Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα τον περασμένο Ιανουάριο μια vmcc. Από λάθος με πέρασαν σε παλιό πρόγραμμα των 5gb (όπως μου είπαν από το 13830 πριν λίγες ημέρες, ενώ παλιότερα μου είπαν ότι μου είχαν περάσει το 5gb roam bundle που δίνει και δωρεάν όγκο για περιαγωγή). Το αποτέλεσμα ήταν να έρθει ο πρώτος λογαριασμός στα 200 ευρώ από πάγια και μόνο. Τελικά τακτοποιήθηκε και μου πίστωσαν τα παραπάνω ποσά. Όμως, ο τελευταίος λογαριασμός μου που εκδόθηκε (Απριλίου), έχει κανονικά το πάγιο, έχει τις κινήσεις (συνδέσεις) με μηδενικές χρεώσεις και έχει και μια χρεωμένη σύνδεση από τις 29 Ιανουαρίου με κόστος 165 ευρώ χωρίς ΦΠΑ! Είναι δυνατόν; μου χρεώνουν κίνηση τεσσάρων μηνών με καθυστέρηση; Κάλεσα στο 13830 και περιμένω να το ελέγξουν και να με ενημερώσουν. Παρ' όλα αυτά έχω αρχίσει να τους φοβάμαι! Δηλαδή πλέον το θεωρώ πιθανό στο λογαριασμό του Μαϊου να μου χρεώσουν κανένα πεντακοσάρικο από τον Φεβρουάριο!!!

Επίσης, δεν τίθεται και θέμα κάποιας χρέωσης που δεν έγινε τότε, γιατί έχω κρατήσει τον αναλυτικό λογαριασμό που περιέχει τις κινήσεις του Ιανουαρίου και περιλαμβάνει δύο συνδέσεις με σύνολο περίπου 300mb. Αν προσθέσω και αυτήν που χρεώθηκε στον λογαριασμό Απριλίου, ούτε τα 500mb δεν φτάνω!

 

Μήπως στο ποσό που σου πίστωσαν δεν κράτησαν τα πάγια τέλη του Vmc 5Gb με αποτέλεσμα πρώτα να σου πίστωσαν εξ ολοκληρου τα πάγια τέλη (5Gb + Roam Bundle) και στον τελευταίο σου λογαριασμό να χρέωσαν αναλογικά τα πάγια τέλη από 29/1 μέχρι σήμερα? Τους ρώτησες γι αυτό?

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο ποσό που σου πίστωσαν δεν κράτησαν τα πάγια τέλη του Vmc 5Gb με αποτέλεσμα πρώτα να σου πίστωσαν εξ ολοκληρου τα πάγια τέλη (5Gb + Roam Bundle) και στον τελευταίο σου λογαριασμό να χρέωσαν αναλογικά τα πάγια τέλη από 29/1 μέχρι σήμερα? Τους ρώτησες γι αυτό?

Όχι, τα πάγια τα πλήρωσα κανονικά. Άλλωστε το δείχνει σαν σύνδεση στο ίντερνετ αλλά με χρέωση και όχι μηδενικό.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? Έχω κλειδώσει τη sim και δεν έχω αριθμό puc. Πως μπορώ να την ξεκλειδώσω. Είναι vodafone. Γνωρίζω μόνο τον αριθμό κλήσης.
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ένα κατάστημα vodafone και θα σου αντικαταστήσουν τη συγκεκριμένη sim με μία καινούρια η οποία θα σου κοστίσει 16ευρώ. Φυσικά το νούμερο σου δεν το χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι καρτοκινητο εε? καλεις 13830 απο αλλο vodafone ή σταθερο....να ελενξουν αν ο κατοχος εχει τιποτα στοιχεια καταχωρημενα.. Αν δεν εχει... τοτε θα σε στειλουν σε καταστημα να κανεις μια υπευθυνη δηλωση οτι σου ανηκει.. και απο εκει θα παρεις τον κωδικο χρηστη συνεπως και το puk...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έπαθα ακριβώς το ίδιο και μάλιστα σε καρτοκινητό με την ταυτότητα και την κλειδωμένη κάρτα έκανα ακριβώς το παραπάνω. Puk δεν μου δώσανε νέα κάρτα ναί! Καταχωρημένα στοιχεία δεν υπήρχαν για αυτή τη κάρτα!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα πάγια τα πλήρωσα κανονικά. Άλλωστε το δείχνει σαν σύνδεση στο ίντερνετ αλλά με χρέωση και όχι μηδενικό.

