Jump to content

Honor 10


HonorGR_Official
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

honor10_en_pc1.jpg

 

μέγεθος

149.6 x 71.2 x 7.7 mm, 153g

 

Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

 

Οθόνη

5.84", 1080x2280, gorilla glass

 

OS

Android 8.1 Oreo, EMUI 8.1

 

Chipset

Hisilicon Kirin 970

CPU (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53), GPU Mali-G72 MP12

 

Μνήμη

RAM 4GB, Storage 64/128GB

 

Κάμερα

Dual Camera 16 MP (f/1.8) + 24 MP B/W, Led Flash, AI

Front Camera 24 MP, f/2.0

 

Συνδεσιμότητα

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band

bluetooth 4,2

GPS με A-GPS, GLONASS, BDS

NFC

Infrared Port

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go

 

Αισθητήρες

Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass

 

Μπαταρία

Μη αφαιρούμενη Li-Po 3400 mAh

Fast battery charging: 50% in 24 min (5V/4.5A)

 

Χρώματα

Phantom Blue, Phantom Green, Phantom Gray και Midnight Black

 

Παρουσίαση Συσκευής

 

Hands on δοκιμή της συσκευής

Edited by HonorGR_Official
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 471
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο gsmarena δεν δείχνει να έχει πάντως

 

Στο kimovil λεει ότι υπαρχει. Αλλα μάλλον δεν έχει γιατι η huawei δεν αναφέρει τίποτα. Αν είχε θα το διαφήμιζαν.

Link to comment
Share on other sites

Στο kimovil λεει ότι υπαρχει. Αλλα μάλλον δεν έχει γιατι η huawei δεν αναφέρει τίποτα. Αν είχε θα το διαφήμιζαν.

 

κι εγώ έτσι πιστεύω.. μάλλον ίδια τακτική με την προηγούμενη γενιά, το p10 είχε ενω το honor 9 όχι

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αποτελει οφτοπικ η ερωτηση μου αλλα εχει κανεις αγορασει συσκευη απο το hihonor και συγκεκριμενα απο ευρωπαικο παραρτημα της ιστοσελιδας και αν ναι το κινητο αποστελλεται κανονικα Ελλαδα και χαιρει εγγυηση απο την Ελληνικη αντιπροσωπεια της huawei ? Για παραδειγμα το honor 10 πωλειται απο γερμανικο hihonor 399 ευρω με δωρο ακουστικα μαλλον προσφορα για καποιες μερες και η τιμη ειναι αρκετα δελεαστικη https://www.hihonor.com/de/product/647730055.html?utm_source=hihonor.com.global&utm_medium=display&utm_campaign=201805_honor10_global_product&utm_term=honor10
Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστει τιμη για Ελλαδα? Οχι τιποτα αλλο, αλλα ειμαι και για αλλαγη του P9 lite

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Η φετινή στροφή της Huawei σε διχρωμες συσκευές μου κάνει τσαπατσουλλιά η μάλλον καλύτερα φθηνοδουλεια.

Ενώ ως τώρα όταν επελεγες συσκευή μπλε, το είχες μπλε μπρος πίσω ,τώρα αυτό δεν ισχύει αφού όλες έχουν μαύρη πρόσοψη.

Αυτό μάλιστα συμβαίνει και στην σειρά P και είναι ένας πρακτικός και οικονομικός τρόπος για τις εταιρείες που δεν θέλουν να βγάλουν διαφορετικές χρωματικά οθόνες, να βγάζουν μια για όλα.

Απογοητευτικό επίσης που πλέον οι φακοί προεξέχουν από το σώμα της συσκευής πράγμα που δεν υπήρχε ούτε στο 8 ούτε στο 9.

Δύο πράγματα περιμένω τόσα χρόνια από την σειρά honor..

Να μπει επιτελους ois και amoled.

Αντί αυτού έχουν υιοθετήσει την βλακεία που έβγαλε η Apple με το μανταλακι στο πάνω μέρος της οθόνης και την χαζή πρακτική υπερμακροστενου κάδρου που κάνει να μοιάζει η συσκευή σαν τηλεκοντρόλ.

 

Πάντως όσο το βλέπω όλο και απομακρυνομαι από την ιδέα

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Το myphone σε σχετικο αρθρο ειχε πει για 479ευρω η εκδοση 4/64αν θυμαμαι καλα και γυρω στα 520-530 η εκδοση 4/128.
Στο Amazon Ιταλίας και Γερμανίας πάντως το 64 παίζει μεταξύ 345-400€ και το 128 ξεκινά από τα 440€ περίπου. Οπότε λογικά σε λίγο καιρό περίπου εκεί θα κινηθούν οι τιμές και εδώ και ίσως γενικότερα πέσει ακόμα πιο πολύ η τιμή του.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα να ήταν dual active...

