Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε το blokada και θα με θυμηθείς... Πλέον ξεπερασμένο το adaway.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον μπερδεύτηκες.

Το Adaway με ροοτ είναι το μόνο που δουλεύει τόσα χρόνια 100% εγγυημένα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Update,

 

 

 

Πλήρες εργοστασιακες ρυθμίσεις, με msmdowloadtool, κλειδωμένο bootloader, ούτε καν ριστορ εφαρμογές από Google, τις πέρναγα μια μια. 5 εφαρμογές όλες και όλες στο κινητό και έριξε reload. Κάνω οφ τα optimize και συνεχίζω να βάζω εφαρμογές. Φυσικά και συνεχίσει να το κάνει. Με 9.0.4.

Η πολιτική διαχείρισης της ram από την OnePlus είναι γνωστή και διαδεδομένη στο διαδίκτυο. Εννοείται πως, ως ένα σημείο, υπάρχουν όλα αυτά που λες.

 

Όμως η συσκευή σου δείχνει να είναι προβληματική γιατί συμπεριφέρεται με ακραίο τρόπο, κάτι που δεν συμβαίνει σε όλους. Πχ. εδώ και ώρες έχω 13 εφαρμογές διαθέσιμες, η μία είναι η chrome με 4 καρτέλες, χωρίς κανένα reload. Και είμαι root, magisk με κάποια modules και Smurf kernel.

 

Οπότε αν δεν δημιουργείς εσύ το πρόβλημα πχ. μέσω κάποιων ρυθμίσεων, τότε ψαξτο με την μαμά εταιρία.

 

You tapatalking to me?

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Η πολιτική διαχείρισης της ram από την OnePlus είναι γνωστή και διαδεδομένη στο διαδίκτυο. Εννοείται πως, ως ένα σημείο, υπάρχουν όλα αυτά που λες.

 

Όμως η συσκευή σου δείχνει να είναι προβληματική γιατί συμπεριφέρεται με ακραίο τρόπο, κάτι που δεν συμβαίνει σε όλους. Πχ. εδώ και ώρες έχω 13 εφαρμογές διαθέσιμες, η μία είναι η chrome με 4 καρτέλες, χωρίς κανένα reload. Και είμαι root, magisk με κάποια modules και Smurf kernel.

 

Οπότε αν δεν δημιουργείς εσύ το πρόβλημα πχ. μέσω κάποιων ρυθμίσεων, τότε ψαξτο με την μαμά εταιρία.

 

You tapatalking to me?

μπορει να μην εχεις προβλημα και λογω smurf kernel.

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτική διαχείρισης της ram από την OnePlus είναι γνωστή και διαδεδομένη στο διαδίκτυο. Εννοείται πως, ως ένα σημείο, υπάρχουν όλα αυτά που λες.

 

Όμως η συσκευή σου δείχνει να είναι προβληματική γιατί συμπεριφέρεται με ακραίο τρόπο, κάτι που δεν συμβαίνει σε όλους. Πχ. εδώ και ώρες έχω 13 εφαρμογές διαθέσιμες, η μία είναι η chrome με 4 καρτέλες, χωρίς κανένα reload. Και είμαι root, magisk με κάποια modules και Smurf kernel.

 

Οπότε αν δεν δημιουργείς εσύ το πρόβλημα πχ. μέσω κάποιων ρυθμίσεων, τότε ψαξτο με την μαμά εταιρία.

 

You tapatalking to me?

Ποια είναι η πολιτική της Oneplus για την διαχείριση της ram; Δεν έχω διαβάσει κάτι γι αυτό ρωτάω. Εκτός ίσως από την περίπτωση των Oneplus 3 πριν μερικά χρόνια, που είχε βγει στην φόρα ότι τα 6GB ram η εταιρεία τα είχε κλειδωμένα και δούλευαν τα 3 η τα 4 από αυτά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτική διαχείρισης της ram από την OnePlus είναι γνωστή και διαδεδομένη στο διαδίκτυο. Εννοείται πως, ως ένα σημείο, υπάρχουν όλα αυτά που λες.

