Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jaeger

 

Φίλε Georgemv πειράζει που δεν κατάλαβα τίποτα;

 

ns0.panafonet.gr. 74005 IN A 213.249.17.10

ns1.panafonet.gr. 74005 IN A 213.249.17.11

H panafonet έχει 2 DNS servers, οι οποίοι έχουν ip adresses 213.249.17.10 και 213.249.17.11

Χρησιμοποίησε όποιον θες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dioninje

θα ηθελα να ρωτησω αν το nokia 6600 ειναι συσκευη vodafone live.

Δεν είναι αλλά δεν θα αργήσει να γίνει !

Carpe Diem !
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3 μέρες αγόρασα το SE Z600 VL.

Στις πρώτες μου προσπάθειες για σύνδεση στο VL και γενικά σε site wap η ταχύτητα ήταν πάρα πολύ καλή. Μέσα σε 5 περίπου δευτερόλεπτα όλες οι σελίδες ήταν διαθέσιμες.

Τώρα μόνο και μόνο η αρχική σελίδα της Vodafone (live) κάνει ένα (1) λεπτό για να φορτώσει. Για downloads δεν το συζητώ καν.

 

Γιατί τέτοια διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leondim77

 

Πριν από 3 μέρες αγόρασα το SE Z600 VL.

Στις πρώτες μου προσπάθειες για σύνδεση στο VL και γενικά σε site wap η ταχύτητα ήταν πάρα πολύ καλή. Μέσα σε 5 περίπου δευτερόλεπτα όλες οι σελίδες ήταν διαθέσιμες.

Τώρα μόνο και μόνο η αρχική σελίδα της Vodafone (live) κάνει ένα (1) λεπτό για να φορτώσει. Για downloads δεν το συζητώ καν.

 

Γιατί τέτοια διαφορά?

 

Ίσως να οφείλεται στο ασθενές σήμα gprs που είχε εκείνη την ώρα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gka

 

Ίσως να οφείλεται στο ασθενές σήμα gprs που είχε εκείνη την ώρα

 

 

Όσο ήμουν στον ένα μήνα δωρεάν έμπαινα πολύ συχνά με το T68i στο wap site του Mycosmos e-mail, στο wap88.com (για icq) και ήταν χειρότερα και από χελώνας η ταχύτητα... Έβαζα cosmote και έβλεπα τέτοια διαφορά στην ταχύτητα σαν να έχω κάνει αναβάθμιση από 56k σε dsl :blink: :blink:

 

EDIT

 

Μέχρι και στο wap site της vodafone πήγαινε σαν χελώνα ορισμένες φορές...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

¨οσο το χρησιμοποιούσα πάτνως πήγαινε μια χαρά... Όταν έμπαινες είχες καλό σήμα?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx

 

¨οσο το χρησιμοποιούσα πάτνως πήγαινε μια χαρά... Όταν έμπαινες είχες καλό σήμα?

 

 

Αν ρωτάς εμένα ναι πάντα ήταν φουλ. Η κεραία είναι περίπου 2 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου αλλά έχω καθαρή οπτική επαφή (την βλέπω από την βεράντα μου). Με cosmote έχω 2-3 γραμμές σήμα αλλά είναι πάντα σφαίρα... Τι να πω. Και θέλει η vodafone να λέει ότι έχει το ποιο αξιόπιστο δίκτυο. Όταν μου απορρίπτει 2 στις 5 κλήσεις είναι αξιόπιστο το δίκτυό της; Με Telestet που μερικοί λένε διάφορα δεν έχω ΠΟΤΕ τέτοια προβλήματα. Ακόμα και με cosmote που γενικά είναι μαύρο χάλι δεν αντιμετωπίζω προβλήματα. Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια κατάντια από την Vodafone...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμία ιδέα για το πώς να ρυθμίσω το xdaII μου (το οπόίο τρέχει Windows Pocket PC 2003 Phone Edition και έχει mms composer της ArcSoft (default μαζι με τα windows...)) έτσι ώστε να παίξει με τα mms της Vodafone??

Έχω δοκιμάσει άπειρες ρυθμίσεις, έχω καλέσει αρκετες φορές το 1397 της Vodafone, και ναί η συνδεσή μου έχει ενεργοποιημένα τα mms, GPRS κτλ.......

GPRS παίζει άψογα, βλέπω internet κανονικότατα, κατεβάζω e-mail κτλ... αλλά mms ...τίποτα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ποσό από την επιδότηση πρέπει να επιστρέψω στην Vodafone για διακοπή συμβολαίου vodafone120 στον 5ο μήνα; ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Για να στείλει ένα MMS κάνει περισσότερο από ένα λεπτό. Είναι φυσιολογικό?

