Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέβασαν στο xda την 5.1.6 link

Την πέρασα κανονικά αλλά προτείνω να περιμένετε την επίσημη κυκλοφορία μιας και χρήστες αναφέρουν μερικά bugs.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

5.1.6 με ex kernel 1.0.2f532fd60e101bfeab0f1d2e8bf508063.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασαν στο xda την 5.1.6 link

Την πέρασα κανονικά αλλά προτείνω να περιμένετε την επίσημη κυκλοφορία μιας και χρήστες αναφέρουν μερικά bugs.

 

Υπάρχει ρεκοβερυ twrp για αυτήν την εκδοση??? Η νωρίς είναι ακόμα? Δεν θέλω να χάσω το root

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασαν στο xda την 5.1.6 link

Την πέρασα κανονικά αλλά προτείνω να περιμένετε την επίσημη κυκλοφορία μιας και χρήστες αναφέρουν μερικά bugs.

Βελτίωσαν ήχο στο ηχείο;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα και εγώ mirror black 128αρι... Έχει παραγγείλει κανείς με απλή αποστολή για και πόσες ημέρες έκανε να παραλάβει;

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα και εγώ mirror black 128αρι... Έχει παραγγείλει κανείς με απλή αποστολή για και πόσες ημέρες έκανε να παραλάβει;

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δευτέρα πρωί είχα κάνει την παραγγελία, Πέμπτη το είχα. Απλή αποστολή με UPS Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Αφήνω αυτό εδώ...

https://www.phonearena.com/news/OnePlus-6-vs-Galaxy-S9-Pixel-2-XL-low-light-night-camera-photos_id105570

 

Εξαιρετικά αποτελέσματα από το κινητό μας...και όλα αυτά κοστίζοντας αρκετά λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα πρωί είχα κάνει την παραγγελία, Πέμπτη το είχα. Απλή αποστολή με UPS

 

Τετάρτη μεσημέρι η παραγγελία,σήμερα πριν μισή ώρα το πείρα.

Απλη αποστολή UPS

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια βδομάδα αποφάσισα να επιστρέψω πίσω το κινητό και να μείνω με το Huawei mate 10 Pro.

Πιστεύω ότι είχα προβληματικό κινητό και μέχρι τέλος του μήνα θα αποφασίσω ξανά, αφού δοθεί και κανένα update, αν θα το πάρω ξανά.

 

Ξεκινώντας να πω ότι σε ταχύτητα και εμπειρία χρήσης κανένα κινητό δεν το πλησιάζει, τόσο απλά. Δεν υπάρχει ίχνος lag και όλα γίνονται απίστευτα εύκολα και ταχύτατα. Πρέπει απλά να το δουλέψεις για να το καταλάβεις.

 

Οθόνη έχει πολύ καλή, κανένα παράπονο δεν είχα, ούτε στα χρώματα ούτε έξω στον ήλιο.

 

Το ακουστικό είναι απαράδεκτο και στην ένταση και εκεί που το έβαλαν όπου αν βλέπεις βίντεο το κλείνεις με το χέρι. Τουλάχιστον στη νέα αναβάθμιση που θα δοθεί το θέμα με την ένταση θα λυθεί.

 

Από σήμα και ποιότητα ομιλίας δεν είχα κανένα θέμα, πολύ καλά όπως και το σήμα wifi. Ούτε drop calls είχα.

 

Η κάμερα δυστυχώς είναι όντωςβ πολύ μέτρια σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Την ημέρα κάνει τη δουλειά της ικανοποιητικά. Σε αυτό το θέμα μπορούσα να κάνω υπομονή να βγει η gcam για sd845 και πιστεύω θα είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Τα δύο μεγαλύτερα θέματα που είχα και ήταν οι δύο λόγοι που αποφάσισα να επιστρέψω το κινητό ήταν η θερμοκρασία και η μπαταρία.

