Jump to content

Της ταυτότητας τα πάθη...


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμ εγω εχω υπογραψει ολογραφως.

Κι εγώ. Και μάλιστα έκανε και κρύο, είχαν παγώσει τα χέρια μου και τσάτρ πάτρα υπέγραψα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μένα η υπογραφή που έβαλα πέρυσι όταν έβγαλα ταυτότητα ήταν χάλια,θα πρέπει να με ακολουθεί αυτή η βλ@κεία σε όλη μου τη ζωή?

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η υπογραφή που έβαλα πέρυσι όταν έβγαλα ταυτότητα ήταν χάλια,θα πρέπει να με ακολουθεί αυτή η βλ@κεία σε όλη μου τη ζωή?

Μπορείς να την αλλάξεις όταν μεγαλώσεις.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η υπογραφή που έβαλα πέρυσι όταν έβγαλα ταυτότητα ήταν χάλια,θα πρέπει να με ακολουθεί αυτή η βλ@κεία σε όλη μου τη ζωή?

Γιατί η δικιά μου υπογραφή ήταν καλύτερη; Μια τζίφρα έβαλα εκεί και βγήκε επίσης και εμένα σαν βλακεία . Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
μια και η συζητηση είναι επι αυτου του θεματος... Η θεια μου προσφατα ειδε ότι στο καινουριο διαβατηριο που εβγαλε ειχανε κανει λαθος στο μηνα γεννησης... Είναι μονιμη κατοικος αμερικης και εχει ελληνικο διαβατηριο. Τωρα είναι εδω σε επισκεψη, πρεπει όμως προς το τελος του μηνα να γυρισει πισω. Που πρεπει να παει για να της διορθωσουν το διαβατηριο, η πρεπει να βγαλει άλλο!?????
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι σε παρομοια περιπτωση με αυτους που γραφουν απο πανω.Εχω βγαλει ταυτοτητα στα 14 μου και η φωτογραφια εκτος οτι δεν μοιαζει καθολου με την τωρινη μου εμφανιση εχει βγει και ψιλο-μαπα και το μαλλι μου ηταν τελειως χαλια τοτε.Μπορω να παω σε αστυνομικο τμημα και την αλλαξω και να βαλω μια πιο προσφατη φωτογραφια,ή θα πρεπει να περιμενω να την χασω για να βγαλω καινουρια?Γενικα γινεται αλλαγη ταυτοτητας χωρις να εχει χασει καποιος την προηγουμενη?Επισεις ποτε δεν καταλαβα αυτη την βλακεια να βαζουμε ασπρομαυρες φωτογραφιες στην ταυτοτητα.Γιατι να μην ειναι εγχρωμη οπως στο διπλωμα οδηγησης?Παιζει να ειμαστε η μοναδικη χωρα που εχει ακομα ασπρομαυρες φωτογραφιες στις ταυτοτητες.
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαεται να την χασεις.αρκει να την "χασεις".πας στο αστυνομικο τμημα και δηλωνεις απωλεια.μια υπευθυνη δηλωση ειναι βγαζεις καινουργια.

παλαιοτερα οταν οι γυναικες παντρευοντουσαν την κοβανε στην γωνια για να πανε στην αστυνομια και να την αλλαξουν να βαλουν το επθετο του συζυγου.υπαρχει παραθυρακι που λεει οτι την ταυτοτητα πρεπει να την διατηρεις χωρις φθορες..σε καλη κατασταση.αν δεν ειναι σε καλη κατασταση πρεπει να την αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να παω σε αστυνομικο τμημα και την αλλαξω και να βαλω μια πιο προσφατη φωτογραφια,ή θα πρεπει να περιμενω να την χασω για να βγαλω καινουρια?Γενικα γινεται αλλαγη ταυτοτητας χωρις να εχει χασει καποιος την προηγουμενη?

 

Αν έχεις παλιού τύπου ταυτότητα, μπορείς να την αλλάξεις όποτε θέλεις. Αν δεν την έχεις χάσει, απλά την παραδίνεις στο Αστυνομικό Τμήμα και παραλαμβάνεις την καινούρια. Για την ακρίβεια, αλλάζουμε ταυτότητα αν ισχύει έστω και ένα από τα παρακάτω

 

Από την ιστοσελίδα της ΕΛ.ΑΣ.

