Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπάρχουν πακέτα mobile internet που είναι πολύ πιο οικονομικά. Ο λόγος που οι εταιρίες δεν ρίχνουν τις τιμές είναι επειδή ακριβώς θέλουν να προωθήσουν τα data plans.

Πράγματι τα data plans είναι πιο οικονομικά, δεν είναι όμως το ίδιο εξυπηρετικά. Με 1 κάρτα φωνής+data και κυρίως με συσκευές σαν το iphone θές να έχεις πλήρη ελευθερία. Να μη βγάζεις - βάζεις κάρτες και να μην έχεις στο μυαλό σου οτι θα σου τελειώσουν τα data και θα αρχίσουν οι χρεώσεις! Τέτοια πακέτα έχει διατηρήσει ακόμα μόνο η wind. Επίσης στη χειρότερη θα έπρεπε να μπορούσε ο πελάτης να έχει στην ίδια κάρτα 2 συνδέσεις (φωνή + internet) και να τις εναλάσσει όποτε θέλει. Διστυχώς για κάποια "περίεργη" κοινή πολιτική οι εταιρίες θέλουν διαχωρισμό data και φωνής ή δίνουν περιορισμένο όγκο, με 1η τη cosmote που με το on the go σε περιορίζει σε μεγάλο βαθμό! Για εμένα μια λύση του απεριόριστου όγκου με χρέωση λογική θα ήταν το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,χρονια πολλα!!!

θελω να καταθεσω το δικο μου προσωπικο βασανο με την vodafon.το θεμα εχει ως εξης.

τον περασμενο Σεπτεμβριο ενφιαφερομουνα κ εψαχνα για ασυρματη συνδεση,για κακη μου τυχη αποφασισα να κανω συμβολαιο 2ετη,με δωρο το notebook.κ τα βασανα μολις ξεκινησανε.το σημα μου ειναι ανυπαρκτο,οι ταχυτητες ειναι dial up.αποφασιζω να τηλ στην εταιρεια να δω τι γινεται.πρωτη επικοινωνια Σεπ του 09.μου λενε θα κοιταξει το τεχνικο τμημα κ θα επικοινωνησει μαζι σου.

επικοινωνμουν κ μου λενε το παρακατω :ΣTA ΠΛAIΣIA THΣ ΠEPAITEPΩ ANAΠTYΞHΣ TOY 3G ΔIKTYOY, H ΠEPIOXH ΘA ΔIEPEYNHΘEI ΓIA THN ΔYNATOTHTA ENIΣXYΣHΣ THΣ KAΛYΨHΣ.για την χαλια συνδεση πληρωνω 56 ευρω τον μηνα(απεριοριστο).

φυσικα δεν ειδα φως.ξαναεπικοινωνω κ μου λενε οτι αν συνεχιστει το προβλημα κ γινει τριτη καταγραφη του προβληματος θα μου κανουν διακοπη διοτι το προβλημα οφειλεται απο αυτους κ χωρις να εχω οικονομικη επιβαρυνση.

μου στελνουν αυτη την απαντηση :ΣTA ΠΛAIΣIA THΣ ΠEPAITEPΩ ANAΠTYΞHΣ TOY 3G ΔIKTYOY, H ΠEPIOXH ΘA ΔIEPEYNHΘEI ΓIA THN ΔYNATOTHTA ENIΣXYΣHΣ THΣ KAΛYΨHΣ.

με τα πολλα πολλα επικοινωνω τον μαρτιο κ λεω οτι πληρωνω χωρις να εχω ιντερνετ.μου λενε επειδη εχει προβλημα η περιοχη θα μου κανουν διακοπη χωρις επιβαρυνση,θα επικοινωνησει το αρμοδιο τμημα σε 1 εβδομαδα.

λεω ωραια τελος ο γολγοθας.

μου τηλ κ μου λενε οτι τελικα δεν γινεται διακοποη επειδη εχω μηνες την συνδεση,παρολο που παραδεχτηκε οτι δεν καλυπτει την περιοχη(απο το μαγαζι μου ειπαν οτιθα εχω καλυψη,πριν κανω την συνδεση) .

 

τελικα δεν μου εκαναν διακοπη κ πληρωνω αδικα λεφτα,

πως μπορω να βρω το δικιο μου.

καθε συμβουλη δεκτη.

ευχαριστω για την υπομονη σας!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις το ποσό της επιδότησης για το laptop τότε σπάει το συμβόλαιο γίνεται η διακοπή και σου μένει το laptop. (ανάλογα με τους μήνες που έχεις πληρώσει το ποσό μπορεί και να μειωθεί). Αυτή είναι η εύκολη οδός για να μη πληρώνεις 50ρια κάθε μήνα τσάμπα! Μετά αν δε θές το netbook το πουλάς και βγάζεις κάποια απο τα σπασμένα! Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ακούστε κάτι πολύ περίεργο που μου συμβαίνει από χτες το απόγευμα...

