο! Δε πιστεύω να φοβηθείς, είσαι ατρόμητος εσύ και στην τελική μιλάμε για το πολύ 2-4χλμ/ώρα...μετά αν θες πες σε κανά ξάδερφο να μας πει τα νέα...Σημείωση εδώ, αν είσαι πάνω από 14 χρονών με αυτά που λες, καλύτερα να κάνεις το πείραμα με ελαφρύ τρέξιμο ( 5-7χλμ/ώρα)!

 

και τώρα η γνώμη μου:

όποιος δε φοράει ζώνη με το που μπαίνει σε αυτοκίνητο , όποιος δεν φοράει κράνος πριν καν ανέβει στην μηχανή , όποιος δεν ανάβει τα μαμωφλάς κτλ κτλ...είναι απλά γίδι και μούσκαρος και συνίσταται να επαναλάβει το πείραμα για την κατάληξη του οποίου θα μας ενημερώσει ο ... ξάδερφος...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Βρε άσε τις κουτοπονηριές και τους τροχούς, δείξε μου λοιπόν μια φωτογραφία ή καλύτερα ένα βίντεο, που πάνε στα υπόλοιπα πολιτισμένα κράτη η μια μηχανή πίσω από την άλλη σε αστικό ιστό και δε κάνουν διήθηση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Google is your friend. Really.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα για οδηγηση στις μποτιλιαρισμενες (ολες τέτοιες ειναι) πόλεις με 30 χιλ και εχω διαβασει (αναμενόμενο) εκθέσεις ιδεων και οτι ******* περίμενα ότι θα διαβάσω.

Με 30 χιλ δεν παθαίνεις τίποτα. Μεχρι να τρακαρεις αν δεν εισαι παπους με το μπροστινό αυτοκίνητο, το οποίο κινηται και αυτο στην ιδια κατεύθυνση, εχεις πέσει στα 5 χιλ.

Αυτες οι ******ες που βλεπετε στα discovery channel και σας έχουν κανει επιστήμονες ότι ισοδυναμεί με πτωση απο τον 1000στο οροφο, δεν ισχυουν. Θα ισχυαν αν επεφτες γυμνός και οχι φυσικά απο 3ο οροφο με 30 χιλ όπως αναφέρθηκε. Εχουμε βρεθει σε όχημα που τρακαρε και με 30 και με 100 για να ξέρουμε τη διαφορά (οδηγουσε αλλος).

Ουτε θα σου έρθει αμαξι με 100 απο την απέναντι μιας και μιλαω καθαρα για πόλεις με νησιδες κλπ. Ελα Γιάννενα να διασχυσεις την πολη να δεις τι ταχύτητες υπαρχουν, χειρότερες κατα πολυ απο Αθήνα (που εχω οδηγήσει).

Εκει πανε και γράφουν λοιπον οι φιλοι μας οι αστυνομικοί εδω πέρα. Στην έθνικη δεν ελέγχουν γιατι ξέρουν που την φοράνε ολοι εκεί, δεν έχει κονομα. Τωρα αν πλέον κατάργησαν το οικονομικό προστιμο (δεν το ήξερα αλλα να ειστε σίγουροι θα επιστρέψει. Ετσι κανουν πάντα, θολωνουν τα νερα για κανα 6μηνο λέγοντας οτι δεν ειναι εισπράκτικος ο λόγος, το παίζουν τα καναλια, και μετα επαναφερερουν το οικονομικό πρόστιμο χωρις να το παίξουν τα καναλια αυτη τη φορα. Εχει γινει πολλες φορές).

Ασχετο, με αγωνιστικό ποδηλατο εφυγα με 40 χιλ προχτές και δεν επαθα σχεδον τίποτα. Τι έγινε? Έπεσα απο τον 4ο όροφο και επεβιωσα, με μια μικρή γρατσουνια στον καρπο? Αλιλουια, θαυμα!

(οκ ειμουν τυχερός και δεν φοραγα και τίποτα).

Με αυτοκίνητο στις συνθήκες που περιγράφω δεν παθαίνει απολύτως τίποτα.

Ξερω θα γράψετε τις υπερβολες του αιώνα πάλι, δε θα ξαναγράψω γιατι δεν εχει νοημα, σαν να συζηταω με 12χρονους.

Εγω θα προτεινα να φορατε και κρανος μεσα στο αμαξι. Μπορεί να πέσει πετρα, μετεωρητης, αεροπλάνο και δε φαντάζεστε τι αλλο. Μπορεί σε ατύχημα να ανάποδογυρίσει το όχημα και το κρανος να σας σωσει τι ζωη.

