Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτό;;;;;;;;;;;;; :confused: :help:

 

Είναι ένας "μικρός" αναμεταδότης/ενισχυτής σήματος που ενισχύει το σήμα από τη κοντινότερη από κεραία που καλύπτει τη περιοχή σου.

Δες εδώ! Φαντάζομαι θα είναι κάποια παραλλαγή του παρακάτω εξοπλισμού.

http://www.1800mobiles.com/wilson-cell-phone-signal.html

http://www.mycellularsolutions.com/images/In_building_signal_booster_system.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητα ενισχυτης. Στον κολητο μου τουλαχιστον, θελει dsl. :D
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητα ενισχυτης. Στον κολητο μου τουλαχιστον, θελει dsl. :D

Αααα! Είναι αυτό που έβγαλαν στην Αγγλία εμπορικά!

Εδώ το δίνουν σε άτομα που το ζητήσουν πιλοτικά και θα βγει και εμπορικά σύντομα;

Link to comment
Share on other sites

Αααα! Είναι αυτό που έβγαλαν στην Αγγλία εμπορικά!

Εδώ το δίνουν σε άτομα που το ζητήσουν πιλοτικά και θα βγει και εμπορικά σύντομα;

ωωω! Μακάρι! :)

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερες πληροφορίες μαζί με σχέδιο της συσκευής καθώς και πίνακες αντινοβολίας στείλτε το email σας με προσωπικό μήνυμα να σας στείλω περισσότερα :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μη τα μπερδεύουμε!

Αλλο το Booster για το ασθενές σήμα και άλλο το Femto Cell με την DSL...το booster είναι μόνο ενισχυτής και τίποτα άλλο. Δε συνδέεται με σταθερή γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έχω vodafone και στο εσωτρικό του σπιτιού έχω πολύ ασθενές σήμα. Τα μόνα σημεία, που πιάνει είναι στα άκρα - κοντά στα μπαλκόνια...

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα gsm terminal gateway, σαν και το Voice box Sagem RL300, και να συνδέσω ένα ασύρματο... Θα κάνω δουλειά;;; Έχω βρει και κάποια άλλα στο ebay με μια μικρή οθόνη. "Βλέπουν" μυνήματα αυτά;;;

ΑΝ στο εξωτερικό του σπιτιού σου έχεις ικανοποιητικό σήμα και ΑΝ είσαι καλός πελάτης, πάρε στο 13830 και ζήτα booster. Σε 15-20 μέρες θα είσαι ΟΚ.

 

Σε περίπτωση τώρα που και εκτός σπιτιού δεν έχεις πάλι σήμα, δε μπορεί να γίνει κάτι. Αλλαξε εταιρεία.

 

Το SAGEM που αναφέρεις παραπάνω (εκτός του οτι είναι το πιο άχρηστο μηχάνημα ever) δεν κάνει για τη δουλειά που θέλεις.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ στο εξωτερικό του σπιτιού σου έχεις ικανοποιητικό σήμα και ΑΝ είσαι καλός πελάτης, πάρε στο 13830 και ζήτα booster. Σε 15-20 μέρες θα είσαι ΟΚ.

 

Σε περίπτωση τώρα που και εκτός σπιτιού δεν έχεις πάλι σήμα, δε μπορεί να γίνει κάτι. Αλλαξε εταιρεία.

 

Το SAGEM που αναφέρεις παραπάνω (εκτός του οτι είναι το πιο άχρηστο μηχάνημα ever) δεν κάνει για τη δουλειά που θέλεις.

Aν του δώσουν femtocell και εκτός σπιτιού να μην έχει σήμα θα είναι o.k, παίρνει σήμα 3G από την ADSL.

Link to comment
Share on other sites

Aν του δώσουν femtocell και εκτός σπιτιού να μην έχει σήμα θα είναι o.k, παίρνει σήμα 3G από την ADSL.

 

Σωστό μεν αυτό που αναφέρεις αλλά δε νομίζω επί του παρόντος να αποτελεί την επίσημη πολιτική αντιμετώπισης προβληματικής κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά!

 

Μπορείτε να μου πείτε αν έχετε λάβει/στείλει μηνύματα από/στο 54300 για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό?

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά!

 

Μπορείτε να μου πείτε αν έχετε λάβει/στείλει μηνύματα από/στο 54300 για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό?

