Jump to content

LG G7


_NikitaS_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

η οθονη του κινητού ειναι καλή γιατί διάβασα για ειμοραγία φωτός στο δυκό σου είδες κατη ταιτιο?

 

Στη δική μου τουλάχιστον συσκευή η οθόνη είναι άψογη. Όχι δεν έχει Bleeding, και νομίζω οτι είναι και απο τα καλύτερα στοιχεία του κινητού

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 788
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

 

Στη δική μου τουλάχιστον συσκευή η οθόνη είναι άψογη. Όχι δεν έχει Bleeding, και νομίζω οτι είναι και απο τα καλύτερα στοιχεία του κινητού

 

εχει καλήτερη απεικονιση και χρώμα απο το mi 8 και mate 10?

Link to comment
Share on other sites

 

εχει καλήτερη απεικονιση και χρώμα απο το mi 8 και mate 10?

 

Απο οτι διαβαζω απο gsmarena που εχουν κανει και μετρησεις,πρεπει να ειναι παρα πολυ κοντα σε amoled οθονες πραγμα εντυπωσιακο για ips οθονη.

Κριμα που στο κομματι της μπαταρια κανανε εκπτωσεις που ειναι και το πιο σημαντικο

https://www.gsmarena.com/lg_g7_thinq-review-1786p3.php

Link to comment
Share on other sites

 

Απο οτι διαβαζω απο gsmarena που εχουν κανει και μετρησεις,πρεπει να ειναι παρα πολυ κοντα σε amoled οθονες πραγμα εντυπωσιακο για ips οθονη.

Κριμα που στο κομματι της μπαταρια κανανε εκπτωσεις που ειναι και το πιο σημαντικο

https://www.gsmarena.com/lg_g7_thinq-review-1786p3.php

 

έρχομαι απο σειρά απο AMOLED, και ομολογώ οτι η οθόνη του LG G7 είναι στα ίδια επίπεδα, ΕΚΤΟΣ απο τα μαύρα, που αρκετά αναμενόμενα, εγώ είναι λιιιγο χειρότερα. Απο φωτεινότητα, απόδοση χρωμάτων, ευκρίνεια και τα λοιπά, είναι σίγουρα η καλύτερη LCD που έχω χρησιμοποιήσει, και συνολικά αν δεν είναι η καλύτερη οθόνη που έχω πιάσει άντε να είναι η δεύτερη. Το Brightness boost, είναι τόσο χρήσιμο δε, που απο τώρα σκέφτομαι, πως θα ζήσω μακριά του, αν χρειάστεί να αλλάξω κινητό, και το χρησιμοποιώ 5 μέρες. Για όσους δουλεύουν στον ήλιο, πραγματικά είναι σωτήριο.

 

Η μπαταρία οπως περίμενα άρχισε να στρώνει, και μου βγάζει 4.30-5 ώρες οθόνης πριν πιάσει μονοψήφιο νούμερο φόρτισης, χωρίς παιχνίδια, δηλαδή μέτρια. Το ζήτημα είναι οτι με φτάνει μέχρι να γυρίσω σπίτι, και με άνεση θα έλεγα, οπότε παρότι η αυτονομία είναι άνετα η χειρότερη πλευρά της συσκευής, δεν είναι απαγορευτική. Nexus 5x δεν είναι. Αν μπουν στη μέση παιχνίδια, πας για φορτιστή νομίζω, δύσκολα θα βγάλει το 8.00-20.00

 

Η κάμερα συνεχίζει να με εκπλήσει, το Software, συνεχίζει να με απογοητεύει, και σε γενικές γραμμές παρότι το πήρα με μια μικρή επιφύλαξη, νομίζω οτι είναι πολύ καλή συσκευή, στα χρήματα που παίζει τώρα. ΙΣΩΣ να δικαιολογείται και ένα ακόμα μικρό Price drop του 30ευρου για να γίνει σίγουρη πρόταση για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση για γρηγορη απαντηση .

Ποιο απο τα 2 θα διαλεγατε LG G7 & LG V30 αν βγαζατε εκτος συγκρισης το χρηματικο ?

