Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stevetra (22 Δεκ. 2003 , 15:46)

 

Η Vodafone εχει περιαγωγη και στο Cu?

 

Βεβαίως ρίξε μια ματιά εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (PtG@nokia7650: Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την stevetra

Η Vodafone εχει περιαγωγη και στο Cu?

 

Isxyei oti akrivos kai sto a la carte, half roaming me ola ta diktya pou exoun kanei symvasi me ti voda alla kai full roaming me kapoia sygekrimena diktya, opos px vodafone allon xoron!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

egw twra pou dokimasa na mpw (19:34) den litourgi
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξανά down το site.Τι γίνετε?κανένας απο μέσα να μας πει τι κάνουν?

όχι τιποτα άλλο δεν μπαίνει και στο messenger!

ΞΕρετε πότε θα είναι Ελλάδα το πρόγραμμα για τον Messenger?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι διαδικασίες χρειάζονται για να κάνει τις τρείς εταιρικές του συνδέσεις βόνταφον (μόλις λήξει η δωδεκάμηνη σύμβαση-διατηρώντας τους ίδιους αριθμούς) σε συνδέσεις απλές (όπως αυτές που εχει ο περισσότερος κόσμος) με δωρεάν χρονο ομιλίας πχ βόντα 480-600 και αλα καρτ?

Eυχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή μόνο το GPRS της COSMOTE αξίζει που έχει flat rate αλλά ακούγεται ότι θα το κόψουν λείαν συντόμως
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά Χρόνια Πολλά σε όλους :)

 

Πολύ απλά κάνεις μια αίτηση αλλαγής προγράμματος χρήσης για κάθε γραμμή σε ένα κατάστημα Vodafone!

Έτσι βέβαια οι γραμμές παραμένουν στο όνομα της εταιρίας! Αν ο καθένας που χρησιμοποιεί την κάθε γραμμή θέλει να την πάρει στο δικό του όνομα, γίνεται μεταβίβαση από την εταιρία στον κάθε ένα και ταυτόχρονα φυσικά αλλαγή προγράμματος χρήσης! Για τη μεταβίβαση χρειάζεται να είναι στο κατάστημα ο νόμιμος εκπρόσωπος της εταιρίας με την ταυτότητά του, το καταστατικό της εταιρίας και την σφραγίδα και επίσης ο ιδιώτης που θα πάρει τη γραμμή με ταυτότητα και εκκαθαριστικό εφορίας ή ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά του...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

To exo paratirisi kai go,stelno mms,kai leei oti den paradothike kai xreonete kanonika.kai meta apo kamia dio meres bgazi apotixia.Den xero ti simbeni pantos ales fores pane kai alles oxi.To idio ginete kai me alous pou mu stelnun.Rotisa tin Voda kai mu legan diafora tu stil oti mpori na min exi xoro to kinito klp omos tipota apo auta den simbeni.Kai simera pu tus eperna tilefono giati kai estila kai mu stilan kai den paradothike kanena, perimena giro sta 4lepta kathe fora sto tilefono kai sto telos sima katilimeno kai ekline i grami.Auto egine giro stis 5 fores (akusa ton miso disko me xristugeniatika tis Mariah Carrey)Tora tha dokimaso na tus ksanaparo.Pantos poli pikra,mas ta xreonun kai den pane pote gia...agnostus logus... :(
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

De mporis katholu na stilis i paei kai den paradidete?Aposo ksero prepi na ine kato apo 100kb to minima.Dokimases na aniksis kai na klisis to kinito :) auto mu ixan protini apo tin vodafone otan to diko mu den estelne.Kai ontos epiase. :)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πέρισυ η Vodafone μείωσε την τιμή του Kb στο μισό (0.025 από 0.05 Ευρώ) για τους χρήστες του WAP μέσω GPRS χωρίς μηνιαίο πάγιο. Η ελάχιστη χρέωση ήταν 1 Kb δηλαδή 0.025 Ευρώ και μετά ίσχυε αναλογικά το γινόμενο των Kb επί τη μονάδα χρέωσης (π.χ. 2.57 Kb x 0.025 = 0.06 Ευρώ).

Αυτό άλλαξε από 1/4/2003 όπου τα Kb στρογγυλοποιούνται προς την αμέσως επόμενη ακέραια μονάδα (π.χ. 2.57 Kb χρεώνονται σαν 3 Kb x 0.025 = 0.08).

