Jump to content

Honor 10


HonorGR_Official
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τί notifications έχει με κλειστή την οθόνη παιδιά; Είναι τύπου ambient, always on ή μόνο led χρησιμοποιεί; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 471
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτοχος και εγώ από προχτές. Μια ερώτηση σε κατόχους: Δεν βρίσκω πουθενά επιλογή για VoLTE και VoWiFI.

Επιπλέον δεν βγάζω άκρη αν η συσκευή το υποστηρίζει. Στο menu δεν βρήκα καμία επιλογή στις ρυθμίσεις δικτύου. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Τα υπόλοιπα όλα άριστα εκτός του αποτυπωματος που δουλευει άθλια. Ουσιαστικά ανύπαρκτο θα έλεγα και μετά από ένα μικρό update που υποτίθεται το βελτιώνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος κι εγώ της συσκευής από χθες.

Απάντηση στο από πάνω, είναι L29 C432.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, αλλά προερχόμενος και από Samsung, στο ελληνικό πληκτρολόγιο δεν βλέπω τόνο. Πώς βάζουμε τόνο;

Ένας τρόπος είναι να κρατάς το φωνήεν που θες να τονήσεις παρατεταμένα κρατημένο το πλήκτρο.

Φιλική συμβουλή: εγκατέστησε το πληκτρολόγιο της google...

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ από προχτές. Μια ερώτηση σε κατόχους: Δεν βρίσκω πουθενά επιλογή για VoLTE και VoWiFI.

Επιπλέον δεν βγάζω άκρη αν η συσκευή το υποστηρίζει. Στο menu δεν βρήκα καμία επιλογή στις ρυθμίσεις δικτύου. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Τα υπόλοιπα όλα άριστα εκτός του αποτυπωματος που δουλευει άθλια. Ουσιαστικά ανύπαρκτο θα έλεγα και μετά από ένα μικρό update που υποτίθεται το βελτιώνει...

Και να το υποστηρίζει η συσκευή, το ζήτημα είναι να παρέχει η cosmote υποστήριξη για VoLTE στην συγκεκριμένη συσκευή. Από ότι βλέπω όχι ακόμη :

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

 

Και για να καταλάβεις τι εννοώ, σε άλλη συσκευή που έχω, δούλευε κανονικά για ένα μήνα VoLTE και VoWIFI μέχρι που σταμάτησε. Σε κλήση που έκανα στην εξυπηρέτηση πελατών της cosmote, αφού το έψαξαν μου είπαν πως ακόμη δεν το υποστηρίζουν και κάποια στιγμή ίσως...

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα ότι η Cosmote δεν το υποστηρίζει, όμως η ρύθμιση δεν όφειλε να υπάρχει; Στο mate 10 lite που είχα πριν μερικούς μήνες η ρύθμιση στο μενού υπήρχε παρόλο που δεν μπορούσες να το ενεργοποιήσεις γιατί αν εστελνες μήνυμα η cosmote σου έλεγε ότι δεν είναι στην λίστα με τα (ακόμα) συμβατά τηλέφωνα. (Ουσιαστικά δεν τίθεται θέμα συμβατότητας, απλά η cosmote θέλει να ελέγχει ότι τα τηλέφωνα λειτουργούν σωστά με τη VoLTE υλοποίησή της). Οπότε όπως καταλαβαίνεις το θέμα μου είναι γιατί δεν υπάρχει το slider στο μενού... Στο δική σου συσκευή σταμάτησε να υπάρχει και η ρύθμιση όταν έπαψε η υποστήριξη; Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σταμάτησε να εμφανίζεται η ρύθμιση.

 

Πιο συγκεκριμένα, μέσα στις ρυθμίσεις δικτύου είχε επιλογή που έγραφε Cosmote WiFi calling, από όπου διάλεγες αν θες προτεραιότητα σε lte ή WiFi για κλήσεις.

Το κουφό είναι πως φαίνεται να υποστηρίζεται μερικώς, καθώς αν στείλεις sms για ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση VoLTE, γίνεται κανονικά χωρίς να βγάζει ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή.