Καθαρα σαν συσκευες ανεξαρτητα κοστους συσκευης !

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση για γρηγορη απαντηση .

Ποιο απο τα 2 θα διαλεγατε LG G7 & LG V30 αν βγαζατε εκτος συγκρισης το χρηματικο ?

Καθαρα σαν συσκευες ανεξαρτητα κοστους συσκευης !

Ευχαριστω .

Είναι κοντά σαν τηλέφωνα (και χρηματικά πλέον), εξαρτάται τι θες. Πχ εγώ διάλεξα V30 (τότε είχαν και 100 ευρώ διαφορά)

Προτιμώ amoled οθόνη και την καλύτερη μπαταρία που έχει που με την amoled γίνεται ακόμα καλύτερη . Έχει 120 μοίρες ultrawide camera ενώ το G7 εχει 107.

Επίσης μ'αρέσει καλύτερα στο πιάσιμο καθώς δεν είναι μακρύ αλλά έχει πιο σωστές αναλογίες και σαν συσκευή είναι πιο όμορφη στα μάτια μου. Τέλος έχει καλύτερα ακουστικά B&O (λεπτομέρεια)

Το G7 είναι ελάχιστα πιο γρήγορο έχει καλύτερο ηχείο , έχει το notch (αυτό είναι και συν και μειων), θα πάρει ίσως μια παραπάνω android αναβάθμιση , έχει αρκετά καλύτερη selfie camera και τέλος έχει το ultrabright ρύθμιση για την οθόνη σε κόντρα ήλιο ( που καταναλώνει πολύ μπαταρία και δεν είναι για συνέχεια)

 

Διαλέγεις και παίρνεις

Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε οι φωτογραφίες.

 

Φουλ αυτόματο, χωρίς Night Mode, Αυτόματο HDR ανοιχτό.

 

https://flic.kr/s/aHsmoAkTU5

 

για μενα φίλε μου δεν ξέρω αλλά κάτι δεν πάει καλά.. δεν υπάρχει καθόλου λεπτομέρεια ακόμα και στις ημερήσιες, γενικά σα να τραβήχτηκαν σε πολύ χαμηλή ανάλυση φαίνονται

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση για γρηγορη απαντηση .

Ποιο απο τα 2 θα διαλεγατε LG G7 & LG V30 αν βγαζατε εκτος συγκρισης το χρηματικο ?

Καθαρα σαν συσκευες ανεξαρτητα κοστους συσκευης !

Ευχαριστω .

 

To V30 νομίζω οτι είναι καλύτερη πρόταση συνολικά. Καλύτερη μπαταρία καλύτερη αναλογία οθόνη, OLED οθόνη, και είναι λίγο πιο αργό στα χαρτιά, με λίγο χειρότερη selfie. Εγώ πάλι το G7 θα έπαιρνα, γιατι εχω μάθει να αγαπώ τα λάθη μου, αλλα νομίζω οτι το V30 είναι πιο ισορροπημένη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

To V30 νομίζω οτι είναι καλύτερη πρόταση συνολικά. Καλύτερη μπαταρία καλύτερη αναλογία οθόνη, OLED οθόνη, και είναι λίγο πιο αργό στα χαρτιά, με λίγο χειρότερη selfie. Εγώ πάλι το G7 θα έπαιρνα, γιατι εχω μάθει να αγαπώ τα λάθη μου, αλλα νομίζω οτι το V30 είναι πιο ισορροπημένη επιλογή.[/quote

 

ειχα το v30 εχω g7.προτεινω g7

Link to comment
Share on other sites

 

ειχα το v30 εχω g7.προτεινω g7

 

Πες και τους λόγους , αφού τα είχες και τα 2 , που είναι καλύτερο το ένα και που το άλλο?

Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Το g7 έχει καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερες κάμερες μπρος-πίσω και δύο ηχεία. Μπορεί να μην έχει oled οθόνη αλλά σύμφωνα με τα reviews του εξωτερικού η oled του v30 είναι μέτρια για oled ενώ η lcd του g7 είναι από τις κορυφαίες υλοποιήσεις οθόνης lcd.