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

 

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας

2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες

3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί

4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του

5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις παλιού τύπου ταυτότητα, μπορείς να την αλλάξεις όποτε θέλεις. Αν δεν την έχεις χάσει, απλά την παραδίνεις στο Αστυνομικό Τμήμα και παραλαμβάνεις την καινούρια. Για την ακρίβεια, αλλάζουμε ταυτότητα αν ισχύει έστω και ένα από τα παρακάτω

 

Από την ιστοσελίδα της ΕΛ.ΑΣ.

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

 

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας

2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες

3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί

4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του

5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.

 

Αν πας ομως για αλλαγη μονο για τον λογο νουμερο 1 θα σου πουνε οτι δεν πρεπει να την αλλαξεις φανταζομαι... εδω τουλαχιστον στην Κρητη υπαρχει θεμα με το πλαστικο.Δεν εχουνε και κανουνε οικονομια!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας ομως για αλλαγη μονο για τον λογο νουμερο 1 θα σου πουνε οτι δεν πρεπει να την αλλαξεις φανταζομαι... εδω τουλαχιστον στην Κρητη υπαρχει θεμα με το πλαστικο.Δεν εχουνε και κανουνε οικονομια!

 

Πας screenshot και τους λες με το ύφος κακομοίρη που κολλάει σε λεπτομέρειες "Επειδή η ΕΛ.Α. γράφει τα εξής, θα μου δώσετε μία βεβαίωση με την υπογραφή σας ότι δεν χρειάζεται να αλλάξω ταυτότητα γιατί άμα πάω στην Αθήνα και μου κάνουν έλεγχο θα είμαι εκτεθειμένος...". Άμα το παίξουν δύσκολοι, αρχίζεις τη μίρλα τύπου "Ναι, αλλά εγώ δεν θέλω προβλήματα... και αφού το λέει ο νόμος... και αχου τι να κάνω...". Για να απαλλαγούν από τον μ****α βρίσκουν πλαστικό στο πι και φι :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν η ταυτοτητα δεν εχει χαλασει, δεν υπαρχει κανενας λογος να την αλλαξεις , μονο και μονο επειδή δεν σου αρεσει η φωτογραφια. Εκτος και αν η ταυτοτητα είναι παλιου τυπου και θες να βγαλεις καινουργια.

Το να βγαλεις ταυτοτητα πλεον , είναι χειροτερα και από το τμημα αλλοδαπών που στήνονται μερες στην ουρα για να παρουν την αδεια παραμονης.

Πιο αθλια ταυτοτητα από την δικια μου δεν υπαρχει. μεχρι και στο πλυντήριο εχει μπει και εχουν ψιλοξεβαψει τα γραμματα. πλεον στις τράπεζες με το ζορι την δεχονται.

Πηγα λοιπον να την αλλαξω. Ποια είναι η διαδικασια?

Πρεπει να πας από τις 7 το αργοτερο στο αστυνομικο τμημα, να στηθείς στην ουρα, και κατά τις 8-9 θα δεχτουν τους 20 πρωτους της ουρας, για να τους κλεισουν ραντεβού να πανε καποια συγκεκριμενη ωρα για να τους βγαλουν ταυτοτητα. Αν δεν εισαι στους 20 πρωτους απλα εχεις παει τζαμπα από τα αγρια χαραματα.

Πηγα 3 φορες. Ραντεβού δεν πηρα, γιατι παντα υπηρχαν πολλοι πριν από μενα στην ουρα. Οποτε δεν ξαναπηγα.

Link to comment
Share on other sites

Πφφ και εγώ την 1η φορά ''δεν είναι ο υπάλληλος εδώ'' την 2η φορά ''είναι εδώ, ραντεβού τότε'', πάω την 3η φορά άλλος υπάλληλος ''ο υπάλληλος που βγάζει τις ταυτότητες είναι σε άδεια (ήταν καλοκαίρι Ιούνιο-Ιούλιο), τον λέω αφού μου έκλεισαν ραντεβού για σήμερα και μου απαντάει ''κάποιο λάθος έγινε''. Τα φόρτωσα μια και λέω αι σιχτίρ πια.Πάω τον Αύγουστο, ευτυχώς ήταν ο υπάλληλος εκεί και έγινε η δουλειά μου.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

μηπως την επόμενη φορά να πας απο τις 6 τότε?

