Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα σύνδεση university mobile internet 4gb και μου έδωσαν το στικάκι που αναφέρω στον τίτλο. Το πακέτο σχεδόν τελείωσε ενώ στο καρτοκινητό μου έχω περίπου 3gb που θέλω να χρησιμοποιήσω. Όταν βάζω την sim αυτή στο στικάκι δεν συνδέεται στο internet. Δοκίμασα να αλλάξω το apn έπειτα από μια έρευνα στο internet αλλά και εδώ χωρίς επιτυχία. Κάποια βοήθεια;;
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτοκινητη το apn ειναι το internet.vodafone.gr. Μπορεις να κανεις βεβαια και wifi tethering μεσω του κινητου σου για να χρησιμοποιεις τα mb σου
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το πρόγραμμα της vodafone για να συνδεθείς;

Αν ναι, αν θυμάμαι καλά έχει επιλογή για συμβόλαιο ή καρτοκινητό στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . Θα βάλεις Συμβόλαιο ώστε να σου επιτρέψει να ρυθμίσεις το APN . Δεν θα βάλεις "καρτοκινητό¨" διότι αυτό ρυθμίζει αυτόματα το APN του ΚαρτοInternet web.session
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Ευρώπη από τις 15 Ιουνίου 2017 κάνει ένα ακόμη βήμα για να γίνει ένα ενωμένο κράτος για τους πολίτες της, καταργώντας τα τέλη περιαγωγής στις χώρες μέλη της Ένωσης.

Αν ταξιδέψουμε σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε., μπορούμε να συνεχίσουμε να ξοδεύουμε τις παροχές που περιλαμβάνονται στο συμβόλαιό μας ή τα πακέτα που μας παρέχει η εταιρία κινητής τηλεφωνίας της χώρας μας χωρίς άλλες χρεώσεις.

Για όσους ξεπεράσουν το διαθέσιμο χρόνο ομιλίας τους, έχουν οριστεί πλέον και στάνταρ τιμές.

 

Συγκεκριμένα:

το κάθε επιπλέον λεπτό ομιλίας θα κοστίζει 3,2 λεπτά του ευρώ,

το κάθε SMS θα κοστίζει ένα λεπτό και

το κάθε Gigabyte θα κοστίζει 7,7 ευρώ.

 

Ειδικά για τα δεδομένα έχει συμφωνηθεί σταδιακή μείωση που θα καταλήξει στα 2,2 ευρώ ανά Gigabyte τον Ιανουάριο του 2022.

 

Περισσότερα:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=OJ:L:2015:310:TOC

Link to comment
Share on other sites

Η Ευρώπη από τις 15 Ιουνίου 2017 κάνει ένα ακόμη βήμα για να γίνει ένα ενωμένο κράτος για τους πολίτες της, καταργώντας τα τέλη περιαγωγής στις χώρες μέλη της Ένωσης.

Αν ταξιδέψουμε σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε., μπορούμε να συνεχίσουμε να ξοδεύουμε τις παροχές που περιλαμβάνονται στο συμβόλαιό μας ή τα πακέτα που μας παρέχει η εταιρία κινητής τηλεφωνίας της χώρας μας χωρίς άλλες χρεώσεις.

Για όσους ξεπεράσουν το διαθέσιμο χρόνο ομιλίας τους, έχουν οριστεί πλέον και στάνταρ τιμές.

 

Συγκεκριμένα:

το κάθε επιπλέον λεπτό ομιλίας θα κοστίζει 3,2 λεπτά του ευρώ,

το κάθε SMS θα κοστίζει ένα λεπτό και

το κάθε Gigabyte θα κοστίζει 7,7 ευρώ.

 

Ειδικά για τα δεδομένα έχει συμφωνηθεί σταδιακή μείωση που θα καταλήξει στα 2,2 ευρώ ανά Gigabyte τον Ιανουάριο του 2022.

 

Περισσότερα:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=OJ:L:2015:310:TOC

 

Αυτες ειναι οι χρεωσεις που χρεωνει ο ενας παροχο τον αλλο

 

Εσυ αν τελειωσει ο χρονος σου, θα χρεωθεις εθνικες χρεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Εχω 2 συμβολαια που ληγουν 27 Μαιου.Θελω να αλλαξω και να παω σε αλλον παροχο .Πηγα εκανα αιτηση και μετα απο ωρες με καλεσαν απο την vodafone να μου πουν οτι αν τωρα φυγω θα πρεπει να πληρωσω τα τελη διακοπης περιπου 135 ευρω και οτι αν φυγω μετα τις 27 Απριλιου 1 μηνα πριν ληξει το συμβολαιο δεν θα πληρωσω.Γνωριζει καποιος αν ισχυει αυτο που μου ειπαν απο τη vodafone η τι ισχυει αν φυγω τωρα?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει γενικα, αν φυγεις πριν τη ληξη του συμβολαιου πληρωνεις καποιο ποσο. δεν ειμαι μονο στη βονταφον, αλλα σε ολες τις εταιριες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται η επανέκδοση καινούριας SIM με τον ίδιο αριθμό και τι έγγραφα χρειάζεται;

 

Tην ταυτοτητα σου νομίζω χρειάζεσαι μόνο και πας σε ένα κατάστημα vodafone.Τι άλλο;

A!Πάρε και λεφτά μαζί σου :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια κυρία κάνει τελευταία παράπονα στον οργανισμό στον οποίο εργάζομαι (πιθανότατα πάσχει από ψύχωση...) και αναφέρει πως την έχω στοχοποιήσει.