Το μόνο που με χαλάει στο g7 είναι το notch και ότι δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ευρώπη η έκδοση 6gb/128gb.

Link to comment
Share on other sites

για μενα φίλε μου δεν ξέρω αλλά κάτι δεν πάει καλά.. δεν υπάρχει καθόλου λεπτομέρεια ακόμα και στις ημερήσιες, γενικά σα να τραβήχτηκαν σε πολύ χαμηλή ανάλυση φαίνονται

 

Τι να σου πω, ειδικός δεν είμαι σε καμία περίπτωση, ούτε χρησιμοποιώ τις φωτογραφίες του κινητού εκτός της οθόνης του κατα 99.5%. Απο οτι έχω διαβάσει το Auto mode και το processing της LG έχει ΠΟΛΛΑ θέματα, και για να το λένε όσοι καταλαβαίνουν θα έχουν δίκιο. Εγώ εντυπωσιάζομαι κυρίως απο το βάθος των Manual Controls σε φωτογραφία, και ΕΙΔΙΚΑ σε βίντεο, που ξαναλέω οτι είναι ο λόγο που το επέλεξα, και μέχρι τώρα με δικαιώνει 100%

Link to comment
Share on other sites

Το g7 έχει καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερες κάμερες μπρος-πίσω και δύο ηχεία. Μπορεί να μην έχει oled οθόνη αλλά σύμφωνα με τα reviews του εξωτερικού η oled του v30 είναι μέτρια για oled ενώ η lcd του g7 είναι από τις κορυφαίες υλοποιήσεις οθόνης lcd.

Το μόνο που με χαλάει στο g7 είναι το notch και ότι δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ευρώπη η έκδοση 6gb/128gb.

 

τα λες πόλu σωστα αυτά εχω παρατηρìση και εγω απο το ν30 στο lg g7..

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση για γρηγορη απαντηση .

Ποιο απο τα 2 θα διαλεγατε LG G7 & LG V30 αν βγαζατε εκτος συγκρισης το χρηματικο ?

Καθαρα σαν συσκευες ανεξαρτητα κοστους συσκευης !

Ευχαριστω .

Ακριβώς σε αυτό το δίλημμα βρίσκομαι κι εγώ...

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως μπαίνετε σε δίλημμα ενώ το g7 είναι ξεκάθαρα καλύτερο!
Δεν υπάρχει ξεκάθαρα φίλε μου , οθόνη όσο μέτρια και να είναι μια p-oled παραμένει κορυφαία και μόνο το μαύρο της αρκεί! Μπαταρία το V30 βγάζει 2 μέρες (ή έστω μια ολόκληρη με πολύ σκληρή χρήση χωρίς να χρειάζεται να κρατάς power bank), ήχος απ τα ακουστικά B&O που έχει μέσα πολύ καλύτερος.

Λεπτότερο, καλύτερη αναλογία στο χέρι, και η wide cameraτου είναι πραγματική wide

Όπως και το lg G7 έχει καλυτερες κάμερες (στην κανονική λιγότερη διαφορά) , ηχείο και ελάχιστα πιο γρήγορο με ίσως μια αναβάθμιση περισσότερη.

Προσωπικά επέλεξα το πιο ολοκληρωμένο V30 για την οθόνη την μπαταρία τον ήχο από ακουστικά και την 120 μοίρες wide του

Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι ο ήχος από ακουστικά στο V30 (εννοώ η έξοδος ακουστικών από μόνη της κι όχι ο ήχος από την έξοδο ακουστικών του με τα συγκεκριμένα ακουστικά που το συνοδεύουν) είναι σαφώς ανώτερος από του G7; Ρωτώ γιατί γενικά από όσα διαβάζω για τις 2 συσκευές, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι και οι 2 έχουν πανομοιότυπο DAC ήχου για την οδήγηση και της εξόδου ακουστικών, και κατά συνέπεια ίδιας ποιότητας ήχο από την έξοδο ακουστικών.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