Στην αρχή έκανε λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα. Για μια εικόνα 20 Kb περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leondim77

 

Για να στείλει ένα MMS κάνει περισσότερο από ένα λεπτό. Είναι φυσιολογικό?

Στην αρχή έκανε λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα. Για μια εικόνα 20 Kb περίπου.

 

 

Έχω 2 βδομάδες και πάνω να το δοκιμάσω. Είχα στείλει γύρω στα 40 kb εικόνα και κείμενο μαζί και το έστειλε σε 30-40 δευτερόλεπτα περίπου. Με το Nokia 6600 το δοκίμασα. Εσύ ποιο κινητό έχεις;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leondim77

 

Για να στείλει ένα MMS κάνει περισσότερο από ένα λεπτό. Είναι φυσιολογικό?

Στην αρχή έκανε λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα. Για μια εικόνα 20 Kb περίπου.

 

εμένα με voda σθνήθως μου κάνει για mms των 25kb περίπου γύρω στο μισό λεπτό!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Φτιάχνω μια dial up σύνδεση Bluetooth GPRS για να συνδεθώ στο ιντερνετ μέσω του 6600. username: user pass: user number: *99#.

Συνδέεται κανονικά αλλά δε βλέπω www , irc κλπ...

 

Όταν όμως κάνω σύνδεση με το πρόγραμμα ConnectME της Vodafone συνδέομαι κανονικά και δουλεύουν όλα άψογα.

Δοκίμασα και κάτι ρυθμίσεις στο bluetooth modem ( +cgdcont=1,"IP","wap.vodafone.gr",,0,0 ) αλλά πάλι τίποτα :(

 

Καμιά ιδέα? :worry: :)

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT68/R502)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την lefteriz

Καλησπέρα...

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Φτιάχνω μια dial up σύνδεση Bluetooth GPRS για να συνδεθώ στο ιντερνετ μέσω του 6600. username: user pass: user number: *99#.

Συνδέεται κανονικά αλλά δε βλέπω www , irc κλπ...

 

Όταν όμως κάνω σύνδεση με το πρόγραμμα ConnectME της Vodafone συνδέομαι κανονικά και δουλεύουν όλα άψογα.

Δοκίμασα και κάτι ρυθμίσεις στο bluetooth modem ( +cgdcont=1,"IP","wap.vodafone.gr",,0,0 ) αλλά πάλι τίποτα :(

 

Καμιά ιδέα? :worry: :)

 

Vazeis lathos to apn!to apn gia internet einai internet.vodafone.gr

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (PtG@nokia7650: Nokia3200/1.0 () Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την terism

Μη πως ξερει κανεις ποιες είναι η ρυθμίσεις για το vodafone line στο nokia 6600

 

Psakse sto www.vodafone.gr an den tis vreis steile mou me en PM to mail sou kai tha sou tis steilo ayrio

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Na shmeiw8ei edw oti to metoxiko kefalaio pou katexei o omilos vodafone sth vodafone-panafon exei anebei sto 75% peripou,h intracom exei aposyr8ei kai menei mono to 25% toy ependytikou koinou,par ola ayta sth doihkhsh paramenei o swkraths kokkalhs ws proedros alla mh ektelestiko melos :confused:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR (15th December 2003, 00:48 )

 

Na shmeiw8ei edw oti to metoxiko kefalaio pou katexei o omilos vodafone sth vodafone-panafon exei anebei sto 75% peripou,h intracom exei aposyr8ei kai menei mono to 25% toy ependytikou koinou,par ola ayta sth doihkhsh paramenei o swkraths kokkalhs ws proedros alla mh ektelestiko melos :confused:

 

 

83% και σε λιγες μερες 100%.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει με τον OPERA BROWSER του 6600??? Εχώ σύνδεση στη Vodafone,έχω βάλει τις ρυθμίσεις του VODlive για το 6600, το WAP λειτουργεί με διακομιστή το VODlive, ωστόσο όταν προσπαθώ να μπω σε κάποιο site (http://www.athinorama.gr ας πούμε...) μέσω του OPERA και με διακομιστή VODlive λαμβάνω το εξής: "Could not connect to remote server"... Χρειάζονται άλλες ρυθμίσεις ή φταίει κάτι άλλο?? :confused:
panozR
Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις σε web σελιδες πρεπει να φτιαξεις ενα λογαριασμο internet στο κινητο σου ,δοκιμασε να μπεις απο internet.vodafone.gr

Αν σου ζητησει user και pass μη βαλεις τιποτα,μονο αυτη τη διευθυνση.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...