 

Προφανώς και δεν έχω καμία ανάμιξη με γεγονότα στην ζωή της που πιθανός να συσχετίζει μαζί μου αλλά κάποτε πριν αρκετούς μήνες ένας συνάδελφος ζήτησε να την καλέσει απ' το κινητό μου. Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά αυτό έγινε αφορμή να κατηγορούμε για σοβαρότατα πράγματα όπως εκφοβισμό ενώ με την εν λόγο κυρία ίσα που γνωριζόμαστε.

 

Τέλος πάντων επειδή το άτομο αυτό έχει τον αριθμό μου από τότε και είπε στον εργοδότη μου πως αυτό είναι αποδεικτικό στοιχείο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω αριθμό. Αυτό μην θέλοντας να φέρω τον εργοδότη μου και κυρίως εμένα σε δύσκολη θέση, γιατί η κυρία είναι πολύ οξύθυμη και απρόβλεπτη (ανέφερε μάλιστα πως θα εμπλακεί η δίωξη καλώντας το αφεντικό μου)...

 

Για να μην τα πολυλογώ πάντως... η ερώτηση είναι η εξής:

αν αλλάξω αριθμό, θα μπορεί αυτό το άτομο να συσχετίσει τον παλιό μου αριθμό με το πρόσωπο μου;

Link to comment
Share on other sites

Απλά άλλαξε αριθμό να ησυχάσεις.

Τίποτα δεν μπορεί να σου κάνει ΑΝ δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία. Ακόμα και στην αστυνομία να πάει θα της ζητήσουν αποδεικτικά γι αυτά που ισχυρίζεται. Αν τα έχει οκ!!! (κλήσεις, μηνύματα κτλ κτλ).

Μήνυση θα μου φαινόταν λογικό να πει ότι θα σου κάνει για κάποιο λογο... Αλλά την δίωξη;;;

Μάλλον δεν ξέρει ούτε αυτή!! ΑΝ όντως είναι στο μυαλό της και δεν έχεις σχέση με όλο αυτό μην αγχώνεσαι κ ιδιαίτερα. Το ότι έχει τον αριθμό σου δεν είναι αποδεικτικό απαραίτητα. Πόσες φορές δεν έχει τύχει σε όλους μας να κάνουμε λάθος κάποιο ψηφίο και να καλέσουμε λάθος αριθμό π.χ;

Αρχικά άλλαξε νούμερο και αν δεις ότι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο συνεχίζει, πήγαινε να πάρεις και μια συμβουλή από έναν δικηγόρο..... Η πήγαινε και πριν αλλάξεις δεν χάνεις τίποτα.

 

 

Επίσης αφού πιστεύει ότι την έχεις στοχοποιησει γιατί δεν αλλάζει αριθμό...;

 

 

(Ρίνα)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

με εισαγγελική παραγγελία υπάρχει η δυνατότητα να επιτραπεί η πρόσβαση στα στοιχεία σου. για να εξαιρεθείς αυτής της δυνατότητας θα πρέπει να πας στο Α.Τ. της περιοχής σου να καταθέσεις το συμβάν δηλώνοντας ότι απειλείται το υπέρτατο έννομο αγαθό της ζωής σου, και να περιγράψεις τι ακριβώς έχει γίνει (όλο το ιστορικό).

συμβουλέψου δικηγόρο ή τον Αξιωματικό Υπηρεσίας στο ΑΤ.

και να αλλάξεις τηλεφωνικό αριθμό, δεν κερδίζεις κάτι από τη στιγμή που "κάνει παράπονα στον οργανισμό στον οποίο εργάζεσαι" όπως αναφέρεις. έχει άλλο τρόπο να έρθει σε επαφή μαζί σου. δεν ξέρεις πόσο θα τραβήξει αυτό. σε αυτό θα πρέπει να επικεντρωθείς, δηλαδή να βρεις τρόπο να σταματήσει να σε ενοχλεί.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια απο ποτε το καναν ελαχιστη ανανεωση 25€ απο 15€ που το ειχαν για την μεταφορα χρονου ομιλιας. Αυτη η κινηση τους ειναι εντελως αδικαιολογητη και θα διακοψουν πολλοι το νουμερο τους.