τελευταια φορα που ειχα lg ηταν το g2.... Μετα απο τοσα χρονια ειναι πρωτη φορα μου κινησε το ενδιαφερον το g7. Η ερωτηση λοιπον ειναι αξιζει στην τιμη που ειναι τωρα ή να περιμενω να το σκοτωσει οπως γινεται συνηθως?
Link to comment
Share on other sites

τελευταια φορα που ειχα lg ηταν το g2.... Μετα απο τοσα χρονια ειναι πρωτη φορα μου κινησε το ενδιαφερον το g7. Η ερωτηση λοιπον ειναι αξιζει στην τιμη που ειναι τωρα ή να περιμενω να το σκοτωσει οπως γινεται συνηθως?

 

Μα στην τιμή που είναι τώρα είναι σκοτωμένο αφού είχε περίπου 800 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Για το αν αξίζει, νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι ο ήχος από ακουστικά στο V30 (εννοώ η έξοδος ακουστικών από μόνη της κι όχι ο ήχος από την έξοδο ακουστικών του με τα συγκεκριμένα ακουστικά που το συνοδεύουν) είναι σαφώς ανώτερος από του G7; Ρωτώ γιατί γενικά από όσα διαβάζω για τις 2 συσκευές, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι και οι 2 έχουν πανομοιότυπο DAC ήχου για την οδήγηση και της εξόδου ακουστικών, και κατά συνέπεια ίδιας ποιότητας ήχο από την έξοδο ακουστικών.
Μιλάω για το πακέτο B&O certified μαζί με τα ακουστικά εννοείτε, άλλωστε τα συγκρίνουμε με βάση το προσφέρει το καθένα σαν πακέτο στην εκάστοτε τιμή.
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Δεκτό. Απλά ρώτησα δεδομένου ότι με ενδιαφέρει βασικά η ποιότητα ήχου στην έξοδο ακουστικών της συσκευής, μια που έχω ήδη στην κατοχή μου κάποια ζευγάρια ακουστικών καλής ποιότητας.

Εσύ jmarousakis θύμησέ μου σε παρακαλώ έχεις αγοράσει ήδη το V30 ή είναι να το αγοράσεις και αμφιταλαντεύεσαι όπως εγώ;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι που δεν έχω δει σε κανένα review, απο οσα είδα/διαβασα τουλάχιστον. Η LG έχει ρίξει, ΤΡΕΛΗ δουλειά στο σύστημα ανάδρασης. Είναι πρώτη φορά που πιάνω κινητό και δεν κλείνω τη δόνηση, αφού δίνει τόσες πληροφορίες απο μονη της που ειναι εντυπωσιακή. Ακόμα και σε μικρές μικρές λεπτομέρειες, όπως το Focus της κάμερας, τα Sliders του Manual Mode, η την ανεπαίσθητη δόνηση, οταν αναγνωρίζει το αποτύπωμα το σκάνερ, με έχουν ξετρελάνει. Τους βγάζω το καπέλο
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Δεκτό. Απλά ρώτησα δεδομένου ότι με ενδιαφέρει βασικά η ποιότητα ήχου στην έξοδο ακουστικών της συσκευής, μια που έχω ήδη στην κατοχή μου κάποια ζευγάρια ακουστικών καλής ποιότητας.

Εσύ jmarousakis θύμησέ μου σε παρακαλώ έχεις αγοράσει ήδη το V30 ή είναι να το αγοράσεις και αμφιταλαντεύεσαι όπως εγώ;

Ήμουν στην ίδια κατάσταση και επέλεξα V30 . Κυρίως για την P-oled οθόνη , την μπαταρία που μου κρατάει 1μιση-2 μέρες οπότε γλυτωνω κύκλους φόρτισης και τα ακουστικά και ήχο (δεν είχα κάποια καλύτερα ).

Με κάμερες είμαι καλύτερα με τον wider φακό (120 μοίρες σε σχέση με 107) και τέλος το θεωρώ πιο όμορφο σε αναλογίες πιάσιμο κλπ

 

Τα προτερήματα του G7 δεν με ενδιέφεραν τόσο όσο τα προτερήματα του V30

 

Τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις!