 

Δηλαδή ως τέλη επικοινωνίας... αυτό δεν εννοείς?

 

Προφανώς το σύστημα τους δεν σου απόδωσε σωστά τον δωρεάν όγκο...

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ως τέλη επικοινωνίας... αυτό δεν εννοείς?

 

Προφανώς το σύστημα τους δεν σου απόδωσε σωστά τον δωρεάν όγκο...

Ακριβώς, τέλη επικοινωνίας είναι!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου (sony ericsson p1) ως μόντεμ για το laptop με την κάρτα sim της vodafone mobile connect card και να έχω έτσι πρόσβαση στο internet? Το δοκίμασα αλλά δεν λειτουργεί. Χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις?

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ως τέλη επικοινωνίας... αυτό δεν εννοείς?

 

Προφανώς το σύστημα τους δεν σου απόδωσε σωστά τον δωρεάν όγκο...

Μου τηλεφώνησαν σήμερα. Λανθασμένη χρέωση μου είπαν και θα πιστωθεί το ποσό στον επόμενο λογαριασμό!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατή η κινητή σύνδεση.

 

- Ορίστε την τρέχουσα κινητή σας συσκευή ως

προεπιλεγμένη συσκευή στην προβολή

"Διαχείριση Συσκευών"

- Βεβαιωθείτε ότι η κινητή σας συσκευή δε

χρησιμοποιείται από άλλα προγράμματα και

προσπαθήστε ξανά μετά από λίγο

- Διαγράψτε τη συσκευή στην προβολή

"Διαχείριση Συσκευών", προσθέστε την και

έπειτα ξαναπροσπαθήστε.

 

Εάν το σφάλμα παραμένει, παρακαλούμε επικοινωνήστε με

την υπηρεσία Υποστήριξης του παρόχου κινητής τηλεφωνίας.

 

Πληροφορίες Υποστήριξης:

Κωδικός σφάλματος RAS 638

 

Καμία ιδέα ρε παιδες????

Ενωιτε τα εχω κανει όλα και εχω Vista!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Μόλις μπήκα και εγώ στο πακέτο της Vodafone Vmc και είμαι πολύ απογοητευμένος. Οι ταχύτητες είναι πολύ χαμηλές -του στύλ downloading 15 με 20 max - και ήδη έχω δοκιμάσει την σύνδεση σε 2 περιοχές της θεσσαλονίκης σε desktop και notebook. Επικοινώνησα σήμερα με 13830 και δοκιμάσαμε κατι στις ρυθμίσεις αλλά κανένα αποτέλεσμα.Μου είπαν ότι θα το ελένξουν και θα με ξανακαλέσουν. Πιστεύω αν έμπαινα με 384 θα ήταν καλύτερα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Μόλις μπήκα και εγώ στο πακέτο της Vodafone Vmc και είμαι πολύ απογοητευμένος. Οι ταχύτητες είναι πολύ χαμηλές -του στύλ downloading 15 με 20 max - και ήδη έχω δοκιμάσει την σύνδεση σε 2 περιοχές της θεσσαλονίκης σε desktop και notebook. Επικοινώνησα σήμερα με 13830 και δοκιμάσαμε κατι στις ρυθμίσεις αλλά κανένα αποτέλεσμα.Μου είπαν ότι θα το ελένξουν και θα με ξανακαλέσουν. Πιστεύω αν έμπαινα με 384 θα ήταν καλύτερα!