Το OIS είναι και αυτό στα μείον αλλά αν κρίνω απο το P20 το EIS είναι υπέροχο!

 

Να πω την αλήθεια δεν με χαλάει που έχει μαύρη οθόνη. Αυτό που με προβληματίζει είναι τι προστασία έχει η οθόνη και τι ip rate μπορεί να έχει;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Από amazon uk ,Ιταλίας η Γερμανίας είναι κλειδωμένα σε πάροχο;

 

To παράγγειλα Δευτέρα, μου ήρθε σήμερα Τετάρτη από amzon uk.. Έκδοση 4/128. Κανένα κλείδωμα, όλα λειτουργούν κανονικά.Το πληκτρολόγιο ήταν προεπιλογή σε UK, το αλλάζεις άμεσα σε US/GREEK και είσαι κομπλέ.

Το μονο κακό ότι έρχεται με αγγλικό φορτιστή (θα χρειαστείς αντάπτορα).

Το κινητό πάντως τα σπάει. Σφαιράτο σε όλα του!

Link to comment
Share on other sites

To παράγγειλα Δευτέρα, μου ήρθε σήμερα Τετάρτη από amzon uk.. Έκδοση 4/128. Κανένα κλείδωμα, όλα λειτουργούν κανονικά.Το πληκτρολόγιο ήταν προεπιλογή σε UK, το αλλάζεις άμεσα σε US/GREEK και είσαι κομπλέ.

Το μονο κακό ότι έρχεται με αγγλικό φορτιστή (θα χρειαστείς αντάπτορα).

Το κινητό πάντως τα σπάει. Σφαιράτο σε όλα του!

 

 

Τέλεια ! Το παρήγγειλα κι εγώ μόλις. Από αξεσουάρ πάντως μόνο μια θήκη βρήκα να έρχεται Ελλάδα από amazon uk,η οποία δεν μου άρεσε. Έχεις βρει κάτι καλο; Στον ανταπτορα για τον φορτιστή πρέπει να προσεξω κατι για να μην έχω θέμα με τη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο σε όσους το πήρατε παιδιά.. και αν σας είναι εύκολο ανεβάστε κανα δείγμα απο την κάμερα όποτε έχετε χρόνο
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ! Το παρήγγειλα κι εγώ μόλις. Από αξεσουάρ πάντως μόνο μια θήκη βρήκα να έρχεται Ελλάδα από amazon uk,η οποία δεν μου άρεσε. Έχεις βρει κάτι καλο; Στον ανταπτορα για τον φορτιστή πρέπει να προσεξω κατι για να μην έχω θέμα με τη μπαταρία;

Θηκες δεν κυκλοφορούν ακόμα πολλές καθώς ειναι καινούργιο μοντέλο( σε αντίθεση με το 10 view που έχεις άπειρες επιλογές). Πάντως στη συσκευασία έχει μια διάφανη θήκη και έχει περασμένη μεμβράνη, οπότε αναγκαστικά τον πρώτο καιρό θα κανεις την δουλεία σου μέχρι να αρχισουμε να εχουμε επιλογές σε αυτό το κομμάτι.

Τον φορτιστή δεν τον έχω δουλέψει ακόμα γιατί ενας αντάπτορας που έχω στο σπίτι δεν κάνει καθώς εχει περιεργο μεγεθος και δεν μπαίνει στην μπρίζα οπότε προς το παρον τον φορτιζω με εναν απλο φορτιστή 5Ω/1000mah μέχρι να μου έρθει άλλο ανταπτοράκι. Kάτι τέτοιο θα χρειαστείς:

large_20180523094329_omega_21107l_antaptoras_apo_agliki_se_elliniki_priza.jpeg

θέμα παντως εννοείται πως δεν θα έχεις κανένα καθώς δεν επηρεάζει την λειτουργιά του φορτιστή.