Είναι οριακά το ξέρω αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα

 

**Εχω βάλει και την Gcam του Cstarks και μου αρεσουν καλύτερα οι φωτο που τραβάει και έχω και portrait mode

Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το G7 σε συγκριση με το V30 τα πραγματα ειναι λιγο πολυ καπως ετσι

 

Θετικα(σε σχεση με το v30)

 

Καλυτερη κεντρικη καμερα και selfie(οχι τρελες διαφορες αλλα ειναι υπερ του g7)

notification led

snapdragon 845

android 8 out of the box(αρα θα παρει παραπανω updates)

Δυνατοτερο κατω ηχειο

Παρα πολυ καλη Ips οθονη που μαλιστα τα παει πολυ καλα κατω απο τον ηλιο.Αυτο το αναφερω για οσους δεν θελουν oled για burn in,blue tint και λοιπα που ακουγαμε/διαβαζαμε περυσι

 

Αρνητικα

 

Ακριβοτερο(αναμενομενο σαν πιο καινουργιο)

Δεν εχει amoled οθονη(καθαρα απο πλευρας χρωματων και κυριως μαυρου)

Εχει Notch(υποκειμενικο μεν για τον καθενα)

Μικροτερη μπαταρια και αρα χειροτερη αυτονομια.

 

Δεν θα την ελεγα την τιμη του παντως σκοτωμα οταν βρισκεις

στα 477ευρω το Sony XZ2

στα 520 το απλο S9

στα 520 επισης το op6

στα 500ευρω το mi mix2s με εγγυηση infoquest

στα 423ευρω το mate 10 pro

Και φυσικα το Mi8 απο σκρουτζομαγαζα ή απο Κινα τελος παντων.

Στο Πλαισιο τρεχει αυτη την περιοδο προσφορα που εχει 20% επιστροφη για πληρωμη με καρτες Eurobank και αρα τα Mi Mix2s και Mi8 βγαινουν και φθηνοτερα απο το G7.

Τελος δεν ειναι απιθανο να δουμε τιποτα τις γιορτες προς black friday μερια.

 

Επειδη και εγω το εψαχνα πριν καιρο ναι μεν εχει ισως την χαμηλοτερη τιμη για snap845 κινητο γενικα στην Ευρωπη αλλα διαβαζα και αρκετα παραπονα απο κοσμο που το προτιμησε.

Σε αντιθεση με περυσι που το G6 επαιζε μπαλα μονο του στην τιμη που ειχε,το G7 δυστηχως εχει πολλους αντιπαλους στα χρηματα αυτα πανω κατω.

 

Τωρα οκ αν φτασει να πεσει κατω απο 400ευρω και εχει σημαντικη διαφορα απο το επομενο κινητο να το καταλαβω.

Αλλα προσωπικα του εριξα ακυρο μονο και μονο για την μπαταρια και τα updates.

Ξενερωσα απιστευτα με το G6 και δεν θελω να ξαναπερασω παλι τα ιδια.

Ηδη απο οτι διαβαζα στο εξωτερικο ειχε κολλησει στο update του Ιουλιου, παλι τα ιδια η LG

https://support.t-mobile.com/thread/147691

αλλα απο οτι διαβαζω θα βγει σε λιγο καιρο και το security patch του Σεπτεμβριου και δυνατοτητα για 4κ 60fps τωρα τον Οκτωβριο

https://forums.androidcentral.com/lg-g7-thinq/913384-lg-g7-update-w-september-security-patch-60fps-4k-update.html

Τραγικη η LG δυστηχως σε αυτο το κομματι.

 

Οχι τιποτα αλλο αλλα στο διπλα θεμα με το G6 πολλοι ελπιζανε οτι τα πραγματα θα πανε προς το καλυτερο στα updates...

Και το πιο καινουργιο V40 που θα κυκλοφορησει αργοτερεα στα 1000ευρω θα ειναι με android 8.1 παρακαλω....

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...