Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω συνδεομουν με vmc απο εναν vaio και επαιρνα ιντερνετ στο mac.

 

Η απαντηση προφανως ειναι ΓΙΝΕΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνδεομουν με vmc απο εναν vaio και επαιρνα ιντερνετ στο mac.

 

Η απαντηση προφανως ειναι ΓΙΝΕΤΑΙ.

 

ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ VODAFONE ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΙΚΤΥΑΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

 

Φυσικα και μπορει να γινει! Προκειται ουσιαστικα για μια συνδεση στο ιντερνετ οπως μια Dialup, ασχετα που ειναι wireless! Μαλλον ειναι πολιτικη του τμηματος internet της Vodafone να δινει τετοιες χαζες απαντησεις για να πουλα η εταιρια περισσοτερες καρτες!:mad: :ninja:

 

ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?

 

Αν εχεις βασικες γνωσεις απο windows XP θα το καταφερεις! Θα δημιουργησεις ασυρματο δικτυο μεταξυ των 2 φορητων. Σε αυτον που εχει την καρτα θα δωσεις ΙΡ 192.168.0.1 και στον 2ο 192.168.0.2

Αφου ολοκληρωσεις τη συνδεση θα βρεις στις συνδεσεις δικτυου τη συνδεση ιντερνετ που χρησιμοποιει το software της vodafone Και απο τις ιδιοτητες θα την κανεις κοινοχρηστη. Ετσι θα βλεπουν και οι 2 ιντερνετ.;)

Link to comment
Share on other sites

:( :( :( :(

 

έχει καταφέρει κανείς να συνδεθεί????

Αν και κατέβασα drivers από το vodafone.com και όλα φαίνονται εντάξει, δεν συνδέεται με τίποτα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβασα το Dashboard9.1 και το εγκατεστησα και δουλευει απλα πρεπει εκει που ρωταει για βελτιστοποιηση να τσεκαρεις το οχι γιατι αλλιως αλλαζει την ΙΡ και δεν συνδεεσε με το ασυρματο δυκτιο στο σπιτι η στο γραφειο. το Dashboard9.1 θα το βρειτε στην μαμα βοντα (αγγλια)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά μόλις σήμερα αγόρασα την καρτα με χρήση προ-πληρωμένου χρόνου. Συνδέθηκα και έχω της παρακάτω παρατηρήσεις αλλα και απορίες.

 

Χρεώνεσαι με το kb στο download μόνο; ή και για το upload;

 

Εχει δοκιμάσει κανείς με σύνδεση gprs να πας πει πως πάει;

 

Σε Window XP παρατήρησα ότι συνέχεια έστελνε και λάμβανε δεδομένα χωρίς να κάνω κάτι εγω. Βέβαια αντιλαμβάνομαι ότι κάποια προγράμματα και υπηρεσίες ενημερώνονται και επικοινωνουν συνέχεια με το Internet.

 

Λύση στο θέμα άσκοπων KB νομίζω θα ήταν άν πχ εγκαθηστούσα ως 2ο Λειτουργικό Windows 98 το οποίο δε τρέχει πολλές υπηρεσίες όσο τα XP και μέσα απο εκει έκανα πλοήγηση στο ιντερνετ με συνδυασμό firefox και εγκατάσταση κάποιου plugin ωστε να μη κατεβάζει τα flash banners αλλα και κάποια gif banners.

 

Θα ήθελα να πείτε και εσεις τις απόψεις σας σχετικά με το ζήτημα αυτο!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά μόλις σήμερα αγόρασα την καρτα με χρήση προ-πληρωμένου χρόνου. Συνδέθηκα και έχω της παρακάτω παρατηρήσεις αλλα και απορίες.

 

Χρεώνεσαι με το kb στο download μόνο; ή και για το upload;

 

Εχει δοκιμάσει κανείς με σύνδεση gprs να πας πει πως πάει;

 

Σε Window XP παρατήρησα ότι συνέχεια έστελνε και λάμβανε δεδομένα χωρίς να κάνω κάτι εγω. Βέβαια αντιλαμβάνομαι ότι κάποια προγράμματα και υπηρεσίες ενημερώνονται και επικοινωνουν συνέχεια με το Internet.

 

Λύση στο θέμα άσκοπων KB νομίζω θα ήταν άν πχ εγκαθηστούσα ως 2ο Λειτουργικό Windows 98 το οποίο δε τρέχει πολλές υπηρεσίες όσο τα XP και μέσα απο εκει έκανα πλοήγηση στο ιντερνετ με συνδυασμό firefox και εγκατάσταση κάποιου plugin ωστε να μη κατεβάζει τα flash banners αλλα και κάποια gif banners.

 

Θα ήθελα να πείτε και εσεις τις απόψεις σας σχετικά με το ζήτημα αυτο!

Ευχαριστω!

