Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορούμε να δούμε αν φορτίζει γρήγορα ή αργά ή μπαταρία?

 

Στην απλη φορτιση ο κεραυνος στην status θα ειναι μονος και στην lockscreen θα σου λεει απλα φορτιση.

Στην ταχυφορτιση ο κεραυνος θα ειναι διπλος και στην lockscreen θα λεει υπερταχεια φορτιση.

Αυτα με τον μαμα φορτιστη τωρα αν βαλεις καποιον aftermarket μπορει να μην ειναι οπως θα δειχνει, δηλαδη να δειχνει διπλο κεραυνο ή να σου λεει ταχεια φορτιση αλλα να μην ειναι σαν της Huawei τα 22.5W αλλα σαν της Qualcomm τα 18W.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Στην απλη φορτιση ο κεραυνος στην status θα ειναι μονος και στην lockscreen θα σου λεει απλα φορτιση.

Στην ταχυφορτιση ο κεραυνος θα ειναι διπλος και στην lockscreen θα λεει υπερταχεια φορτιση.

Αυτα με τον μαμα φορτιστη τωρα αν βαλεις καποιον aftermarket μπορει να μην ειναι οπως θα δειχνει, δηλαδη να δειχνει διπλο κεραυνο ή να σου λεει ταχεια φορτιση αλλα να μην ειναι σαν της Huawei τα 22.5W αλλα σαν της Qualcomm τα 18W.

 

Μπορώ να διαλέξω μόνος μου απλή ή γρήγορη φόρτιση? Και πως?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να διαλέξω μόνος μου απλή ή γρήγορη φόρτιση? Και πως?

 

Οχι δεν υπαρχει τέτοια επιλογή αλλά αν θες να φορτίσεις αργά συνδέεις έναν φορτιστή με 5V 1A το πολύ 2A.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το screen protector που είχε το κινητό και έβαλα το H+ tempered glass της nillkin. Είναι πιο έντονα πλέον τα χρώματα, ενώ τώρα κατάλαβα πόσες δακτυλιές μάζευε, η οθόνη φαίνεται πολύ πιο καθαρή και φωτεινή, χαχα. Και η αίσθηση στην αφή πολύ καλύτερη. Από αισθητικής άποψης βέβαια αφήνει περιθώριο ειδικά στις δύο πάνω άκρες της οθόνης.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα κλείδωμα οθόνης με ειδοποιήσεις για μηνύματα, email, κλπ έχετε (είχα το next της Microsoft αλλά με την 9 δεενν δουλεύει καλά. Thanks
Link to comment
Share on other sites

Ολοι ρωτανε...κανεις δεν απαντα. Το περιμενα καπως πιο ενεργο το κοματι του forum για το P20 pro αν αναλογιστει καποιος τι τηλαφωναρα ειναι.
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Ολοι ρωτανε...κανεις δεν απαντα. Το περιμενα καπως πιο ενεργο το κοματι του forum για το P20 pro αν αναλογιστει καποιος τι τηλαφωναρα ειναι.
Το πιο πιθανό όταν δεν απαντά κάποιος είναι να μην γνωρίζει την απάντηση.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το screen protector που είχε το κινητό και έβαλα το H+ tempered glass της nillkin. Είναι πιο έντονα πλέον τα χρώματα, ενώ τώρα κατάλαβα πόσες δακτυλιές μάζευε, η οθόνη φαίνεται πολύ πιο καθαρή και φωτεινή, χαχα. Και η αίσθηση στην αφή πολύ καλύτερη. Από αισθητικής άποψης βέβαια αφήνει περιθώριο ειδικά στις δύο πάνω άκρες της οθόνης.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Το ίδιο φορά και το δικό μου, είναι άπαιχτο στην αφή.

Αν εξαιρέσεις τις πάνω γωνίες θα ήταν το ιδανικό.

Και μηδέν δακτύλιες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμή nilkin, orzly, spigen σε γυαλί οθόνης, με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι μόνο whitestone dome σε συνδιασμος με θήκη spigen, αποτελούν την υπέρτατη λύση για μια σφαιρική και μόνιμη επιλογή προστασίας.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι ο ήχος από βίντεο ακούγεται μόνο από το κάτω δεξί ηχείο και από το ακουστικό επάνω. Δεν θα έπρεπε να παίζει και το κάτω αριστερά;

 

Το έχω δοκιμάσει με διαφορά βίντεο στο YouTube, αλλά και τραβηγμένα από την κάμερα του κινητού.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι ο ήχος από βίντεο ακούγεται μόνο από το κάτω δεξί ηχείο και από το ακουστικό επάνω. Δεν θα έπρεπε να παίζει και το κάτω αριστερά;