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

 

Έχω 2 αριθμούς και έχω λάβει μήνυμα και στους 2. Νομίζω 2 φορές στον κάθε αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να τους πεις να το βουλώσουν?? :wacko::mad: Κάθε μέρα κι από 2 μυνήματα.. Ελπίζω να μην τα χρεώνουν τουλάχιστον? Μετά από πολύ πρήξιμο, είπα αντε ας στείλω ένα μόνο μύνημα και τέλος.. 1 έστειλα τλκ, 2 κάθε μέρα εδώ και 2 βδομάδες περίπου παίρνω :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να τους πεις να το βουλώσουν?? :wacko::mad: Κάθε μέρα κι από 2 μυνήματα.. Ελπίζω να μην τα χρεώνουν τουλάχιστον? Μετά από πολύ πρήξιμο, είπα αντε ας στείλω ένα μόνο μύνημα και τέλος.. 1 έστειλα τλκ, 2 κάθε μέρα εδώ και 2 βδομάδες περίπου παίρνω :lol:

Τα ιδια εδω,και τα μηνυματα τα κανουν και προσωπικα.... :-)

<<βρες χωρο να παρκαρεις τ mercedes απο vodafone, συγχαρητηρια κερδισες, και μετα λεει ισως λαβεις αυτο το μηνυμα αν απαντησεις και διαφορα τετοια...>>

 

Πειρασμος..δεν ξαναστέλνω...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε εκανα νεα συνδεση Vodafone Mobile Broadband 5GB usb modem Huawei K405 ( το καινουργιο στικακι) αλλα στο Περαμα που μενω πιανει μονο 1 γραμμη σηματος απο τις 5 και αυτο μονο στο παραθυρο κοντα. Η συνδεση ειναι απελπιστικα αργη . Στο speedtest πιανει απο 0.5 εως 1.0 mbps.... Εχω εδω και 6 μηνες Blackberry Storm και εκει εχει μειωθει το σημα 3G στις 2 απο τις 5 γραμμες. Exω κανει εγγραφη διαμαρτυριια στην Βονταφον και ειπαν θα στειλουν τεχνικο να μετρησει τι σημα αλλα εδω και 10 ημερες τιποτε.... ΤΙ ΚΑΝΩ _ Μπορω να καταγγειλω το συμβολαιο ___????
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει καποιος ο οποιος εχει καταστημα vodafone franchise τον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα ΡΜ που τον θελω. ειναι πολυ σημαντικο, πιστευω σε ενα τετοιο σαιτ σιγουρα θα υπαρχει καποιος. ευχαριστω πολυ :)
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

τελικα μου ακυρωσαν- διεκοψαν την συνδεση χωρις ντην καταβολη επιδοτησης και επεστρεψα τον εξοπλισμο στο καταστημα που τον ειχα παρει. Τωρα εκανα συνδεση Cosmote Internet on the GO & ειμαι πολυ καλα / ευχαριστημενος παο σημα και ταχυτητα. Ασε που εκανα προγραμμα 5 gb & εδωσαν προσφορα 10gb για τους πρωτους 6 μηνες με την ιδια τιμη των 5 gb/ μηνα
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Ή είσαι απατεώνας ή δεν είσαι!

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-33400.action

http://shop.vodafone.co.uk/shop/deals/usb-modem-stick-topup-and-go-white

 

Μια μικρή ματιά στις χρεώσεις

Edited by Panoshr
Link to comment
Share on other sites

To οτι το πρώτο είναι στα 21Mbps ενώ το δεύτερο στα 3,6 το πρόσεξες?

Πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικά modem!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, η Βόντα στην Ελλάδα έχει 21 ενώ στο Η.Β. 3,6. Ενώ επίσης έχει την επιλογή για 3,6 με 40 ευρώ, με ενσωματωμένη χρήση 3gb ανά μήνα, και στη συνέχεια 20 ευρώ για άλλα 3gb ανά μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να δημιουργήσω την παρακάτω λίστα, με ταχύτητες που έχω δει με το Vodafone Mobile Broadband ανα περιοχή. Έτσι, θα είναι εύκολο και για τους υποψήφιους συνδρομητές να ξέρουν τι απόδοση έχει, αλλά και για τους υφιστάμενους να γνωρίζουν τι ταχύτητες υπάρχουν!

 

Προτείνω να συντάσουμε την κάθε λίστα, με τον παρακάτω τρόπο:

 

Πολη (πχ. Αθήνα)

Όνομα Modem που χρησιμοποιήσαμε - Ταχύτητα Modem (πχ. Huawei K4505 - 21Mbps)

 

Όνομα Περιοχής - Ταχύτητα (πχ. Γλυφάδα - 5Mbps)

 

Ελπίζω οι Μods να μην το μετακινήσουν στο 3G/GPRS ώστε να είναι εύκολο να βρεθεί...