 

Το κινητό ανέβαζε θερμοκρασία αρκετά εύκολα. Το παρατήρησα αμέσως με το που άρχισα το σεταρισμα. Έχω καλομαθει με το Huawei mate 10 Pro που είναι δροσερό συνέχεια ακόμη και σήμερα στον καύσωνα. Μετά το αρχικό setup σκέφτηκα ότι θα ηρεμήσει, αλλά και με browsing ανέβαζε γύρω στους 37-39 βαθμούς, αλλά όχι πάντα. Δεν ήταν τραγικό, αλλά το ένιωθες στο χέρι. Επίσης το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν φόρτιζε ανέβαζε 40+ βαθμούς. Είχα την εντύπωση ότι με το dash charge όλη η θερμότητα πήγαινε στον φορτιστή. Και σε αυτό το θέμα το Huawei είναι πιο δροσερό.

Ίσως είναι θέμα sd845 δεν ξέρω.

 

Τέλος η μπαταρία ήταν εντελώς προβληματική. Την πρώτη μέρα το βάζω σε airplane mode και πάω για ύπνο. Το πρωί είχε χάσει 20%. Μόνο με restart έστρωσε. Δεύτερη και Τρίτη μέρα όλα καλά. Τετάρτη μέρα πάλι τα ίδια. Βάζω better battery stats να δω τι τρώει την μπαταρία και δε βλέπω κάτι αξιοσημείωτο, σίγουρα δεν ήταν εφαρμογή. 5 μέρα πάλι τα ίδια. 7% awake έλεγε και όλα αυτά από τον kernel. Δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα, αλλά και στο xda έχουν παρά πολλοί αυτό το θέμα. Όταν η μπαταρία δεν είχε το drain έβγαζα 6 ώρες sot, με drain χωρίς restart 3.5 ώρες.

 

Πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ το op6. Την ταχύτητα του και την εμπειρία χρήσης δεν θα τη βρεις πουθενά. Κρίμα για αυτά τα λίγα αρνητικά θέματα. Θα κάνω υπομονή λίγο καιρό και ίσως το αγοράσω πάλι, αλλιώς πάω για 6T ή ακόμη και για 7. Θα ήταν ωραία αν έβαζαν δίπλα ηχεία, πιστοποιημένη αδιαβροχοποίηση και δούλευαν λίγο το software της κάμερας. Πιστεύω ότι με αυτά απλά θα ήταν τέλειο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

40 50 βαθμοί δεν είναι τίποτα για κινητό και ειδικά τέτοιο καιρό. τώρα για την μπαταρία εγώ το φορτισα το πρώτο βράδυ και ήταν οκ. μετα από δύο μέρες το ξαναφορτισα και βρήκα το πρωί από 100% ήταν 80. το μεσεντζερ λάιτ για κάποιο δικό του λόγο είχε κολλήσει τους σενσορς στο Θεό. το μπλοκαρα και τέλος, 2 μέρες μπαταρία πολύ Χαλαρά.

 

ο μοναδικός τρόπος για να βρεις τι τρώει μπαταρία είναι να το βγάλεις πριν κοιμηθείς και να το αφήσεις ως το πρωί. ανοίγεις bbs και κοιτάς. όσο το δουλεύεις δεν έχει νόημα να κοιτάξεις.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

40 50 βαθμοί δεν είναι τίποτα για κινητό και ειδικά τέτοιο καιρό. τώρα για την μπαταρία εγώ το φορτισα το πρώτο βράδυ και ήταν οκ. μετα από δύο μέρες το ξαναφορτισα και βρήκα το πρωί από 100% ήταν 80. το μεσεντζερ λάιτ για κάποιο δικό του λόγο είχε κολλήσει τους σενσορς στο Θεό. το μπλοκαρα και τέλος, 2 μέρες μπαταρία πολύ Χαλαρά.

 

ο μοναδικός τρόπος για να βρεις τι τρώει μπαταρία είναι να το βγάλεις πριν κοιμηθείς και να το αφήσεις ως το πρωί. ανοίγεις bbs και κοιτάς. όσο το δουλεύεις δεν έχει νόημα να κοιτάξεις.