 

 

Τωρα στα του κινητού. Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι άθλιο. Δουλέυει οποτε θελει και χρειάζεται 2-3 προσπαθειες. Ναι δουλεύει με βρεγμενα χερια αλλα τι να το κάνεις αν πρεπει να το πατήσεις μια και 2 φορές. Νομίζω ότι φταίει ότι ειναι πολύ λεπτός και δεν αντιλαμβάνει ότι βάζεις τον αντιχειρα υπό γωνία. Θα έπρεπε να ήταν στο πισω μέρος της συσκευής. Το καλό ειναι ότι εχει αστραπιαίο face recognition. Πριν προλαβεις να το κοιτάξεις έχει ξεκλειδωσει. Τόσο συντομα γίνεται που νομίζεις ότι δεν ήταν ποτέ κλειδωμένο, οπότε το δαχτυλικο αποτύπωμα ειναι αχρείαστο εντελώς.

 

Σήμα: εξαιρετικότατο. "Πατάει" οποιαδήποτε άλλη συσκευη έχει περάσει απο τα χέρια και απο αυτές που βρίσκονται στο σπίτι.

 

Ποιότητα κλήσης: Εδω έχουν κάνει μαγικά στον συνδυασμό λογισμικό/ακουστικό. Ακούς τον άλλον με μια ευκρίνεια και ζωντάνια που σου προκαλεί εντύπωση απο την πρώτη στιγμή.

 

Οθόνη: Πάρα πολύ ωραία όπως και οι οθόνες των p20. Ένα σκαλί κάτω απο OLED όπως του s9+ αλλά με ζωντανά χρώματα και μαυρα που εκπλήσσει για ips. Είναι λίγο πουσαρισμένα τα χρώματα για να φαίνεται πιο εντυπωσιακή η οθόνη αλλά μπορείς να την ρυθμίσεις και να την φέρεις στα μέτρα σου.

 

Για τις κάμερες δεν χρειάζεται να πω κάτι, τα πράματα ειναι ακριβώς όπως τα βλέπετε στο διαδίκτυο, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Πολλά εφφέ και μπιχλιμπίδια, έχω ομως μια εντύπωση ότι το ΑΙ βάζει λίγο παραπανω saturate απ όσο χρειάζεται. Καποια στιγμή που θα βρω και χρόνο θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Για κάποιο λόγο δεν αποθηκέυει σε RAW. Sτην επιλογη για RAW λέει only supported in pro mode. Tι pro εννοεί δεν έχω καταλάβει.

 

Στο βίντεο μέχρι 1080p τα πράγματα είναι μια χαρά και το ΕIS κάνει την δουλεία του όπως πρέπει. Σε 4Κ δεν έχει νοημα να τραβήξετε εκτός και αν έχετε καποιο gimbal όπου εκέι αλλάζουν τα πραγματα

 

Για την μπαταρία δεν έχω αποψη καθως δεν το εχω δουλεψει πολύ ακόμα και δεν το φορτίζω με τον δικό του φορτιστή, πρώτες εκτιμήσεις έιναι ότι βρίσκεται στον μέσο όρο τον κινητών. Θα πρέπει να περάσουν καποιες μερες για να έχω ολοκληρωμένη αποψη.

 

Και ένα τελευταίο αρνητικό. LED ειδοποιήσεων. Είναι τόσο μικρό σαν να έχει μέγεθος ενός Pixel και αρκετά αδύναμο που σε δυσκολεύει πολυ για να διακρίνεις αν έχεις κάποια ειδοποίηση . Και τον κανονικό LED για τις κάμερες είναι αδύναμο αλλά δεν νομίζω να το χρησιμοποιεί και κανείς πέρα απο φακό.

Αυτα ως πρώτες εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν αποθηκέυει σε RAW. Sτην επιλογη για RAW λέει only supported in pro mode. Tι pro εννοεί δεν έχω καταλάβει.

 

.

 

θα πρέπει να το γυρίσεις στη χειροκίνητη/manual λειτουργία κι εκεί θα εμφανιστεί η επιλογή για raw

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μπορεί κάποιος να δει από τις ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλέφωνο και να μας πει τον αριθμό έκδοσης/build number? Λογικά θα Γράφει κάτι σαν COL-LxxCxxx όπου τα χ θα είναι αριθμοί, το Lxx αντιστοιχεί στην έκδοση (Ευρωπαϊκή ή κινέζικη) και το Cxx είναι το cust number που δείχνει το region και αν είναι branded ή όχι(συνήθως για Europe το cust είναι C432). Για δούμε αν είναι ίδιο region με την έκδοση που πουλάει το Banggood, αν και δεν νομίζω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος κι εγώ της συσκευής από χθες.

Απάντηση στο από πάνω, είναι L29 C432.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, αλλά προερχόμενος και από Samsung, στο ελληνικό πληκτρολόγιο δεν βλέπω τόνο. Πώς βάζουμε τόνο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Honor 10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...