Επίσης αν κάνεις factory reset στην αρχή βγάζει ένδειξη VoLTE και μιλάς μέσω 4G κανονικά αν δεν βάλεις λογαριασμό Google και WiFi δίκτυο...

Τέλος, αν απενεργοποιηθεί η 2η sim προς στιγμήν εμφανίζεται η ρύθμιση cosmote WiFi calling, χωρίς να λειτουργεί βέβαια VoLTE, και αν μπεις μέσα στο μενού και βγεις εξαφανίζεται.

Η συσκευή είναι Nokia 2.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι έτσι τα πράγματα γίνονται περίπλοκα... Ίσως οι ρυθμίσεις δικτύου του VoLTE (πλέον) να μπορούν να καθορίσουν αν η ένδειξη θα εμφανιστεί στο κινητό ή όχι. Πιθανόν αυτό να γίνεται για να μην παραπλανειται ο χρήστης και να θεωρεί ότι μπορεί να έχει VoLTE/VoWiFi εφόσον η συσκευή του δεν είναι στην λίστα των ελεγμένων συσκευών... Ίσως κάποιος χρήστης με ίδια συσκευή να μας αναφέρει αν βλέπει slider για VoLTE στο honor 10...

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Και μπορώ να σκεφτώ και κάτι άλλο παρόμοιο. Στο S7 έχει ρύθμιση WiFi calling στις ρυθμίσεις δικτύου, και επιλογή μεταξύ WiFi/lte στον dialer. Με κάρτα sim από άλλο πάροχο που δεν υποστηρίζει VoLTE εξαφανίζονται όλα αυτά.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά αυτά για τις αγορές και τις υπηρεσίες αλλά μπορείτε να μας πείτε εσείς που το έχετε ήδη και τώρα που έχει περάσει λίγος καιρός πώς σας φαίνεται; Τί σας άρεσε και τι σας χαλάει; ΓΙα να βοηθήσετε και εμάς που το έχουμε στις επιλογές για αγορά. θενκς!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την παραγγελία μου σήμερα για το 6/128 purple(=δωράκι μέσα στο σπίτι) από το Geekbuing στα $485 μαζί με τα έξοδα του "χωρίς τελωνείο - priority line" μείον την συν/κή διαφορά 16,5% = 405 Ε. Λέτε να προλάβω να ξεκλειδώσω τον bootloader του (μέχρι 22/7/18)?

Έκανε κανείς σας αυτό: https://gr.gizchina.com/2018/06/25/openkirin-vanilla-android-for-huawei-kai-honor/

Η εμπειρία με το HONOR συνεχίζεται... μετά τα σουπερ διατηρημένα Honor 6 & Honor 7 (με καινούργιες μπαταρίες - αγρατσούνιστα)!

Για Θήκη & temp τι έχετε να προτείνετε?

Δεν χρειάζεσαι tempered...έχει μεμβράνη εξαιρετικής ποιότητας...

Θήκη έβαλα της spigen διάφανη πολύ μαλακή σιλικόνη. Αρκετά ακριβή εδώ...αλλά βιαζόμουν...Αν μπορείς παράγγειλε από εξωτερικό περίπου μισή τιμή...

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλα καλά αυτά για τις αγορές και τις υπηρεσίες αλλά μπορείτε να μας πείτε εσείς που το έχετε ήδη και τώρα που έχει περάσει λίγος καιρός πώς σας φαίνεται; Τί σας άρεσε και τι σας χαλάει; ΓΙα να βοηθήσετε και εμάς που το έχουμε στις επιλογές για αγορά. θενκς!
Τα βρίσκω όλα τέλεια εκτός από το αποτύπωμα. Πολύ γρήγορο, πολύ ποιοτικό...κλασσικά standards που μας έχει συνηθίσει η hua... Κανένα bug ακόμα ....δεν θα σε προβληματίσει κάτι... Η υλοποίηση του αποτυπωματος με υπερήχους είναι ολίγον failure... Φαινεται ότι είναι νέα τεχνολογία καθώς βρίσκεται πάνω στο κρύσταλλο της οθονης. Η απόκριση όμως είναι λίγο χειρότερη από τους κλασσικούς αισθητήρες της hua και επιπλέον δεν λειτουργεί πάντα με την πρώτη η αναγνώριση. Παρουσιάζει δηλαδή αυτό που λέμε και στο machine learning αρκετές ψευδώς αρνητικές ανιχνεύσεις. . Βέβαια εφόσον έχει ένα εξαιρετικό face recognition το παραβλέπω, αλλά κάποιες φορές ενοχλεί.. Εξαιρετικής ποιότητας η οθόνη να πω επίσης...