 

Ακολουθούν οι δικιές μου μετρήσεις με το παραπάνω στύλ!:)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Άνω Κυψέλη - 2-3Mbps

Χαλάνδρι (Κέντρο) - 3Mbps

Χαλάνδρι (Πάτημα) - 4Mbps

Χαλάνδρι (Έξω από την Vodafone) - 7Mbps

Βριλήσσια (Ύψος Jumbo) - 3Mbps

Εκάλη - 1-2Mbps

Βαρυμπόπη - 3-4Mbps

Εθνική Οδός (Κόμβος Μεταμόρφωσης) - 9Mbps

Γλυφάδα - 5Mbps

Βούλα (Πανόραμα) - 7Mbps

Ν. Φιλαδέλφεια - 3-4Mbps

Γαλάτσι - 2-3Mbps

Ν. Ηράκλειο - 4Mbps

Γλυκά Νερά - 7Mbps

Αγ. Παρασκευή - 3Mbps

 

Αττική

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Σαρωνίδα - 4Mbps

Μαύρο Λιθάρι 3-4Mbps

Λαγονήσι - 4Mbps

Π. Φώκαια - 2Mbps

Σούνιο - 4Mbps

Πάχη Μεγάρων - 2Mbps

 

 

Καλαμάτα

Huawei K4505 - 21Mbps

 

Ξυροκάμπι Λεϊκων - 4-5Mbps

Παραλία (Οδός Ναυαρίνου) - 4Mbps

Μ. Μαντίνεια (Ξενοδοχείο Akti Taygetos) - 5Mbps

 

 

Κρήτη

Huawei E270 - 7,2Mbps

 

Ηράκλειο (Λιμάνι) - 3Mbps

Ζωνιανά - 3Mbps

Χανιά (Χαλέπα) - 3Mbps

Edited by KostasDj_2
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η καταγραφή αυτή δεν παρουσιάζει καμμία αξιοπιστία,χωρίς να θέλω να κατακρίνω την σκέψη σου,είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να γίνει αυτό.Σκέψου πχ όταν τελείωσες εσύ τη μέτρηση να συνδέθηκε στην κεραία που μέτρησες εσύ ένας heavy user και κατέβαζει από rapidshare.Καθώς το Bandwidth κάθε κεραίας είναι πολύ συγκεκριμένο το αποτέλεσμα που θα μετρήσεις εσύ θα απέχει από την πραγματικότητα,θέλω να πω ότι συγκριτικά με adsl όπου εκεί οι χρήστες που συνδέονται σε ένα dslam είναι πάνω κάτω οι ίδιοι κατά την διάρκεια της ημέρας,στο mobile επηρεάζεται αυτό πάρα πολύ από την κινητικότητα των χρηστών.Επίσης βάλε και την παράμετρο του από που κατέβασες το αρχείο και έγραψε την ταχύτητα αυτή.Από site του εξωτερικού?και αν ναι ο server μήπως είναι υπερφορτωμένος?τα κυκλώματα της διασύνδεσης με το εξωτερικό?Γενικά θεωρώ ότι πρέπει να ληφθούν υπόψιν πολλοί παράμετροι για να υπάρξει έστω μία υποτυπωδώς αξιόπιστη καταγραφή. Edited by Tsour_ee
.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, τα γνωρίζω όλα αυτά, όπως γνωρίζω και ότι το Bandwidth κάθε σταθμού είναι συγκεκριμένο και διαμοιράζεται δυναμικά στους χρήστες. Τα αρχεία που κατέβαζα, είναι 2 διανομές linux 3,5GB η κάθε μια από το ftp.ntua.gr, το οποίο αν μη τι άλλο δεν έχει πρόβλημα bandwidth...

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι αυτή η έρευνα(?) δεν είναι καθόλου μα καθόλου αξιόπιστη, πιστεύω όμως ότι είναι ένα πολύ πολύ μικρό δείγμα για την απόδοση του δικτύου σε ορισμένες περιοχές.

Πχ, κάποιος που μένει στην Γλυφάδα και με cosmote πιανει το πολύ 1Mbps, σίγουρα θα του φαινόταν χρήσιμο το γεγονός ότι κάποιος με vodafone πιάνει 5!

Αυτή η ήταν και η σκέψη η οποία με οδήγησε στο να δημιουργήσω το συγκεκριμενο post.

 

Πέρα από αυτά όμως, το ευχάριστο είναι ότι η γενική εικόνα της Vodafone είναι πάρα πολύ καλή, αφού προσφέρει κατα μέσο όρο 3-5Mbps παντού, το οποίο θεωρώ πως δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη ταχύτητα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...