 

Όμως η συσκευή σου δείχνει να είναι προβληματική γιατί συμπεριφέρεται με ακραίο τρόπο, κάτι που δεν συμβαίνει σε όλους. Πχ. εδώ και ώρες έχω 13 εφαρμογές διαθέσιμες, η μία είναι η chrome με 4 καρτέλες, χωρίς κανένα reload. Και είμαι root, magisk με κάποια modules και Smurf kernel.

 

Οπότε αν δεν δημιουργείς εσύ το πρόβλημα πχ. μέσω κάποιων ρυθμίσεων, τότε ψαξτο με την μαμά εταιρία.

 

You tapatalking to me?

 

τι ρυθμίσεις να είναι?αφού άνοιξα το κινητό και απλά έβαζα εφαρμογές.στην αρχή όλα οκ, ακαριαία η αλλαγή εφαρμογών, μετά από κάποια ώρα το κάνει πάλι.

με την 8 ας πούμε η συσκευή είναι μια χαρά δεν έχει τέτοια θέματα όταν έκανα downgrade αλλά μετά εκεί έχουμε άλλα θέματα όπως να μην παίζει η κάμερα.

 

στο 1+3 είχες την επιλογή να πειράξεις το build.prop και να χρησιμοποιεί όλη την ραμ, εδώ δεν υπάρχει λόγο του android 9.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

τι ρυθμίσεις να είναι?αφού άνοιξα το κινητό και απλά έβαζα εφαρμογές.στην αρχή όλα οκ, ακαριαία η αλλαγή εφαρμογών, μετά από κάποια ώρα το κάνει πάλι.

 

με την 8 ας πούμε η συσκευή είναι μια χαρά δεν έχει τέτοια θέματα όταν έκανα downgrade αλλά μετά εκεί έχουμε άλλα θέματα όπως να μην παίζει η κάμερα.

 

 

 

στο 1+3 είχες την επιλογή να πειράξεις το build.prop και να χρησιμοποιεί όλη την ραμ, εδώ δεν υπάρχει λόγο του android 9.

Μπορείς σε παρακαλώ να τραβήξεις ένα βίντεο να δούμε ακριβώς τι παίζει με την συσκευή;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να τραβήξεις ένα βίντεο να δούμε ακριβώς τι παίζει με την συσκευή;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα πρέπει να αφήσω το βίντεο συνέχεια να παίζει για να το πιάσω, δεν το κάνει πάντα.

 

τι σεταπ εχετε στην μπαταρία? ποια Off και ποια on στα Optimization και adaptive battery?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η πολιτική της Oneplus για την διαχείριση της ram; Δεν έχω διαβάσει κάτι γι αυτό ρωτάω. Εκτός ίσως από την περίπτωση των Oneplus 3 πριν μερικά χρόνια, που είχε βγει στην φόρα ότι τα 6GB ram η εταιρεία τα είχε κλειδωμένα και δούλευαν τα 3 η τα 4 από αυτά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ότι γίνονται reload και σε περιπτώσεις ακόμα και κλείσιμο εφαρμογών με 8gb μνήμη είναι πολιτική και δεν λέω για 30 ανοιχτές εφαρμογές. Εχουν γραφεί πάμπολλα μηνύματα στο xda για το συγκεκριμένο "πρόβλημα", όπως επίσης υπάρχουν και αρκετά άρθρα. Αν θυμάμαι καλά η OnePlus θεωρείται η 2-3 χειρότερη στη διαχείριση της μνήμης.

 

You tapatalking to me?

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Τόσα μηνύμτα για ροοτ και μου κάνατε πλύση εγκεφάλου. Άρχισα πάλι να το σκέφτομαι και είχα πει στον εαυτό μου ότι δεν θα ασχοληθώ άλλο με ρουτ και κάστομ.