Και πάλι αν συμβαίνει αυτό σε μεγάλο βαθμό, δεν το λες και φυσιολογικό. Από την μία σίγουρα είναι και το γυαλί που ευθύνεται για τις υψηλές θερμοκρασίες. Από την άλλη δε ξέρω ο 845 τι συμπεριφορά έχει στο θέμα αυτό. Και αν ανεβάζει θερμοκρασίες, δεν ξέρεις αν κάνει και κανένα throttling,όπως έκαναν οι 808 και 810 κάποτε.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως υψηλές θερμοκρασίες δεν έχω παρατηρήσει. Σε pubg και πάλι είναι νορμάλ. Σίγουρα όχι κάτι που να ενοχλεί. Το παιδί από πάνω έλεγε ότι είχε κ παράλογο draining, οπότε γι'αυτό θα είχε και θερμοκρασίες

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια της φόρτισης,έχει παρατηρήσει κανένας άλλος να θερμαίνεται το κινητό του και όχι ο φορτιστής?Γιατί το νορμάλ είναι να ζεσταίνεται ο φορτιστής και όχι το κινητό...
Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια της φόρτισης,έχει παρατηρήσει κανένας άλλος να θερμαίνεται το κινητό του και όχι ο φορτιστής?Γιατί το νορμάλ είναι να ζεσταίνεται ο φορτιστής και όχι το κινητό...
Το έχω γράψει παραπάνω ότι εμένα ζεσταινόταν και το κινητό πέρα από τον φορτιστή. Τα προηγούμενα OnePlus δε ζεσταίνονται καθόλου κατά τη φόρτιση;
Link to comment
Share on other sites

 

Η κάμερα δυστυχώς είναι όντωςβ πολύ μέτρια σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Την ημέρα κάνει τη δουλειά της ικανοποιητικά. Σε αυτό το θέμα μπορούσα να κάνω υπομονή να βγει η gcam για sd845 και πιστεύω θα είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα.

 

 

Και στο 5t θυμαμαι οτι ζεστενοταν το κινητο(οχι βεβαια τρελα),αλλα πανω κατω ειναι οπως τα λες δηλαδη το ολο θεμα του dash charge(και γιατι χρειαζεται το δικο του φορτιστη αλλα και καλωδιο)αφορα στον διαφορετικο τροπο φορτισης.Αναλυτικα εδω

https://www.phonearena.com/news/How-it-works-Dash-Charge-fast-charging-on-the-OnePlus-3_id82646

Δεν ξερω μονο αν φετος αλλαξε καπως αυτο λογω και την αλλαγης του υλικου απο αλουμινιο σε γυαλι,δηλαδη να ειναι πιο εντονη η διαφορα.

 

Για την καμερα(φωτογραφιες) κραταω το γεγονος οτι οσοι εχουν ταυτοχρονα και αλλες ναυαρχιδες του 2018(ή του 2017 τυπου pixel)

δεν εντυπωσιαστηκαν απο αυτην,τουλαχιστον με βαση τι εχουν γραφτει και σε αυτο το θεμα,γιατι μονο απο το 5τ εχω προσωπικη αποψη(που και τοτε αναλογα σχολια βλεπαμε).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Με ποια χώρα vpn το κατέβασες? Καναδά και Ινδία δεν μου βρήκε τίποτα εμεένα..
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με ποια χώρα vpn το κατέβασες? Καναδά και Ινδία δεν μου βρήκε τίποτα εμεένα..

 

Γερμανία δοκίμασε ή oxygen updater.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

βγήκε update με πολλές βελτιώσεις

 

Screenshot_20180609-075214_01.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ την πέρασα .. διόρθωσαν και το ποσοστό μπαταρίας.και πολλά άλλα....

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ την πέρασα .. διόρθωσαν και το ποσοστό μπαταρίας.και πολλά άλλα....

 

 

Στον ήχο είδες καμία βελτίωση;

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

το ποσοστό της μπαταρίας όπως και άλλα μικροθεματα εμφάνισης τα έφτιαξα με xposed από την πρώτη στιγμή. είναι πράγματα που δεν δίνω καν σημασία από την στιγμή που έχω ρουτ και xposed.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

το ποσοστό της μπαταρίας όπως και άλλα μικροθεματα εμφάνισης τα έφτιαξα με xposed από την πρώτη στιγμή. είναι πράγματα που δεν δίνω καν σημασία από την στιγμή που έχω ρουτ και xposed.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Τώρα με 5.1.6 το ρουταρες πάλι? Πια ρεκοβερυ έβαλες και πια έκδοση magisk.???

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στον ήχο είδες καμία βελτίωση;

 

Ναι φυσικά.. έχει ανέβει αισθητά..!! Νομίζω πως τώρα είναι καθαρός και δυνατος

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...