 

Ναι, και τη μεθεπόμενη να παω στις 4. Αυτή δεν είναι λογικη. Να βαλουν υπαλλήλους όπως ειχαν παλια, να πηγαινει ο κοσμος να κανει τη δουλεια του. Δεν γινεται να πρεπει να παμε 100 φορες για να βγαλουμε μια ταυτοτητα.

Και στην τελικη ας ελεγχουν τις ταυτότητες και αν οντως χρειαζονται αλλαγη να σου δεινουν επιτοπου ένα ραντεβού να πηγαίνεις να σου βγαζουν καινουργια. Δεν μπορω να πληρωνω εγω τα σπασμένα επειδή ο ελληνας κάθε μηνα θελει να βγαλει νεα ταυτοτητα γιατι δεν του αρεσει η φωτογραφια που εχει. Ας βαλουν ένα γερο προστιμο γι αυτους που πανε και δηλωνουν ότι εχασαν την ταυτοτητα τους 3η και 4η φορα.... και θα σου πω εγω αν θα την ξαναχασουν ή αν θα τους την ξανακλεψουν.

Εγω γιατι δεν εχω χασει ποτε τη δικια μου. Τοσα χρονια εχει λιωσει στην κολοτσεπη, γιατι την εχω παντα μαζι μου. Ειμαι ισως από τους λιγους που κανουν χρηση της ταυτότητας και δεν την εχω σε ένα συρταρι στο σπιτι και μετα από τοσα χρονια που εκτος του ότι είναι παλιου τυπου και πρεπει ούτως ή αλλως να βγαλω καινουργια, εχει γινει και κουρελι από τη χρηση, και πρεπει να τραβηξω ολη αυτή την ταλαιπωρια, για μια καινουργια ταυτοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επίσης λογική το πάω στηνομαι στην ουρά για να μου κλείσουν ραντεβού και να πρέπει να ξαναπάω εκεί όταν μου κλείσουν ραντεβού. Ας ήταν το ραντεβού τηλεφωνικό ή μέσω ίντερνετ. Για κάποιον που εργάζεται σημαίνει 2 μέρες άδεια (ή έστω δύο μέρες δεν θα είναι συνεπης στο ωράριο του) . Τουλάχιστον, εφόσον μπορεί και να μην εξυπηρετηθεί. Ούτε έχει λογική το να παίρνουν τους 20 πρώτους της ουράς. Από τη στιγμή που έχει πάει εκεί ο κόσμος και περιμένει από τα χαράματα στην ουρά, όπως λες, πρέπει να τον σεβαστουν και να τον εξυπηρετησουν.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με αυτους που εργαζονται είναι χειροτερο. Μιας και εκανα χρηση και αυτης της περιπτωσης αλλα ματαια.

Αν εργαζεσαι, θα πρεπει να πας στο αστυνομικο τμημα μονο κάθε Τεταρτη στις 11 το πρωι. Αυτό σημαινει ότι πρεπει να παρεις αδεια από τη δουλεια. Αλλα αν παρεις αδεια μια ωρα πριν δεν κανεις τιποτα, γιατι και παλι εχουν παει καποιοι και περιμενουν στην ουρα από το πρωι. Δεν ξερω πως γινεται τοσος κοσμος να χανει ή να του κλεβουν συνεχεια την ταυτοτητα, αλλα μιλαμε για μεγαλες ουρες.

Αν λοιπον πας Τεταρτη και εισαι στους πρωτους 20 σου κλεινουν ραντεβού για να πας την ιδια μερα το απόγευμα. Αν δεν εισαι στους πρωτους 20 τοτε πρεπει να ξαναπαρεις αδεια και φτου κι από την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ο κόσμος είναι τόσο χαζός και γουστάρει να πληρώνει 9 ευρώ (το παράβολο) για να αλλάζει την ΑΤ του κάθε τρεις και λίγο (επειδή π.χ. δεν του αρέσει η φωτογραφία του ή το χτένισμά του), τι να πει κανείς...