 

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by blue_coupe
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε μια λεπτομέρεια που δεν την πρόσεξα κατά την αγορά του τηλεφώνου μου! Αυτή:

"It's not installed with Google Play Store, you can install it by yourself."

Πως μπορώ να περάσω το google playstore? μπορεί να μου δώσει κανείς ασφαλείς οδηγίες?

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://google-play-services.en.uptodown.com/android/download&ved=2ahUKEwixoNuVxfXbAhWIZ1AKHbYDAq8QFjADegQIBRAB&usg=AOvVaw2Ez1hzkwrlJ1taOltXiopY

 

Κανεις download το apk από το link, επιλέγεις από τις ρυθμίσεις να μπορείς να κάνεις installation από unknown sources (ίσως στην κινεζική rom να είναι ήδη επιλεγμένο αυρο) τρέχεις το apk και είσαι έτοιμος!

 

Μια ερώτηση: Τσεκαρες ότι η κινεζική έκδοση υποστηρίζει τα 800Mhz; (Β20 band)

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Λες να έχω πρόβλημα και μ' αυτό?? Το κάνω αμέσως... ευχαριστώ πολύ!

Πράγματι δεν έχει την Β20...και τώρα τι κάνουμε??

Τίποτα...

Σε ποιο δίκτυο κινητής είσαι;

Θα σου πω λεπτομέρειες μετά...οδηγώ τώρα. ....δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα...

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Τα βρίσκω όλα τέλεια εκτός από το αποτύπωμα. Πολύ γρήγορο, πολύ ποιοτικό...κλασσικά standards που μας έχει συνηθίσει η hua... Κανένα bug ακόμα ....δεν θα σε προβληματίσει κάτι... Η υλοποίηση του αποτυπωματος με υπερήχους είναι ολίγον failure... Φαινεται ότι είναι νέα τεχνολογία καθώς βρίσκεται πάνω στο κρύσταλλο της οθονης. Η απόκριση όμως είναι λίγο χειρότερη από τους κλασσικούς αισθητήρες της hua και επιπλέον δεν λειτουργεί πάντα με την πρώτη η αναγνώριση. Παρουσιάζει δηλαδή αυτό που λέμε και στο machine learning αρκετές ψευδώς αρνητικές ανιχνεύσεις. . Βέβαια εφόσον έχει ένα εξαιρετικό face recognition το παραβλέπω, αλλά κάποιες φορές ενοχλεί.. Εξαιρετικής ποιότητας η οθόνη να πω επίσης...

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι κάπου το διάβασα αυτό που λες για το αποτύπωμα. Η μπαταρία πώς σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου το διάβασα αυτό που λες για το αποτύπωμα. Η μπαταρία πώς σου φαίνεται;
Η μπαταρία βγάζει την ημέρα με πολύ έντονη χρήση...μέχρι εκεί όμως.

Με εντυπωσίασε η φόρτιση...ποτέ δεν έδινα σημασία σε αυτά που έγραφαν για γρήγορη φόρτιση. Μέχρι που είδα το κινητό να φορτίζει από το 10 στο 90% σε περίπου 30 λεπτά....

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

blue_cοupe,

Μ'εσωσες!!! Ω ρε πως δεν πήγε το μυαλό μου σ' αυτό.....

Τελικά ακύρωσα την παραγγελία με την αιτία ότι δεν έγινε από μένα από το paypal! Έγινε δεκτό από το paypal!!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε σένα και αν σε ήξερα σίγουρα θα σε κερνούσα!