Έχω έναν αριθμό cu. Μπορώ και να καλώ οποινδήποτε και να με καλούν κανονικά όλοι οι αριθμοί. Όμως έναν συγκεκριμένο αριθμό ενός φίλου πάλι cu δεν μπορώ να τον καλέσω (μου κλείνει αφού χτυπήσει μία φορά) ενώ μπορεί να με καλέσει αυτός κανονικά. Δεν κάνω πλάκα. Το δοκίμασα και ενώ είχα και τις δύο συσκευές στα χέρια μου! Μίλησα με την vodafone (μετά από 20 λεπτά στην αναμονή) αλλά και αυτοί δεν ήξεραν τι να μου πουν... Πάντως θέμα φραγής δεν παίζει.

Όποιος ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει πραγματικά ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Να πάει ο φίλος σου στις ρυθμίσεις να δει αν έχει επιλέξει αποδοχή από κλειστή ομάδα μόνο,

και δε σε έχει εντάξει στην ομάδα. :shifty:

 

Μετά δοκιμάστε και με άλλες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ακούστε κάτι πολύ περίεργο που μου συμβαίνει από χτες το απόγευμα...

Έχω έναν αριθμό cu. Μπορώ και να καλώ οποινδήποτε και να με καλούν κανονικά όλοι οι αριθμοί. Όμως έναν συγκεκριμένο αριθμό ενός φίλου πάλι cu δεν μπορώ να τον καλέσω (μου κλείνει αφού χτυπήσει μία φορά) ενώ μπορεί να με καλέσει αυτός κανονικά. Δεν κάνω πλάκα. Το δοκίμασα και ενώ είχα και τις δύο συσκευές στα χέρια μου! Μίλησα με την vodafone (μετά από 20 λεπτά στην αναμονή) αλλά και αυτοί δεν ήξεραν τι να μου πουν... Πάντως θέμα φραγής δεν παίζει.

Όποιος ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει πραγματικά ας βοηθήσει.

 

Δοκίμασε να καλέσεις τον αριθμό με #31# μπροστά. Προφανώς ο φίλος σου έχει ενεργοποιήσει φραγή κλήσεων από τον αριθμό σου κατά λάθος. Είναι σίγουρα θέμα της συσκευής, και ειδικά αν έχει Samsung είναι πολύ συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η απόκρυψη δούλεψε.. έχει ενεργοποιήσει προφανώς καταλάθως φραγή στο samsung για τον αριθμό μου...

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τον "sbs". Εχω το wind zte mf 639 μηπως γνωριζει κανεις αν το συγκεκριμενο stick μπορω να το δουλεψω με sim άλλης εταιριας γιατι οταν ξεκιναει το προγραμμα μου λεει μη υποστηριζομενη sim. Επισης στα xp συνδεομαι κανονικα στα vista με τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το ίδιο ερώτημα αλλά πιο γενικό. Πως μπορώ να κάνω φραγή όλων των εισερχόμενων μυνημάτων?

Σε κάποιο άλλο forum βρήκα τις παρακάτω εντολές αλλα μου βγάζει μήνυμα "σφάλμα εντολής".

Για τα εισερχόμενα SMS:

*35*κωδ.φραγής*16#

 

Απενεργοποίηση:

#35*κωδ.φραγής*16#

 

Νομίζω οτι ο κωδ φραγής για τη Vodafone είναι 1234.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Huawei FT3110 με κάρτα SIM Vodafone και οι κλήσεις που κάνω βγαίνουν με απόκρυψη. Να συμπληρώσω ότι δεν έχω ρυθμίσει κάτι τέτοιο και με άλλη συσκευή (και GSM Asterisk Gateway) καλεί κανονικά χωρίς απόκρυψη.

 

Στο manual δεν γράφει κάτι σχετικό και ούτε έχω βγει κάποια υπόδειξη στο internet. Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Huawei FT3110 με κάρτα SIM Vodafone και οι κλήσεις που κάνω βγαίνουν με απόκρυψη. Να συμπληρώσω ότι δεν έχω ρυθμίσει κάτι τέτοιο και με άλλη συσκευή (και GSM Asterisk Gateway) καλεί κανονικά χωρίς απόκρυψη.

 

Στο manual δεν γράφει κάτι σχετικό και ούτε έχω βγει κάποια υπόδειξη στο internet. Τι να κάνω???

 

επικοινώνησε με το 13830 ή στο 2106703000 να σου πουν τι συμβαίνει.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βγηκε η αναλυτικη! επρεπε να εχω χρεωθει μονο 30-35€ για ιντερνετ απο τα 217€. Τα υπολοιπα χρεωθηκαν μετα την ενεργοποιηση του πακετου..