Αλλά δε φορατε (ενω είναι εντελώς δεδομένο δε νομίζω να διαφωνεί κανεις οτι έχετε ακόμα μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης), επειδή δεν σας υποχρεωνει ο νομος.. Αν σας υποχρεωνε θα γραφατε για το λαλαλα που δε φοράει κρανος στο αμαξι. Ειστε υποκριτες και φαρισεοι και απλα αναπαράγετε τι λεει ο κοκ παίζοντας το έξυπνοι.

 

 

Τα "τουμπανακια" αυτά

γίνονται έτσι με την "υπερβολική" ταχύτητα των 60 km/h. Δεν θέλω να σε φανταστώ με 30 40 50 χωρίς κρανακι να βαράει το κεφάλι σου σε μια καμία κολώνα (Ναι δυστυχώς υπάρχουν και αυτές κατά μήκος του δρόμου, συγγνώμη που δεν έχουμε φτιαξει μια πίστα με αμμοπαγιδες. Τι ανοησίες διαβάζουμε εδώ μέσα. Και στην τελική σε όποιον δεν αρέσει ο κοκ, εφόσον με αυτόν πέρασε εξετάσεις, παραδίδει δίπλωμα και δεν ξαναοδηγαει. Αν νομίζει ότι ο κοκ είναι άδικος, διεκδικεί κάτι καλύτερο μέσω ενός φορέα η διαδηλώνει στιγμήν τελική Όπως κάνανε και αυτοί με τις γουρούνες ή οι ντελιβαραδες τις προάλλες. Μέχρι τότε οδήγα με τον κοκ. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Να συζητήσεις οτι μεσα στην πολη που κινησαι με 30χιλ έπρεπε να επιτρέπεται να μη φοράς.

Ποσο μαλλον που δεν ενοχλεις κανέναν μη φορώντας την πάρα μονο τον εαυτο σου θέτεις σε επιπλέον κίνδυνο (οσο ειναι αυτος με 30 χιλ).

Οι περισσοτερες κλήσεις για ζωνη τετοιου τυπου ειναι, σε ταξιδι το 99% τις φοραει. Αποκλειστικά για εισπράκτικους λογους.

Σε μια χωρα που καπνιζουν σαν φουγαρο σε χώρους που απαγορεύεται, και καταστρεφεται η υγεία σου χωρίς να φταίς χωρίς πραγματικά να εφαρμοζουν το νομο, νοιαστικαν να σε σωσουν δίνοντάς σου κληση επειδη δε φορας ζωνη μέσα στην πόλη πηγαίνοντας ποιο αργά και απο πεζος.

Στα υπόλοιπα, κινητα, κλησης για ζώνη σε δρόμους ταχύτητας κλπ δεκτα.

Ε ναι, μόνο τον εαυτό σου ενοχλείς. Δηλαδή, αν πάθεις ένα σοβαρό ατύχημα, χρειαστείς 5 επεμβάσεις κόστους 500.000€ και μείνεις μια ζωή ανάπηρος με 2-3 επιδόματα για να ζεις, ενοχλείς μόνο τον εαυτό σου κι όχι όλη την κοινωνία.

Συμφωνώ να έχεις δικαίωμα να μην φοράς ζώνη, αλλά σε περίπτωση ατυχήματος να πληρώσεις την ιατροφαρμακευτική σου κάλυψη. ;)

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά πότε θα αρχίσουν να γράφουν και τα μηχανάκια που περνούν παράνομα ανάμεσα στα αυτοκίνητα?

 

Έγραψες και κάτι σωστό. Να σημειώσω την ημερομηνία. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εδω καποιοι οδηγανε μηχανη, η μη χρηση ζωνης στα αυτοκινητα μας πειραξε...

 

Ε ναι, μόνο τον εαυτό σου ενοχλείς. Δηλαδή, αν πάθεις ένα σοβαρό ατύχημα, χρειαστείς 5 επεμβάσεις κόστους 500.000€ και μείνεις μια ζωή ανάπηρος με 2-3 επιδόματα για να ζεις, ενοχλείς μόνο τον εαυτό σου κι όχι όλη την κοινωνία.

Συμφωνώ να έχεις δικαίωμα να μην φοράς ζώνη, αλλά σε περίπτωση ατυχήματος να πληρώσεις την ιατροφαρμακευτική σου κάλυψη. ;)

Εσυ πιστευεις οτι ο καλυτερα εξοπλισμενος αναβατης εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μην παθει σοβαρο τραυματισμο απο καποιον χωρις ζωνη μεσα στο αμαξι με 30 χιλμ; Γιατι σε ενα συμμαθητη μου μια χαρα περασε το φορτηγο απο πανω του οταν επεσε απο την μηχανη σε προσπαθεια προσπερασης.