Έχω εφαρμογές για τράπεζες. Αν κάνω ρουτ και απόκρυψη θα έχω ποβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ότι γίνονται reload και σε περιπτώσεις ακόμα και κλείσιμο εφαρμογών με 8gb μνήμη είναι πολιτική και δεν λέω για 30 ανοιχτές εφαρμογές. Εχουν γραφεί πάμπολλα μηνύματα στο xda για το συγκεκριμένο "πρόβλημα", όπως επίσης υπάρχουν και αρκετά άρθρα. Αν θυμάμαι καλά η OnePlus θεωρείται η 2-3 χειρότερη στη διαχείριση της μνήμης.

 

You tapatalking to me?

Σε πολλές περιπτώσεις ισχύει. Εγώ για παράδειγμα έχω το OP5 8GB και το είχα παρατηρήσει με ένα παιχνίδι πριν καιρό. Έπαιζα το pako for ever, που δεν θεωρείται και κανένα βαρύ παιχνίδι γενικότερα. Το άφηνα κάποιες φορές στο παρασκήνιο και μετά από μισή ώρα με μια ώρα, όταν πήγαινα να το συνεχίσω έκανε reload.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα μηνύμτα για ροοτ και μου κάνατε πλύση εγκεφάλου. Άρχισα πάλι να το σκέφτομαι και είχα πει στον εαυτό μου ότι δεν θα ασχοληθώ άλλο με ρουτ και κάστομ.

Έχω εφαρμογές για τράπεζες. Αν κάνω ρουτ και απόκρυψη θα έχω ποβλημα;

 

δουλεύει κανονικά, δοκιμασμένο.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να χρειαστεί να βάλω πάλι τις εφαρμογές, σωστά;

 

αν ξεκλειδώσεις τον bootloader θα σβηστούν τα πάντα.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εκτός το module google product sans του magisk, έχει αλλάξει κάποιος γραμματοσειρά;
Χρησιμοποιώ το midnight module που έχει πολλές γραμματοσειρές.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το midnight module που έχει πολλές γραμματοσειρές.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

 

Θα το δω. Σε ευχαριστώ. Αν το βρω βέβαια...

 

Αν εννοεις αυτο λένε ότι απενεργοποιηθηκε

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/module-midnightcore-one-midnight-modules-t3762758

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι εδώ και κάποιες μέρες έχω ενεργοποιήσει και χρησιμοποιώ το volte της cosmote στο κινητό μας. Βολικό και με πολύ καλή ποιότητα στις κλήσεις όπως και το vowifi αλλά η κατανάλωση που έχει στην μπαταρία είναι τραγικά υψηλή. Μιλάμε για κατανάλωση 1% κάθε λεπτό όταν χρησιμοποιώ το κινητό για browsing και ~8% το βράδυ σε αδράνεια. Ρουφάει την μπαταρία χωρίς έλεος και δεν βρίσκω τον λόγο να το κρατήσω. Σε κάποιους μπορεί να είναι χρήσιμο, περισσότερο το vowifi αν κατοικούν σε σπίτι με χαμηλό σήμα και έχουν σύνδεση WiFi internet, αλλά για μένα που έβγαζα πάνω από 5.30 ώρες sot και τώρα με δυσκολία φτάνω τα 4 δεν έχω λόγο να το κρατήσω.
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι εδώ και κάποιες μέρες έχω ενεργοποιήσει και χρησιμοποιώ το volte της cosmote στο κινητό μας. Βολικό και με πολύ καλή ποιότητα στις κλήσεις όπως και το vowifi αλλά η κατανάλωση που έχει στην μπαταρία είναι τραγικά υψηλή. Μιλάμε για κατανάλωση 1% κάθε λεπτό όταν χρησιμοποιώ το κινητό για browsing και ~8% το βράδυ σε αδράνεια. Ρουφάει την μπαταρία χωρίς έλεος και δεν βρίσκω τον λόγο να το κρατήσω. Σε κάποιους μπορεί να είναι χρήσιμο, περισσότερο το vowifi αν κατοικούν σε σπίτι με χαμηλό σήμα και έχουν σύνδεση WiFi internet, αλλά για μένα που έβγαζα πάνω από 5.30 ώρες sot και τώρα με δυσκολία φτάνω τα 4 δεν έχω λόγο να το κρατήσω.
Το χρησιμοποιώ εδώ και 8 μήνες περίπου και δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Βέβαια, παίζει ρόλο και το έχεις επιλέξει από το pqst. Εγώ το έχω με Vodafone UK και είναι στα ίδια επίπεδα με χωρίς αυτό σε κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για fonts και είναι Root. Κατεβάζετε από εδώ και το προσθέτετε στο magisk. Για να υποστηρίζουν ελληνικά πρέπει το αρχείο να έχει μεγάλο μέγεθος.