Από μόνη της η διαφορά ίσως να μην φαίνεται μεγάλη, αν όμως υπάρχουν πολλές κλήσεις GPRS στον λογαριασμό τότε είναι σεβαστή. Απ'όσο θυμάμαι δεν είχα δεί ανακοίνωση της Vodafone για την αλλαγή αυτή, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος satsi (29 Δεκ. 2003 , 10:05)

 

Πέρισυ η Vodafone μείωσε την τιμή του Kb στο μισό (0.025 από 0.05 Ευρώ) για τους χρήστες του WAP μέσω GPRS χωρίς μηνιαίο πάγιο. Η ελάχιστη χρέωση ήταν 1 Kb δηλαδή 0.025 Ευρώ και μετά ίσχυε αναλογικά το γινόμενο των Kb επί τη μονάδα χρέωσης (π.χ. 2.57 Kb x 0.025 = 0.06 Ευρώ).

Αυτό άλλαξε από 1/4/2003 όπου τα Kb στρογγυλοποιούνται προς την αμέσως επόμενη ακέραια μονάδα (π.χ. 2.57 Kb χρεώνονται σαν 3 Kb x 0.025 = 0.08).

Από μόνη της η διαφορά ίσως να μην φαίνεται μεγάλη, αν όμως υπάρχουν πολλές κλήσεις GPRS στον λογαριασμό τότε είναι σεβαστή. Απ'όσο θυμάμαι δεν είχα δεί ανακοίνωση της Vodafone για την αλλαγή αυτή, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

 

Και να στρογγυλοποιούνται το ποσό είναι πολύ μικρό.Θα χρεώνεσαι το πολύ 0,09kb*0,295=0,002655 euro (υποθέτω ότι έχει γράψει π.χ. 2,51kb) σε κάθε κλήση.Δηλαδή σε 1000 κλήσεις είναι 2 ευρώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gka (29 Δεκ. 2003 , 10:55)

Και να στρογγυλοποιούνται το ποσό είναι πολύ μικρό.Θα χρεώνεσαι το πολύ 0,09kb*0,295=0,002655 euro (υποθέτω ότι έχει γράψει π.χ. 2,51kb) σε κάθε κλήση.Δηλαδή σε 1000 κλήσεις είναι 2 ευρώ!

Η διαφορά είναι μικρή αλλά δεν παύει να υφίσταται η αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της χρέωσης με την στρογγυλοποίηση των Kb προς τα πάνω. Αν αθροίσεις τα ποσά από όλες τις περιόδους των χρηστών τότε δεν είναι αμελητέα και προσθέτουν ένα αξιόλογο ποσό στο σύνολο των λογαριασμών της Vodafone. Άλλωστε για να αλλάξει το σύστημα από 1/4/2003 μάλλον αυτό τον σκοπό εξυπηρετούσε. Όπως και νά'χει πάντως παραμένει η απορία μου για την ύπαρξη σχετικής ανακοίνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το forum με μια ερώτηση που ισως φανει ασχετη αλλά δεν ήξερα που να την ποσταρω.

Εχω δεχτεί στο κινητό μου με vodafone ala carte 2 κλήσεις σε διαφορετικές μερες που δεν προλαβα να απαντήσω και η αναγνωριση κλήσεων μου λέει πως ειναι από τον αριθμο +32. Ξερει κανείς τι μπορει να είναι? Σημειωτέον ότι πήγα προσφατα (προ 2 μηνών) στη Βουλγαρία όπου το προθεμα αν δεν κανω λαθος είναι +32 και όπου με τρέλλαναν στα μυνήματα από τις τοπικές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Και είναι η μόνη σχέση που μπόρεσα να σκεφτω σχετικά με τον αριθμο αυτό.

Θα εκτιμουσα καποιες ιδεες γαι το τι μπορει να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα που είχε γίνει μια κλήση που δεν πρόλαβα να σηκώσω από Αλβανία...!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει γίνει από Αγγλία στις 4 ώρα το πρωί και δυστυχώς το σήκωσα. :cry:

Ήταν ένας βλάκας Άγγλος που μου έλεγε ότι του κάνω αναπάντητες συνεχεία στο κινητό και μου ζήταγε το λόγο, :wacko: και εγώ προσπαθούσα να του εξηγήσω (όσο μπορούσα γιατί κοιμόμουν :zzz: ) ότι πήρε στην Ελλάδα και δεν του έχω κάνει καμία κλήση γιατί έχω φραγή στις διεθνείς κλήσεις :blink: , μέχρι που του το έκλεισα στα μούτρα το τηλέφωνο.

:!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...