 

Στον όγκο δεδομένων μετράνε και τα downloads και τα uploads. Ελάχιστη χρέωση είναι τα 10kb και η χρέωση γίνεται με βήματα των 10kb. Περισσότερες πληροφορίες στηνhttp://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0005070100&vars=0000000000

 

Γενικά απενεργοποίησε όλα τα προγράμματα που επικοινωνούν στο internet εκτος φυσικά από αυτά που θέλεις, επίσης θα σου πρότεινα να επιλέξεις συμβόλαιο για την VMCC γιατί οι χρεώσεις στην προπληρωμένη είναι πολύ μεγάλες. Δοκιμασέ το ένα μήνα δες πόσα MB's χρησιμοποιείς και επέλεξε το κατάλληλο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Πήρε το μάτι μου εχθές μια διαφήμιση της Vodafone για κάποια συσκευή, Nokia ή Ericsson, δεν θυμάμαι. Πάντως την έδειχνε σε διάφορα χρώματα και θυμάμαι που έλεγε ότι ήταν και MP3 και κινητό. Μήπως ξέρει κανείς για ποια συσκευή πρόκειται? Έχουμε λεπτομέρειες?

 

Ευχαριστώ

 

Καλή εβδομάδα!!

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεις το Samsung X830. Βγαινει σε 6 χρωματα (σιελ, μαυρο, ασπρο, φουξια, πορτοκαλι, πρασινο ανοιχτο). Εχει εσωτερικη μνημη 1GB και ετοιμο μεσα στη συσκευη το νεο δισκο του Ρουβα. Bluetooth, 1.3mpx camera.

Χαριτωμενη και μικρη. Κοστιζει 279 ευρω και επιδοτειται με αλλα 71,4 αν την παρεις με συνδεση ή ανανεωση.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι!

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία της Νόκια (Alphacopy) αρνήθηκαν την επισκευή σε 6288 αγορασμένο από Vodafone (1 μήνα πρίν).

Η Νόκια λέει λοιπόν οτι η συσκευή είναι ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ γιατί είναι γερμανική (του δικτύου CVT) και με επέμβαση στο Variant από μη εξουσιοδοτημένο άτομο έχει περαστεί το ελληνικό πρόγραμμα,το οποίο δεν επιτρέπεται.(!!!)

Το πήρα ολοκαίνουργιο 1 μήνα πρίν με επιδότηση από επίσημο κατάστημα Vodafone και με εγγύηση 2 ετών (κατά την vodafone).

Ξέρει κανείς κάτι για αυτό; Η Vodafone τα εισάγει από Γερμανία; Οφείλει να με καλύψει η Nokia-alphacopy;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη να πας στο καταστημα που το αγορασες και να απαιτησεις ειτε αντικατασταση ειτε να σου το επισκευασουν.

Ειναι υποχρεωμενοι απο τη στιγμη που στο πουλησαν και δεν σου το αναγνωριζει η ΝΟΚΙΑ.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

πας στην βοταφονε και τους λες

η φτιάξτε το η αλλάξτε το γιατί η νοκια δεν το αναγνωρίζει!

εγω οταν αγόρασα το νοκια 6288 απο ελληνικό μαγαζί άλλα παρεισαγωγής μου είπαν οτι δεν υπάρχει προβλημα!

αλλά μάλλον επειδή ειναι "ανοιγμένο" το δικό σου, αν και δεν νομίζω να θέλει άνοιγμα για να σου βάζαν το ελληνικό σοφγουερτ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η vodafone τελικά επισκεύασε το κινητό χωρίς καμιά περαιτέρω διαδικασία . Άλλαξε την μπαταρία κι έκανε αναβάθμιση στο λογισμικό.

Για τη nokia ούτε συζήτηση.

Πάντως ήταν ευχάριστη έκπληξη από την vodafone

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το Ν80 που θέλω να αγοράσω από την vodafone σκέτη συσκευή και έχει 100+ ευρώ φθηνότερα από την cosmote για παράδειγμα να είναι προϊον δικιά της εισαγωγής;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία της Νόκια (Alphacopy) αρνήθηκαν την επισκευή σε 6288 αγορασμένο από Vodafone (1 μήνα πρίν).

Η Νόκια λέει λοιπόν οτι η συσκευή είναι ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ γιατί είναι γερμανική (του δικτύου CVT) και με επέμβαση στο Variant από μη εξουσιοδοτημένο άτομο έχει περαστεί το ελληνικό πρόγραμμα,το οποίο δεν επιτρέπεται.(!!!)

Το πήρα ολοκαίνουργιο 1 μήνα πρίν με επιδότηση από επίσημο κατάστημα Vodafone και με εγγύηση 2 ετών (κατά την vodafone).

Ξέρει κανείς κάτι για αυτό; Η Vodafone τα εισάγει από Γερμανία; Οφείλει να με καλύψει η Nokia-alphacopy;

 

 

ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟ ΝΟΚΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ. ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ? ΑΦΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ. ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΑΓΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΑ ΕΦΕΡΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΕΑ. ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ. ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΚΙΑ?

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟ ΝΟΚΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ. ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ? ΑΦΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ. ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΑΓΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΑ ΕΦΕΡΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΕΑ. ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ. ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΚΙΑ?

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ.

 

diavase prwta thn egguhsh enos thl kai meta na to xereis ti perneis! nokia kai pali nokia!

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείτε να βρείτε άκρη, προτείνω να τους καταγγείλετε στην Προστασία Καταναλωτή.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Eνα φιλαρακι μου θα μου στειλει την προπληρωμενη καρτουλα, εχω ενα φορητο toshiba A110-195 και την αγορασε προ 2 μηνων περιπου, ελπιζω οτι ταιριαζει σε pci express υποδοχη στον υπολογιστη μου...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...