Εχω προχωρησει ηδη σε αμφισβητηση λογαριασμου κ περιμενω εντος 10ημερου απαντηση συμφωνα με τον υπαλληλο του καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Hρθε απαντηση οτι εχει γινει πιστωση 214€ χωρις τελη, φπα κλπ.....

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ!!!

περιμενω το νεο λογαριασμο να δω την χρεωση και την πιστωση...

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με λογαριασμό κι εγώ.

Τελικά από τον περασμένο Νοέμβρη έχουν αλλάξει τον τρόπο υπολογισμού του δωρεάν χρόνου και έχω τσακωθεί άπειρες φορές μαζί τους. Στον τελευταίο λογαριασμό, αφού έπαιρνα στο 1284 για να δω το χρόνο που μου μένει, είδα ότι δεν πέρασ το χρόνο μου. Κι όμως μ' έχουν χρεώσει τις τελευταίες 4 μέρες του λογαριασμού κανονικότατα.

Δεν πάει άλλο με τη Vodafone. Τελικά είναι απατεώνες μεγάλοι.

Ήδη την πρώτη φορά έκανα καταγγελία στο ΙΝΚΑ και την ΕΕΤΤ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ

Εχω την υπηρεσία Vodafone Mobile Broadband on Demand με

USB Modem stick K3565 και έχω εκτελέσει το αρχείο

εγκαταστασης με το όποιο μπορώ και σερφάρω στο Ιντερνέτ.

Το πρόβλημα μου είναι οι χαμηλές ταχύτητες (κάτω από 2.6 Mbps)

οι οποίες μου παγώνουν τις λήψεις και δεν μπορώ να

κατεβασω αρχεία και να εκτελέσω τις

εργασιες που θέλω.

Εμαθα ότι η αιτία αυτής της ανωμαλίας μπορεί να συμβαίνει διότι

η σύνδεσης μου γίνετε σε τύπο GPRS και όχι 3G,

με πράσινο χρώμα ένδειξης επάνω στο stick για το πρώτο και με μπλε για το δεύτερο και ότι για αυτό ίσως να φταίνε οι ρυθμίσεις μου VMC,

Αν ξέρει κανείς θα παρακαλούσα να με ενημερώσει το

τι θα πρέπει να κάνω,:confused:

Ευχαριστω.

ΑΑ

υγ. Διαμένω στην περιοχή Παλαιού Φαλήρου προς Καλαμάκι

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μέσα από το Vodafone Mobile Connect, να πας στις ρυθμίσεις του modem και να το κλειδώσεις σε λειτουργία "3G Μόνο". Έτσι, δεν θα μπαίνει καθόλου σε 2G λειτουργία...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καινούργια ταχύτητα:

 

Γλυκά νερά - 14Mbps!

 

Το παραπάνω έγινε εχθές το μεσιμέρι με το K4505.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το δίκτυο 3G είναι ανύπαρκτο και οι ταχύτητες τραγικές.

Πιο εύκολα βρίσκω ξεκλείδωτο WiFi παρά 3G εντός Αττικής :(

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να μην συμφωνήσω μαζί σου... Ίσως να μην έχει 3G δίκτυο στην περιοχή που δραστηριοποιείσαι, αλλά γενικά έχει ανέβει πάρα πολύ στο 3G τελευταία, κοντράροντας στα ίσα την cosmote! Και όπου πιάνει 3G, οι ταχύτητες που παίρνεις είναι αξιοπρεπέστατες χωρίς καμμία σχέση με το σούρσιμο της cosmote... Για περισσότερες ταχύτητες, μπορείς να μπείς και στο ανάλογο θέμα με τις πραγματικές ταχύτητες vodafone ανα περιοχή, όπου μπορείς να δεις για τι ταχύτητες μιλάμε...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Αττική

Καστέλλα σήμα 3G ελάχιστο.

Κάραβελ σήμα 3G ανύπαρκτο.

Συνεχίζω τις δοκιμές και κάνω λίγη υπομονή ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προγραμμα καταργηθηκε? γιατι δεν το βλεπω πουθενα....

και αν ισχυει με ποιους ορους?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει κανονικα.

Στο site της vodafone δεν βρηκα κατι, που μπορω να μαθω πως και τι?

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στα οικογενειακα προγραμματα και θα το δεις.Στην ιστοσελιδα βεβαια αναφερεται μονο για τα unlimited προγραμματα,αλλα πρακτικα ισχυει και για τα Οικονομικα,τα Ευελικτα και τα sutf and talk.Η εκπτωση στα Οικονομικα,Ευελικτα και surf and talk ειναι αναλογη του παγιου του προγραμματος,ενω στα unimited ανερχεται σε 10% του παγιου του προγραμματος φωνης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...