Πρόλαβα όμως να αγοράσω και 2 θήκες διάφανες 10 ευρώ που θα μου μείνουν αμανάτι! Όποιοι ενδιαφέρονται ας μου στείλουν pm πριν τις πουλήσω στον Γερμανό!!

Τέλος πάντων ... γιατί "Το μη χείρον βέλτιστον"! Το λιγότερο κακό είναι το καλύτερο.

Υ.Γ. Πολύ μου άρεσε το τηλέφωνο σ' αυτήν την τιμή αλλά νόμιζα ότι θα κέρδιζα κάτι σε σχέση με την Ελλάδα!!

Δεν πειράζει όμως θα πέσω στην αγκαλιά του Μι Μιχ 2s (για 2η φορά) 6/64!!

Ήταν εφετζίδικο και συμμαζεμένο το Honor 10 για ένα κοριτσάκι 14 ετών! Δεν πειράζει....

Οι αγορές από Κίνα είναι ελκυστικές αλλά απαιτούν προσοχή και σύνεση. Εξ αρχής ήθελα να σε ρωτήσω γιατί αγοράζεις από Κίνα καθώς η διαφορά τιμής από εδώ είναι σχετικά μικρή σε σχέση με τα οποία ρίσκα. (Τελωνεία, ελαττωματικό προϊόν, κινεζική rom κλπ...) Αφού ακυρώσεις όλα καλά. Παντως, πλέον τα χρήματα που έδωσες για να το αγοράσεις είναι πολύ κοντά σε αυτά που βρίσκεις το 10 σε skroutz... Η xiaomi καλή σχετικά, αλλά θα την επέλεγα μόνο σε μοντέλο pure droid. Δεν συμπαθώ το interface της ούτε το bloatware που συνοδεύει τις συσκευές της...αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενική άποψη...Καλές αγορές!

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασα από Ελλάδα: Honor 10 - 4/64 - πράσινο στα 381 Ε + 7 μεταφορικά = 387 - 91 (ΦΠΑ) = 297 Ε !!!!

Ασφαλώς κρατάω τις παραπάνω θήκες και δεν τις δίνω πλέον!

Έχει ψάξει κανείς το Honor Band 3 από Κίνα και εάν δουλεύει καλά στην χώρα μας (τα + και τα - )?

387 - 24% μας κάνει 312€. Πολύ καλή τιμή για ένα τέτοιο κινητό... Και άσε τους άλλους να σκάνε 800αρια...

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

(αλλά 387 Χ 24%= 92,88>>>> 387-93 = 294 που κάνω λάθος?)

387/124 και το πηλίκο επί 100, και βγαίνει όσο σου λέει ο φίλος πιο πάνω.

 

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις και εσύ να έχεις υγεία στην ζωή σου.... (αλλά 387 Χ 24%= 92,88>>>> 387-93 = 294 που κάνω λάθος?)

Να δούμε τώρα πως θα αντιδρά με την μικρή του μνήμη Ram! Οι απόψεις μου σε λίγες μέρες...

Κέρδισε για το μέγεθος, τα καλά χαρακτηριστικά του, η δυνατότητα περάσματος του project treble, και σε συνδυασμό με τις νέες δυνατότητες που θα δώσουν αρχικά στην beta 15/7 νομίζω ότι θα εκτοξευτεί αν δεν υπάρξει πρόβλημα με την μνήμη του!

Είσαι και άσχετος και εριστικός...... Να φανταστώ έχεις κόψει πολλά τιμολόγια στη ζωή σου....

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tips ο ΦΠΑ μπαίνει στην αρχική τιμή, οπότε κάνεις διαίρεση την τελική με 1,24

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Είσαι και άσχετος και εριστικός...... Να φανταστώ έχεις κόψει πολλά τιμολόγια στη ζωή σου....

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή μερικών με το να λένε οτι πήραν κάτι στη χαμηλότερη τιμή απ ότι οι υπόλοιποι

 

η μπαταρία ποσο sot βγάζει παιδιά; 5ωρο το πιάνει με νορμαλ χρήση χωρίς παιχνίδια;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Honor 10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...