 

θα καταριέσαι τη μέρα και τη στιγμή πού πείρες την απόφαση να υπογράψεις:stupid: το συμβόλαιο Vodafone VMC.

όχι επειδή είναι VODA,αλλά για το λόγο ότι η ΕΕΤΤ κωφεύει στην απάτη της εμπορικής εκμετάλλευσης αυτής της υπηρεσίας και από την COSMOTE και απο την WIND.:protest:

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω κ γω.

Πλεον το Vodafone 3G δυκτιο σερνεται,

εχω βρει ομως οτι το προβλημα ΔΕΝ ειναι στο bandwidth των κυψελων ..

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 4 servers που περνανε τα WAN ips σε ΙΝΤΕΡΝΕΤ IP ( αυτα τα πολυδιαφημισμενα 4 IP addresses που "βγαινουμε εξω" στο ιντερνετ με vodafone.

Νομιζω πως η Voda πρεπει να "υοθετησει" το "μοντελο" της Wind ( ενοω την αρχιτεκτονικη Internet access της Wind...:)

 

Φτιαξτε το επιτελους, , τα λεφτα μας κλαιμε τις τελευταιες μερες.

Τεραστιο packet discarding, τεραστια ποσσοστα QoS ,τεραστιο packet loss...κατα συνεπεια..

ουτε remote administrator δεν μπορω να χρησιμοποισω πλεον απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 2 το ξημερωμα καθε μερα το ιδιο χαλι ρε παιδια.:X

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω κ γω.

Πλεον το Vodafone 3G δυκτιο σερνεται,

εχω βρει ομως οτι το προβλημα ΔΕΝ ειναι στο bandwidth των κυψελων ..

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 4 servers που περνανε τα WAN ips σε ΙΝΤΕΡΝΕΤ IP ( αυτα τα πολυδιαφημισμενα 4 IP addresses που "βγαινουμε εξω" στο ιντερνετ με vodafone.

Νομιζω πως η Voda πρεπει να "υοθετησει" το "μοντελο" της Wind ( ενοω την αρχιτεκτονικη Internet access της Wind...:)

 

Φτιαξτε το επιτελους, , τα λεφτα μας κλαιμε τις τελευταιες μερες.

Τεραστιο packet discarding, τεραστια ποσσοστα QoS ,τεραστιο packet loss...κατα συνεπεια..

ουτε remote administrator δεν μπορω να χρησιμοποισω πλεον απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 2 το ξημερωμα καθε μερα το ιδιο χαλι ρε παιδια.:X

 

Λογικα θεμα ημερων ειναι. Αν δεις βελτιωση πες το. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω κ γω.

Πλεον το Vodafone 3G δυκτιο σερνεται,

εχω βρει ομως οτι το προβλημα ΔΕΝ ειναι στο bandwidth των κυψελων ..

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 4 servers που περνανε τα WAN ips σε ΙΝΤΕΡΝΕΤ IP ( αυτα τα πολυδιαφημισμενα 4 IP addresses που "βγαινουμε εξω" στο ιντερνετ με vodafone.

Νομιζω πως η Voda πρεπει να "υοθετησει" το "μοντελο" της Wind ( ενοω την αρχιτεκτονικη Internet access της Wind...:)

 

Φτιαξτε το επιτελους, , τα λεφτα μας κλαιμε τις τελευταιες μερες.

Τεραστιο packet discarding, τεραστια ποσσοστα QoS ,τεραστιο packet loss...κατα συνεπεια..

ουτε remote administrator δεν μπορω να χρησιμοποισω πλεον απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 2 το ξημερωμα καθε μερα το ιδιο χαλι ρε παιδια.:X

 

Τι μπορούμε να κάνουμε; Εγώ έχω δηλώσει ότι έχω πρόβλημα στην εξυπηρέτηση πελατών, το ίδιο και ένας φίλος μου. Απλά δηλ. θα περιμένουμε να φτιάξει ως δια μαγείας;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να χρησιμοποιησει κανεις την υπηρεσια χωρις να αγορασει το ε172 η το ε272 απο τη vodafone? Αυτο που λεω ειναι μηπως υπαρχει καποιο πιο φθηνο που μπορω να παρω απο αλλου. Το εχει κανει κανεις?