Νομίζω βέβαια ότι υπάρχει ένα όριο ως προς το πόσες φορές μπορείς να την χάσεις, μετά από το οποίο υπάρχει πρόστιμο αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - μου φαινεται μεχρι 3 ειναι το οριο μετα αρχιζον τα δυσκολα, απο την αλλη υπαρχουν και "κουφα" οπως του Μακη με το Cayenne που εχει χασει 3 φορες το οπλο του αλλα καταφερε να του βγαλουν και 4η φορα αδεια οπλοφοριας (αμα το χασει να δεις θα του βγαλουν και 5η)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - μου φαινεται μεχρι 3 ειναι το οριο μετα αρχιζον τα δυσκολα, απο την αλλη υπαρχουν και "κουφα" οπως του Μακη με το Cayenne που εχει χασει 3 φορες το οπλο του αλλα καταφερε να του βγαλουν και 4η φορα αδεια οπλοφοριας (αμα το χασει να δεις θα του βγαλουν και 5η)

 

Αχ αυτά τα άτιμα τα όπλα, χάνονται εύκολα ρε παιδί μου... Σαν τους αναπτήρες ένα πράμα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι το κοστος αντικαταστασης γενικα?Χρειαζεται παραβολο η οχι ?

 

Απ ότι ξερω παραβολο πληρωνεις αν τη χασεις και είναι 9 ευρω. Υποτιθετε ότι αυτό το παραβολο είναι ένα ειδος προστίμου μιας και εχασες δημοσιο εγγραφο. Αν παλι στην κλεψουν κανονικα βαση νομου δεν πληρωνεις. Εχω ακουσει όμως ότι πολλες φορες σε καποια αστυνομικα τμηματα ζητανε να πληρωσεις αυτό το παραβολο και στην περιπτωση που δηλωσεις κλοπη, κατι που είναι παρανομο όμως.

Βεβαια οι περισσοτεροι για να μην πληρωσουν αυτό το παραβολο, δηλωνουν κλοπη. Κατι που μαλλον εχει παραγινει, μιας και ο καθενας που θελει να αλλαξει ταυτοτητα γιατι δεν του αρεσει η φωτογραφια, παει και δηλωνει δηθεν κλοπη για να βγαλει άλλη και να μην πληρωσει.

Από εκει και περα για οποιονδηποτε άλλο λογο ζητήσεις εκδοση νεας ταυτότητας , όπως αν είναι παλαιου τυπου ή αν ειναιι πανω από 15 ετων και εχει φθαρει , εκει δεν πληρωνεις.

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου ταυτότητα είχε φθαρεί το πλαστικό στις άκρες του.Επειδή βαριόμουν να βγάζω νέα πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο και την επαναπαστικοποίησα χωρίς να αφαιρέσω το κάτω πλαστικό.Είμαι παράνομος ή όχι?:)
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις παλιού τύπου ταυτότητα, μπορείς να την αλλάξεις όποτε θέλεις. Αν δεν την έχεις χάσει, απλά την παραδίνεις στο Αστυνομικό Τμήμα και παραλαμβάνεις την καινούρια. Για την ακρίβεια, αλλάζουμε ταυτότητα αν ισχύει έστω και ένα από τα παρακάτω

 

Από την ιστοσελίδα της ΕΛ.ΑΣ.

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

 

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας

2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες

3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί

4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του

5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.

 

Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ή εντάξει ναι μεν αλλά.... με το γνωστό Ελληνικό τρόπο;

 

Δεν την αλλάζω επίτηδες διότι έχω σπαστεί με το κράτος. Κράτησαν ίδιες τις ταυτότητες και έδωσαν διπλώματα ευρωπαϊκού τύπου. Ήμαρτον. Βλέπω στη δουλειά μου αλλοδαπούς Βαλκανικών χωρών με κάρτες-ταυτότητα και βιδώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...