 

Το έχω δοκιμάσει με διαφορά βίντεο στο YouTube, αλλά και τραβηγμένα από την κάμερα του κινητού.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι απλές τρύπες για την συμμετρία του σχεδίου, δεν υπάρχει ηχείο πίσω από εκείνη τη γρίλια

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμή nilkin, orzly, spigen σε γυαλί οθόνης, με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι μόνο whitestone dome σε συνδιασμος με θήκη spigen, αποτελούν την υπέρτατη λύση για μια σφαιρική και μόνιμη επιλογή προστασίας.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Με πια ακριβώς θήκη spigen το έχεις συνδιάσει αν επιτρεπεται???????

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτήσω γιατί απάντηση δε πήρα. Σε αυτό το update που θα πάρει το κινητό υπάρχει πιθανότητα να πάρουμε το moon mod όπως έχει πάρει το mate 20;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή σας εβδομάδα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θεματάκι σχετικά με φωτογραφίες σε νυχτερινή λήψη με P20 Pro. Όταν υπάρχει φωτισμός από λάμπες, προβολείς κλπ, η φωτογραφία βγαίνει με το φως να φαίνεται σαν "αστερι" όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες. Είχα και το P20 και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

FSyIt.jpg

 

FSUhG.jpg

 

Στην ουσία δε μπορώ να τραβήξω νυχτερινές φώτο με φώτα γιατί καταστρέφονται.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ (έχω δοκιμάσει όλα τα προφίλ για λήψη φωτογραφίας.. κάνει το ίδιο)

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή σας εβδομάδα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θεματάκι σχετικά με φωτογραφίες σε νυχτερινή λήψη με P20 Pro. Όταν υπάρχει φωτισμός από λάμπες, προβολείς κλπ, η φωτογραφία βγαίνει με το φως να φαίνεται σαν "αστερι" όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες. Είχα και το P20 και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Στην ουσία δε μπορώ να τραβήξω νυχτερινές φώτο με φώτα γιατί καταστρέφονται.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ (έχω δοκιμάσει όλα τα προφίλ για λήψη φωτογραφίας.. κάνει το ίδιο)

 

Καταρχήν αν έχεις περάσει κάποια προστασία στους φακούς (τζάμι, ζελατίνα) βγάλε την.

Ακομα καθάρισε τους φακούς πριν τραβήξεις φωτογραφία.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Nikitas, έχεις διαβάσει κάπου ότι θα γίνεις αυτό?? Και αν ναι γιατί θα είναι τόσο σημαντικο?.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Θεωρητικά θα μπορούμε να τραβάμε φωτογραφίες το φεγγάρι ευκολότερα, δίχως απαραίτητα να χρησιμοποιούμε τρίποδα.

Σε ένα άρθρο του huawei central που είχαν ανεβάσει το changelog της 9.1 για το P20 Pro δεν αναφερόταν κάτι για το moon mode.

https://www.huaweicentral.com/breaking-emui-9-1-rolling-out-for-huawei-p20-and-p20-pro/

 

 

Καλησπέρα σε όλους και καλή σας εβδομάδα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θεματάκι σχετικά με φωτογραφίες σε νυχτερινή λήψη με P20 Pro. Όταν υπάρχει φωτισμός από λάμπες, προβολείς κλπ, η φωτογραφία βγαίνει με το φως να φαίνεται σαν "αστερι" όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες. Είχα και το P20 και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Στην ουσία δε μπορώ να τραβήξω νυχτερινές φώτο με φώτα γιατί καταστρέφονται.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ (έχω δοκιμάσει όλα τα προφίλ για λήψη φωτογραφίας.. κάνει το ίδιο)

 

Το ίδιο παθαίνω στις νυχτερινές (με ΑΙ, night mode, star trails, κλπ) με τη διαφορά πως το φως δε βρίσκεται στο κάδρο αλλά εκτός και "χτυπάει" το φακό φάλτσα.

Θεωρώ πως είναι παραμόρφωση από το φακό σε συνδυασμό με light pollution αν και σε προηγούμενες builds δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ίσως γιατί δεν είχα ασχοληθεί με την κάμερα τόσο.

Μπορεί με pro mode να μην εμφανίζει τέτοιο θέμα.

 

Καταρχήν αν έχεις περάσει κάποια προστασία στους φακούς (τζάμι, ζελατίνα) βγάλε την.

Ακομα καθάρισε τους φακούς πριν τραβήξεις φωτογραφία.