 

Αυτος που δεν φοραει ζωνη τρωει προστιμο και ο αλλος ειναι νομιμος. Το "πιανεις" το γραμμα του νομου αν σε προστατευει ο κοκ;

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνω παράθεση όλων των ποστ κρατάω μόνο το τελευταίο σχετικά με τη διήθηση. Δεν είναι θέμα μοτοσυκλετιστή, είνια θέμα ανθρώπου και εξηγούμαι. Έχω μηχανή αλλά λόγω προβλήματος τώρα τελεύταια είμαι αναγκασμένος να κινούμαι με χαμηλές ταχύτητες 50-60 (lol μέσα στην πόλη άκου τι λέω) και όσο πιο δεξιά μπορώ. Δεν φαντάζεσαι πόσες διηθήσεις τρώω από ΑΜΑΞΙΑ όταν κινουμαι παράλληλα με άλλο αμάξι. :) Τελευταίο πιο τραγικό παράδειγμα ξεκινάω στο φανάρι του Πύργου Αθηνών από Β. Σοφίας να μπω Μεσογείων όπως κάνει ένα μικρό πέταλο. Είμαι τέρμα δεξιά και έχω αριστερά μου ένα βανάκι. Ρε φίλε πέρασε σπασμένο ένα prius ανάμεσά μας λες και δεν υπάρχει αύριο, σχεδόν με έξυσε και ο καραγκιόζης σταμάτησε αναγκαστικά στα 50 μέτρα στο επόμενο κόκκινο. Όταν του ζήτησα τον λόγο τα άκουσα κιόλας επειδή ήμουν "χαλαρούλης" και βιαζόταν. Οπότε άστη τη διήθηση είναι το λιγότερο. Κάνω αμάν να μαζέψω κανένα φράγκο να φτιάξω τη ζημιά γιατί θα με φάνε λάχανο. :cry: (Μου τα τρώνε τα κινητα!!)

 

Μια χαρα τα λες.

Αυτο που σου εκανε το prius, ειναι το ιδιο που κανουν και τα μηχανακια. Οταν ομως το κανουν τα μηχανακια (και περνουν παντα ξυστα, χτυπανε και κανενα καθρεπτη που και που) ειναι οκ, αν το κανει το αυτοκινητο ομως.....

Τελος παντων, τα εχω αχτι τα μηχανακια και ειμαι υπερβολικος, το ξερω, αλλα εχει παραγινει το κακο τους.

Μια φορα στα διοδια, κατι μηχανακια ειχαν περασει την ουρα απο το πλαι για να περασουν πρωτα. (απιστευτο!!). Μεχρι που διαμαρτυρηθηκαν οι υπολοιποι ευτυχως...

 

@nexusNexii

Περιμενω και εγω να σημειωσω καμια ημερομηνια για εσενα, αλλα φευ.....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά πότε θα αρχίσουν να γράφουν και τα μηχανάκια που περνούν παράνομα ανάμεσα στα αυτοκίνητα?

 

Για πες μου το άρθρο του ΚΟΚ που απαγορεύει ρητά στα μηχανάκια να περνούν ανάμεσα στα αυτοκίνητα και το πρόστιμο που επιβάλλεται επ' αυτού. Μην μου πεις για το άρθρο που απαγορεύει προσπέραση στη διακεκομμένη διαχωριστική γραμμή. Ρητά να το λέει. Ακόμη και η σχετικά πρόσφατη απόφαση του Αρείου Πάγου δεν απαγορεύει τη διήθηση απλά δε σε δικαιώνει σε περίπτωση ατυχήματος.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου το άρθρο του ΚΟΚ που απαγορεύει ρητά στα μηχανάκια να περνούν ανάμεσα στα αυτοκίνητα και το πρόστιμο που επιβάλλεται επ' αυτού. Μην μου πεις για το άρθρο που απαγορεύει προσπέραση στη διακεκομμένη διαχωριστική γραμμή. Ρητά να το λέει. Ακόμη και η σχετικά πρόσφατη απόφαση του Αρείου Πάγου δεν απαγορεύει τη διήθηση απλά δε σε δικαιώνει σε περίπτωση ατυχήματος.

Άρθρο 16, παράγραφος 3:

Τηρουμένων των διατάξεων της παραγράφου 1, σε oδoστρώματα πoυ είναι χωρισμένα σε δύo ή περισσότερες λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, oι oδηγoί oχημάτων υπoχρεoύνται να oδηγoύν αυτά μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά τo δυνατόν στo μέσo αυτής.