 

Πηγή : vodafone portal

 

 

Προϋπόθεση για τη χρήση της υπηρεσίας είναι ο συνδρομητής από τον οποίο γίνεται η μεταφορά να έχει πραγματοποιήσει συνολικό ποσό ανανεώσεων τουλάχιστον 25€ (ονομαστική αξία) τους τελευταίους 3 μήνες.

Σε περίπτωση που ο συνδρομητής από τον οποίο γίνεται η μεταφορά ή ο παραλήπτης έχουν κάνει χρήση της υπηρεσίας επέκτασης υπολοίπου και έχουν υπολειπόμενο χρέος, δεν τους παρέχεται η δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας Vodafone Sharing.

Ο παραλήπτης θα πρέπει να έχει πραγματοποιήσει, από την ενεργοποίηση του καρτοκινητού του, μία τουλάχιστον ανανέωση οποιαδήποτε αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε άλλαξε, αλλά τουλάχιστον 1-2 χρόνια πρέπει να είναι 25€.

Αυτό που δεν ξέρω, είναι αν τα 25€ είναι γενική προϋπόθεση ή ταυτόχρονα είναι και όριο;

Δηλαδή αν εγώ κάνω 25€ ανανέωση τώρα, και έχω και άλλα 20€ μέσα, δηλαδή συνολικά 42€ στο τέλος, θα με αφήνει να μεταφέρω τα 40 ή θα μπορώ μόνο 25 ξέρω'γω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε άλλαξε, αλλά τουλάχιστον 1-2 χρόνια πρέπει να είναι 25€.

Αυτό που δεν ξέρω, είναι αν τα 25€ είναι γενική προϋπόθεση ή ταυτόχρονα είναι και όριο;

Δηλαδή αν εγώ κάνω 25€ ανανέωση τώρα, και έχω και άλλα 20€ μέσα, δηλαδή συνολικά 42€ στο τέλος, θα με αφήνει να μεταφέρω τα 40 ή θα μπορώ μόνο 25 ξέρω'γω.

 

Όχι, 15ευρω ήταν τουλάχιστον έως την 15/11/2016 που έκανα την τελευταία μεταφορά.

Πλέον προϋπόθεση 25ευρω ελάχιστη ανανέωση το τελευταίο τρίμηνο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Mark

αυτό που κατάλαβα εγώ,τα 25€ τουλάχιστον για προϋπόθεση....

30€ το ημερήσιο όριο μεταφοράς

για cu αναφέρομαι

https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelaton/metafora-xronou-omilias-vodafone-sharing/

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Mark

αυτό που κατάλαβα εγώ,τα 25€ τουλάχιστον για προϋπόθεση....

30€ το ημερήσιο όριο μεταφοράς

για cu αναφέρομαι

 

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

 

Σωστά. 25ευρω ελάχιστη ανανέωση το τρίμηνο προ της μεταφοράς.

Το 15 έγινε 25.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

και σ αυτόν που θα μεταφερθεί το ποσό να έχει κάνει ανανέωση οποιασδήποτε αξίας από την ενεργοποίηση του κινητού του

 

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

και σ αυτόν που θα μεταφερθεί το ποσό να έχει κάνει ανανέωση οποιασδήποτε αξίας από την ενεργοποίηση του κινητού του

 

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

 

Ελάχιστοι καρτοκινητοι πλέον βάζουν 25ευρω μέσα σε ένα τρίμηνο... Οπότε τους αχρηστεύει - έμμεσα- την υπηρεσία μεταφοράς.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

άμα είναι να τα μεταφέρεις γιατί όχι?

τα βάζεις να φαίνονται σαν ανανέωση τριμήνου και τα μεταφέρεις,εκτός και δεν κατάλαβα κάτι...

 

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

άμα είναι να τα μεταφέρεις γιατί όχι?

τα βάζεις να φαίνονται σαν ανανέωση τριμήνου και τα μεταφέρεις,εκτός και δεν κατάλαβα κάτι...

 

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

 

Ανανέωση τριμήνου κάνεις και με 5ευρω, πόσοι θα βάλουν 25ευρω μόνο και μονο για να ανανεωσουν το τρίμηνο? Πιστεύω ελάχιστοι, κάθεται βαρυ το 25αρι.

Ενώ πριν με τα 6-7ευρω το μήνα που βάζω στο cu (όπως και πολλοί αλλοι) μου βγαινε το 15αρι το τρίμηνο της προϋπόθεσης για την υπηρεσία μεταφορας. Πλέον με τα 25? Καπουτ. Άχρηστη η υπηρεσια εκτός και αν αυξήσω τα χρήματα που τους ακουμπάω.

 

Προσπαθούν πάση θυσία τα αυξήσουν το arpu καρτοκινητης, το οποίο σε όλα τα δίκτυα έχει πλέον ξεφτιλιστει.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

6944 απο το 1996 :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης 211 στο σταθερό

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...