 

Edit: Συμφωνώ! Απαραίτητη προυπόθεση οι φακοί να είναι πεντακάθαροι!

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σήμερα το βράδυ.. ελπίζω να είναι τόσο απλό και να έχει να κάνει με τους φακούς. Δεν έχω βάλει κάτι στους φακούς. Τους καθάρισα και θα δοκιμάσω.

Το ΑΙ το έχετε ενεργοποιημένο;

Χρησιμοποιείτε το δικό του πρόγραμμα για φωτογραφίες ή κάποιο άλλο? Υπάρχουν κάποια settings που προτείνετε να κάνω στην κάμερα ;

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σήμερα το βράδυ.. ελπίζω να είναι τόσο απλό και να έχει να κάνει με τους φακούς. Δεν έχω βάλει κάτι στους φακούς. Τους καθάρισα και θα δοκιμάσω.

Το ΑΙ το έχετε ενεργοποιημένο;

Χρησιμοποιείτε το δικό του πρόγραμμα για φωτογραφίες ή κάποιο άλλο? Υπάρχουν κάποια settings που προτείνετε να κάνω στην κάμερα ;

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Εχουμε 2 Honor Play, ενα εγω και ενα η γυναικα μου.

Της γυναικας μου κανει αυτο το προβλημα που εχεις και εσυ, γενικα δεν το καταλαβαινεις οτι υπαρχει θεμα αλλα επειδη τα βαλαμε διπλα διπλα κανει μπαμ.

Σαν hardware ειναι το ιδιο το ελεγξα με το CPU Info.

Γενικα στης γυναικας μου στην καμερα ολα ειναι πιο φωτεινα.

Καθαρο τζαμακι, χωρις θηκη ,χωρις δαχτυλιες.Hard reset δεν καναμε αλλα τη γκρινια την εχω οτι το δικο μου τραβαει καλυτερες φωτος.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε είχα / έχω τέτοιο πρόβλημα σε καμία από τις 5-6 rom updates που έχω περάσει. Γενικότερα έχω καταπληκτική φωτογραφία είτε σε Pro mode η αυτόματο.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή σας εβδομάδα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θεματάκι σχετικά με φωτογραφίες σε νυχτερινή λήψη με P20 Pro. Όταν υπάρχει φωτισμός από λάμπες, προβολείς κλπ, η φωτογραφία βγαίνει με το φως να φαίνεται σαν "αστερι" όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες. Είχα και το P20 και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Στην ουσία δε μπορώ να τραβήξω νυχτερινές φώτο με φώτα γιατί καταστρέφονται.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ (έχω δοκιμάσει όλα τα προφίλ για λήψη φωτογραφίας.. κάνει το ίδιο)

 

Δεν ξέρω αν είναι ενδεικτικές αυτές οι φώτο γιατί δεν είναι απλά μια νυχτερινή λήψη, αλλά μιλάμε για προβολείς γηπέδου με πολύ έντονο φως οι οποίοι χτυπάνε κατευθείαν μπροστά στην κάμερα. Με τόσο έντονο φως φαντάζομαι ανεβάζει ISO στο Θεό. Επίσης παίζει ρόλο που θα κάνει focus η κάμερα, αν είναι πάνω στα φώτα ή σε άλλο σημείο πιο σκοτεινό. Και δεν ξέρω κατά πόσο είναι λερωμένος ο φακός στις εν λόγω φωτογραφίες.

Γενικά δες πως συμπεριφέρεται σε πιο συνηθισμένες συνθήκες, όπως πχ σε δρόμο που φωτίζεται από βιτρίνες καταστημάτων ή κολώνες της ΔΕΗ. Βγάλε κάποιες φώτο όπως θα έβγαζες κανονικά ένα τοπίο χωρίς να επικεντρώνεσαι στα φώτα. Δηλαδή το θέμα σου να είναι πχ η βιτρίνα ενός μαγαζιού ή ο δρόμος χωρίς να σκέφτεσαι να φανούν στο πλάνο πχ οι λάμπες οι οποίες καλό είναι να βρίσκονται σε μακρινή απόσταση αν θες να είναι μέσα στο πλάνο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η 9.1 θα έρθει αργότερα μέσα στο μήνα (αν και με το ρυθμό αυτό μάλλον Αύγουστο) για το P20 Pro.

Εμένα είναι ακόμη στη 270 με το τελευταίο update-πατσάκι παρόχου (Cosmote)

 

Και εγώ ακόμη στην 270 στο p20pro, με κόσμοτε... (αγορασμένο από wind)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...