Σου κάνει;

 

ΥΓ: Είμαι οδηγός αποκλειστικά αυτοκινήτου, αλλά θα ήθελα να επιτρέπεται η διήθηση αν και μόνο αν τηρούνταν συγκεκριμένοι κανόνες (παραδείγματα εδώ). Αλλά στο Ελλάντα όπου οι πίθηκοι επιδεικνύουν συμπεριφορές όπως η οδήγηση στη ΛΕΑ, δεν υπάρχει ελπίδα...

Edited by aimilios
Προσθήκη

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου το άρθρο του ΚΟΚ που απαγορεύει ρητά στα μηχανάκια να περνούν ανάμεσα στα αυτοκίνητα και το πρόστιμο που επιβάλλεται επ' αυτού. Μην μου πεις για το άρθρο που απαγορεύει προσπέραση στη διακεκομμένη διαχωριστική γραμμή. Ρητά να το λέει. Ακόμη και η σχετικά πρόσφατη απόφαση του Αρείου Πάγου δεν απαγορεύει τη διήθηση απλά δε σε δικαιώνει σε περίπτωση ατυχήματος.

Η αποφαση του αρειου παγου και καθε αποφαση, δεν μπορει να απαγορευσει κατι.Απλα εφαρμοζει το νομο, ο οποιος απαγορευει μια συμπεριφορα.

Το οτι σε περιπτωση ατυχηματος ομως, συμφωνα με την αποφαση που λες, , φταιει το μηχανακι, θα επρεπε να σε βαλει στη σκεψη οτι φταιει αυτος που συμπεριφερεται παρανομα και οχι αυτος που δεν κανει κατι παρανομο.

 

Λοιπον, οι σχετικες διαταξεις ειναι:

 

ΚΟΚ αρ. 5 παρ. 8δ σε συνδ. με αρ. 16 παρ. 3.

Απαγορευεται η κινηση πανω στη γραμμη που χωριζει τις λωριδες, απαγορευεται να ειναι 2 οχηματα παραλληλα στην ιδια λωριδα.

Αρα, απο που θα προσπερασουν τα μηχανακια?

Ειτε κινουμενα πανω στη γραμμη (ιππαστι) που απαγορευεται, ειτε μπαινοντας στη λωριδα που ηδη βρισκεται αλλο οχημα, κινουμενα παραλληλα με αυτο (που δεν επιτρεπεται).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το δεδικασμένο που υπάρχει ήδη από τον Άρειο Πάγο, για μια περίπτωση αναβάτη που του πάτησε το πόδι η νταλίκα καθώς ήταν στατική η μηχανή ανάμεσα στη νταλίκα και σε αμάξι αν θυμάμαι καλά, και είχε το θράσος η μηχανή να ζητήσει αποζημίωση αλλά πήρε το μακρύτερο και έτσι έπρεπε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γαλατσίου και Πατησίων, μία παρέα 3 ζευγάρια κάγκουρες σε μηχανάκια κάνουν ακροβατικά κατεβαίνοντας την Γαλατσίου και σταματάνε προς το τέλος της διάβασης, όπου και δεν είχαν καμία οπτική με το φανάρι. Κάποιο σαϊνι από πίσω τους τους κορνάρει να ξεκινήσουν πριν καν γίνει πράσινο και χωρίς δεύτερη σκέψη ξεκίνησαν να χώνονται στην Πατησίων, ανάμεσα από την διερχόμενη ροή ρίχνοντας μούτζες στους άλλους οδηγούς που ορθώς πέρασαν την διασταύρωση σύμφωνα με την σηματοδότηση.

 

Κάποια κλίκα επαγγελματιών οδηγών που γνωρίζω μου είπαν ομόφωνα "καλά τους έκαναν".

 

Να εύχεσαι να σταματήσουμε εδώ γιατί είναι ηλίου φαεινότερο ότι είσαι αδαής.

 

Ρε παιδιά μη τσακώνεστε σκεπτόμενοι μόνο τη μια πλευρά. Εγώ θυμάμαι ότι όταν έδινα θεωρία για το δίπλωμα μηχανής έλεγε πως η ταχύτητα της μηχανής όταν κινείται ανάμεσα σε αυτοκίνητα δεν θα πρέπει να έχει διαφορά μεγαλύτερη των 20χλμ σε σχέση με αυτή των αυτοκινήτων. Θα το βρω και θα σας το στείλω επακριβώς. Επίσης δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε συγκεκριμένα παραδείγματα απολίτιστων οδηγών γύρω μας γιατί εμείς που οδηγούμε μηχανές έχουμε να δώσουμε πολύ περισσότερα για όσους οδηγούν αυτοκίνητα που αν προκαλέσουν σε εμάς ατύχημα μας σκοτώνουν. Ηρεμήστε και σκεφτείτε και τους γύρω σας.

Vivere senza paura
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...