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να γινω κ γω συνδρομητης.Μπορει κανεις να μου εξηγησει πως λειτουργει?Ενδιαφερομαι για το 5GB student.Πως μετριουνται τα 5GB?Γενικα οι λογαριασμοι τι λενε?Ακουω για 200ευρα κ τρελαινομαι
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να γινω κ γω συνδρομητης.Μπορει κανεις να μου εξηγησει πως λειτουργει?Ενδιαφερομαι για το 5GB student.Πως μετριουνται τα 5GB?Γενικα οι λογαριασμοι τι λενε?Ακουω για 200ευρα κ τρελαινομαι

 

Τα 200ευρα όντως πρέπει να έρχονται εύκολα αν υπερβείς τον δωρεάν όγκο των 5gb.Η χρέωση είναι 0,02 Ευρώ ανά ΜΒ. Το θετικό είναι ότι υπάρχει μετρητής στο κεντρικό μενού στο οποίο μπορείς να εισάγεις το όριο του όγκου download.

Πάντως από ότι μου είπαν στο helpdesk της vodafone αν το πρόβλημα εξακολουθεί μπορεί να πραγματοποιηθεί διακόπή της σύνδεσης χωρίς ποινή για τον πελάτη. Άντε να δουμε...;)

Link to comment
Share on other sites

Τα 200ευρα όντως πρέπει να έρχονται εύκολα αν υπερβείς τον δωρεάν όγκο των 5gb.Η χρέωση είναι 0,02 Ευρώ ανά ΜΒ. Το θετικό είναι ότι υπάρχει μετρητής στο κεντρικό μενού στο οποίο μπορείς να εισάγεις το όριο του όγκου download.

Πάντως από ότι μου είπαν στο helpdesk της vodafone αν το πρόβλημα εξακολουθεί μπορεί να πραγματοποιηθεί διακόπή της σύνδεσης χωρίς ποινή για τον πελάτη. Άντε να δουμε...;)

 

Πλεον

 

1. Σου ερχεται sms λιγο πριν φτασεις τα 5g.

2. Σου ερχεται sms οταν τα υπερβεις.

3. Σου λενε απο το 13830 ποσα σου απομενουν.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όμως είναι λιγος ογκος δεδομενων τα 5gb?Γιατι δεν βγαζει ενα απεριοριστο οπως οι αλλες εταιρειες?
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όμως είναι λιγος ογκος δεδομενων τα 5gb?Γιατι δεν βγαζει ενα απεριοριστο οπως οι αλλες εταιρειες?

 

Ειναι η μονη που εχει απεριοριστο μεχρι το Νοεμβρη.

Οι αλλες εχουν απεριοριστο .... μεχρι 30 gb.

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω να αλλαζει πολυ συντομα...γιατι βλεπω στο νημα για την καλυψη να αναφερονται τραγικες καταστασεις στο 3G data της vodafone... για 5-10 k/s και αδυναμια συνδεσης (!!).
Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω να αλλαζει πολυ συντομα...γιατι βλεπω στο νημα για την καλυψη να αναφερονται τραγικες καταστασεις στο 3G data της vodafone... για 5-10 k/s και αδυναμια συνδεσης (!!).

 

Μπααααα

 

Υππηρξε ενα προβλημα για 1-2 εβδομαδες, λογω πολλαπλασιου φορτου του δικτυου, αλλα επιλυθηκε (μεχρι να παραγγειλεις τον εξοπλισμο να στον φερουν κτλ σου παιρνει μερικες μερες). Και αυτο μονο στις vmc. Δεν ηταν θεμα ραδιοδικτυου η backbone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...