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/avfonts-march-6-t3760827

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω να λέτε για γραμματοσειρές, χρησιμοποιούσα μήνες την Google Product Sans μέχρι που βρήκα αυτή. Βάλτε την alternative έκδοση. Είναι φτιαγμένη για καλύτερο readability.

 

Για όσους ενδιαφέρονται για fonts και είναι Root. Κατεβάζετε από εδώ και το προσθέτετε στο magisk. Για να υποστηρίζουν ελληνικά πρέπει το αρχείο να έχει μεγάλο μέγεθος.

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/avfonts-march-6-t3760827

 

Ποιες έχεις χρησιμοποιήσει από αυτές που υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Να αναφέρω ότι εδώ και κάποιες μέρες έχω ενεργοποιήσει και χρησιμοποιώ το volte της cosmote στο κινητό μας. Βολικό και με πολύ καλή ποιότητα στις κλήσεις όπως και το vowifi αλλά η κατανάλωση που έχει στην μπαταρία είναι τραγικά υψηλή. Μιλάμε για κατανάλωση 1% κάθε λεπτό όταν χρησιμοποιώ το κινητό για browsing και ~8% το βράδυ σε αδράνεια. Ρουφάει την μπαταρία χωρίς έλεος και δεν βρίσκω τον λόγο να το κρατήσω. Σε κάποιους μπορεί να είναι χρήσιμο, περισσότερο το vowifi αν κατοικούν σε σπίτι με χαμηλό σήμα και έχουν σύνδεση WiFi internet, αλλά για μένα που έβγαζα πάνω από 5.30 ώρες sot και τώρα με δυσκολία φτάνω τα 4 δεν έχω λόγο να το κρατήσω.

Είμαι με Cosmote VoWiFi + VoLTE εδώ και μήνες στο OP5 μου (και όταν ήμουν με Oreo και τώρα σε Pie) και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Σίγουρα κάτι άλλο φταίει. Ψάξτο λίγο καλύτερα. Πάντως Telefonica UK είχα βάλει.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Ποιες έχεις χρησιμοποιήσει από αυτές που υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Segoe, Jolly Helvetica, America sans προς το παρόν αλλά θα δοκιμάσω και άλλες.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω. Σε ευχαριστώ. Αν το βρω βέβαια...

 

 

 

Αν εννοεις αυτο λένε ότι απενεργοποιηθηκε

 

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/module-midnightcore-one-midnight-modules-t3762758

Το ανέβασα εδώ, πιστεύω θα παίζει κανονικά. Είναι βολικό γιατί βάζεις όποια θες από πολλές επιλογές μέσω terminal χωρίς ξεχωριστά zip.

https://ufile.io/9ira8

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ανέβασα εδώ, πιστεύω θα παίζει κανονικά. Είναι βολικό γιατί βάζεις όποια θες από πολλές επιλογές μέσω terminal χωρίς ξεχωριστά zip.

https://ufile.io/9ira8

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν θα το βάλω για να είμαι ειλικρινής γιατί ο developer που έγραψα πιο πάνω έφτιαξε την αγαπημένη μου (jolly) οπότε μενω εκεί. Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Για το volte είχα βάλει προφίλ το Telefonica_uk_comercial και είχα τρελό θέμα με την μπαταρία. Χθες το άλλαξα σε telia Finland και περιμένω αν και με τις λίγες ώρες μαζί του βλέπω ότι και αυτό έχει θέματα με την μπαταρία. Θα δοκιμάσω και το Vodafone UK μετά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...